Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zakres ludzkiego słuchu a wiek czyli jak bezpiecznie używać słuchawek


Spawn

Rekomendowane odpowiedzi

max 17280 Hz u góry i 18,6 Hz u dołu. Więc jak widać lekko cię poniosła fantazja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frequency response podawane przez producentów się różnią miedzy sobą. Weźmy na to er4-pt kontra ex1000 wedle pomiarów z innerfidelity. 

 

Sony ex1000 - producent podaje zakres do 30khz (lol) a na wykresie ostro pikują w dół przy 12khz, przy 16 to one mają minus 30db względem 1000hz

er4-pt - producent podaje do 16khz ale one przy tych 16 khz nadaj mają może z 5db mniej niż przy średnicy po czym dopiero pikują w dół.

 

https://www.innerfidelity.com/images/SonyMDREX1000.pdf

https://www.innerfidelity.com/images/EtymoticER4PT.pdf

 

Etymotic podał realny zakres z małą tolerancją tak jakby mierzyli profesjonalne narzędzie a Sony podało zakres żeby fajnie wyglądał w materiałach promocyjnych.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Sound John napisał:

Aham, i tych 17kHz też nie słyszę? :D 

Mało prawdopodobne, ale możliwe. 

Co do 12hz, to... jakby Ci tu powiedzieć...to nie są dźwięki dla homo sapiens,  więc możesz je słyszeć jedynie po chińsku, czyli ni-hu-ja.

Ewentualnie możesz słyszeć wyższe harmoniczne tej częstotliwości, o czym już było wyżej.

1 minutę temu, Spawn napisał:

Sprawdziłem siebie teraz na komputerze i słyszę bez żadnych wątpliwości:

etymotic er4s - 25hz - 16khz

campfire vega - 16hz - 15khz

 

 

 

 

Kozak.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam tylko jest napisane, że 

  • "Unsurpassed frequency response accuracy and sound quality — 86%+ response accuracy from 20 Hz – 16 kHz"
A to o niczym nie świadczy  

W tłumaczeniu oznacza to ze max co możesz usłyszeć to 20Hz, przy założeniu ze to wiarygodne dane a nie naciągane i 20Hz jest ale nie np przy spadku np -30dB, bo tego na pewno byś nie usłyszał.

 

Wydaje mi się ze fizycznie tak małe membrany nie są w stanie wytworzyć takiej częstotliwości, ale mogę się mylić.

 

Naukowcy podają ze ludzie słyszą od 20Hz, niektóre źródła ze od 16Hz. Dotyczy to słuchu idealnego, a Ty słyszysz od 12Hz. Jesteś najprawdopodobniej pierwszym takim przypadkiem. Tylko pozazdrościć słuchu (albo wyobraźni)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych którzy ślepo wierzą w technikalia przedstawione przez producenta mam jednoznacznie negatywną opinię, widziałem kiedyś doki grające do 40khz za 60 zł. 

 

Słuchałem na 85% głośności w laptopie i słyszałem. Poniżej tej wartości to słyszałem tylko drgania przetwornika. 

 

Był tu już jeden słyszący od 9hz :D No i próbowanie mi wmówić, że nie słyszę tych 17.5khz skoro odbieranie tego zakresu jest normalne w moim wieku. 

 

Ps Nie mam 40 lat i zdegenerowanego słuchu używaniem słabych słuchawek. :P 

Edytowane przez Sound John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, audionanik napisał:

Mało prawdopodobne, ale możliwe. 

Co do 12hz, to... jakby Ci tu powiedzieć...to nie są dźwięki dla homo sapiens,  więc możesz je słyszeć jedynie po chińsku, czyli ni-hu-ja.

Ewentualnie możesz słyszeć wyższe harmoniczne tej częstotliwości, o czym już było wyżej.

Kozak.

 

Teraz widzisz jak ja sie czuje jak mi mowisz ze hawki maja dobre wysokie tony, ni-hu-ja ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na angielskiej wikipedii mówią nawet, że w warunkach laboratoryjnych niektórzy ludzie słyszeli 12-28000Hz. Generalnie 20-20 000Hz to tylko taki najbardziej popularny zakres, więc każdy może mieć indywidualnie inne spadki w głośności skrajnych częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Pioj napisał:

Na angielskiej wikipedii mówią nawet, że w warunkach laboratoryjnych niektórzy ludzie słyszeli 12-28000Hz. Generalnie 20-20 000Hz to tylko taki najbardziej popularny zakres, więc każdy może mieć indywidualnie inne spadki w głośności skrajnych częstotliwości.

Nowa anatomia widzę

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego wynika, że raczej nie żadne zwykłe słuchawki wywoływały ten dźwięk, bo one generują jeszcze zniekształcenia. Zeby dowiedzieć się, co generowało te tony, trzebaby zagłębić się w tą pracę naukową. Poza tym domyślam się, że ktoś nie miał aż tak szerokiego spektrum, ale coś w stylu 12-20 000, a ktoś inny 25-28 000, trzeba by się w to bardziej zagłębić żeby odpowiedzieć dokładnie na wszystkie wątpliwości.

Edytowane przez Pioj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pioj napisał:

Ale z tego wynika, że raczej nie żadne zwykłe słuchawki wywoływały ten dźwięk, bo one generują jeszcze zniekształcenia. Zeby dowiedzieć się, co generowało te tony, trzebaby zagłębić się w tą pracę naukową. Poza tym domyślam się, że ktoś nie miał aż tak szerokiego spektrum, ale coś w stylu 12-20 000, a ktoś inny 25-28 000, trzeba by się w to bardziej zagłębić żeby odpowiedzieć dokładnie na wszystkie wątpliwości.

Pokaż mi tego mutanta który ma zmutowany ślimak i ośrodek słuchowy w mózgu który odbierze mu te 28khz

Miałem anatomie na studiach ale takich bzdur to w życiu nie widziałem.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę napisać że w moim przypadku na obu programach mam zbliżone wartości.Wiek 52l. Online Tone Generator 1.pm2 od 30Hz-10,896Hz  2.Lcd2C od27Hz-11,803Hz.Ultimate Headphone pm2 od 30Hz-11kHz  Lcd2C od30Hz-12kHz co ciekawe Pm2 półotwarte jakby,2C otwarte,więc wydaje mi się że powinno być odwrotnie.Trochę mnie te wyniki zdołowały pójdę do apteki po poradę.Zona w podobnym wieku słyszy od 100Hz do 10kHz na pm2- Ultimate Headphone. Z drugiej strony nie jest żle skoro według danych osoby w moim wieku słyszą od 100Hz -8kHz.@Spawn dzięki za założenie tego wątku,pierwszy raz w życiu żona założyła słuchawki?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka jest aparatura w laboratoriach testujących słuch, ale na amatorskich głośnikach i słuchawkach, które słyszałem osiągnięcie miarodajnych wyników jest trudne. 
Mi wyszło na słuchawkach 20-coś- 15,5k w jednym uchu i  15k w drugim. To było jeszcze zanim zacząłem mieć problemy ze zdrowiem uszu, więc teraz pewnie jest gorzej. Niezależnie od modelu poniżej 30Hz było wyraźnie ciszej, więc podejrzewam, że to były zniekształcenia.

 

Żeby wyeliminować zniekształcenia, można używać bardzo dużych przetworników  magnetycznych i, lub zrobić pomiar THD za pomocą mikrofonu sondowego w uchu.

 

Wtedy odtwarzamy sygnał na poziomie THD na zmianę z tonami testowymi i robimy test subiektywny. Jeśli jakaś częstotliwość wydaje się być głośniejsza od sygnału na poziomie THD, to wynik jest miarodajny.

 

Na szczęście słuchanie analityczne materiału muzycznego jest bardziej kwestią wyuczenia niż drobnych różnic w zakresie słyszenia. Poniżej ~60Hz i powyżej 10k nie ma istotnej zawartości w muzyce między innymi dlatego, że muzyki nie produkują bobasy, tylko muzycy. A muzycy są głusi ;) Dlatego każda duża firma produkująca, testująca  sprzęt grający posiada program kształcenia słuchu. Patrz: Harman How to Listen

Dnia 24.04.2018 o 17:05, Grafii_ napisał:

 

Wydaje mi się ze fizycznie tak małe membrany nie są w stanie wytworzyć takiej częstotliwości, ale mogę się mylić.

 

To zależy od odległości przetwornika od bębenka i wielkości komory pomiędzy nimi. Np. kilkoma pociągnięciami pompki rowerowej jesteś w stanie stworzyć wysokie ciśnienie w dętce. Tą samą pompką nie zrobisz takiego ciśnienia w dmuchanym zamku nawet po kilku godzinach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 20.04.2018 o 20:33, audionanik napisał:

mózg (czy też nerw) niepobudzany w tych zakresach traci zdolność ich "słyszenia" i nawet jeśli rzęski by zaczęły działać to już po sprawie ...

Czyli - gdyby był pobudzany, to ten zakres może się poprawi ?

Mam kłopot z audiogramem, bo na 6 i 8 kHz wyszedł mi spory spadek SHL (sound hearing level) również przy przewodnictwie kostnym.

Może z dotlenieniem komórek problem (bóle głowy też mam) ?

Poza tym w wieku 55 lat cudów nie oczekuję.

 

Gdyby poprawić ukrwienie komórek, może by słuch się poprawił ? Tylko jak by to można zrobić ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, xetras napisał:

Poza tym w wieku 55 lat cudów nie oczekuję.

Bardzo zgrabnie to ująłeś.

 

5 minut temu, xetras napisał:

Mam kłopot z audiogramem, bo na 6 i 8 kHz wyszedł mi spory spadek SHL (sound hearing level)

Ja mam wąską „studzienkę” na audiogramie w okolicach 4khz w jednym uchu i w okolicach 6khz w drugim...i mam to gdzieś (52lata).

Za to na 8khz mam podwyższoną wrażliwość... i też mam to gdzieś:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, xetras napisał:

Mam kłopot z audiogramem, bo na 6 i 8 kHz wyszedł mi spory spadek SHL (sound hearing level) również przy przewodnictwie kostnym.

Może z dotlenieniem komórek problem (bóle głowy też mam) ?

To przynajmniej wiesz, że wszelkie "drące ryja" słuchawki są dla Ciebie :) 

Co do samej dolegliwości, to typowe w tym wieku. 

Pewnie da się to poprawić, ale raczej nie konwencjonalnymi metodami, które służą najczęściej do zaleczania objawów. Do tego bardzo istotne, czy jesteś do danej metody przekonany, czy podchodzisz sceptycznie, bo tak naprawdę w takich przypadkach w większości to "twoja wiara cię uzdrowiła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności