Skocz do zawartości
  • 0

DIY słuchawki własnej roboty


marco-polo

Pytanie

Witam,

 

Mam zapytanie czy ktoś budował z was słuchawki dla samego siebie? Zastanawiam się nad złożeniem (zbudowaniem) słuchawek. Jeżeli ktoś przerabiał zepsute słuchawki lub zmieniał pewne elementy. Czy tutaj w tym sklepie też można uzyskać części do słuchawek czy trzeba poszukać na wujku google?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja robiłem kilka takich projektów DIY. Niektóre bardziej proste, a niektóre bardziej skomplikowane. Zwykle brałem obudowy różnej maści i umieszałem tam przetworniki, zwykle planarne, potem stroiłem obudowę, robiłem kabel, wierciłem dziury czasem. Efekty bywały różne, ale kilka świetnych rzeczy udało się zrobić :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Andrewek - myślę nad zrobieniem słuchawek wokółusznych,lekkich. Czasami zastanawiam się gdzie dostać części na alledrogo lub tutaj a może na ali. Chcę zacząć od czegoś prostego aby z perspektywy późniejszych pomysłów nie bolało po portfelu jak coś się źle zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukam lepszego brzmnienia. Myślałem o tym żeby pewne elementy za bezcen zakupić na jakichś forach sprzedażowych. Dużo tego ale szukać trzeba. Wykonane z drewna. Coś na bazie Michalczukowa.

Edytowane przez marco-polo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak @Andrewek napisał - najtańsza opcja to kupno uszkodzonych słuchawek i grzebanie w nich.

Ja obecnie na słuchawki patrzę przede wszystkim pod kątem wygody/budowy, bo całą resztę można poprawić/wymienić.

Jak chcesz lekkie wokółuszne, to polecam Tonsil SD409, zmieniasz pady, przetwornik, robisz odpowiednie strojenie i wychodzą fajne słuchawki :) .

Ja zrobiłem na ich bazie 3 egzemplarze Tonsility, czyli Tonsili z przetowrnikami Fatality.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to będzie Ci bardzo ciężko, bo trudno jest zrobić coś co przebije gotowe modele. Szczególnie w dobie gdy np używane K701 chodzą po 300-400zł a dt990 vintage można dostać za 300. To znaczy jest to możliwe, do kogoś kto zna mocno temat i ślęczy regularnie na allegro i kupuje okazyjnie :) 

 

Ja zrobiłem kilka takich modeli, najlepszy wyszedł szczególnie jeden - ruskie Amfiton TDS-7 w budzie vintage, to taki poziom HE400/HE500, a kosztowały mnie ok 350zł. Problem polega na tym, że w między czasie można było dostać np HE-4XX za ok 800zł :) Poza tym zanim zrobiłem te słuchawki to inny egzemplarz TDS-7 popsułem przy próbie DIY, a kolejny sprowadzony z Ukrainy miał imbalans w dźwięku. Więc jeśli liczysz na cud to raczej przestań, bo się rozczarujesz.

 

Gdybym ja miał zrobić słuchawki DIY to widziałbym jedną opcję: przetworniki od starych planarów (koszt 100-150zł), jakaś stara buda z dobrymi padami (50-100zł) i wtedy to może zagra. Tylko to znów, nigdy nie masz pewności jak to wyjdzie. Ja robiłem kilka par takich orto DIY i tylko jedne wyszły naprawdę super (z driverem HP-50) podczas gdy inne HP-50, HP-1, YHD-1, YHE-50s) nie. To kwestia głównie użytych padów oraz samych możliwości driverów, bo samo zestrojenie driverów jest do ogarnięcia. Tylko znów - jeśli nie masz doświadczenia w modyfikacjach słuchawek, to będzie bardzo ciężko. Bez tego trudno jest rozpoznać dlaczego dźwięk nie jest taki jaki mógłby być i co trzeba zmienić, żeby uzyskać pożądane efekty. Czasami możesz mieć super drivery i świetną obudowę, ale nie masz odpowiednich padów i lipa.

 

Gotowych rozwiązać, w stylu: kup nową obudowę tu, a przetworniki tam, to już w ogóle nie jestem w stanie podać.

Edytowane przez Andrewek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja na początek nie szedłbym w ortodynamiki, są trudniejsze w napędzeniu, trudniejsze w zestrojeniu a do tego stare tanie drivery (mam na myśli głównie ruskie TDSy) w 90% przypadków prezentują gorszy poziom dźwiękowy niż większość nowych dynamików. Często nie da się ich fajnie zestroić bez odpowiednich padów.

Przetwornik dynamiczny ma dużo większy zakres zmian brzmienia za pomocą dampingu, przez co łatwiej go dopasować do konkretnych padów.

 

Czego bym nie brał do eksperymentów mimo dobrej wygody, to słuchawki Sennheisera (np HD518 itp). To jedna z niewielu firm, która nawet w tanich modelach stara się dostroić przetwornik do obudowy i potem wychodzą różne ograniczające modyfikacje rozwiązania. Np w HD518 ciężko jest wstawić gniazdo jack, uszczelnić frontową ściankę itp.

Nie brałbym też Denonów D2000 i podobnych, bo tam możliwość strojenia obudową jest bardzo mała, do tego przetworniki wklejone są "pancernie" i nie udało mi się ich wydłubać - dodrukowałem ścianki frontową na drukarce 3D.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim założeniem było dobranie parametrów do komfortu. Dźwięk jest zależny od driwerów jakie zastosujemy. Z dźwiękiem to muszą być zachowane pewne parametry aby dźwięk nie był płytki ani głęboki. Dodatkowo struktura wykorzystanych materiałów ma zapewne duże znaczenie. Dobranie tych materiałów nie jest łatwe. 

Hobby ma to do siebie że czasem wykonana praca jest wyższa od zakupu w sklepie nowych słuchawek. 

Jednak jak zauważyłeś Andrewek metodą prób i błędów udało się Tobie skonstruować parę dobrych słuchawek.

Jeżeli komponenty są dostępne to można coś zmodyfikować, ulepszyć albo dostosować do swoich upodobań.

Jeżeli wykonamy wszystko od podstaw to nie zawsze produkt końcowy będzie spełniał nasze wymagania. 

Dostosuję się do " @Andrewek napisał - najtańsza opcja to kupno uszkodzonych słuchawek i grzebanie w nich."

 

Tutaj jest ciekawy projekt http://www.diyaudioblog.com/2011/09/modifying-fostex-t50rp-headphones.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobrym sposobem może być kupienie tanich używanych superluxów za 60zł i zabawa nimi, same przetworniki nie są złe i też pewnie kupisz za kilka złotych. Jak już będziesz miał dobry pomysł to wtedy można spróbować z lepszymi przetwornikami. Mam nieco dojechane ts671 i od paru dni również kombinuje z drewnem, zapowiadają się ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.03.2018 o 00:39, gumiak9 napisał:

Dobrym sposobem może być kupienie tanich używanych superluxów za 60zł i zabawa nimi, same przetworniki nie są złe i też pewnie kupisz za kilka złotych. Jak już będziesz miał dobry pomysł to wtedy można spróbować z lepszymi przetwornikami. Mam nieco dojechane ts671 i od paru dni również kombinuje z drewnem, zapowiadają się ciekawie.

 

Witam,

 

Ja bazuję na tym pierwszym projekcie.

Kokosy mam wyszlifowane. Jedynie polakierować. mogę wstawić zdjęcia. Zastanawia mnie jedynie umiesczenie driverów czy bas ne będzie płytki. 

Ogólnie zamieniam dlatego bo na pudełku jest info o szkodliwości plastiku.

https://www.instructables.com/id/Coconut-Headset/

 

https://www.instructables.com/howto/cocnut+headphones/

IMG_20180508_175941.jpgIMG_20180509_210804.jpg

IMG_20180509_210830.jpgIMG_20180509_210846.jpg

Edytowane przez KaszaWspraju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności