Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kodec LDAC


gentillo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem do końca pewien czy dział odpowiedni, ale zaryzykuję:) Szukam informacji na temat kodeka LDAC. Jakiś czas temu zakupiłem słuchawki Sony WH-1000XM2 z myślą o tym właśnie kodeku. Niestety oreo dla mojego Note 8, które ma natywnie obsługiwać ten kodek, nie bardzo wiadomo kiedy w końcu się pojawi. I zaczyna mnie to denerwować. Działanie tych słuchawek na aptx jest poprawne i nic ponad to. Wyraźnie słychać że dźwięk jest skompresowany. Przeszukałem duży kawałek Internetu i oprócz marketingowego bełkotu nie znalazłem żadnego konkretnego porównania działania kodeka LDAC do chociażby aptx czy aptx HD. Być może ktoś ma własne doświadczenia, być może ktoś gdzieś znalazł jakieś konkretne informacje.

 

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LDAC ma 2 razy większą przepływność niż AptX, czyli w pakietach w tym samym czasie można przesłać 2 razy więcej danych. Ale zasadniczo nadal jest kompresja. I to w sumie tyle w tym temacie. Mam XM2 i generalnie AptX już jest do nich relatywnie dobry, jeśli chodzi o ich ogólne możliwości. Cudów bym się nie spodziewał po LDACu. Różnica nie będzie powalająca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to LDAC może przesłać 3 razy większy strumień w porównaniu do Aptx. Mam doświadczenie z aptx i aptx hd i tu jak dla mnie różnica jest dość wyraźna. LDAC może przesłać 990kb/s czyli flac w zasadzie bez kompresji i tu widzę siłę tego rozwiązania. Aczkolwiek nudzi mnie już czekanie na oreo dla mojej słuchawki dlatego zaczynam drążyć temat:)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kodekami to jest tak, że nie zawsze przepływność jest wyznacznikiem jakości, a przynajmniej nie jedynym. Wygląda na to, że algorytmy kompresji, też odgrywają swoją rolę. Subiektywnie AAC, który ma raptem 256kb/s, gra mi lepiej niż Aptx, o przepływności dwukrotnie większej. Podkreślam, mowa o wrażeniach subiektywnych, ale jednak powtarzalnych, w różnych konfiguracjach sprzętowych. Akurat w MacBooku można dość swobodnie żonglować kodekami BT, więc można testować do woli. Trudno więc wyczuć, co wniesie LDAC, albo lepiej napisać co zmieni, bo pomimo sporej przepływności, nadal stosują tam jakąś kompresję.

Liczy się też pewnie, co i z czego słuchamy, bo dochodzi jeszcze wpływ rekompresji. Jedyny, teoretycznie idealny, przypadek, to materiał zapisany w stratnym AAC, czyli Iphone lub MAC i puszczany przez AAC po BT. Bo wtedy nie zachodzi rekompresja w ogóle, tylko mamy do czynienia z prostą transmisją, bez dodatkowych zabiegów.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to mam pytanie co do samych słuchawek WH. Przed zakupem przeczytałem kilka recenzji w których były totalnie zachwalane. Ja mam lekko mieszane uczucia. Być może to przez to, że na razie tylko aptx. Dlatego tak namiętnie szukam chocby skrawka informacji na temat LDAC. Generalnie jest ok, ale tylko ok. Mam wrażenie że całe pasmo jest zasłonięte przez jakiś bardzo cienki koc. Taki bardzo bardzo subtelny kocyk. Może to kompresja, może one tak po prostu mają. Próbowałem grać po kablu, ale jak dla mnie po kablu to one już w ogóle grają bardzo dziwnie. Wychodzi na to, że dla ich ogólnego brzmienia bardzo duże znaczenie ma zamontowana w nich elektronika.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodek nic tutaj nie zmieni raczej. Jeżeli nie podeszły to ja bym je zwrócił i szukał inaczej grających nauszników.
Nie wiem jakie doświadczenie masz z zamkniętymi słuchawkami ( czym jest referencja , jakie słuchawki lubisz ? ) ale ja również potwierdzam klasę sonego w grupie mobilnych/bt.
Sine to to nie jest, th900 też nie ale grają z ziemniaka bezprzewodowo.

Słucham ich po sbc, aptx i HD. Różnice mobilnie subtelne.

Znalazłem takie porównanie na wykresach jeszcze:

https://www.rtings.com/headphones/learn/sbc-aptx-which-bluetooth-codec-is-the-best

M.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności