Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DIY planar open source


killwasi

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, Rafacio napisał:

Nie mam nic do ciebie żeby nie było. Sam też kiedyś coś tam w kolumnach dłubałem. Ale jeśli producenci planarów robią tak samo to za co potem chcą tych tysięcy w różnej walucie? Dlatego ci nowi producenci rzucili się na planary bo do dynamików zaprojektowac głośnik jest znacznie trudniej. Trzeba coś liczyć, projektować, dobierać materiały, itp.

Jasne ja to jak najbardziej rozumiem i też tak uważam :-) Cena Audeze nie bierze się z powietrza, bo oprócz dobrych jakościowo materiałów, największą częścią jest oczywiście risercz. To co ja zrobiłem to nie jest produkt mogący konkurować z topami, został zrobiony w dużej części w ciemno, ale też okupionej riserczem technologicznym. Przypadkiem wyszło mi coś co gra dobrze i ma duży potencjał i ta część za którą płacimy w drogich planarach ma zostać zastąpiona pracami hobbystów DIY-owców żeby zrobić z tego już coś, co będzie w stanie topy zjadać ;-) A technologia, którą stosują to nie jest jakiś tam kosmos niedostępny dla zwykłych zjadaczy chleba ;-)

 

I chodziło mi o to, że masz rację z pomiarami, ale wydaje mi się, że dotyczą one raczej właśnie konstrukcji statora, a mniej materiału membrany ;-) Ale oczywiście mogę się mylić ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się Panowie co oszukiwać nikt charytatywnie nic nie robi. Jak zliczysz membranę magnesy zlecenie obudowy z drewna na cnc ładny pałąk pady kabel i wcale za te DIY nie wjedzie mało. Ja doliczysz podatek dla podwykonawców opłacenie pracowników podatki od sprzedaży itd itp plus zarobek nie wyjdzie wcale tak mało a jeszcze trzeba przeznaczyć kasę na progres firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bleck55 napisał:

Nie ma się Panowie co oszukiwać nikt charytatywnie nic nie robi. Jak zliczysz membranę magnesy zlecenie obudowy z drewna na cnc ładny pałąk pady kabel i wcale za te DIY nie wjedzie mało. Ja doliczysz podatek dla podwykonawców opłacenie pracowników podatki od sprzedaży itd itp plus zarobek nie wyjdzie wcale tak mało a jeszcze trzeba przeznaczyć kasę na progres firmy

Szacuję, że mi wyszło do tej pory jakieś 500 nie licząc dodatkowych cewek, które zamówiłem, a za całość jaką kwotę w to wyłożyłem to wolę nie liczyć nawet :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że główny problem to może być znalezienie dystansu pracy w domowych warunkach, żeby jako-tako trafić z częstotliwością rezonansową. Dopiero wtedy będzie wiadomo na czym to stoi. Może się wtedy okazać że np motor jest zwyczajnie za duży i luźny i nie ma szans na dobry balans wysokich tonów z niskimi. Wtedy trzeba będzie wrócić do "deski kreślarskiej".  Jaki w tym problem? Póki komuś się chce, to fajna zabawa.  A nóż ktoś kumaty z tego coś wyniesie. Nie wszystko trzeba przeliczać na szybką gotówkę.
Czytałem kiedyś o nieco mniejszych przetwornikach, które już powstały, o elektrostatach robionych wyrzynarką... Właściciele byli dumni ze swoich pociech :D

Przy produkcji seryjnej trudność polega na utrzymaniu podobnych parametrów między sztukami. My się nie musimy tym martwić. Wystarczy, że powstaną dwa podobne przetworniki i mamy dobrą parę. :) Mamy czas, żeby mierzyć i poprawiać swoje sztuki do woli. Temat "pochwal się swoim kablem" trochę się odświeży. Może o zgrozo jakiś fan magicznych zaklęć w recenzjach przekona się do pomiarów i dowie jaki ma wpływ charakterystyka częstotliwościowa na przedstawianie przestrzeni stereofonicznej... Ja widzę same plusy. To hobby jest drogie, ale hajs wydany nawet na nieudane projekty DIY nie jest do końca stracony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polakom zawsze wszystko wychodzi taniej bo w nic co robią nie wliczając swojej pracy. Jak się ma drukarkę 3d frezarke jakieś pady trochę kabli po szuflada itd itp. To fakt wyjdzie tanio

 

Jak pisałem znajomego z frezarka mam z drukarką też można ogarnąć zbiorowe i wyjdzie dużo taniej niż przez jakąś firmę. Mogę chyba nawet laser ogarnąć żeby jakieś grawer zrobić nie wiem jak z cięciem sklejke tnie na 100% nie wiem jak z innymi materiałami. Tak że wszystko do dogadania karton magnesów z Chin też wyjdzie dużo taniej niż pojedynczo. Można się bawić na pewno fajny projekt by z tego wyszedł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Oskar2905 napisał:

Dobrze by było.

Niestety tak nigdy się nie stanie ponieważ odpowiedź impulsowa zakłada liniowość układu, a sam przetwornik słuchawkowy jest elementem nieliniowym ;-)

 

Co do pomiarów, to można powiedzieć, że mam dostęp do komory bezechowej i może w przyszłości udałoby mi się porządnie je zmierzyć ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Oskar2905 napisał:

Mi chodziło w recenzjach :) . Może zamiast bajdurzenia o kabelkach wreszcie by portale zaczęły mierzyć słuchawki i wyciągać dodatkowe wnioski z tych charakterystyk. 

No ja też mam na myśli recenzje ;-) Uważam pomiary za bardzo przydatne, jednak z teorii już samo wynika, że nigdy nie będą w pełni miarodajne ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentuję sobie dalej i zmuszony byłem zdjąć parę cewek (bez soldermaski) z pierścieni, co nie skończyło sich dla nich najlepiej. Mocno się pogięły na brzegach, ale nadal są sprawne tylko wymagają porządnego naciągnięcia, więc chętnie oddam za darmo komuś ogarniętemu w temacie, kto jest w stanie je sobie potestować. Najchętniej jakiś zasłużony DIY-owiec czy modder ;) Pisać na priv jak kto chętny ;) Pola lutownicze już ocynowane siłą rzeczy ;)

 

IMG_20180122_213405.thumb.jpg.36bbeff20c9ff42ba1c74c44900076a9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie popatrzyłem na projekt muszli i zrobienie ich na frezarce w drewnie to pewien problem, z powodu grubości ścianki która sięga poniżej 2mm. Czy można prosić o edytowalny plik coby ją pogrubić? Co decydowało o tym, że zrobiłeś tak cienkie ścianki?

Edytowane przez miki_w1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, miki_w1 napisał:

Tak sobie popatrzyłem na projekt muszli i zrobienie ich na frezarce w drewnie to pewien problem, z powodu grubości ścianki która sięga poniżej 2mm. Czy można prosić o edytowalny plik coby ją pogrubić? Co decydowało o tym, że zrobiłeś tak cienkie ścianki?

Jasne mogę zrobić projekt przystosowany do drewna ;) Ścianki 2mm były podyktowane przystosowanie do wydruku 3D ;) Nie widzę powodu, dla którego miałbym zrobić grubsze na druk 3D ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, killwasi napisał:

 jakiś zasłużony DIY-owiec czy modder 

 

- za takiego się nie podam ale nie ma co tracić okazję na naukę operowania przy membranach (jeżeli ktoś się jeszcze zgłosi to oczywiście ustąpię pierszeństawa komuś kto przynajmniej kiedykolwiek paprał w tym ręce (piszę tutaj żeby nie zaśmiecać pw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Oskar2905 napisał:

dla mnie większym wyzwaniem było by chyba zrobić obudowę albo gdzieś taką dostać :) . 

 

Był u chinoli pałąk bez muszli na takie większe okrągłe muszlę, idealnie by to się nadawało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby się zrobić to taniej tylko to już na masową produkcję, bo od chińczyków im więcej tym logarytmicznie taniej, więc zaczyna się np przy 1000 sztukach opłacać, a przy 10000 to już w ogóle. Wiem bo zamawiam hurtowo różne rzeczy do firmy i robią dla nas Azjaci z drewna trochę. Np jeśli chodzi o wyroby z plastiku to sama forma kosztuje ok 10000 zł, a potem za sztukę różne formy np 1zł :)

 

Wystarczy wejść na Alibabę i zobaczyć jakie są ceny przy MOQ 5/10k na różne rzeczy. I wtedy fabryka robi tylko dla Ciebie wszystko, a wiadomo koszt robocizny, ustawienia maszyn itp.

Edytowane przez Andrewek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, miki_w1 napisał:

A czy dałoby radę wrzucić te pliki do druku 3d w wersji edytowalnej, a nie siatki punktów? Przeedytowałbym sobie plik na grubość ścianek żeby zorientować się co do frezowania.

Gotowe ;) Sorry, że dopiero teraz ale wczoraj byłem na innym systemie i nie chciało mi się rebootować :D

 

====================================================================================================================================

 

 

Dnia 1/22/2018 o 03:08, rhalf napisał:

Cudowna inicjatywa. Bardzo fajnie z Twojej strony i na pewno dobrze poświecony czas :)
Moje trzy grosze:

  • Słuchawki planarne domowej roboty są rzadkością, ale głośniki nie. Po kilku dniach poszukiwań w sieci znalazłem wystarczająco dużo materiałów, żeby myśleć, że wiem jak takie głośniki zrobić  ;)
  • Od miedzi lepsze jest aluminium, bo ma lepszy stosunek konduktywności do gęstości. Jakby dało się zamówić aluminiową cewkę, to byłoby super :)
  • Cewka nie musi pokrywać całej membrany. Ma się skupiać w silnym i regularnym polu magnetycznym. Nie musi sięgać do krawędzi, dlatego, że membrana przy krawędzi wychyla się najmniej (nie jest wcale taka planarna). Dodawanie cewki asymetrycznie względem pola magnetycznego i blisko krawędzi tylko dodaje masę w stosunku do małego zysku w efektywności motoru. Możliwe, że lepiej jest w niektórych miejscach nie dodawać przewodnika, żeby membrana nie gięła się ze względu na mniejszą prędkość (wybór: ciężka membrana i słabe przyciąganie kontra lekka membrana i brak przyciągania). Poza tym membrana nie posiada zawieszenia, jak w głośnikach, ani wypukłości, jak w konwencjonalnych słuchawkach dynamicznych, które pozwalają jej na odchylenie.  W związku z tym potrzebuje obszaru dookoła cewki, który jest mniej sztywny, żeby mieć odpowiednie wychylenie. Można to zobaczyć na przykłądzie Audeze LCD2: 3300580459_fa03f78cee_o.jpg
    Widzisz kółko pustej przestrzeni dookoła cewki? To jest "resor" membrany. Twoja nie ma takiego pola i jest załadowana ciężkim szkieletem. Pewnie dlatego ma tyle basu. Poza tym motor "walczy" z wysoką sztywnością materiału, zwłaszcza w kilku miejscach, gdzie ścieżki zginają się pod ostrym kątem i w efekcie masz trudne do zidentyfikowania różnice impedancji w  różnych obszarach membrany.
  • Zakręty cewki są symetryczne i okrągłe, bo "zawijają się" dookoła efektywnego pola magnesów. Te ostre, niesymetryczne zagięcia nie dodają wiele od siebie do efektywności, ale dodają do masy. Z resztą sam pisałeś, że efektywność to nie problem.
  • Zauważ kółko niepodpięte do obwodu na skraju "resora". Ono razem z małą cewką wzdłuż niego prawdopodobnie służy jako szkielet (kółko - pasywny, cewka - aktywny) do równomiernego rozkładu naprężenia membrany. Bez niego membrana traciłaby kształt.
  • Stojan z plastiku to nie jest dobry pomysł. Magnesy neodymowe są bardzo mocne. Z czasem będą coraz bardziej wykrzywiać plastik. Można tanio taki kształt wyciąć laserem z blachy. Są firmy, które nie liczą za cały arkusz 2m, tylko za wycinek, który się zużyło. Mogę dać namiary na taką firmę w Warszawie. Mam też zaprzyjaźnioną firmę od druku 3D, która mi może zrobić obudowy w specjalnej cenie.
  • "fazory" to jest błachostka, ale jeśli już je robić, to na przekroju nadmuchanych trójkątów. One mają działać jak tuba w głośnikach. Można je też pominąć przy wycinaniu  z blachy.
  • Bardzo duze różnice powstają w wyniku naciągania membrany. Trzeba to zrobić równomiernie i obserwować efekt. Mocno napięta membrana plus mała szczelina mogą dać mniej basu. Ciekawe jak Audeze robi taką płaską charakterystykę :)
  • Ciekawe jaki wpływ miałoby dodanie drugiego stojana i przyklejenie magnesów NN  i SS :) (Mam na myśli przyklejenie ich do stojanów, nie ustawienie w polu). W teorii może poprawić charakterystykę impulsową
  • Możesz popróbować też z magnesami gumowymi na taśmie. Są tanie i lekkie a wciąż całkiem mocne:rubber-magnet-strip-1b.jpg

Oczywiście inne firmy robią to inaczej. Hifiman nawet podobnie do Ciebie. Twój projekt może mieć swoje zalety, ale chciałem pokazać, że nie musisz porzucać pierwszego projektu.
Jaki masz mikrofon? MiniDSP EARS jest tani i powinien działać dobrze.
PS: Chyba czytamy te same blogi :)
https://www.head-fi.org/threads/diy-planar-magnetic-heapdhones-in-details.842282/

W końcu chwilka żeby się odnieść :D Jeszcze raz dzięki za super-komentarz

 

  • Technologia planarna jest dość prosta koncepcyjnie, ale powodem, dla którego dopiero od niedawna mamy odrodzenie tej technologii to dużo kompromisów ze względu na wygodę czy większa dostępność silnych magnesów niż kiedyś. No i oczywiście technologia wytwarzania cienkich membran ;)
  • Aluminium jest trochę mniej wytrzymałe, ale faktycznie wezmę to pod uwagę i rozważę czy w zastosowaniu do planarów faktycznie nie byłoby lepsze :D
  • Brałem pod uwagę mniejsze zagęszczenia przewodnika, ale postanowiłem iść w równomierną sztywność membrany podobnie jak niektóre z realizacji, które widziałem ;) Jeśli ktoś ma legitne zdjęcie cewki Audeze to chętnie zobaczę, ale wydaje mi się, że pomimo zastosowania u nich zaokrągleń, zagęszczenie nadal jest spore - ale tu moge sie mylić.
  • Rozumiem, że chodzi o to, aby zakręty równomiernie zajmowały warstwy strumienia magnetycznego. Cenna uwaga. Nie wiem czy to faktycznie ma duże znaczenie, ale warto to w przyszłości przetestować ;) 
  • Mój projekt również początkowo zakładał resor, ale pozbyłem się go na rzecz pól usztywniających tym bardziej, że ścieżki połączeniowe wokół drivera już pełnią po części taką funkcję.
  • Tak, plastikowy stator to nie najlepszy pomysł, ale zdawałem sobie z tego sprawę. Zaznaczę jeszcze raz, że obudowa jest tylko do druku jako projekt-minimum dla każdego ;) Spełnia swoje zadanie, ale wiadomo docelowo też celuję w drewno i aluminium ;) U mnie przez krzywe przyklejenie magnesów dwa pręty statora bardziej się przyciągają do siebie :P Ale nie wygląda jakby miały puścić ;)
  • Fozory to był raczej bardziej eksperyment mający przy okazji usztywnić konstrukcję ;)
  • Właśnie zabieram się za porządne napisanie membrany i zobaczymy ja kto wyjdzie.
  • Z tym SS, NN chyba nie rozumiem o co chodzi, mógłbyś rozjaśnić? :D 
  • Rozważałem te taśmowe, ale jeśli się nie mylę to zupełnie inna liga niż te które zastosowałem.
  • Nie mam zamiaru poprzestawać na tym projekcie cewki i właśnie stworzyć ulepszone wersje na podstawie takich własnie sugestii ;) 
  • A akurat tego bloga nie widziałem wcześniej :D

 

 

====================================================================================================================================

 

 

Pałąk zamontowany, trochę prowizorycznie ale trzyma :D Muszę jeszcze tylko podmienić obecne membrany na porządnie naciągnięte, bo w tej chwili w prawej ewidentnie słychać, że coś za luźno tam. Więc można się spodziewać w przyszłym tygodniu szerszego opisu brzmienia i możliwe, że nie tylko ode mnie ;) 

 

IMG_20180124_003043_HDR.thumb.jpg.fef65e1ad91b1602e7b9dc1c002ba399.jpg

Edytowane przez killwasi
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli inny blog, ale nie mogłem go znaleźć.
Jeśli chcesz rozprostować membranę, to możesz spróbować metody z tego tematu na headfaju. Tylko nie jechać od razu z kartą kredytową, ale najpierw gąbeczką, potem kartą zawiniętą w szmatkę z mikrofibry lub mikrogumę. Zaczynasz od środka i kolistymi ruchami powoli do zewnątrz. Tak w każdym razie przykleja się folię reklamową :D

Myślałem na możliwością naciągania i montowania membrany.
Nie wiem jak z kurczeniem się/rozciąganiem tych materiałów pod wpływem temperatury, ale jeśli wypali, to można regulować napięcie przez regulację amplitudy temperatur pomiędzy membraną a jej ramką.

 

Powiedzmy, że membranę rozpłaszczamy na kawałku plexi, moczonej w ciepłej wodzie. Suszymy brzegi membrany i smarujemy klejem. Ramkę trzymamy w zamrażalniku. Z niego prosto do klejenia. Temperaturę jest łatwo zmierzyć. Da nam wynik, który można przenieść na naprężenie.


Żeby dostać wysokiej jakości wynik klejenia, potrzebny jest sposób na wyrównanie - np zamiast otworów na śruby zrobić trzy tycie dziury/szczeliny i takie same w ramce. Podczas klejenia je zgrywać.

Klej musiałby wiązać szybko, a ramka musiałaby być płaska przynajmniej z jednej strony.

Edycja:
Aha, w przyszłości polecam utworzyć licencję Creative Commons. Możesz wtedy szczegółowo ustalić warunki wykorzystania.

Edytowane przez rhalf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności