Skocz do zawartości

DIY planar open source


killwasi

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, killwasi napisał:

 

Nawet nie tyle wyliczyłem co wiem z doświadczenia ;) Ale koszt ten może bardzo się różnić w zależności od użytych materiałów itp. Przykładowo na koszt samego drivera składają się:

- membrana 

- magnesy

- statory

 

Koszty zestawu membran z najnowszego projektu to jakieś 30zł. Komplet customowych magnesów to ponad 100zł. Natomiast statory to już zależy jak znajdziesz - ja np płaciłem 70zł za komplet 4 statorów z aluminium 1mm. Do tego dochodzą koszty kleju i tego typu rzeczy.

 

Ale da sir to zrobić jeszcze taniej stosując mniejsze nie-customowe magnesy i wtedy komplet magnesów to 55zł.

 

Dalej mamy obudowę. Pierwszą zleciłem do wydruku 3D - sporo hajsu. Druga natomiast zrobiłem z pomocą kolegi z forum z drewnianego ociekacza na sztućce za 22zł. Wszystko bardzo zależy, ale powiedziałbym, że waha się pomiędzy 300 a 600zł - zazwyczaj im taniej tym więcej roboty trzeba poświęcić na złożenie tego do kupy ;) Ale za to za kilka stówek można mieć coś czego nie pobijesz w kilkukrotnie wyższym budżecie ;)

Ja interesuję się tym tematem ponieważ u mnie jest problem z dostępnością materiałów i przeważnie wychodzi mi to na zakup maszyn lub narzędzi. 

Drewno to znalazłem tutaj https://dluta.pl/materialy/drewno-europejskie/

Zdjęcia poniżej przedstawiają obróbkę materiału w drewnie.

 

 

S__31703056.jpg

S__31703049.jpg

S__31703046.jpg

Moje zapytanie to gdzie taki komplet driverów można zamówić?

Z resztą to stopniowo przy pomocy narzędzi będę wdrażał ten projekt.

Będzie to trwało trochę czasu ze względu na zebranie informacji. Z-review na youtube ciekawie robi mody i przedstawia ciekawe rozwiązania i porównania oraz testy.Rozumiem że planarnych słuchawek się nie wycisza tak jak standardowych driverów z magnesami neodymowymi.

https://www.youtube.com/watch?v=usNMBqAiFDg - te słuchawki pokazują jaka jest różnica w dźwięku.

Takie słuchawki planarne samemu jak się zrobi to zapewne jest to "sztuka dla sztuki". Dodatkowo rozwiązania tutaj na forum które stają się pomocne mogą pomóc hobbystom i audiofilom spojrzenia z szerszej perspektywy że wkład dla którego powstał ten temat jest nie tylko tutaj ale także może powstać tutaj https://www.head-fi.org/ 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marco-polo napisał:

Moje zapytanie to gdzie taki komplet driverów można zamówić?

 

Możesz zamówić sobie produkcję membran na własną rękę. Niedawno robiliśmy zbiorowe zamówienie na magnesy i membrany, ale zapisy są już niestety zamknięte. Ja wziąłem więcej membran niż potrzebuję, więc mógłbym kilka odsprzedać, ale co do magnesów to wątpię żeby ktokolwiek z kupujących chciał je odsprzedać, bo możliwe, że już tak tanio nigdy się ich dostać nie uda. FYI i dla uściślenia na driver składa się membrana i zestaw statorów z magnesami.

 

2 godziny temu, marco-polo napisał:

Rozumiem że planarnych słuchawek się nie wycisza tak jak standardowych driverów z magnesami neodymowymi.

 

Nie za bardzo czaję co masz przez to na myśli. Możesz rozwinąć? :D

 

2 godziny temu, marco-polo napisał:

Takie słuchawki planarne samemu jak się zrobi to zapewne jest to "sztuka dla sztuki".

 

Jeśli masz przez to na myśli, że planary własnej roboty to słuchawki tylko po to żeby zrobić własne słuchawki to muszę wyprowadzić Cię z błędu :D Wiadomo, że samemo nie wymajstrujesz ultracienkiej membrany o nieskończenie niskiej bezwładności, ale to co np mój driver robi spokojnie wystarczy żeby przebić zalinkowane HE-400i ;) Celem tego projektu było stworzenie drivera, który ma ogromny potencjał - i ma - ale ostatecznie brzmienie bardzo zależy od takich czynników jak kształt statora, odległość magnesów od cewki czy użyte pady ;) Tak jak niedawno tłumaczyłem Szakovskiemu, najważniejsze to zbalansować przepływ powietrza i bilans ciśnienia po obu stronach muszli ;) A zadaniem samego drivera jest bycie szybkim, responsywnym i generowanie równego pasma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym wszystkie parametry są właśnie potrzebne do odpowiednich długości fal i roznoszenia się bo za krótka odległość to sądze że dźwięk będzie płytki za głęboka to dźwięk będzie stłumiony jak w tubie. Można tutaj poszerzać ten wątek i opatentować żeby żaden producent nie ukradł pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marco-polo napisał:

Można tutaj poszerzać ten wątek i opatentować żeby żaden producent nie ukradł pomysłu.

 

Hahahaha a co tu patentować? Technologię, która ma pół wieku? :D Też nie wiem co tu można ukraść, a sam projekt cewki jest mega generyczny - "proste a dobre" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@killwasi Jaką średnicę chcesz zrobić tych małych statorów? Mniejsze niż 8,5 cm?

 

Podobny projekt cewki jest w starych Fostexach. Teraz większość planarów jest taka prostokątna a'la wstęgowe.

Gdzieś widziałem fajny nowy projekt z osobnym ślimakiem dla wysokich :) Ktoś wie o jakie słuchawki chodzi?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rhalf napisał:

 

@killwasi Jaką średnicę chcesz zrobić tych małych statorów? Mniejsze niż 8,5 cm?

 

Podobny projekt cewki jest w starych Fostexach. Teraz większość planarów jest taka prostokątna a'la wstęgowe.

Gdzieś widziałem fajny nowy projekt z osobnym ślimakiem dla wysokich :) Ktoś wie o jakie słuchawki chodzi?

 

 

 

No średnica taka jak membran, czyli 87mm ;)

 

A chodzi tobie pewnie o Meze: https://www.samma3a.com/tech/en/meze-empyrean/

 

 

 

2 godziny temu, capriIII napisał:

Stało się, to działa !!!

IMG_20180427_224411_HDR.jpg

 

Zarąbiście :D Ostatecznie kleiłeś membrany, czy luzem? :D

Edytowane przez killwasi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, killwasi napisał:

 

No średnica taka jak membran, czyli 87mm ;)

 

A chodzi tobie pewnie o Meze: https://www.samma3a.com/tech/en/meze-empyrean/

 

 

 

 

Zarąbiście :D Ostatecznie kleiłeś membrany, czy luzem? :D

Membrany są luzem, po założeniu pierścieni ładnie się napieły. Jak grają na stole to przy mocniejszym basię membrany mocno się wychylają i słychać lekkie zniekształcenia. Ale jak przymocowałem do drivera pady od K240 i przyłożyłem do uszu, to powstaje spory opór powietrza i gra całkiem dobrze. Basy są w sam raz, średnica też tylko trochę mało jest wysokich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, capriIII napisał:

Membrany są luzem, po założeniu pierścieni ładnie się napieły. Jak grają na stole to przy mocniejszym basię membrany mocno się wychylają i słychać lekkie zniekształcenia. Ale jak przymocowałem do drivera pady od K240 i przyłożyłem do uszu, to powstaje spory opór powietrza i gra całkiem dobrze. Basy są w sam raz, średnica też tylko trochę mało jest wysokich.

To załóż welurowe pady np HM5, powinno być lepiej jeśli chodzi o ilość wysokich,  za to pewnie trochę mniej basu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, capriIII napisał:

Efekt finalny Boson by Capri

 

Wyglądają zaaaarąbiście :D

Ale mam pytanko. Dlaczego statory są na maksa wysunięte na zewnątrz a obu stron? Jak to tam wygląda w środku? Bo u mnie są tylko po jednej stronie, dzięki czemu mam trochę miejsca po zewnętrznej stronie muszli.

 

No i jak to ostatecznie brzmi u Ciebie? :D

 

EDIT: Dobra, z tego co rozumiem po dokładniejszej analizie zdjęcia to użyłeś starych statorów drukowanych w 3D jako maskownicy :D Polecam dołożyć tam jeszcze trochę dampingu przed maskownicę ;)

 

Jebczy pomysł, nie wpadłbym na to, ale zaraz sobie takie coś zrobię :D

Edytowane przez killwasi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawcą pałąka był Heru HP5000.

Brzmienie jest bardzo dobre, nisko schodzący i szybki basa. Średnica bardzo detaliczna, wokale, gitary, fortepian bardzo naturalne. Wysokie to jedyny mankament, jak dla mnie brak jest górnej części tego pasma (przyzwyczajony jestem do K701).

Wymienię jeszcze pady na welury i zobaczymy.

Żeby dobrze zagrały, potrzebują trochę prądu. Z dapa grają średnio, z magni 3 dostają przestrzeni i szybkości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, capriIII napisał:

Średnica bardzo detaliczna, wokale, gitary, fortepian bardzo naturalne. Wysokie to jedyny mankament, jak dla mnie brak jest górnej części tego pasma

 

Śmieszna sprawa bo przy swoich akurat do góry nie mam zastrzeżeń, a za to środek za mało detaliczny :D Może kwestia naciągnięcia membrany u mnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, killwasi napisał:

 

Śmieszna sprawa bo przy swoich akurat do góry nie mam zastrzeżeń, a za to środek za mało detaliczny :D Może kwestia naciągnięcia membrany u mnie :P

Może to naciąg membran, a może jeszcze muszą się wygrzać. Mam wrażenie że w miarę upływu czasu robi się lepiej, lub ja się przyzwyczajam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@capriIII @killwasi @BURNART

 

Mam ofertę wycięcia statorów laserem w aluminium Pa11 4mm 14zł/sztuka, 73 sztuki. Powyżej tej liczby będę musiał zapytać ponownie, bo zamówienie jest realizowane w ramach większego zamówienia z firmy (zostało miejsce na arkuszu). Kto się pisze? Zamówienie będę realizował w Warszawie.

4mm może wydawać się sporo, ale można krawędzie zaokrąglać pilnikiem na kształt "fazorów" (po wycinaniu laserem i tak warto szlifować wewnętrzną część). 

Druga ważna sprawa - w  projekcie dodaliśmy poprzeczkę przez środek ze względu na obawy o sztywność tych długich pasków. Moje doświadczenie z tym materiałem jest takie, że jest dość giętki, a wolałem, żeby nic tam się nie ruszało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2018 o 22:17, killwasi napisał:

Wszystko bardzo zależy, ale powiedziałbym, że waha się pomiędzy 300 a 600zł - zazwyczaj im taniej tym więcej roboty trzeba poświęcić na złożenie tego do kupy ;) Ale za to za kilka stówek można mieć coś czego nie pobijesz w kilkukrotnie wyższym budżecie ;)

Bardzo fajny projekt, bardzo wzruszająca historia, ale przy HE-4XX za 700-800zł to nie wierzę :)

Edytowane przez Andrewek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, rhalf napisał:

@capriIII @killwasi @BURNART

 

Mam ofertę wycięcia statorów laserem w aluminium Pa11 4mm 14zł/sztuka, 73 sztuki. Powyżej tej liczby będę musiał zapytać ponownie, bo zamówienie jest realizowane w ramach większego zamówienia z firmy (zostało miejsce na arkuszu). Kto się pisze? Zamówienie będę realizował w Warszawie.

4mm może wydawać się sporo, ale można krawędzie zaokrąglać pilnikiem na kształt "fazorów" (po wycinaniu laserem i tak warto szlifować wewnętrzną część). 

Druga ważna sprawa - w  projekcie dodaliśmy poprzeczkę przez środek ze względu na obawy o sztywność tych długich pasków. Moje doświadczenie z tym materiałem jest takie, że jest dość giętki, a wolałem, żeby nic tam się nie ruszało.

Ja zostaję przy grubości 2mm, ewentualnie dam poprzeczkę. Dodatkowe mm to waga, już teraz jest ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, rhalf napisał:

@capriIII @killwasi @BURNART

 

Mam ofertę wycięcia statorów laserem w aluminium Pa11 4mm 14zł/sztuka, 73 sztuki. Powyżej tej liczby będę musiał zapytać ponownie, bo zamówienie jest realizowane w ramach większego zamówienia z firmy (zostało miejsce na arkuszu). Kto się pisze? Zamówienie będę realizował w Warszawie.

4mm może wydawać się sporo, ale można krawędzie zaokrąglać pilnikiem na kształt "fazorów" (po wycinaniu laserem i tak warto szlifować wewnętrzną część). 

Druga ważna sprawa - w  projekcie dodaliśmy poprzeczkę przez środek ze względu na obawy o sztywność tych długich pasków. Moje doświadczenie z tym materiałem jest takie, że jest dość giętki, a wolałem, żeby nic tam się nie ruszało.

 

Fajna opcja, ale moim zdaniem 4mm to zdecydowanie za dużo. Ja mam obecnie z alu o grubości 2mm i jest na tyle mocne, że spokojnie można zejść do 1mm ;) Mam trochę zmieniony projekt statorów uwzględniający poprzeczki, ale to bardziej już pod wycinanie z włókna węglowego - mogę go tu wstawić wieczorem ;)

Ale 4mm to masakra, bo to daje 8mm grubości samych statorów na stronę, plus 4-6mm ringów :P

 

 

33 minuty temu, Andrewek napisał:

Bardzo fajny projekt, bardzo wzruszająca historia, ale przy HE-4XX za 700-800zł to nie wierzę :)

 

Jak ogarnę jakiś nieskopany prototyp (obecnie uszkodzone membrany sklejone taśmą) to Ci wyślę i zmienisz zdanie ;) Mam HE-400 (te z dobrej rewizji driverów) i pomimo, że obecnie wybrałbym je ponad Bosony z uwagi na przydźwięk pomarszczonej membrany, to te drugie to trochę wyższa liga grania tylko trzeba dobrze ten potencjał wyciągnąć (prosta membrana, pianka, pady) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem zaniepokojenie, ale raczej odsunięcie membrany od ucha nie zaszkodzi. Czyli głównie może przeszkadzać waga w sensie komfortu noszenia. Bo na zniekształcenia dodatkowa masa pomoże. Dodaj do tego fazory i nagle się okazuje, że można równie dobrze je wyciąć w samym aluminium zamiast drukować i doklejać :)
Jak ktoś jest zainteresowany, to proszę na priva.

 

 

Edytowane przez rhalf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam nowe projekty statorów dla cewki małej i dużej. Maja wyraźnie zmniejszony przepływ powietrza przez wyrównanie długości otworów i dodanie poprzeczek. Co do tych poprzeczek to nie jestem jeszcze na 100% przekonany, ale na pewno spróbuję taka opcję ;)

 

W dniu 7.05.2018 o 17:45, rhalf napisał:

Dodaj do tego fazory i nagle się okazuje, że można równie dobrze je wyciąć w samym aluminium zamiast drukować i doklejać :)

Jeśli dałoby się od razu dostać wyfrezowane ze statorami, a reszta do 2mm to bym się pisał, ale sam nie mam sprzętu, żeby to zrobić a usługa tania chyba nie jest ;)

 

Btw. zrobiłem u siebie ten myk ze statorami jak @capriIII, ale w moim prototypie to nie pykło jeśli chodzi o dźwięk :P

 

 

Edytowane przez killwasi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę spróbować zdjąć 2mm na tokarce i zrobić fazory pilnikiem. Nie widzę przeszkód, żeby tak to po taniości zrobić.

Aha, co do tłumienia, to chciałbym spróbować tkaniny sitodrukowej. Jest bardzo cienka, tania, trwała i nie redukuje wysokich tonów. Sprawdza się w głośnikach :)

Edytowane przez rhalf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności