Skocz do zawartości

Apple iPod Touch.


Adrian4

Rekomendowane odpowiedzi

No cześć. Na początku mam kilka pytań związanych z Touchem.

Pomoże mi to w przygotowaniu recenzji, a takżę stanie się w jakiś sposób poradnikiem dla nowych userów tego odtwarzacza. :)

 

1. Jak wgrywać muzykę na odtwarzacz, aby pojawiły się okładki?

2. Na stronie Apple są podane parametry odtwarzanego obrazu. Do jakiego formatu mam konwertować filmy i czy "Loli Video Converter" jest dobrym programem (może są jakieś specjalne od Apple?). :huh:

3. Rzekomy GPS to tylko Google Maps, do których potrzebny jest dostęp do Internetu czy po wgraniu mapek ujrzymy prawdziwy GPS?

4. Posiadam wersję softu 1.1.4 (4A102). Czytałem, że jest dobra i nie ma potrzeby korzystania z 2.0. (Choć iTunes pokazuje mi, że mogę mieć 1.1.5.)

5. Skąd pobrać jakieś programy na Toucha? Na stronie Apple muszę za nie zapłacić. <_< Oraz jakie programy mogę na niego wgrać?

 

Gdy będę potrzebował dalszych wskazówek - dam znać. :) Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1) w iTunes zaznaczasz album, klikasz prawym, właściwości, przeciągasz plik JPEG z okładką do pola "okładka", klikasz ok, kopiujesz album na odtwarzacz

 

ad. 2) używaj programu Videora iPod Converter (przy pierwszym uruchomieniu zapyta Cię jaki konktetnie masz model, potem i tak zmienia się to w opcjach), jeśli nic nie poprzestawiasz, to po zakończonej konwersji film jest automatycznie dodawany do iTunes

 

ad. 3) Touch nie ma GPS-u, ma "lokalizację po nazwie sieci WiFi", ale działa ona jak działa (generalnie nie działa, chyba że korzystasz ze znanej sieci - np. sieć AGH, sieć na rynku w Krakowie etc.)

 

ad. 4) zainstaluj 1.1.5 (zawiera przydatne poprawki), a za aktualizację 2.x.x zapłacisz $10 a nie dostaniesz nic rewolucyjnego (poza oficjalnym dostępem do AppStore i tym, że stary Installer przestanie działać ;) więc się zastanów czy tego chcesz...)

 

ad. 5) musisz mieć zainstalowany Installer, wtedy instalujesz programy przez niego - Installer instalowany jest podczas procesu zwanego "jailbreak"... poza tym programy można instalować właśnie przez AppStore (część programów jest nawet za darmo), ale wtedy musisz wcześniej zapłacić $10 za uaktualnienie firmware'u do wersji 2.x.x (obecnie 2.0.2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1) w iTunes zaznaczasz album, klikasz prawym, właściwości, przeciągasz plik JPEG z okładką do pola "okładka", klikasz ok, kopiujesz album na odtwarzacz

Działa. :D Co jeżeli chcę wgrać pojedyńczy kawałek? Muszę robić to samo z każdym czy mogę w jakiś sposób otagować całą bibliotekę, automatycznie pobierając okładki?

 

ad. 2) używaj programu Videora iPod Converter (przy pierwszym uruchomieniu zapyta Cię jaki konktetnie masz model, potem i tak zmienia się to w opcjach), jeśli nic nie poprzestawiasz, to po zakończonej konwersji film jest automatycznie dodawany do iTunes

Program jest wporządku. Właśnie o to mi chodziło.

Niestety mój laptop wyłącza się z przegrzania, choć mam ustawione w programie, aby korzystał "normalnie" z mocy obliczeniowej procesora.

 

ad. 3) Touch nie ma GPS-u, ma "lokalizację po nazwie sieci WiFi", ale działa ona jak działa (generalnie nie działa, chyba że korzystasz ze znanej sieci - np. sieć AGH, sieć na rynku w Krakowie etc.)

Więc opis "Get directions and check traffic with Google Maps. Even find yourself, wherever you are" jest chyba trochę przesadzony. :angry:

Ale będąc w sieci WiFi trzeba przyznać, że działa poprawnie.

 

ad. 4) zainstaluj 1.1.5 (zawiera przydatne poprawki), a za aktualizację 2.x.x zapłacisz $10 a nie dostaniesz nic rewolucyjnego (poza oficjalnym dostępem do AppStore i tym, że stary Installer przestanie działać ;) więc się zastanów czy tego chcesz...)

Już zaktualizowałem firmware. Jednak ~160MB jak na soft do odtwarzacza, to jednak dużo. Nie zauważyłem żadnej różnicy w interface, ani w działaniu, ale napewno coś jest poprawionego.

Co do wersji 2.x.x krążą opinie, że jest niestabilna. Prawda?

 

ad. 5) musisz mieć zainstalowany Installer, wtedy instalujesz programy przez niego - Installer instalowany jest podczas procesu zwanego "jailbreak"...

 

poza tym programy można instalować właśnie przez AppStore (część programów jest nawet za darmo), ale wtedy musisz wcześniej zapłacić $10 za uaktualnienie firmware'u do wersji 2.x.x (obecnie 2.0.2)

Drugą część odrzućmy. Mam wersję 1.1.5 (4B1) i nie chcę wgrywać na dzień dzisiejszy płatnej wersji 2.0.2.

Co to jest proces Jailbreak, co zmienia w odtwarzaczu. Jakie są programy na Toucha i czy mogę w jakiś sposób stracić przez to gwarancję na iPoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tych okładek..

ja dodaje je w mediamonkey, który moim zdaniem jest znacznie wygodniejszy od itunes.

itunes potrafi sam znajdować okładki, ale musisz mieć konto w itunes store, media monkey robi to bez żadnych rejestracji.

Dodawane w nim okładki są widoczne też w itunes, więc nie ma problemu, ale ja do wrzucania muzyki na nano korzystam wlaśnie z niego, spróbuj, może touch'a też się uda z nim "sprzęgnąć".

 

co do reszty, niestety nie pomogę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co jeżeli chcę wgrać pojedyńczy kawałek?

 

to wgrywasz pojedynczy kawałek? :)

 

jak chcesz dodać okładkę pojedynczemu kawałkowi, to i on swoje właściwości ma (pod prawym przyciskiem)

 

> Muszę robić to samo z każdym

 

tak, musisz robić to samo z każdym albumem/utworem

 

okładki zapisywane są w samym pliku (w tagu), więc robisz to tylko raz... no i miej na uwadze, że taki plik jest "większy o rozmiar okładki" (więc może nie dodawaj okładek o wielkości 1MB ;) )

 

> mój laptop wyłącza się z przegrzania

 

wina laptopa, zmień laptopa lub zadbaj o lepsze chłodzenie... alternatywnie używaj kompresji MPEG-4 (DivX/XviD) zamiast H.264 co skróci czas kompresji

 

to czy ustawisz "normalnie" czy "poniżej normalnego" to tylko priorytet - po prostu jak ustawisz "poniżej normalnego" to możesz spokojnie używać innych programów, a konwersja przebiega w tle (oczywiście przebiega wtedy odpowiednio wolniej)

 

... co swoją drogą i tak jest dziwne, bo Twój laptop nie wytrzymuje 100% obciążenia procesora...

 

> jest chyba trochę przesadzony

 

po prostu jest pisany dla dużych miast USA, to wszystko :)

 

> 160MB jak na soft do odtwarzacza, to jednak dużo

 

bo to jest OS X? na tym samym komputery Macintosh działają... :)

 

> do wersji 2.x.x krążą opinie, że jest niestabilna

 

w przypadku iPhone'a tak, w przypadku iPoda Touch nie wiem... ale biorąc pod uwagę że chodzi m.in. o problem z aplikacjiami z AppStore, więc pewnie też...

 

> Co to jest proces Jailbreak, co zmienia w odtwarzaczu

 

polega on na odblokowaniu dostępu do "dysku" odtwarzacza, oczywiście wciąż nie zadziała on jako urządzenie UMS (jak np. pendrive)

 

można się dostać wówczas doń przez SSH, przez połączenie WiFi

 

podczas jailbreaku powinien zostać zainstalowany Installer, przez niego instaluje się aplikacje znacznie prościej (jedno kliknięcie) niż ręcznie (znaleźć aplikację, połączyć się przez SSH, skopiować pliki do odpowiednich miejsc w strukturze i ustawić atrybuty)

 

a jakie aplikacje? zobacz listę na myapple.pl lub poszukaj w googlach - nie każda aplikacja dostępna na iPhone'a działa na iPodzie Touch

 

... po wszelkie informacje na ten temat (jak to zrobić, po co to zrobić, co potem zainstalować) odsyłam do działu "iPod Touch" na forum myapple.pl

 

---

 

[edit] chodzą słuchy że Apple w wersji firmware'u 2.1 chce dać dostęp do dysku odtwarzacza - oczywiście wciąż nie da się tak kopiować muzyki, ale przykładowo dokumenty do czytania (Office, iWork, PFD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dodaje je w mediamonkey, który moim zdaniem jest znacznie wygodniejszy od itunes.

MediaMonkey używałem, gdy miałem iMini. Jest wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze.

Jednak do odtwarzacza pokroju Touch wolę używać iTunes. ;)

 

... co swoją drogą i tak jest dziwne, bo Twój laptop nie wytrzymuje 100% obciążenia procesora...

Np. podczas nagrywania płyt obciążnie jednego z rdzeni jest na 100% i nie stwarza to żadnego problemu.

Jednak mój laptop niebezpiecznie się grzeje. Podczas grania niesposób dotknąć do jego "dna".

Czeka mnie zabawa z czyszczeniem, ponieważ teraz obciążenie wynosi ~14-17%, a wentylator kręci się bardzo szybko.

 

Kiedyś mogłem siedzieć z laptopem na kolanach - teraz nie mogę, ponieważ blokuje to dostęp powietrza do wentylatora i po kilku minutach korzystania wyłącza się komputer. Stało się tak przed kilkoma minutami... Piszę ten sam post grugi raz. :|

 

podczas jailbreaku powinien zostać zainstalowany Installer, przez niego instaluje się aplikacje znacznie prościej (jedno kliknięcie) niż ręcznie (znaleźć aplikację, połączyć się przez SSH, skopiować pliki do odpowiednich miejsc w strukturze i ustawić atrybuty)

Widziałem jak chłopak na uTube poprzez instalator instalował program, który zdejmuje blokadę głośności.

Czy proces jailbreaku powoduje utratę gwarancji?

 

Dzięki za odpowiedzi, teraz odwiedzę forum myapple. :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jailbreak done. :P

 

6. Czy jest w Safari opcja w stylu "otworz strone w nowej karcie"? Przegladajac np. to forum jest calkiem przydatna.

7. W jaki sposob moge pisac uzywajac polskich znakow (bo jak widac teraz nie moge :P, a wszystkie "klawiatury" mam ustawione na polskie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 6) nic o czym by mi było wiadomo...

 

ad. 7) przytrzymujesz literkę i wybierasz polską literkę (np. przytrzymujesz "A", czekasz pół sekundy i wybierasz "Ą") - ja na to wpadłem sam ;p

 

wystarczy mieć nawet USA-ńską klawiaturę i i tak da się pisać z polskimi znakami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten odtwarzacz to jedna wielka niespodzianka. Codziennie odkrywam nowe opcje.

Np, niedawno przez przypadek przytrzymałem ikonkę na "pulpicie". Okazało się, że w ten sposób mogę przestawiać ikonki i przesuwać je na drugi pulpit. :P

W momencie, gdy mogę to robić, każda ikonka "trzęsie się" w inna stronę.

 

ad. 7) przytrzymujesz literkę i wybierasz polską literkę (np. przytrzymujesz "A", czekasz pół sekundy i wybierasz "Ą") - ja na to wpadłem sam ;p

A patent z polskimi (i nie tylko polskimi) znakami działą. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8. Ogólnie Google Maps. Fajna zabawka, bo można sobie pooglądać widoki.

Lecz zauważyłem, że obraz nie jest live, a jest z ostaniej Niedzieli rano. Skąd wiem?

Przeglądałem zdjęcia swojej miejscowości w UK i zauważyłem, że rynek jest otwarty (na jego placu samochody i ludzie).

A on jest otwarty tylko w Niedzielę, średnio od 5 do 15.

 

W tamim razie są to tylko zdjęcia satelitarne wykonywane co tydzień? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> obraz nie jest live

 

L O L

 

przecież obraz w mapach googli "normalnie" zmienia się raz na dwa lata i jest minimalnie "o rok stary", żeby zapobiegać terroryzmowi i takie tam... przynajmniej tak było do tej pory...

 

> W tamim razie są to tylko zdjęcia satelitarne wykonywane co tydzień?

 

było by to co najmniej dziwne że tak często ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież obraz w mapach googli "normalnie" zmienia się raz na dwa lata i jest minimalnie "o rok stary", żeby zapobiegać terroryzmowi i takie tam... przynajmniej tak było do tej pory...

Jak w takim razie wytłumaczysz fakt, żę na zdjęciu widzę swój samochód w Anglii, który zaparkowałem pierwszy raz w życiu w poprzek? :P

Zrobiłem to w zeszły piątek, a zawsze chowam auto do garażu bądź parkuję wszerz?

 

Poza tym rok temu nie miałem jeszcze tego samochodu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówię tylko to, czego się dowiedziałem ponad rok temu... może coś się od tego czasu zmieniło? a może mieszkasz w takim miejscu/kraju, gdzie widok z satelity to faktycznie "prawie jak live view"?

 

... w każdym razie nawet kraków jest "średnio aktualny", a na większej części polski "detale" (piksele) mają rozmiary dziesiątek setek metrów... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9. Bawiąc się Installerem i dodając nowe źródła, wykasowałem stare i teraz nie mam wielu programów.

Tak to jest jak człowiek nie wie co robi. :)

 

Czy mógłby ktoś z Was podać mi te źródła ze swojego Installera? Bodajże było ich cztery. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zadaję podstawowe pytania, aby przydały się innym w późniejszym czasie.

 

naprawdę myślisz że ktoś poszuka odpowiedzi na takie pytania? każdy przecież myśli dokładnie tak samo jak Ty - że zada jakieś pytania, a odpowiedzi przydadzą się komuś innemu... żeby NAPRAWDĘ komuś się przydały, napisz FAQ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby nie było Toucha gen 2 :D

Haha. :D I to powiedział user Toucha 1G.

Myślałem, że to tylko ja życzę, aby druga generacja Toucha była kompletnie nieudana.

 

Aby firmware było do kitu i ciągle się wieszał player. Aby wyglądał strasznie i był źle spasowany.

Ekran miał problemy z wyświetlaniem czerni w negatywie i pękał jak ten w Cliksie 2. Żeby był strasznie drogi, a cena 1G została taka sama...

I jeszcze kilka najskrytszych marzeń co do 2G Toucha. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności