Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Impedancja wyjścia liniowego a słuchawki - ryzyko uszkodzenia.


smugacienia

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

 

To mój pierwszy post i mam nadzieję, że pytanie nie będzie dla Was (fachowców) zbyt trudne.

 

Sprawa wygląda tak:

Esi Juli@ karta dźwiękowa bez wyjścia słuchawkowego.

Karta posiada standardowe wyjścia Left/Right zrealizowane na RCA. Podpinam słuchawki pod wyjścia RCA za pomocą przejściówki RCA->Jack.

Słuchawki mają 32 Ohm. Dźwięk jest OK, nic mu nie dolega i z powodzeniem mogę słuchać na normalnych poziomach (tak by nie ogłuchnąć). Pomijamy tu aspekty audiofilskie.

I teraz w specyfikacji Esi Juli@ napisano: Minimal impedance 100 Ohm - tak jak na obrazku.

 

Pytanie jest proste:

czy mogę bez ryzyka uszkodzenia karty dźwiękowej podpinać pod nią słuchawki 32 Ohm? Obecnie słuchawki podpięte są non-stop i nic się nie dzieje. Czy karta nie wybuchnie, nie spalą się opampy? Z tego co wiem siedzą tam JRC 4580.

 

___________

 

Identyczne pytanie zadałem na forum audiostereo i jak widzę wpisy są raczej jednoznaczne. Forumowicze nie radzą takiego połączenia.

Jako, że te forum jest typowo słuchawkowo-wzmacniaczowe  to postanowiłem zapytać i tutaj. 

 



 

jul.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość 100 ohm to najprawdopodobniej zalecana minimalna wartość obciążenia, a nie impedancja wyjściowa. Podaje się zwykle parametry istotne, tak jak podaje się impedancję kolumn jakie można podłączyć do wzmacniacza mocy a nie wartość jego impedancji wyjściowej. Tak jak podano 10 kohm dla wejść. Bardzo mało prawdopodobne aby wejścia miały taką impedancję. Często formułuje się to w tak bzdurny sposób i to wprowadza w błąd. Dlatego mona się spodziewać że 32 ohm dla obciążenia wyjścia może być zbyt małą wartością. Warto zaopatrzyć się we wzmacniacz słuchawkowy, do podłączania słuchawek o impedancji niższej niż 100 ohm.

Edytowane przez MobyDick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wartość impedancji wyjściowej podaje się czasem dla wzmacniaczy słuchawkowych. Jednak raczej nigdy nie podaje się impedancji wyjściowej dla wyjść RCA. Niska wartość impedancji wyjściowej w stosunku do obciążenia głośnikami ( w tym słuchawek ) poprawia współczynnik tłumienia. To że wzmacniacz słuchawkowy ma impedancję wyjściową 1 lub 0,1 ohma nie sprawia ze można do niego podłączyć takie obciążenie.

Edytowane przez MobyDick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, MobyDick napisał:

Wartość 100 ohm to najprawdopodobniej zalecana minimalna wartość obciążenia, a nie impedancja wyjściowa [...] 

 

Tak jest, racja. Źle się wyraziłem.

 

49 minut temu, MobyDick napisał:

 

Dlatego mona się spodziewać że 32 ohm dla obciążenia wyjścia może być zbyt małą wartością.

 

Intuicyjnie tak coś czułem.

Jakoś jak do tej pory wszystko działa OK a słuchawki są podpięte pod wyjście RCA w Julii już około dwóch lat.

Myślałem, że znając model opampa jaki jest w środku można byłoby śmiało powiedzieć - podpinać można/podpinać nie można

 

49 minut temu, MobyDick napisał:

 

Warto zaopatrzyć się we wzmacniacz słuchawkowy, do podłączania słuchawek o impedancji niższej niż 100 ohm.

 

To nie wchodzi w grę. Żona używa komputera i nie chce żadnych skrzynek i pierdółek. Także proszę nie poruszać kwestii wzmacniacza słuchawkowego - aspekty audiofilskie są tu pomijalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest podana impedancja wyjściowa - tytuł "podrozdziału" to Output, czyli mówi o wyjściu, a nie o jego obciążaniu. Napisaliby przecież Load Impedance, gdyby o to chodziło. Zresztą producent zakłada, że do wyjść liniowych podłączane będzie obciążenie liniowe, a to ma z reguły co najmniej 5kΩ.

Te 100 omów jest po to, żeby chronić op-ampa np. przed zwalonymi kablami, w których np. robi  się zwarcie. Tak więc 32 omy żadnej krzywdy temu JRC nie wyrządzi, bo on ma na tyle małą wydajność prądową, że się przez te układowe 100 omów dodatkowo nie usmaży.

Edytowane przez majkel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje liczyć na to że karta dźwiękowa będzie działać jeszcze jakiś czas. Gdy nawali trzeba będzie pomyśleć o nowej. Zamiast niej można używać takiego DAC/AMP-a słuchawkowego jak SMSL M2. Jest rozmiarów zbliżonych do karty kredytowej z grubością poniżej 10 mm. W Chińskim sklepie można go kupić za około 150 zł z wysyłką.

Na uczelni spotkałem się z ludźmi którzy mieli doktoraty i zajmowali się automatyką w dziedzinie elektroniki, którzy wierzyli że impedancja wyjściowa wzmacniaczy audio wynosi 4 lub 8 ohm tak jak pisze na obudowach wielu takich wzmacniaczy. Czasem bardzo trudno jest zaakceptować prawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, majkel napisał:

Tak więc 32 omy żadnej krzywdy temu JRC nie wyrządzi, bo on ma na tyle małą wydajność prądową, że się przez te układowe 100 omów dodatkowo nie usmaży.

 

Hmm, czyli wedle kolegi MOŻNA PODPINAĆ.

Odpowiedź kolegi majkel jest niemal tożsama z wpisem niejakich alexeysp i pdq w poniższym linku:

https://hydrogenaud.io/index.php/topic,81411.0.html

56 minut temu, MobyDick napisał:

Zamiast niej można używać...

 

Tak, wiem. Sam mam kilka wzmacniaczy słuchawkowych, ale to są moje wzmacniacze a żona nie chce ich widzieć w swoim komputerze. Dzięki za radę, ale moje pytanie tyczy WYŁĄCZNIE konfiguracji Juli@ + słuchawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia RCA z zasady nie są przewidziane do podłączania słuchawek. Przejściówka na jack przydaje się do podłączenia głośników do komputera które zwykle są podłączane wtykami jack , bo te są standardem w kartach dźwiękowych. Sam miałem kiedyś discmana z wyjściem liniowym o impedancji wyjściowej 4 ohmy. Nie sprawdzało się dobrze jako wyjście słuchawkowe. Za to jakość dźwięku z niego na sprzęt audio była dużo lepsza od wyjścia słuchawkowego. Zawsze można zakładać że ktoś kto coś zaprojektował nie wie jak to należy używać i skoro jakoś to działa, to tak jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności