Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

iPod Shuffle 1gn


colnet

Rekomendowane odpowiedzi

iPod Shuffle 1gn

1.Wstęp

Jeżeli szukasz recenzji „super wypasionego” odtwarzacza „MP4” to źle trafiłeś... ale poczekaj chwilę... polecam przeczytanie tej recenzji może jednak zmienisz zdanie i kupisz Shuffle?

Bardzo prosta budowa, bardzo prosta obsługa, bardzo ciekawe brzmienie i brak wyświetlacza. To krótka ogólna charakterystyka odtwarzacza iPod'a Shuffle. Ale czy tak naprawdę odtwarzacz bez wyświetlacza, jest godny uwagi? Przecież to mocno ogranicza jego możliwości. Ale czy na pewno? Może faktycznie warto tylko się skupić na muzyce, a nie rozpraszać się wyświetlaczem?

Nie ukrywam będzie krótko... brak dyktafonu, brak radia, brak wyświetlacza... do opisanie jest wykonanie, obsługa, dźwięk oraz pierwsze wrażenie od którego oczywiście zaczynamy...

 

2.Pierwsze wrażenie

Ogólnie odtwarzacze ze stajni Apple szczerze mi się nie za bardzo podobają, składa się na to kilka czynników, między innymi zimny dźwięk, wątpliwe wykonanie (odtwarzacze łatwo się rysują) ale są ładne na swój sposób i cena... która jest z lekka przesadzona. Choć jestem uprzedzony do iPod'ów to dlaczego zdecydowałem się na Shuffle? Shuffle jest inna... prosta, ładna i ma ciepłe brzmienie w stosunku do innych iPod'ów, a do tego możemy ją znaleźć w umiarkowanej cenie... Przejdźmy już do właściwego pierwszego wrażenia. iPod Shuffle jest zapakowany w małe, cienkie pudełko, wykonane z solidnego papieru dość grubego, z otworzeniem nie ma problemu, po kilku sekundach możemy już wziąć do ręki odtwarzacz. Od razu rzuca się w oczy solidne wykonanie, a po chwili zostajemy porażeni prostotą, jako że raczej nic z odtwarzaczem nie zrobimy bez wgranej muzyki, nie pozostaje nam nic innego jak podłączyć go do komputera aby wgrać nasze ulubione nagrania. I tu pojawia się problem... jeżeli nie korzystaliśmy nigdy z programu iTunes to możemy na początku czuć się trochę zagubieni, ale opanowanie iTunes nie wymaga jakieś ogromnej wiedzy, więc każdy sobie powinien poradzić. Drugim rozwiązanie jest wrzucenie nagrań na Shuffle działającą w trybie dysku przenośnego i odświeżenie jej bazy za pomocą programu „iPod Shuffle Database Builder” który polecam. Shuffle dość szybko się ładuje, aby naładować baterię do pełna wystarczy ok 3 godziny, potem odtwarzacz działa nieprzerwanie ok 12 godzin. Dużą zaletą Shuffle jest to, że posiada standardowy wtyk USB, nie potrzebujemy żadnych kabli, podłączmy go praktycznie wszędzie.

 

3.Wyposażenie

Oprócz odtwarzacza w zestawie znajdujemy:

- słuchawki

- dodatkową zatyczkę na USB z smyczą

- płyta CD z programem iTunes

- płyta CD z polską instrukcją

- instrukcje

 

4.Wykonanie i obsługa

Wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi, wszystko jest bardzo dobrze wykonane, a świecąca biała obudowa jest prosta i ładna. Jedno zastrzeżenie, obudowa bardzo łatwo się rysuje zbiera rysy praktycznie samoistnie.

 

Obsługa... bardzo prosta wręcz banalna. Jeden suwak z tyłu i z przodu przyciski ułożone w kółko do obsługi odtwarzacza. Do klawiszy z przodu nie ma zastrzeżeń, do suwaka z tyłu tak, mógł on zostać inaczej rozwiązany czasami ciężko go przesunąć jeśli mamy wilgotne ręce czy rękawiczki... suwak ten służy do włączania odtwarzacz i ustawienia go w pozycji odtwarzania utworów po kolei lub w trybie losowego odtwarzania utworów, wkładając odtwarzacz do kieszeni bardzo prosto przesunąć suwak i wyłączyć odtwarzacz lub zmienić tryb pracy. Obsługa bezwzrokowa jest bezproblemowa. Transfer plików na odtwarzacz szybki i waha się w okolicy 2,5MB/s.

 

5.Dźwięk

Choć Shuffle nie posiada żadnego EQ to chyba ono jest tu nie potrzebne, dlaczego? Bo bez niego odtwarzacz brzmi już ciekawie. W przeciwieństwie do innych iPod'ów, Shuffle brzmi ciepło, ma bardzo ładnie wyeksponowany bas. Basu jest dużo, schodzi nisko i jest niesamowicie ciepły, nadaję klimatu i mroku nagraniom, czasami basu jest za dużo... ale to zależy od słuchawek trzeba je dobrze dobrać do odtwarzacza. Środek jest bardzo ciepły, delikatny, nie jest cofnięty lecz mało szczególowy. Wokal brzmi bardzo przyjemnie, bardzo bezpośrednio. Góra jest czysta, wydaje mi się że lekko wyostrzona aby rozjaśnić lekko nagranie, ale to szczególnie nie przeszkadza, a raczej nadaje bardziej kolorowej barwy Shuffli. Przestrzeń nie jest ogromna... ale jest, przez dużą ilość basu została ona z lekka ograniczona, połowa instrumentów jak by grała w jednej linii. Jednak bardzo dobrze Shuffle wypada z separacją instrumentów, nie gubi się, nawet przy skomplikowanych utworach.

Shuffle brzmi ciekawie i nie potrzeba żadnego EQ... od razu brzmi dość mrocznie, czasami brudno, ale zdecydowanie.

 

Shuffle vs konkurencja?

Konkurencja czyli iFP i Clip. Jako że charakterystyka odtwarzaczy jest podobna, różnica nie jest duża. Shuffle w porównaniu do iFP i Clipa ma:

 

-więcej basu

- mniej szczegółowy dźwięk

- bardziej ocieplony środek

- mniej przestrzeni

- mniejszą klarowność dźwięku (szczególnie środek i bas)

 

 

6.Podsumowanie

 

Zalety:

- dobre wyposażenie

- małe wymiary

- bardzo mała waga

- dobra autonomia

- bardzo dobra nawigacja

- niska cena

- przyzwoity dźwięk

- bardzo duża moc

- obsługa AAC

 

Wady:

- długie przerwy pomiędzy utworami

- dość mocno szumi

- łatwo się rysuje

- nie zbyt dobrze rozwiązany suwak

- konieczność używanie iTunes (choć się da to ominąć)

 

Nie typowy, prosty, ładny, mały odtwarzacz o przyzwoitym dźwięku, bezproblemowej obsłudze, dla niektórych może być ideałem, wady nie są bardzo znaczące... przez prostą budowę i małą funkcjonalność nie można Shuffle wytknąć błędów typu: mało przejrzystego wyświetlacza, szumiącego radia czy kiepskiego dyktafonu. Odtwarzacz na pewno godny polecenia, dla pewnej grupy ludzi nie szukających „bajeru” dla grupy która chce tylko posłuchać muzyki. Za tą cenę naprawdę polecam, tym bardziej że Shuffle pierwszej generacji jest coraz mniej, a w zależności od wersji możemy ją kupić już za 60 zł do 100 zł.

 

Polecam.

 

DSCF0126.JPGDSCF0122.JPGDSCF0121.JPG

DSCF0147.JPGDSCF0139.JPGDSCF0128.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja jednak wole iFP, potem Shuffle a na samym końcu sanse smile.gif

 

Ja wole jednak iFP/Clip a potem Shuffle... dla mnie za dużo basu szczególnie i za mało wyraźny dźwięk ma trochę Shuffle brak czystości...

 

Fajna recka, może ciut więcej o dźwięku? Szczegółowe opisy kolejnych utworów testowych, itp? Bo napisałeś w sumie powszechnie znany fakt - dużo basu, ciepły player i nic więcej smile.gif

Na poszczególnych utworach... ogólnie nie lubię tak bo słucham starego popu, rocka i trochę metalu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recenzja, składnie i treściwie :) . Co do shuffli udało mi się nabyć niedawno okazyjnie 1szt i fakt trochę mniej szczegółowa niż V39 no i na pewno ma mniej basu od V39 :D , jednak wg mnie jest on trochę lepiej kontrolowany niż w V39. Odtwarzacz u mnie stanowi dopełnienie - wiadomo, że V39 + rower/łyżwy to prawie jak pogrzeb, a shuffle wprost idealnie się do tego nadaje. Jeśli chodzi o szum to fakt jest on wyraźny, napewno większy niż w T10 (1 wersja). Ale czego ja wymagam za 45zł :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, dopiero teraz zauważyłem recenzję. Następnym razem wysyłaj na pma! :P

 

Krótka, zwięzła recenzja.. dość nietypowa jak u colneta ;]

 

Ale będę się czepiać:

- szufla nie ładuje się 3h, a 2x krócej,

- napisz więcej o dźwięku; porównanie do ifpa i przedewszystkim do Clipa,

- zrób lepsze zdjęcia porównawcze Szufelki i Clipa,

- umieść w recenzji link do strony Database Buildera,

- pod spodem umieść link do recenzji @nfsu o szufelce,

- dodaj że do ~100pln możemy dostać tylko używanego,

- dodaj tekst o tej diodzie, i o tym co Ci pisałem {że mruga cały czas tak samo w trybie dysku zewn.},

- dopracuj recenzję w wolnej chwili, bo szufla jest tego warta!

 

Pozatym iTunes nie jest prosty w obsłudze. Program iRivera wyprzeda go pod tym względem o lata świetlne, i nie muli systemu, imho :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- szufla nie ładuje się 3h, a 2x krócej,

Teraz to już nie wiem... wyładowałem Shuffle na maxa, miałem iTunes i ładowała się z 2,5 godziny... chyba że to było 1,5 godziny i mi się czas wydłużył ;) zobaczę jeszcze przy okazji.

 

- napisz więcej o dźwięku; porównanie do ifpa i przedewszystkim do Clipa,

No nie wiem co napisać... Shuffle naprawdę brzmi podobnie ale bardziej "byle jak" w porównaniu do Clipa i iFP, tak jak napisałem ma dość "brudny" dźwięk.

 

- zrób lepsze zdjęcia porównawcze Szufelki i Clipa,

Nie mam sprzętu aby się bawić w dobre zdjęcia i tak ciężko zrobić te... i ciągle ciemno na zewnątrz światła brak... autofocus się gubi... przy zdjęciach makro...

 

- umieść w recenzji link do strony Database Buildera,

To się da :P

 

- pod spodem umieść link do recenzji @nfsu o szufelce,

Kto chce ten znajdzie :P

 

- dodaj że do ~100pln możemy dostać tylko używanego,

Nowego z drugiej ręki z też widziałem za 100 zł...

 

- dodaj tekst o tej diodzie, i o tym co Ci pisałem {że mruga cały czas tak samo w trybie dysku zewn.},

OK to fakt przyda się.

 

- dopracuj recenzję w wolnej chwili, bo szufla jest tego warta!

Warta czy nie ale dopracuję... tak naprawdę już trochę z biegu czasu to Shuffle nie do końca jest dla mnie... jest za mało funkcjonalna w sensie brak radia, brak przechodzenia pomiędzy katalogami, ja głównie słucham tylko całymi płytami i Shuffla średnio się do tego nadaje. Choć odtwarzacz całkiem niezły, trochę brudny dźwięk też mi nie pasuje - wole czysty.

 

Według mnie iTunes nie jest zły - mogło być gorzej :P

 

 

Wszelkie poprawki później...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności