Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DIY planar open source


killwasi

Rekomendowane odpowiedzi

Już niebawem, @retter Jesteś najbardziej wymagającym testerem, więc nie wiem, czy spełnią Twoje wymagania. Jest jednak szansa, że dla wielu użytkowników HD600 istnieje budżetowe rozwiązanie.

Edytowane przez rhalf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś zainteresowany drukiem 3d to piszcie na priv. Jest jeszcze opcja wyfreziwanie muszli w drewnie ale to dopiero będę ze znajomym testował za parę dni jak to wyjdzie.
Jak i frezowanie statora z metalu aluminium jak tam kto będzie chciał.

A jak stoi sprawa z magnesami też by można zbiorowe zamówienie zrobić i zamówić na wymiar magnesy lepiej pojedynczy a długi łatwiej zamontować i dokładniejsze pole będzie.

 

Edytowane przez KaszaWspraju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bleck55 napisał:

Jeśli ktoś zainteresowany drukiem 3d to piszcie na priv. Jest jeszcze opcja wyfreziwanie muszli w drewnie ale to dopiero będę ze znajomym testował za parę dni jak to wyjdzie.
Jak i frezowanie statora z metalu aluminium jak tam kto będzie chciał.

Jaki koszt druku 3D mniej-więcej? Statory już mi się frezują z alu i zobaczę jak to wyjdzie, a nad drewnianą muszlą i grillem też prace postępują, ale nieco wolniej ;-) Ceny frezu też chętnie bym poznał.

 

7 minut temu, bleck55 napisał:

A jak stoi sprawa z magnesami

Właśnie dogaduję koszty i minimalne zamówienie takich o długości 60mm. Dam znać jak tylko będę znał jakiś konkret ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druk kompletu trwa koło 16h w najwyższej dokładności 0.2mm koszty nie przekroczą 130 złoty za parę muszli.
Co do frezowania jeszcze nie było próby trzeba przerobić projekt zrobić grubsze scianki ciężko mi powiedzieć ile to będzie trwało. I jakie koszta ale na pewno nie jakieś przytłaczające

 

Edytowane przez KaszaWspraju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bleck55, tak myślę, co mówisz o magnesach. One są bardzo delikatne. Nie wiem czy zamontowanie jednego długiego nie będzie przez to trudne. Myślę o mocowaniu bez prowadnic w postaci śrub. @killwasi, co sądzisz? Na pewno mniej klejenia i lepszy efekt, ale czy da radę to zrobić bez patentu?
Myślałeś może, żeby te magnesy do mniejszej cewki zrobić tej samej wielkości co te krótkie na dużej cewce, żeby uprościć i obniżyć koszty zamówienia? Mnie ta mała interesuje, bo takie wielkie i ciężkie słuchawki to nie dla każdego. Mam tu kilka dziewczyn, co nie robią karku ;)... W sumie mówię też o sobie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, rhalf napisał:

Myślę o mocowaniu bez prowadnic w postaci śrub

Masz na myśli magnesy?

 

55 minut temu, rhalf napisał:

Myślałeś może, żeby te magnesy do mniejszej cewki zrobić tej samej wielkości co te krótkie na dużej cewce

Magnesy będą takie same do obu ;-) Właściwie magnesy jak magnesy, będą pasowały nawet przy innych statorach ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt takich customowych magnesów o wymiarach 60x3x2mm z Chin to jakieś $20 netto za komplet (t.j. 36 sztuk).

 

Zapytałem też o trochę inne magnesy, które pozwalałyby na implementację technologii Audeze Fluxor i ich cena za komplet jest praktycznie taka sama ;-)

Są to magnesy 60x1.5x1.5mm magnesowane diagonalnie i na zestaw wpada ich dwa razy tyle niż standardowych, ale też ich cena jest prawie dwa razy niższa, więc wychodzi na to samo ;-)

 

Ja na pewno biorę dla siebie obie wersje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanowiłbym się nad wymiennymi kompletami magnesów umieszczonymi na poziomie projektu (nakładana i trzymająca się na ... magnesy ... część którą można wymieniać bez problemów) - pozwalałoby to na przetestowanie różnych konfiguracji na równych warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, whero napisał:

zastanowiłbym się nad wymiennymi kompletami magnesów umieszczonymi na poziomie projektu (nakładana i trzymająca się na ... magnesy ... część którą można wymieniać bez problemów) - pozwalałoby to na przetestowanie różnych konfiguracji na równych warunkach

Chcę tak zrobić przy użyciu różnych statorów z różnymi konfiguracjami magnesów. Wydaje mi się, że takie podejście jest konieczne ze względu na to, że np. Fluxory wymagają zupełnie innej konfiguracji statora. Chcę też przetestować opcję ortodynamiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dałoby się zaadoptować układy magnesów różnych typów przez zmianę ich ułożenia - więc nawet bez zmiany samej foli możemy zmieniać same układy magnesów bez dużej straty na poziome kompatybilności układów a ze zmianą typu zarówno samego układu jak i typów zastoswoanych w nim magnesów (jak i ich mocy)

Edytowane przez whero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, whero napisał:

ale dałoby się zaadoptować układy magnesów różnych typów przez zmianę ich ułożenia - więc nawet bez zmiany samej foli możemy zmieniać same układy magnesów bez dużej straty na poziome kompatybilności układów a ze zmianą typu zarówno samego układu jak i typów zastoswoanych w nim magnesów (jak i ich mocy)

Kompatybilność z samą cewką zawsze będzie ok, ale żeby zmienić ułożenie magnesów trzeba zmienić kształt statora. To też nie zawsze, bo np między konfiguracjami planar a orto nie będzie potrzebny inny stator, ale na potrzeby fluxora już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, killwasi napisał:

Kompatybilność z samą cewką zawsze będzie ok, ale żeby zmienić ułożenie magnesów trzeba zmienić kształt statora. To też nie zawsze, bo np między konfiguracjami planar a orto nie będzie potrzebny inny stator, ale na potrzeby fluxora już tak.

ale same magnesy są w nim zmocowane - przecież jeżeli wykonujesz "wymienne" magnesy to również stator musibyć wymienny a o ile on jest wymienny to możesz dla każdego zestawu magnesów wykonać inną pasującą do nich wersję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, whero napisał:

ale same magnesy są w nim zmocowane - przecież jeżeli wykonujesz "wymienne" magnesy to również stator musibyć wymienny a o ile on jest wymienny to możesz dla każdego zestawu magnesów wykonać inną pasującą do nich wersję

No o tym właśnie mówię :-D Żeby nie robić dodatkowego mechanizmu wymiany magnesów jeśli już same statory są wymienne i w dodatku czasem nie cross-kompatybilne ;-)

Mam nadzieję, że dobrze Cię zrozumiałem, ale jeśli nie to mnie popraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak - wymiana pojedyńczych magnesów byłaby czasochłonna i nie aż taka łatwa dla dowolnej osoby

na myśli przychodzą mi hd650 michauczok'a - zmknięte/otwarte

HD650_1.jpgHD650_2.jpg

w sensie że wymienne z całym zamknięciem muszli (chociaż w tym przypadku postarałbym się również o jakiś mechanizm dodatkowej blokady ... ciekawe czy dałoby wię w jakiś estetyczny i funkcjonalny sposób dodać dodatkowe zatrzaski

2 godziny temu, killwasi napisał:

 nie cross-kompatybilne

jak chcemy się bawić w typy układów / różnych mocy magnesów / pojedyńczych magnesów na całość poiwierzchni to szansa na kompatynilość mocowań magnesów jest praktycznie zerowa

można częściowo dogadać się o typie o konstrukcji montażu żeby następnie pary i "akcesoria" wytworzone przez różne osoby były wzajemnie kompatybilne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@whero ale taka funkcjonalność jest już w tej chwili. Statory można dowolnie wymieniać/zdejmować/zakładać bo wszystko jest mocowane na śruby i tak długo jak śruby pasują, tak długo będzie cross-kompatybilne ;) I jest to jedyny element, który trzeba przeprojektować w przypadku zmiany ułożenia magnesów (ale tez nie zawsze), co oczywiście uczynię dla nowej konfiguracji :D 

 

17 godzin temu, whero napisał:

nakładana i trzymająca się na ... magnesy ... część którą można wymieniać bez problemów

W tej chwili masz to samo tylko mocowane na śrubki ;) Bardziej bezproblemowo nie może być i nie powinno być, bo magnesy są tak silne, że nie powinny być łatwo rozbieralne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj na zatrzaski sie tego nie za zrobić, wręcz przyda sie przystawka do bezpiecznego ściągania statorów, bo jak sie komuś niedokładnie doklejony magnes urwie to pozamiatane. Chociaż w przypadku takiej grubości membrany to może jeszcze wytrzyma :)

U Killwasiego byłem, słuchawki stestowałem, są na prawdę bardzo fajne, dokładnie, szczegółowo, przestrzennie szerzej niż w stockowych he-5le, słychać planarny sznyt, dla mnie nieco za mało najniższego dołu , takiego konkretnego grzmotu, i nieco za mało nasycenia i płynności w dzwięku, ale SQ spokojnie powyżej 2.5k, Lepiej niż dla przykładu słuchawki z driverami monolithów M1060 ;)

Membrany wziąłem, polecą na testy, ale pozwolę sobie zaprojektować do nich własny układ magnetyczny, i rozwijać dalej projekt, miałem w planach własny planarny przetwornik, a Killwasi dał mi kopa do działania :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, killwasi napisał:

nie powinny być łatwo rozbieralne.

właśnie tutaj zastanawiam się o ile to powinno być prawdziwe - na końcowym wyglądzie nie za dużo osób chce widzieć śruby (część osób również ma problemy z ich obsługą... tacy ludzie znajdą się wszędzie) - jeszcze osobiście dodam że najprawdopodobniej 18-20.05.2018 będę również w poznaniu (pyrkon ... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, whero napisał:

właśnie tutaj zastanawiam się o ile to powinno być prawdziwe - na końcowym wyglądzie nie za dużo osób chce widzieć śruby (część osób również ma problemy z ich obsługą... tacy ludzie znajdą się wszędzie) - jeszcze osobiście dodam że najprawdopodobniej 18-20.05.2018 będę również w poznaniu (pyrkon ... )

W tej chwili u mnie wszystkie śruby są ukryte bo zamieniłem na znacznie krótsze niż te na ostatnim zdjęciu ;) Tam są takie siły, że nie wyobrażam sobie tego na sam klej, a nowe magnesy będą jeszcze mocniejsze ;)

 

Co do Pyrkonu to myślę, że to bardzo fajna okazja do jakiego meet-up'u ;) Aczkolwiek mam na ten termin już zaplanowane coś mega bardzo ważnego także zobaczymy jak to wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności