Skocz do zawartości

mod EX85


douglaz

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

 

postanowiłem zobaczć co się stanie jeśli zatka się zewnętrzne otworki w EX85. zakleiłem je więc zwykłą taśmą klejącą (wycinając nożyczkami i nakładając pensetą - jak na zdjęciu) i... efekt jest conajmniej zdumiewający.

 

 

tak zmodowane EX'y już nikt nie będzie mógł posądzić o mulenie - niskiej średnicy jest zdecydowanie mniej, a więcej tej górnej. bas dalej ma zejście, ale jest go mniej. góra jest cudowna. nie kłuje, ale jej nie brakuje. całośc jest spójna i wyrównana, ale nadal muzykalna. scena na tym w żadnym wypadku nie cierpi, a separacja instrumentów wręcz się polepsza.

 

izolacja jest troszkę lepsza.

 

przed zmodowaniem osobiście zbijałem w EQ 200Hz, a podbijałem 1000Hz. teraz zabieg ten wydaje mi się zbędny.

 

wydaje mi się, że jest to manna z nieba dla tych, którzy mają EX'y i ciemne odtwarzacze.

 

przepraszam za słabą jakość zdjęcia, ale światło jest już dzisiaj słabe.

Dsc02147.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ja caly czas myslalem, ze to trzeba zakleic te zewnetrzne otworki. xDD

 

Ale rzeczywiscie jest tak jak mowisz, po zaklejeniu dolu jest bardzo malo, srodek robi sie duzo wyrazniejszy, no i gory tez troszke przybylo. Teraz wlasciwie graja w wiekszosci gora. :P

 

Musze sprawdzic jeszcze jak wyglada to na Comply bo wczoraj je porzucilem ze wzgledu na moje niewymiarowe kanaly sluchowe, a tispy wygodniejsze bo krotsze ponad 2 razy. :P

 

EDIT:

 

Po zalozeniu Comply dolu minimalnie przybywa (ale to naprawde minimalnie). Na Nano jest zdecydowanie za jasno.

 

Za to na Clipie - miod. Wszystko jest na swoim miejscu i w odpowiedniej ilosci. Zrobil na mnie ogromne wrazenie w tym momencie.

 

Az zal, ze musze go spakowac wieczorem i jutro wyslac. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rzeczywiscie jest tak jak mowisz, po zaklejeniu basu jest bardzo malo, srodek robi sie duzo wyrazniejszy, no i gory tez troszke przybylo. Teraz wlasciwie graja w wiekszosci gora.

 

ee wydaje ci się ;p w takich np. UM1 jest chyba jeszcze mniej basu niż tu po zaklejeniu. kwestia przyzwyczajenia. zrób igłą minimalne otworki w tej taśmie, to będzie więcej basu(ale nadal znacznie mniej niż bez taśmy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz sprawdzilem patent z otworkami i rowniez potwierdzam twoje slowa.

 

W sumie jak sa calkowicie zaklejone dzwiek mi sie podoba, jest duzo zywszy, tylko ta perkusja zbyt subtelna wtedy, a z kolei z dziurkami perkusja robi sie fajna, a gory troszeczke ucieka.

Ale cos za cos. :P

 

W kazdym razie jest spora roznica w brzmieniu z zaklejonymi otworkami. Ciekaw tylko jestem po co one sa? Wydaje mi sie, ze moze to byc swego rodzaju bass reflex czy cos w tym stylu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to taki "bassreflex". jak zatykacie obudowe to w obudowie zaczyna dzialac tzw. poduszka powietrzna powodujaca podwyzszenie rezonansu przetwornika - a co za tym idzie ograniczenie pasma od dolu i podbicie pasma powyzej - w przypadku tak malych obudow wycina sie bas, a podbija srodek - zreszta analogicznie jak to jest z PX100 i PX200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba mialem jakas kiepska tasme, albo to wywołało zaklejenie tych otworów od strony ucha, ale u mnie po poklejeniu słuchawki tak sie zmuliły, ze az strach... po dołozeniu comply było jeszcze gorzej.

 

Ale to by uszło bo izolacja była bardzo fajna, ale po 30min rozbolało mnie ucho, pewnie od cisnienia wiekszego, pieron to tam wie.

 

ale wariacji jest wiele, przyznam szczeze ze samych tych zewnetrznych otworków nie probowałem zaklejac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jasne, ża zaklejanie wszystkich otworów to będzie inny efekt niż samych zewnętrznych ;p

 

to taki "bassreflex". jak zatykacie obudowe to w obudowie zaczyna dzialac tzw. poduszka powietrzna powodujaca podwyzszenie rezonansu przetwornika - a co za tym idzie ograniczenie pasma od dolu i podbicie pasma powyzej - w przypadku tak malych obudow wycina sie bas, a podbija srodek - zreszta analogicznie jak to jest z PX100 i PX200

 

ale nie rozumiem po co Sony w takim razie robiło te otworki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowiłem zobaczć co się stanie jeśli zatka się zewnętrzne otworki w EX85. zakleiłem je więc zwykłą taśmą klejącą (wycinając nożyczkami i nakładając pensetą - jak na zdjęciu) i... efekt jest conajmniej zdumiewający.

Zrobiłem tak ze dwa miesiące temu i wg mnie efekt jest fatalny. Otworki są po to żeby nie "podwyzszać rezonansu przetwornika - a co za tym idzie nie ograniczać pasma od dolu i nie podbijać pasma powyzej" :P . Dodatkowo faktycznie ciśnienie strasznie drażni ucho po kilkunastu minutach. Caleb, byłem szybszy, nie gniewasz się za cytat? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby sluchawki mialy bas i sztucznie nie podbijaly srodka/tudziez wysokiego basu (w zaleznosci od tego jak duza jest ta komora - im mniejsza tym wyzsze czestotliwosci podbija i tym bardziej odcina sie pasmo od dolu). zamkniete sluchawki zeby grac poprawnie musza miec stosunkowo duze komory - jesli sie tego nie da zrealizowac - otwiera sie obudowe - tak jak jest to zrobione z ex85.

 

na tej samej zasadzie k26p sa mocno basiaste - maja stosunkowo mala (ale juz w porownaniu z px200 jest ona sporo wieksza - te sennheisery maja ja tak mala, ze basu "ni huhu", za to srodek jest ostro wypchniety) i mocno podbija bas. jak sie ja wytlumi to z fizycznego punktu widzenia sie ja zwieksza - powietrze ma wieksza droge do pokonania - bas sie uspokaja.

 

swoja droga wychodzi na to, ze ex85 sa otwarte i w ogole juz wiadomo dlaczego dynamiczne sluchawki gorzej tlumia - po prostu musza byc "mniej lub bardziej" otwarte. popularnosc armaturowych przetworniki nie powinna dziwic - umozliwiaja poprawne granie sluchawek w sporo mniejszych obudowach i nie trzeba ich otwierac - stad wyzsza izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Dodatkowo faktycznie ciśnienie strasznie drażni ucho po kilkunastu minutach.

 

?

 

przecież to nie możliwe - są jeszcze te dodatkowe otworki od strony wewnętrznej, więc nie ma mowy o podciśnieniu.

 

zresztą nawet po zaklejeniu moim zdaniem basu jest pod dostatkiem, ale jak mówiłem to kwestia przyzwyczajenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie mowic dzwiek sie odmula i mozna tym sterowac robiac odpowiednio duze otworki w tasmie.

 

Jak zrobic otworek na 1mm to wtedy efekt zaklejenia jest bardzo maly. Mi dzwiek podobal sie najbardziej jak zrobilem po prostu minimalne naciecie igla - na 0,5 mm. Wtedy bas juz sie pojawia i jest go taka najmniejsza z wystarczajacych jego ilosci. :D

 

W RB mozna podbic dodatkowo basy o 1-2 dB i wedlug mnie jest wtedy najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mod bardzo ciekawy z v39 niestety brakuje basu ja słucham na normal z nx3 i to nie ma go dużo.Szkoda że nie wypróbowałem z sonym s739f bo wtedy mogłoby być ciekawie.Ogólnie to cała reszta sie poprawia tylko basu ubywa.Niewiem czy próbować robić dziurki bo basu też pewnie będzie mniej.Tak wogóle nx3 jeszcze niewygrzane dopiero kilkanaście godzin grają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić jakąś dużą igłą dziurkę w taśmie klejącej, powinieneś mieć więcej basu, bez większego efektu zamulenia. Ale to tylko moje przypuszczenia, więc musisz dojść do tego metodą prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, im większa dziurka w taśmie tym więcej basu. wiem, że różnica jest diametralna pomiędzy zaklejonymi słuchawkami, a tymi fabrycznymi. daj im szanse się przyzwyczaić, posłuchaj na nich przez kilka dni, a jestem prawie pewien, że po odlkejeniu taśmy nie będziesz w stanie długo trzymać słuchawek w uszach. dla mnie z takim modem grają ciepło na Nano 1G. wytrawny smak rodzi się z czasem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności