Skocz do zawartości

Modyfikacje Koss UR-40


maba

Rekomendowane odpowiedzi

1. Usunięcie firmowych gąbek.

http://www.head-fi.org/forums/f4/koss-ur40-modded-220771/

Rozbieramy słuchawki, wyjmujemy ciemno-szare gąbki zza przetwornika {widać je z zewnątrz przez metalową siateczkę}. Zamiast firmowych gąbek, wkładamy płatki kosmetyczne {ja użyłem takich} - wystarczy dwie sztuki na muszlę.

 

2.JPG

 

~> Barwa ciemnych i lekko zamulonych słuchawek zmieniła się na jaśniejszą. UR40 zyskają oddech i większą przestrzeń.

 

2. Angled Drivers Mod.

 

http://www.head-fi.org/forums/f4/koss-ur40...ers-mod-144583/

 

Ciemno-szare gąbki, przycinamy na odpowiedni krztałt {1/3 gąbki} i wkładamy pomiędzy pady. Można włożyć na jedną stronę lub dwie ~> wedle uznania. Niestety owe gąbki mają przypadłość do wysuwania się, więc trzeba od czasu, do czasu umieścić je we właściwym miejscu.

 

3.JPG1.JPG

 

~> W muszli jest więcej miejsca na uszy, co pewnie też nieco zmienia dźwięk, a przedewszystkim wygodę.

 

3. Kramer Mod.

 

http://www.anythingbutipod.com/forum/showthread.php?t=9630

 

Więcej na ten temat, wraz z instrukcją, znajdziecie powyżej.

 

4. Sound Isolating Mod.

 

http://www.anythingbutipod.com/forum/showthread.php?t=9630

 

Opisany w drugiej części tekstu powyżej. Daje odwrotny efekt, niż zamiana oryginalnych gąbek.

 

5. Zmiana padów.

 

Można również wymienić oryginalne pady, na te welurowe od Beyerdynamic DT250. Zwiększa to wygodę.

 

{@Nel_Nero, dzięki za pomoc przy tekście!}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zrobiłem, dźwięk się zmienił, to na pewno. Muszę troszkę więcej posłuchać tego, choć na wstępie wydaje mi się, że słuchawki nabrały większego charakteru. Zarówno góra jak i dół są bardziej wyraźne, co z środkiem? Dużo się nie zmienił, muszę to zdecydowanie przemyśleć słuchając ;)

IMG_1385.jpg

Na zdjęciu lewa słuchawka już wypchana, prawa przed. Na pewno po włożeniu gąbek trochę zmienił się docisk do głowy, nie jest lepiej nie jest gorzej jest po prostu innaczej. Ja trochę innaczej to zrobiłem, pociąłem te szare gąbki na taki jakby paski i włożyłem dookoła pod pady.

Podziękowania dla autora za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, że napisałeś ten temat - ja sam się nad tym zastanawiałem, ale mnie ubiegłeś :P

 

Mody dotyczące wszystkich modeli 60ohm Kossa

Dodam jeszcze tylko, że Kramer mod można zastosować równiez w KSC35/55/75, KPP, KSP i kazdych innych słuchawkach Kossa z przetwornikiem 60ohm.

Nazwa pochodzi od użytkownika head-fi o nicku Kramer, który zaaplikował go swoim KSC75. (Tak na marginesie, na head-fi KSC75 to słuchawki kultowe :D)

Kramer.jpeg

 

Mody dotyczące modeli z padami z gąbki

Co się tyczy KSC35/55/75, KPP, KSP - można zastosować w nich również tzw. quater mod, czyli wycięcie w gąbce zasłaniajacej przetwornik okrągłego otworu po środku o wielkości ćwierćdolarówki (na polskie realia może być o wielkości 5zł).

quater.jpg

Wspaniałe uzupełnienie Kramer moda.

 

Mody dotyczące tylko KSC75

W KSC75 można zastosować jeszcze odgięcie klipów przytrzymujących słuchawki na uszach, tak żeby słuchawki trzymały się tak tylko, tylko. Skutkuje to ciut jaśniejszym dźwiękiem i lepszą sceną.

 

Można bardzo łatwo przerobić KSC75 na słuchawki pałąkowe, jeśli ktoś ma taki kaprys - link

headband.jpg

 

Kolejnym modem jest zastosowanie gąbek od KSC12 - znowu odsunięcie przetwornika od ucha (na zdjęciu z już wykonanym quater modem)

pads.jpeg

 

 

Post będzie uzupełniany, w miarę jak mi się coś przypomni.

Zdjęcia pochodza ze strony gradolabs.net i z forum head-fi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> Maba

Może warto by w jakiś sposób uporządkować temat (tylko jeszcze nie mam pomysłu jak). Może dodanie do Twojego postu rzeczy z mojego?

Ze swojej strony postaram się dodać fotki opisywanych przez siebie modów.

 

Może po tych zmianach i zmianie nazwy na "Modyfikacje słuchawek Koss (UR40, KSC35/55/75, KPP, KSP)" temat zasłużyłby na bycie przyklejonym?

 

[edit]

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie sebie chodzilo o sybilizacje. mniejsza z tym.

ja szczerze mowiac do takiej modyfikacji podchodze dosc sceptycznie. faktycznie ur-40 graja ciemno, ale nie wierze w wielka zbawiennosc tej przerobki. kossy maja mocno ograniczona gore i jedyne co by moglo pomoc na to to tak naprawde zmiana przetwornika - pewnie jest on stosunkowo ciezki, stad "masywnosc" basu, ale i slaba gora. wywalenie tylnej gabki jako ze z punktu widzenia akustyki zmniejsza wielkosc komory (pianka zmniejsza predkosc przeplywu powietrza) co daje nam gorsze zejscie, ale jednoczesnie wiekszego kopa - latwo sie mozna o tym przekonac porownujac ur-40 do kpp. uczucie jasniejszego brzmienia to wynik pewnie tez sybilizacji o ktorej wspominal sebus - wydaje mi sie, ze z powodu slabej przeplywnosc powietrza z tylu komory (mam wrazenie, ze sr-60 maja ostry przelom srednicy i gory wlasnie z tego samego powodu i m.in. dlatego od modelu sr-225 wzwyz siatka ma rzadsza strukture). jesli sie da to sprobujcie moze calkowicie wywalic siatki w swoich kossach?

 

aha i sprobowalbym wsadzic zamiast fabrycznej gabki np welne owcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maba wstawił zamiast niej tzw. płatki kosmetyczne.

Nawet jeśli mody dają ledwo odczuwalny efekt, to i tak zazwyczaj kosztują tyle, co nic - więc warto spróbować.

 

Być może przetwornikowi od UR40 nie służy to, że jest osadzony w takim plastiku, jak np w KSC35 albo KPP?

Na poprawienie góry wpływa fabryczne pokrycie membrany tytanem, tu nie da się chyba nic więcej zrobić.

Nie wiem, czy uczucie jaśniejszego brzmienia jest efetktem sybilizacji, czy na odwrót - sybilizacja efektem większej ilości góry w słuchawkach.

 

Co do Grado i siatki - widziałem wiele zdjęć Grado z tuningowaną siatką (ale nie taką jak w samochodach po wiejskim tjuningu :P), można wykorzystać siatkę z dużego stalowego sitka, ponoć można kupić coś takiego w marketach typu dom i ogród, firma Dark Audio przygotowuje już wycięte i gotowe (nie wiem niestety, ile taki cymes kosztuje).

Z opinii z którymi dotychczas się spotkałem, wynika jednak, że to nie ma żadnego wpływu na brzmienie, czysta kosmetyka:

mody Grado

Teorytycznie dałoby się też do UR40 wstawić taką siatkę - ale to już większa modyfikacja a efekty dyskusyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja szczerze mowiac do takiej modyfikacji podchodze dosc sceptycznie.

faktycznie ur-40 graja ciemno, ale nie wierze w wielka zbawiennosc tej przerobki.

kossy maja mocno ograniczona gore

 

Tu chyba nie chodzi o samą górę, co o wysoką średnicę - z wykresów wynika

że w porównaniu z Koss Porta Pro , a zwłaszcza KSC 75 właśnie to pasmo

w UR 40 jest bardzo mocno podcięte .

 

Zresztą jeżeli chodzi o liniowość pasma przenoszenia to właśnie KSC 75 w rodzinie

słuchawek z tym przetwornikiem można chyba nazwać referencją .

Wykres KPP wygląda bardzo podobnie ( aczkolwiek dwa pasma 1.5kHz -2.5 kHz

i 4.5 kHz-5.5kHz - są trochę bardziej podbite niż w KSC75 . SPL przekracza tam 105 dB/V

ale dzieje się to kosztem trochę większych dołków pomiedzy 3khz-4kHz oraz 6.5 kHz -10 kHz )

 

Natomiast mocną stroną UR 40 jest rzeczywiscie wysoki bas i niższa średnica

- tu charakterystyka przenoszenia tych słuchawek jest zdecydowanie bardziej

wyrównana niż w KPP i KSC75 . Niestety jak to bywa w życiu coś za coś -

i jeżeli chodzi o wyższą średnicę i właściwą górę - UR 40 ustępują nie tylko

" 75"-ce ale nawet KPP.

 

UR40

Koss_UR40_1.gif

 

 

KPP

Koss_PortaPro_reponse.jpg

 

KSC 75

Koss_KSC75_1.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwi mnie tu tak smialy zakres wysokich tonow - ja ich szczerze mowiac nie slysze dobrze w zadnej z par...

 

btw wychodzi, ze porta pro sa najgorsze z trojki... :P

Tu chyba nie chodzi o samą górę, co o wysoką średnicę - z wykresów wynika

że w porównaniu z Koss Porta Pro , a zwłaszcza KSC 75 właśnie to pasmo

w UR 40 jest bardzo mocno podcięte .

masz racje, tyle ze gora w kazdej z par i tak kuleje i faktycznie UR-40 nie "krzycza", a porta pro tak - wlasnie za sprawa wyzszej srednicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KPP mają prawo być najgorsze - w końcu są najstarsze('84).

Są za to legendarne i stylowe, a nawet powiem więcej - modne. W Wawie gdzie byś tylko nie spojrzał tam KPP, a KSC75 jak na lekarstwo.

 

KSC75 w porównaniu z innymi Kossami z tej rodzinki mają niemal linearną charakterystykę. Cieszę się, że to właśnie je kupiłem.

Ciekawe, jak by wyglądał wykres, gdyby to były modowane KSC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

góra w kazdej z par i tak kuleje

 

Trzeba pamiętać że dołek wypadający pomiędzy ~ 2 kHz a ~3.5 kHz , następnie wyrazne

podbicie pomiedzy ~4.5 kHz- ~6.5 kHz i kolejny , już znacznie większy dołek ~ 6.5 kHz - ~10 kHz

( to on w największym stopniu "zapobiega" zjawisku sybilizacji ) są jakby wpisane w filozofę

projektowania słuchawek . Mogą być one co prawda większe lub mniejsze - ale wykresy prawie wszystkich

słuchawek zbierane tą metodą ( czyli za pomocą klasycznych mikrofonów ) wyglądają bardzo podobnie

 

Ciekawsze jest to co dzieje się na 75 Hz -150 Hz ( wysoki bas )

, pózniej w paśmie niskiej średnicy 250 Hz - 1kHz , a następnie wysokiej średnicy 1 Khz -2.5 kHz

To ponad pięć oktaw - główne spektrum akustyczne w którym kumuluje się większość energii

muzycznej - i wbrew pozorom potrafi się tu dziać bardzo dużo .

 

Dla przykładu wklejam wykresy pasm przenoszenia dwóch słuchawek które można chyba nazwać referencyjnymi

> Sennheiserów HD-600 i HD-595 . To ze HD-595 są bardziej wyrównane od droższych

i bardziej cenionych HD-600 nie jest bynajmniej " wykresową iluzją " - tak rzeczywiście jest. :)

HD-600 mają efektowny , podkreślony i wyeksponowany bas , bardziej wyraziste i kolorowe wysokie

, ale w porównaniu z HD-595 nieco wycofaną średnicę i brzmienie słyszalnie bardziej " konturowe ".

I to właśnie widać na wykresie . (To czego nie widać - to jednak lepszej szczegółowosci HD-600 )

 

W każdym razie zarówno jeden jak i drugi model Sennheiserów mozna nazwać słuchawkami wybitnymi .

Wklejam te wykresy aby pokazać że z punktu widzenia linarności pasma przenoszenia

na tle Sennheiserów , takie Kosy KSC -75 naprawdę nie mają się czego wstydzić . :)

Nel Nero ma oczywiście racje - to naprawdę bardzo dobre i wyrównane słuchawki - zwłaszcza za tą cenę . :)

 

HD-600

Graph_Sennheiser_HD600.gif

 

HD-595

Graph_Sennheiser_HD595.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
czy próbował ktoś z koss ksc75 zrobić słuchawki zamknięte przez założenie tych zamykających gąbek???

To by raczej nie miało sensu, popsułbyś ich brzmienie. Jeżeli chcesz się przekonać, jak mniej więcej brzmiałyby KSC75 jako słuchawki zamknięte, posłuchaj niemodyfikowanych UR40.

 

Jak koniecznie chcesz zamknięte, to pomyśl nie nad modyfikacją, ale raczej nad wymianą na inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wlasciwie to masz racje ale pamietam, kiedys przypadkiem trafilem na stronke gdzie bylo sporo zmodyfikowanych sluchawek pod wzgledem kabla i byly tam miedzy innymi KPP, byla to zdaje sie firma modujaca sluchawki, nie pamietam w tej chwili a stronki tez nie moge znalezc.

 

Nie mniej jednak mysle ze Kramer Mod + Quater Mod to dobry pomysl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IACEk, pewnie chodzi Ci o moon-audio :)

Swoją drogą to kabel w porta pro jest dla mnie ok, nie wymieniał bym go. Nie jest w ogóle sztywny co bardzo poprawia komfort użytkowania słuchawek.

Porównując kabel z sennheiserów PX100 to ten ma wyraźny efekt pamięci i po wyjęciu z etuii jest powyginany we wszystkie strony. Dopiero po dłuższej chwili wraca do normalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności