Skocz do zawartości

Pamięć W Odtwarzaczu T60 2gb


JacktheRipper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Otóż kupiłem odtwarzacz Iriver T60 2GB Black. Ponąć 2GB... Podpiąłem odtwarzacz do usb, w trybie dysku przenośnego[pendrive] nacisnąłem prawym by sprawdzić ilośc pamięci i co widzę. Pamięć "formalna" to

2009 MB, a rzeczywista tylko 1.87GB! Czyli ucieło mi pnad 100mb. Dlaczego tak się dzieje? Rozumiem że chodzi o przejście z systemu liczenia 1mb=1024KB=1000KB, ale w sansie 1GB mam 970MB wolnej pamięci czyli 2 razy więcej i by było 1,94 GB, a to i tak więcej niż 1,87GB. Iriver oszukuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem, gdzieś na forum, że były jakieś nonamy, gdzie na pudle było 2GB a w grajku 128MB :-) To dopiero był szok :-))
To jest odrębna sprawa i o wiele weselsza ;). A tymi brakami nie macie się co przejmować, bo jak myślicie, że jak na waszych dyskach w PC jest napisane 100GB, to jest 100GB, to się zdziwicie; dodam jeszcze tylko, że różnica jest "nieco" większa niż 100 czy nawet 300 MB.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, gdyż jest to pierwszy post na forum :)

 

W moim T60 1GB wredni pracownicy iRivera zabrali 80MB! Skandal! Muszę do nich napisać, żeby jak najszybciej przysłali mi te brakujące megabajty! :lol:

 

A co do dysków, to w moim Seagate 160GB mam... 149GB :lol:

 

@hoseArkadio

No właśnie, dźwięk - jak to powiedział mój kolega po usłyszeniu grania iRivera - "powala na kolana, glanuje po jajach i wali po mordzie bejzbolem jak naćpany dres po litrowym dżony łokerze..." czyli nie tylko mnie się poboba :D

 

@El Barto

A co do tego odtwarzacza to była chyba podróbka iPoda 4GB, z tego co pamiętam, to miała przycisk [OK] w środku tego kółeczka czy coś w tym stylu.

 

EDIT: Kółeczka sterującego, na przednim panelu - dla wyjaśnienia :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam wiem o tych pamięciach i mogę wam powiedzieć że producenci mówią prawdę podając pojemność dysku czy flash.

Nie mówią tylko że z tych dajmy 200GB dysku dla użytkownika jest dostępne jakieś 180GB, nie wchodząc w szczegóły część dysku pochłaniają zapasowe sektory dysku, obszar rozruchowy i obszary dostępne wyłącznie dla systemu. W pamięciach flash pewnie tez coś takiego jest (chociaż nie jestem pewien).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam

Otóż kupiłem odtwarzacz Iriver T60 2GB Black. Ponąć 2GB... Podpiąłem odtwarzacz do usb, w trybie dysku przenośnego[pendrive] nacisnąłem prawym by sprawdzić ilośc pamięci i co widzę. Pamięć "formalna" to

2009 MB, a rzeczywista tylko 1.87GB! Czyli ucieło mi pnad 100mb. Dlaczego tak się dzieje? Rozumiem że chodzi o przejście z systemu liczenia 1mb=1024KB=1000KB, ale w sansie 1GB mam 970MB wolnej pamięci czyli 2 razy więcej i by było 1,94 GB, a to i tak więcej niż 1,87GB. Iriver oszukuje.

"Znikające megabajty" to klasyczny problem laików komputerowych :). A wszystko przez to że produceńci lubią napisać więcej.

 

Jak to działa? Już mówię!

 

Producenci piszą że coś ma 1 Gb. Wg nich to jest 10^9*1 Mb. A w komputerowej rzeczywistości 1 GB to 1024 MB. Jak więc łatwo się domyśleć komputer będzie mniej widział niż jest napisane na opakowaniu.

 

Dzieje się tak z każdym dyskiem itd... :rolleyes:

 

Jak nie wytłumaczyłem za dokładnie proponuje poszukać w googlach o przeliczaniu tych jednostek :).

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo przeliczanie jednostek nie wystarczy , bo ważną rzeczą jest też

na przykład to , w jakiej technologii wykonana jest pamięć NAND .

 

Pamięci NAND z kontrolerami wielopoziomowymi (MLC ) mają z zasady kilkadziesiąt MB mniej

niż te z kontrolerami jednopoziomowymi (SLC ). Dla przykładu tabela z nominalnymi i realnymi rozmiarami

pamięci kilkunastu MODELI kości Hynixa i Samsunga - powszechnie stosowanymi w playerach MP3

 

HYNIX HY27UF084G2M >nominalnie 512MB > 495MB SLC

HYNIX HY27UT084G2M > 512MB >483MB MLC

HYNIX HY27UU088G5M > 1GB >967MB MLC

HYNIX HY27UV08AG5M > 2GB >1935MB(1.88GB) MLC

SAMSUNG K9K8G08U0A > 1GB >991MB SLC

SAMSUNG K9WAG08U1A >2GB >1983MB(1.93GB) SLC

SAMSUNG K9WAG08U1A*2 > 4GB >3967MB(3.86GB) SLC

SAMSUNG K9G8G08U0M > 1GB >967MB MLC

SAMSUNG K9LAG08U0M > 2GB >1935MB(1.88GB) MLC

SAMSUNG K9HBG08U1M > 4GB >3871MB(3.77GB) MLC

SAMSUNG K9HBG08U1M*2 > 8GB> 7743MB(7.54GB) MLC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności