Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Budżetowy DAC do budżetowego smartphona


tiromil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy moglibyście polecić mobilne rozwiązanie, które pozwoli mi uzyskać lepszą jakość dźwięku ze smartphona Samsung A5 2016 (Android 7)? Rozumiem, że powinienem kupić DAC, ale gubię się trochę w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o możliwość połączenia takiego urządzenia z telefonem - nie chciałbym kupować DACa do smartphona a skończyć z czymś co jest samym wzmacniaczem w dodatku bez możliwości połączenia z telefonem. Preferuję słuchawki douszne, więc ważniejsza jest dla mnie jakość dźwięku niż możliwość napędzania jakichś dużych słuchawek.

Ile najmniej muszę wydać na urządzenie, które pozwoli mi uzyskać zauważalną poprawę jakości dźwięku? Moja absolutna górna granica to 300zł, ale patrząc na to jakiego telefonu używam łatwo się domyślić, że im taniej tym lepiej. 

Jak się mają DACi w budżecie 150-200zł do możliwości dźwiękowych flagowych smartphonów? Czy wymieniając za jakiś czas telefon może okazać się, że np LG G6 będzie grał lepiej niż taki DAC?

 

Drugie pytanie dotyczy słuchawek bluetooth, jak się mają takie słuchawki do karty dźwiękowej? Intuicyjnie wydawałoby mi się, że ze smartphona wysyłany jest sygnał cyfrowy, który dopiero w słuchawkach konwertowany jest na sygnał analogowy. Idąc takim tokiem rozumowania, można, kupując niezłe słuchawki bezprzewodowe, uzyskać przyzwoity dźwięk ze słabego źródła. Szukałem odpowiedzi na to pytanie, ale nie udało mi się jednoznacznie rozwiać wątpliwości.

 

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj w grę wchodzi chyba tylko używany LG HiFi Plus z naszego komisu, jest za 180 zł. Powinien zagrać lepiej niż każdy telefon, ewentualnie równie dobrze co najlepsze z najlepszych.
LG V30 zagra na podobnym poziomie co ten dac,  ale nie jestem pewien, bo nie słyszałem ich.

Edytowane przez music hunter
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz tego LG co pisał @music hunter lub dołóż do Sabaj Da2.

Na drugie pytanie sprawa nie jest taka prosta. Jeśli słuchawki i telefon obsługują aptX/aptX HD lub LDAC to poprawi się dźwięk po BT jeśli telefon ma słabą sekcję audio. W innym wypadku różnie to bywa, przy słabych telefonach często bez kodeków po BT jest poprawa. Lepszym rozwiązaniem jest adapter BT np Fiio BTR1 bo ma wbudowanego amp/DAC 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki LG HiFiPlus (to jest rozszerzony moduł muzyczny z LG G5) i gra on trochę lepiej niż Axon 7 mini, który uważany jest za bardzo dobrze grający.

Prócz tej sztuki w komisie można go jeszcze tanio nabyć na wyprzedażach, np na Amazonie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, whero napisał:

shangling m0

A masz do sprzedania w przedziale 150-200 pln? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym LG HiFi nie brał - bardzo się grzeje i często gubi połączenie ze smartphone'm. Jako DAC do kompa to ok, do telefonu już nie. Dodatkowo bardzo szybko rozładujesz baterię. Lepiej zainwestować w DACa w formie modułu bluetooth. 

 

Odnośnie bluetooth jest dokładnie tak jak myślisz- gra tylko to co jest wbudowane w słuchawki albo moduł bluetooth, telefon wysyła tylko dane, więc Samsung A5 zagra tak samo jak każdy inny telefon (oczywiście są różne standardy bluetooth i nie każdy obsługuje aptx, aptx hd czy LDAC, ale podobnie z modułami bluetooth i słuchawkami - standardy te dotyczą głównie przepustowości).

 

Do 300 zł fajny jest moduł bluetooth Colorfly BT-C1. Nie sprawdzałem czy zagra przez kabel, ale bezprzewodowo jest wygodniej i nie niszczy się portu usb. Gra na naprawdę wysokim poziomie. Niestety jak to Colorfly ma swoje wady - czas pracy to jakieś 5h i bateria wyładowuje się nawet jak urządzenie jest wyłączone. Poza tym jest ok.

 

Co do DACów usb do telefonów... testowałem do chyba najwyższego pułapu i nawet Cozoy Rei nie był wcale lepszy niż najlepsze smartphone'y - typu LG V30 czy Galaxy S8/S9.

LG G6 akurat gra dobrze, ale bez rewelacji. Jeżeli kupisz smartphone'a z bardzo dobrym wyjściem, DAC mobilny raczej nie poprawi jakości na niewymagających prądowo słuchawkach, a może i pogorszyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to niektóre telefony grają lepiej od byle daca za 200zł. Jeśli chodzi o nówki to w miarę aktualne przetworniki zaczynają się od 250zł, np. SMSL idea/Sabaj da2. W sumie to wszystko zależy od tego, jakie masz słuchawki na kabel. Bo, jak jakieś nijakie, to źródło dźwięku może wiele nie zmienić. Ludzie dość często rozczarowują się dacami przez to.

Słuchawki BT są dość drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, awayeah napisał:

Co do DACów usb do telefonów... testowałem do chyba najwyższego pułapu i nawet Cozoy Rei nie był wcale lepszy niż najlepsze smartphone'y - typu LG V30 czy Galaxy S8/S9.

No nie gadaj, że Sabaj DA3 nie jest lepszy, niż dziurka w V30?! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że warto ale jak ktoś ma taki budżet to raczej propozycja 2x większa nie jest zbyt sensowna. Dopłata do takiego Sabaja ok 60 pln to ma jeszcze sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, awayeah napisał:

 

DA3 to średnio mobilny DAC, przenośny... Poza tym nie wiem, czy działa z telefonami.

Działa, tylko mocno ssie baterię, ale dźwiękowo według mnie to poziom stacjonarki, stąd moje zdziwienie, że testowane przez Ciebie DAC-i usb,

nie przewyższały SQ flagowych smartfonów ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, neonlight napisał:

Działa, tylko mocno ssie baterię, ale dźwiękowo według mnie to poziom stacjonarki, stąd moje zdziwienie, że testowane przez Ciebie DAC-i usb,

nie przewyższały SQ flagowych smartfonów ;).

 

Za duży jest żeby go używać z telefonem więc go nie liczyłem. 

Oppo ha2 czy Mojo też nie brałem pod uwagę w tym kontekście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się sprawia z dokami?

@awayeah Chyba miałeś kiedyś Sony ex1000, jak oceniałeś takie połączenie? Zastanawiam się właśnie nad Sabajem lub Cayinem C5dac.

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności