Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

uszkodzony głośnik niskotonowy


aniol1979

Rekomendowane odpowiedzi

witam. jestem laikiem i szukam porady. w kolumnie whd gerard 35 mam uszkodzony głośnik niskotonowy. momentami nie działa w ogóle a momentami pierdzi. z tego o zauważyłem to membrana w porównaniu z drugą kolumną w o gole jak by nie odbija, np. po naiśnięciu. ktoś może powiedzieć jaka może być tego przyczyna i czy w ogóle jest możliwość naprawienia takiej usterki? z góry dzięki za pomoc.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bakus1233 napisał:

Odkręć głośnik i sprawdź w jakim stanie jest zawieszenie dolne.

Okręcałem,ale nie za bardzo wiem co to zawieszenie dolne... tam gdzie membrana łączy sie z magnesem? na oko nie widać żadnych uszkodzeń mechanicznych.czego powin ienem szukać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne zawieszenie. Cewka jest spalona i tyle. Za mocno grałeś jak na możliwości tego zestawu (wzmacniacz+kolumny) i padł. 

 

Nie ma możliwości naprawy tego. Dostać głośnik na zamianę nie ma problemu bo whd używało głośników innych producentów z RFN (pewnie heco albo Grundig, ewentualnie isophon ale nie wiem czy whd używało isophonow).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Oskar2905 napisał:

Żadne zawieszenie. Cewka jest spalona i tyle. Za mocno grałeś jak na możliwości tego zestawu (wzmacniacz+kolumny) i padł. 

 

Nie ma możliwości naprawy tego. Dostać głośnik na zamianę nie ma problemu bo whd używało głośników innych producentów z RFN (pewnie heco albo Grundig, ewentualnie isophon ale nie wiem czy whd używało isophonow).

Tak,całkiem mozliwe :-( A jak dobrać głośnik? na głośniku nie ma totalnie żadnych oznaczeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna możliwość to na "cechy charakterystyczne" ;) . Każdy producent zamieszczał inne oznaczenia więc oznaczenia i tak by ci wiele nie dały ;) . Kup po prostu taki sam głośnik. Nie powinno to byc specjalnie trudne. Zapytaj się sprzedawcy o wymiary wszystkie jak średnica glosnika, średnica membrany z zawieszeniem, wymiary magnesu itd. po wyglądzie też sporo zobaczysz. 

Na przyszłość nie graj tak głośno. Zgaduje że wzmacniacz do tego się nie nadaje a te kolumny na pewno ;) . To nie są kolumny na imprezy ;) .

Po pierwsze daj zdjęcie tego głośnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Oskar2905 napisał:

Żadne zawieszenie. Cewka jest spalona i tyle. Za mocno grałeś jak na możliwości tego zestawu (wzmacniacz+kolumny) i padł.

To jak wytłumaczysz to? "z tego o zauważyłem to membrana w porównaniu z drugą kolumną w o gole jak by nie odbija, np. po naiśnięciu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tym że jest uszkodzona cewka. Pomysl. Jedynie cewka może dać takie objawy. 

Zresztą dolne zawieszenie jest zawsze w głośnikach (z tego co wiem) z płótna. Jest wieczne tak naprawdę.

Zresztą na pewno jak się przyciśnie głośnik i na siłę będzie się próbowało wyciągnąć membranę od dołu albo w ogóle poruszać membrana to będzie słychać charakterystyczny dźwięk cewki tracej o magnes. Nie powinno być żadnego dźwięku. Jest jeszcze taka możliwość że cewka mogła się rozcentrowac ale to prawie niemożliwe.

 

 

Do tego kolejny sposób na wykluczenie tej twojej teorii to pomiar impedancji. Założę się że będzie miała jakąś kosmiczna wartość albo nie będzie stabilnego odczytu. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Oskar2905 napisał:

No właśnie tym że jest uszkodzona cewka. Pomysl. Jedynie cewka może dać takie objawy. 

Zresztą dolne zawieszenie jest zawsze w głośnikach (z tego co wiem) z płótna. Jest wieczne tak naprawdę.

Zresztą na pewno jak się przyciśnie głośnik i na siłę będzie się próbowało wyciągnąć membranę od dołu albo w ogóle poruszać membrana to będzie słychać charakterystyczny dźwięk cewki tracej o magnes. Nie powinno być żadnego dźwięku. Jest jeszcze taka możliwość że cewka mogła się rozcentrowac ale to prawie niemożliwe.

 

 

Do tego kolejny sposób na wykluczenie tej twojej teorii to pomiar impedancji. Założę się że będzie miała jakąś kosmiczna wartość albo nie będzie stabilnego odczytu. 

Dokładnie.jest takie jakby szuranie czy tez tochę trxeszczenie.  Pytanie jeszcze dlaczego w ogóle do tego doszło? Kupiłem kolumny whd gerard 35. 50-70 watt  4- 8 ohmów. z tabliczki znamionowej. żeby sprawdzić podłączyłem pod wieżę philipsa mc m570 na której napisane jest że ma 80 watt i były podłączone oryginalne głośniki 6 ohmowe.nie wiem jaka ich moc ale po graniu oceniam na ok. 30 watt.  Po podłączeniu tych whd grały extra. ten jeden padł po rozkręceniu mocy. jednak nie było to na maxa a i głośniki w tym momencie nie miały żadnych zniekształceń. możliwe że dlatego że ta wieża podaje moc dla 6 ohmów? skąd opis na whd 4-8 ohmów?jak to rozimieć?

   I jeszcze pytanie,bo docelowo mają one grac pod wzmacniaczem technicsa  se ch-530- 114 w. jak to  widzicie? wyczytałem w necie że ten wzmacniacz ma " 35 watts per channel into 6Ω ".

 

Edytowane przez aniol1979
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności