Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Usztywnianie komór


stefanbat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Ostatnio zastanawiam się nad pewnym eksperymentem, otóż mam słuchawki FINAL HOPE IV ( w starszej wersji jeszcze z nazwą pandora, ale to chyba nie robi różnicy). 

Otóż wiem że od HOPE VI różni się on tylko, albo aż obudową, po kilku odsłuchach brzmienie VI jednak nieco bardziej mi się podoba. 

Dlatego wpadłem na pomysł wygłuszenia obudowy w moich słuchawkach, z czasów zabawy w audio w samochodzie mam jeszcze trochę takiej maty https://www.bitmat.pl/Maty-wygluszajace/Wyciszenie-dachu/Dynamat-Superlite-najlzejsza-mata-wygluszajaca

Czy jest sens w taką zabawę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest sens, pytanie jakiej grubości jest ta mata, w linku nie znalazłem. W słuchawkach sprawdza się mata lub pianka 1-2mm żeby nie zmniejszać znacznie objętości komory przetwornika. Pytanie w ogóle ile tam jest za driverem miejsca w ogóle. Poza tym, albo po prostu, warto też włożyć coś za driver np watolinę/owatę lub ew. filc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Andrewek napisał:

Zawsze jest sens, pytanie jakiej grubości jest ta mata, w linku nie znalazłem. W słuchawkach sprawdza się mata lub pianka 1-2mm żeby nie zmniejszać znacznie objętości komory przetwornika. Pytanie w ogóle ile tam jest za driverem miejsca w ogóle. Poza tym, albo po prostu, warto też włożyć coś za driver np watolinę/owatę lub ew. filc.

No to chyba za gruba ta mata, znalazłem że 3/64 cala, czyli wychodzi że 12mm. Nie chodziło mi o wygłuszanie komory, tylko bardziej o zwiększenie jej sztywności, jest jeszcze coś takiego 

Było jeszcze coś takiego jak dynaplate, które było samym aluminium https://www.amazon.com/Dynamat-13105-Dynaplate-Self-Adhesive-Deadener/dp/B0002IEEH0 , to jest grubości ok 2,5 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polecam zastanowić się nad patentem audio techniki tzn zastosować wełnę szklaną/mineralną. Oni w swoje słuchawki wkładają taki płatek grubości ok. 5mm i o dopasowanej średnicy do komory. Brzmienie idzie ku cieplejszemu.

 

Przykład na ATH-ES10

https://www.head-fi.org/threads/audio-technica-ath-es-10-impressions-thread.545288/page-59

 

Oczywiście przy pracy z taką wełną polecam rękawiczki budowlane i maseczkę na twarz, by nie wdychać tego co pyli taka wełna. Płatki leżące na wierzchu pakować do woreczków strunowych.

 

Samo dociążenie komory pozwoli uzyskać lepszą izolacyjność, jednak na dźwięk może wpłynąć tak, że zaostrzy trochę górę poprzez zmniejszenie kubatury.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności