Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Nietypowe podpinanie słuchawek - próby szukania jakości brzmienia


PaulMartin

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za być może kuriozalne zapytanie, ale nie jestem trollem, tylko naprawdę nie wiem.

 

Czy mogę podłączyć słuchawki nauszne nie do gniazda słuchawkowego amplitunera, tylko wyjść 2xRCA out na jego tylnej ściance. Czy może być inna charakterystyka brzmienia przez takie rozwiązanie, czy to nie zepsuje słuchawek. Czy będzie inna, większa  "energia napędzająca" słuchawki. Oczywiście chodzi tu o zastosowanie kabla mały jack na  2xRCA. Tak przesyłam sygnał muzyczny z laptopa do amplitunera.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zaleznosci od sluchawek moze byc lepiej lub gorzej. Sluchawki latwo napedzalne dostana czystszy sygnal bez znieksztalcen wprowadzanych ukladem wzmacniacza, te trudno napedzalne beda nie napedzone wiec pewnie bedzie gorzej. Minusem bedzie brak kontroli glosnosci wiec albo bedzie za glosno, albo za cicho albo w sam raz. Zalezy jakie sluchawki.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinanie słuchawek pod wyjście RCA to stara i dość znana praktyka. Oczywiście wyjście RCA musi być regulowane - przykładowo mamy takie wyjścia w odtwarzaczach CD często opisane jako 'Variable'. Może to być też wyjście RCA z preampa (przedwzmacniacz) oznaczone najczęściej jako 'Pre Out' albo wyjście z procesora audio, DACa itp. Ważne aby sygnał na wyjściu RCA był regulowany.

Jak to się mówi - najlepszy wzmacniacz to brak wzmacniacza :)

Każdy element w torze wnosi swoje pięć groszy. Każdy wzmacniacz słuchawkowy generuje kolejne zniekształcenia, wzmaga szumy, koloryzuje, przekłamuje, podbija tu i tam itp.

Jeśli dysponujemy słuchawkami łatwymi do wysterowania (np MDR-7506) to nic nie stoi na przeszkodzie by podpiąć je pod RCA. Dźwięk może zaskoczyć czystością, klarownością, genialną stereofonią i nienadętym, naturalnym, swobodnie schodzącym basem.

 

Choć są wyjątki - Beyerdynamic DT880 / 250 Ohm nie chciały grać. Tzn. grały ale cholernie doopiato. Zresztą ja tych słuchawek nie znoszę i uważam, że one zawsze grają doopiato czyli masa krwawousznej góry, zero dołu i średnica szara, płaska jak naleśnik.

 

Genialnie po RCA grają DT770 / 80 Ohm, MDR-7506, MDR-7510, Sennheiser HD380Pro, Shure 840.

Można smiało podpinać - nic się nie uszkodzi. Ciągle pamiętać należy, że wyjście RCA ma być regulowane.

 

Wspomniane wyżej słuchawki można bez problemu wysterować po RCA do poziomów w zupełności wystarczających.

Tak wiem - wysoka impedancja wyjścia itp. To wszystko ******ły.

Zalecam się podpiąć i sprawdzić - posłuchać ulubionej płyty w całości i ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

Moje słuchawki maja mały opór, więc spróbuję eksperymentów.

 

Nie do końca tylko rozumiem termin regulowane jurgensjurgens'a. Regulowane w sensie odpowiedzi na zmiany potencjometru głośności na amplitunerze ?

 

Nie rozumiem tez żartu retter'a. Czyli czy autorski kabel:  2xBanan głośnikowy Nakamichi po jednej stronie i mały Jack 3,5 po drugiej, to bez sensu pomysł, czy do spróbowania ? Innymi słowy czy próba podpięcia słuchawek pod wyjście głośnikowe to w inżynierii dźwięku obłąkańczy pomysł, czy też dopuszczalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podpinam (Audeze) pod terminale głośnikowe w moim lampowym 2a3 ,oczywiście przez przejściówkę.

Parę kawałków druta ,rezystory i gniazdo na te druty XLR  :)

Na razie wszystkie moje regularne wzmacniacze słuchawkowe wymiękają (OTL ,Questyle CMA600i,Copland DAC215 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, PaulMartin napisał:

Nie do końca tylko rozumiem termin regulowane jurgensjurgens'a. Regulowane w sensie odpowiedzi na zmiany potencjometru głośności na amplitunerze ?

 

Wyjście regulowane znaczy, że możemy na wyjściu RCA regulować 'moc' wychodzącą na słuchawki.

Takie wyjścia regulowane znajdujemy w niektórych wzmacniaczach i niektórych odtwarzaczach  CD.

Takie wyjścia są we wszystkich przedwzmacniaczach (pod te wyjścia podpina się końcówke mocy).

 

Takie wyjścia wyglądają jak na obrazkach poniżej

 

 

18 godzin temu, PaulMartin napisał:

 

Nie rozumiem tez żartu retter'a. Czyli czy autorski kabel:  2xBanan głośnikowy Nakamichi po jednej stronie i mały Jack 3,5 po drugiej, to bez sensu pomysł, czy do spróbowania ?

 

 

Nie wolno tak robić. Słuchawki wystrzelą w kosmos.

Można podpinać słuchawki pod wyjścia głośnikowe ale zawsze przez dzielnik napięcia!

 

18 godzin temu, PaulMartin napisał:

 

 

Innymi słowy czy próba podpięcia słuchawek pod wyjście głośnikowe to w inżynierii dźwięku obłąkańczy pomysł, czy też dopuszczalny.

 

To bardzo normalny pomysł. Całe dziesięciolecia wyjścia słuchawkowe we wzmacniaczach były realizowane jako wyjścia połączone z wyjściami głośnikowymi poprzez wspomniany powyżej dzielnik napięcia. Potem się coś wszystkim we łbach pomieszało i zaczęto promować wzmacniacze słuchawkowe, które zasadniczo są kolejnym elementem w torze audio wnoszącym swoje pięć groszy do dźwięku.

Bardzo obszerny materiał na temat budowania dzielnika napięcia znajdziecie tu: https://diyaudioheaven.wordpress.com/tutorials/power-amp-adapter/

Dzielnik napięcia można zrobić samemu za kilka złotych.

marantz.jpg

sony.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jurgensjurgens napisał:

Można podpinać słuchawki pod wyjścia głośnikowe ale zawsze przez dzielnik napięcia!

 

 

To bardzo normalny pomysł. Całe dziesięciolecia wyjścia słuchawkowe we wzmacniaczach były realizowane jako wyjścia połączone z wyjściami głośnikowymi poprzez wspomniany powyżej dzielnik napięcia. Potem się coś wszystkim we łbach pomieszało i zaczęto promować wzmacniacze słuchawkowe, które zasadniczo są kolejnym elementem w torze audio wnoszącym swoje pięć groszy do dźwięku.

Bardzo obszerny materiał na temat budowania dzielnika napięcia znajdziecie tu: https://diyaudioheaven.wordpress.com/tutorials/power-amp-adapter/

Dzielnik napięcia można zrobić samemu za kilka złotych.

 

Adapter rezystorowy w układzie dzielnika ma na swojej stronie nawet John Grado. To sensowne rozwiązanie (choć nie najlepsze) pod warunkiem, że się posiada wzmacniacz głośnikowy, i to odpowiedniej klasy. No i jeszcze pasowałoby mieć przyzwoite rezystory, a te najbardziej popularne, co mają moc po parę watów, metal w ceramice, grają jak najgorsza kupa. Kaszanią dźwięk bardziej niż budżetowy wzmacniacz słuchawkowy. Z węglowymi jest niewiele lepiej, też w sumie do bani. Zostają metalowo-tlenkowe, bo metalizowanych w większych mocach nie robią. To wciąż nie będzie "drut z oporem". Reasumując, dla mnie dzielnik podpięty pod wzmacniacz głośnikowy to taki pomysł na zasadzie, co zrobić prosto i szybko, żeby słuchawki zagrały.

Wzmacniacze słuchawkowe powstają, bo to są rozwiązania dopasowane, szyte na miarę, a takie są najlepsze i najwłaściwsze. Wzmacniacz głośnikowy + dzielnik, to jak ubrać rajtuzy zamiast skarpet, i nie podciągać ich wyżej kostek. Użyty jest tylko drobny ułamek możliwości urządzenia, które powstało w sumie do czegoś innego.

Domyślam się, iż dojrzali wiekowo realizatorzy dźwięku mają w pogardzie wzmacniacze słuchawkowe, ale tacy nieco młodsi ode mnie nabywają wzmacniacze słuchawkowe, a nawet dedykowane kable do słuchawek na jacka lub symetryczne. Wiem, o czym piszę, bo handlowałem z kilkoma takimi osobami i sprzedawałem realizatorom i twórcom muzyki elektronicznej wszystkie z wymienionych artykułów. Kupują nawet wzmacniacze z wyjściem symetrycznym, a potem są bardzo zadowoleni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jurgensjurgens napisał:

 

Nie wolno tak robić. Słuchawki wystrzelą w kosmos.

Niekoniecznie.

Wysoko-impedancyjne nauszniki (200-600ohm) to dość skuteczna zapora dla prądu. Nawet jeśli takie dostaną 10-15V (co przy wzmacniaczu kolumnowym o przeciętnym wzmocnieniu oznacza odkręcenie potka o logarytmicznej charakterystyce już za godz.12.00) to przy np 600ohm oznacza pobór mocy ok.160mW. Jedynie grało to będzie kaszaniasto, gdyż kolumnowce są przystosowane  do obciążeń o impedancji ok. 2-16ohm i wtedy dopiero pracują jak należy. Ewentualnie wzmak może źle znieść taką kombinację, prędzej niż same słuchawki. Wzmacniacze lampowe z wyjściem transformatorowym, to już w ogóle można załatwić na cacy podłączając zbyt wysoką impedancję.

Zastosowanie adaptera rezystancyjnego, oprócz obniżenia napięcia na słuchawkach, może rozwiązać ten problem (w zależności od jego rezystancji) zmniejszając wypadkową impedancję na wyjściu wzmaka do wartości nominalnej i zwiększając odpowiednio tym samym jego obciążenie prądowe. Jednak wpływ takiego adaptera (jak i zwykłego dzielnika napięcia w tranzystorowcach) na dźwięk, to ja wyżej @majkel  wspomniał, też kaszanka i dodatkowo para w gwizdek zamiast w tłoki.

 

Dnia 9.04.2018 o 20:40, jurgensjurgens napisał:

Podpinanie słuchawek pod wyjście RCA to stara i dość znana praktyka. Oczywiście wyjście RCA musi być regulowane - przykładowo mamy takie wyjścia w odtwarzaczach CD często opisane jako 'Variable'.

Regulacja to akurat najmniejszy problem.

Klasyczne wyjście rca czyli line out ma pracować w reżimie napięciowym i może mieć znikomą wydajność prądową lub wysoką impedancję wyjściową, albo jedno i drugie; niemniej zdarzają się na wyjściu daca (czy też cd) układy o wydajności 30, 50, a nawet i więcej mA oraz znikomej impedancji, a wtedy nie ma przeciwwskazań by je wykorzystać jako napędzacze słuchawek. W przedwzmacniaczach wyjścia już mają najczęściej parametry pozwalające na pędzenie słuchawek.

 

Edytowane przez audionanik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, audionanik napisał:

Niekoniecznie.

Wysoko-impedancyjne nauszniki (200-600ohm) to dość skuteczna zapora dla prądu.

 

Ok, OK, ale autor wątku pyta o słuchawki 32 Ohm

 

10 godzin temu, audionanik napisał:


@majkel

W przedwzmacniaczach wyjścia już mają najczęściej parametry pozwalające na pędzenie słuchawek.

 

 

Bardzo popularna Yamaha DSP-E800 bardzo fajnie sprawuje się w roli wzmacniacza słuchawkowego po wyjściu RCA - pre out main. Parametry wyjścia jak na obrazku:

1V/1,2kOhm

 

 

yamaha e-800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, jurgensjurgens napisał:

OK, ale autor wątku pyta o słuchawki 32 Ohm

Jak nie będzie bardzo odkręcał nic się nie stanie. Podłączałem do terminali głośnikowych exposure 1010 hifimany He4 i poza beznadziejnym dźwiękiem nic złego się nie stało.

 

42 minuty temu, jurgensjurgens napisał:

Parametry wyjścia jak na obrazku:

1V/1,2kOhm

:lol:

Precyzja dźwięku zapewne porażająca.

Audio ekstremalne, można i tak:D.

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, audionanik napisał:

Precyzja dźwięku zapewne porażająca.

Audio ekstremalne, można i tak:D.

 

Pewnie, że można. Radzę spróbować a potem się śmiać.

Teoretycznie nie ma prawa a w praktyce jest świetnie.

Swego czasu był ciekawy wątek na audiostereo: http://www.audiostereo.pl/sluchawki-pod-gniazda-rca_97954.html

Chętnie bym tu poczytał (bo to forum stricte słuchawkowe) o Waszych doświadczeniach nausznych związanych z wpinaniem słuchawek wprost pod wyjście RCA odtwarzacza CD, DACa, preampa czy innego ustrojstwa.

Jak na razie nikt prócz mnie nie podzielił się nausznymi wrażeniami z opisanym powyżej podpięciem. Coś nie chce mi się wierzyć, że nikt z Was nie posiada stosownych przejściówek RCA->jack czy odtwarzacza CD bądź procesora audio czy wzmacniacza z wyjściem pre out.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2018‎-‎04‎-‎11 o 10:45, jurgensjurgens napisał:

 

Wyjście regulowane znaczy, że możemy na wyjściu RCA regulować 'moc' wychodzącą na słuchawki.

 

 

 

Dziękuję Ci i innym za uwagi i rady.

 

Jeszcze tylko jeden drobiazg. Ta regulacja mocy na "RCA Regulowanych" jak się odbywa, bo na fotce wyglądają całkiem jak te zwykłe RCA. Czy też przez dzielnik napięcia jak w wyjściach głośnikowych, czy jakoś automatycznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnych parę lat temu sam długo miałem hd600 podpięte pod wyjście daca lampowego i byłem mocno z tego podpięcia zadowolony bo jakość była porażająca,może nie było to granie liniowe,zrównoważone jak z wyjścia wzmak słuchawkowego ale jakże wciągające pozwalające usłyszeć muzykę bez dodatkowych zniekształceń i szumów które to dodaje każdy dodatkowy wzmacniacz choćby niewiadomo jak był zrobiony,z wyjścia było poprostu więcej dżwięków ginących gdzieś podróże w dodatkowych układach,było to ciekawe doświadczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.04.2018 o 12:49, jurgensjurgens napisał:

Jak na razie nikt prócz mnie (i kolegi Gabler) nie podzielił się nausznymi wrażeniami z opisanym powyżej podpięciem. Coś nie chce mi się wierzyć, że nikt z Was nie posiada stosownych przejściówek RCA->jack czy odtwarzacza CD bądź procesora audio czy wzmacniacza z wyjściem pre out.

 

No i co? Nikt, nic, never, nunca, nada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu testowałem podłączenie HD650 pod wyjście RCA r-Daca i grało to tak jak z dziurki wzmacniacza słuchawkowego. To samo spróbowałem z Citrone Tube DAC i grało to bardzo słabo. Tak że da się ale nie zawsze i nie ze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.04.2018 o 14:25, jurgensjurgens napisał:

 

No i co? Nikt, nic, never, nunca, nada?

Testowałem dawno i wrażenia jak u @kartonika. Zresztą - typowe wyjście liniowe, zwłaszcza z CD, DVD, BD to rezystor 500-1000 omów w szereg z kondensatorem elektrolitycznym unipolarnym, z reguły 10-100uF, to jeszcze w szereg z koralikiem ferrytowym, a na końcu wszystko przez 100pF kondensator do gleby. Sam sygnał zaś z chipa o wydajności prądowej ~25mA. Napęd do słuchawek jak ta lala. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności