Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

trzaski w słuchawkach na 24 bitach


smog11

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam problem z wzmacniaczem z przetwornikiem CA na USB podłączonym do komputera. Gdy w systemie Windows, w właściwościach urządzeń audio ustawiam format 24 bity i 192000 Hz w słuchawkach słychać co kilka chwil trzaski. W dodatku częstotliwość ich pojawiania się, jest zależna od portu USB do którego podepnę przewód, ale na żadnym nie jest idealnie. Trzaski znikają, gdy przełączę na 16 bitów.

Sprzęt:

Wzmacniacz: Matrix M-Stage 2 Dac/AMP (teoretycznie obsługuje 24/192)

płyta główna komputera: Asus Maximus VIII Gene

zasilacz w PC: Corsair RM650i

OS: Windows 10 Home

Słuchawki: Różne, głównie HiFiman HE4XX

Przewód USB - Typ B od drukarki, 2 m

Po podłączeniu zestawu do laptopa DELL, w ustawieniach nie mam nawet opcji zmiany na 16 bitów. Są tylko 24 z różnymi częstotliwościami. Delikatne trzaski również się pojawiają, rzadziej ale i tak są.

 

Proszę o radę, czy to może wskazywać na poważny problem z DAC'kiem czy może szukać lepszego przewodu USB?

 

Edit: na laptopie, po ustawieniu 24 bit, 48000 Hz trzaski znikają. Na PC, przy 24/192 są najmniej słyszalne po podłączeniu kabla usb do portu USB przeznaczonego dla myszki (gaming port...) ale po ustawieniu 24/48kHz i tak czasami się minimalnie pojawiają. 

Edytowane przez smog11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki miałem aktualne, ale je zresetowałem dla pewności - brak zmian.

Trzaski są nie tylko podczas odtwarzania muzyki ale i w grach, a tam bufora się nie zmieni (edit: i chociażby YT)

Czy możliwe żeby jakiś element na części przetwornika był zużyty/uszkodzony?

LatencyMon: your system appears to be suitable for handling real-time audio and other tasks without dropouts.

Edytowane przez smog11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzenie fizyczne przetwornika jest możliwe jednak moim zdaniem raczej mało prawdopodobne. Proponuję ściągnąć jakiegoś Linuksa i uruchomić go z pendrive/DVD. Wtedy będzie można wykluczyć lub potwierdzić problemy z oprogramowaniem. Sterowniki USB Audio 2.0 są już wbudowane w większość dystrybucji więc nie trzeba będzie nic kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej trzaski są powodowane przez oprogramowanie albo zasilanie.

Oprogramowanie: jak wyżej zostało napisane, trzeba sprawdzić ustawienia. Ewentualnie na Windowsie można np. Foobara ustawić, żeby na wyjściu grał przez WASAPI Event. Pomysł z Linuksem też jest dobry - inny system, trochę inne przesyłanie dźwięku do urządzenia.

Może być też tak, że są zakłócenia zasilania: z wtyczki 230V albo USB. W przypadku 230V zakłócenia nie są niczym wyjątkowym, tego jest dużo a urządzenia audio są na to wrażliwe. Wtedy można użyć innej listwy albo UPSa. W przypadku USB - jak wyżej - podłączyć do innego portu albo komputera. U mnie zadziałało podłączenie do huba USB z zasilaniem. Dobry kabel USB też pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam teraz podobnie, przez to że dołożyłem 2 dyski SSD do obecnych już 2 magnetycznych i zasilacz czasem nie wyrabia, a ociągam się z kupnem nowego. Na Linuchu jest ciut lepiej względem Windowsa, który z sobie tylko znanych powodów lubi czasem ruszyć nieużywanymi dyskami magnetycznymi - od tak :P

 

@smog11 zasilacz masz chyba całkiem mocny, ja tylko 550W więc może to nie być konkretnie to o czym mówię. Jak masz kogoś znajomego z mocnym zasilaczem to warto spróbować u niego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności