Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Pierwsze stereo, 13 m2 , do 1500 zł, monitory czy podłogowe?


Haba

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

Witam wszystkich po małej przerwie. 

Do ww zestawu chciałbym dokupić standy. Znalazlem  coś takiego https://allegro.pl/standy-stendy-60-cm-i7581446408.html . Co myślicie ? beda ok? Miałbym jeszcze pytanie czy to ze głosniki maja podstawe 25x20 a standy 15x18 nie bedzie problemem ?

Odnośnie wzmacniacza okazało się że jednak potencjometr był wadliwy, po wymianie jest ok z tym ze przy bardzo malym poziomie głosności dalej jeden kanał gra ciszej. Natomiast ponoć jest to czesty problem potencjometrow i nigdy nie ma 100% pewności ze nowy bedzie dobry. W kolumnach zmieniłem jeszcze kable na melodika 2150 purple rain a cinche to profigoldy seria proa + dac fiio taishan.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans posrodku, potek tylko przy bardzo malym poziomie, potem juz jest ok czyli rowno. Znajomy kiedys kupil wzmacniacz marantza za 5k i 3 razy mu serwis potencjometr wymienial bo mial tez ten sam problem.Kolumn nie bede przerabial bo

1)sie na tym kompletnie nie znam

2)mysle ze w stanie orginalnym bedzie latwiej je odsprzedac

3) bo to chyba niewiele zmieni

A moglibyscie polecić jakies sensowne standy ok 60-70 cm tak zeby nie kosztowaly fortuny ? Myslalem jeszcze czy nie isc do stolarza i nie kupic desek oheblowanych juz odpowiednio przycietych, potem skrecic to na konfirmaty, zasypac balastem i obejcowac ??? Problem w tym iz obecnie nie mam zabardzo funduszy a tez nie chcialbym placic za standy wiecej niz za kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy sposób na standy DIY to kupić rurę od kanalizy, 2 podstawy i nóżki. Rurę można czymś obkleić i nikt się nie pozna. Do środka można wsypać/wrzucić jakiś balast. Oczywiście można też zrobić drewniane.

Co do potencjometru analogowego to normalne. Po to wymyślono cyfrową regulację głośności ;) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam 

Chciałbym odświeżyć temat po ponad 2 latach. Generalnie zestaw złożony z Waszą pomocą gra w porządku. Jest to wzmak Nikko NA 990 + kolumny Dual CL270. Dokupiłem jeszcze CD Technics SL-P477A , kolumny stoją na standach atacama, wzmak podpięty do TV przez FIIO Taishan. Od jakiegoś czasu zastanawiam się jednak nad jakimś polepszeniem zestawu. Myślałem nad zmianą kolumn gdyż trochę brakuje mi głębokiego basu i ogólnie zróżnicowania w dole oraz mam wrażenie że stereofonia i scena też już nie powala. Waham się również czy jest sens dociążyć standy, nie są za stabilne niestety. Prześlę fotke jak to w ogóle wygląda gdyż może akustyka  nie domaga? Wymiary i rozmieszczenie znajduje się w 1 poście.

Pozdrawiam

audio1.jpg

audio2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za odpowiedź, Technicsa kupiłem w sumie w ciemno, a o tym modelu nie wiele było info 😕 . To jeszcze pytanie czy można próbować go zmodować, da to coś ?. Spróbuje kupić kolumny ATL, znalazłem jeszcze takie https://www.olx.pl/d/oferta/atl-hans-deutsch-hd-308s-kolumny-CID751-IDIaQ3r.html#fa19f19a5d 

tylko kopułka w średniotonowym wciśnięta 😕. Jak będę miał kolumny to wtedy zobaczy czy jest ok. Wzmaka nie chciałbym zmieniać bo w sumie to nawet mi odpowiada ale jak się okaże że trzeba to trudno, spróbuję coś wybrać z propozycji Amrówka ( mam nadzieję że dobrze odmieniłem :) ). Aha jeszcze jedno pytanie czy canton quinto 530 to większy brat 510 czy są jakieś inne znaczące różnice ?

Edytowane przez Haba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że możesz mieć coś nie tak z akustyką lub wzmacniaczem skoro masz mało basu, pokój to zaledwie 13m2, kolumny są bardzo blisko ściany za nimi, basu powinno być nie mało.

Chyba, że jesteś wychowany na "subwooferowym" basie?

Żeby popracować nad sceną najbardziej wypadało by poprawić akustykę, ustawieniem też kolumn.

 

Propozycje od Kolegi wyżej pewnie są w porządku, lecz pamiętaj, że pewnych granic nie przeskoczysz gdy kolumny będą tak blisko ściany a twoja pozycja siedząca przy ścianie.

Dociążenie podstawek może zmniejszyć ilość dołu pasma, więc nie liczył bym na dobry efekt.

Możesz co prawda pomyśleć nad zmianą kolumn, chociaż ciekawi mnie czemu w takim ustawieniu basu jest za mało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Haba napisał:

ylko kopułka w średniotonowym wciśnięta

Po co kupować zepsute?

Albo nie doczytałem, albo nie napisdałeś ile masz piniędzy. Bo jak masz trochę to może to na początek: Wzmacniacz cyfrowy Cyrus ONE + Gratis !!! Poznań Winogrady • OLX.pl. Pozbędziesz się dzięki temu części starych trupów.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to że basu jest mało, lecz o to że brakuję mi głębokiego basu i zróżnicowania w dole. Nie jestem fanem subwooferów :), nawet podoba mi się dynamika i kontrola basu ( kolumna zamknięta ) ale kolumny jednak nie schodzą za nisko 😕 . Ogólnie kolumny nie są złe np. bardzo dobrze spisują się to spokojnego grania blues, jazz itp. Nie jest też to wina wzmaka bo testowałem z innym również. Co do akustytki to w rogach pokoju jest tego basu całkiem sporo, ale to nie o to chodzi żeby dudniło :)

"Pozbędziesz się dzięki temu części starych trupów."

Rafacio oj wypraszam sobie to nie są stare trupy tylko vintydż :) a tak na serio to kolumny i wzmak pomimo lat stan bdb.

Nie ukrywając za kolumny zapłaciłem 500 zł więc uważam że za stosunek cena/jakość dałbym 5+. Po 2 latach myślę jednak że paru rzeczy mi w nich brakuje i chciałbym poszukać czegoś innego w budżecie powiedzmy ok 1000 zł. Nie będę również ukrywał ze spodobały mi się na jak to przedmówca napisał "stare trupy" :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Haba ja dla testu zrobił bym tak:

Postawił paczki na ścianie z oknem. Odsunął je po kilkadziesiąt cm od okna i ścian bocznych.

Włączył dla testu jakiś kawałek z dość jednostajnym i niskim basem.

Powoli zaczął szukać przesuwając się do tyłu pokoju najlepszego miejsca odsłuchowego gdzie bas jest jest jak najlepszy.

Pstawił tam fotel i słuchał.

 

Jeżeli nie możesz poprzestawiać mebli, kolumn na stałę to będziesz przynajmniej wiedział gdzie tkwi problem. Pamiętaj, że akustyka pokoju (i miejsce ustawienia kolumn) ma większy wpływ na brzmienie niż same kolumny i wzmacniacz o ile są tylko przyzwoitej jakości. 

 

Ps. Poczytaj sobie o siatce basu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Haba napisał:

Rafacio oj wypraszam sobie to nie są stare trupy tylko vintydż :) a tak na serio to kolumny i wzmak pomimo lat stan bdb.

Spoko. Ale akurat kolumny też mam stare trupy więc... Nie bardzo widzę jaki współczesny słupek mógłby je zastąpić. Jak spodobały ci się stare trupy to spróbuj poszukać starych trupów z Arcus. np tm65 lub 85.

ed:

Miałem swego czasu wzmacniacz Onkyo A9050. Ma sporo przyłączy, wzmak MM, DAC.  Nie ma co w takie stare urządzenia wchodzić (co innego kolumny). Uważam, że to bardzo dobra propozycja bez względu na cenę - zresztą kategoryzowanie sprzętu wg. ceny to nie u mnie, bo to bzdura. W miarę nowy, chyba nawet egzemplarz gwarancją można kupić. 

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm

ja to bym wy.....ł (wyrzucił:lol:) technicsa hm na ścianę  jakie ekrany akustyczne samemu robione ,

(chociaż nie  wiem po co ale może , sam słucham na 17m2 i nie narzekam na bas no ale..)

hm co do wzmaka i kolumn

quinto 530 to model wyższy od 510 (ale 510 by  powinny byc ok do takiego pomieszczenia)

karaty 100 i 200 i 300 to poprawione quinto.

kolumny mozna na jeszcze takie

https://www.olx.pl/oferta/kolumny-namco-nsr-200-CID99-IDInul3.html#b60dcf9dd1

 

wzmaka bym hm zmienił np na 

https://www.olx.pl/oferta/nakamichi-ta-2e-znakomity-amplituner-stereo-2x50w-CID99-IDIeleI.html

https://allegrolokalnie.pl/oferta/scott-350rl

 

a CD na
https://www.olx.pl/oferta/odtwarzacz-telefunken-hs-810-cd-vintage-z-1986-roku-CID99-IDHiNxH.html#a2e479446b

https://www.olx.pl/oferta/odtwarzacz-grundig-cd8150-CID99-IDIExiA.html#877d016ded

 

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolumny zostały zmienione na polecane ATL 308i oraz dac na Cambridge Audio DacMagic 100. I jak to bywa ze sprzętem z 2 ręki pojawiły się nowe problemy :) . Podczas przesyłki uszkodziła się obudowa 1 wysokotonowca. Czy może to mieć jakiś wpływ na dzwięk ? Ja osobiście nie słyszę różnicy. Drugi problem to DAC po wybraniu źródła na optyk dioda lekko mruga po czym przestaje świecić zarówno sygnalizująca włączenie urządzenia jak i próbkowanie. DAC wygląda jak by był wyłączony natomiast działa bez problemu, z sygnałem wszystko jest chyba ok?. Co do kolumn dół faktycznie dużo lepszy, kolumny na pewno bardziej szczegółowe i ostrzejsze. Grają bardziej otwartym, przestrzennym dźwiękiem . Natomiast moim zdaniem w porównaniu do wcześniejszych kolumn Dual CL 270 jest jedna wada. Średnie tony są wycofane, wokale słychać jakby słabiej, z oddali, czasem miałem wrażenie że instrumenty zagłuszają wokal w utworach.

Generalnie to już mnie głowa boli od tego kombinowania :) , co krok to nowe problemy i dziwne historie. Ogólnie to jeszcze chce dokupić jakieś solidne, ciężkie standy do nich i już spokojnie pokombinować z ustawieniem w pokoju.     

   

IMG_20210316_202434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to zajeb....scie ktoś  kolumny zapakował a ktoś nimi żaglował. Było zgłosić szkodę przesyłki są ubezpieczone. Jeżeli masz kogoś ze znajomych co też słucha stereo i nie jest to tez ten sam wzkak to  zastąpił bym nikko czym innym i posłuchał.

Na jakiej wysokości masz te  ATLe względem uszu słuchacza?

Spróbuj zrobić sobie samemu panele akustyczne . Nie jest to jakiś  wyczyn 

https://soundsolutions.pl/pianka-profilowana-fala-3cm?gclid=Cj0KCQjw0caCBhCIARIsAGAfuMzsR92R1sKS_1-5gJo1i0CmwLOKLdofcA75qugyBCdt1Cv1qoqjgH8aArBsEALw_wcB

taśma dwustronna i ....eksperymenty

Edytowane przez amrowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć. Niestety nie mam już sił by czytać wszystkie odpowiedzi, więc jest ryzyko, że ktoś przede mną już udzielił podobnej. 

Odsyłam do 

tutaj udzieliłem odpowiedzi na podobne pytanie. 

Moim zdaniem możesz śmiało iść w podłogowe, o ile poświęcisz odpowiednią ilość czasu i pieniędzy na adaptację akustyczną. W przypadku dużych kolumn będzie to z oczywistych powodów trudniejsze., a korzyści będą niewielkie, dlatego polecam jednak podstawkowe.  Bass reflex może być z tyłu, tylko to też ma swoje konsekwencje. 

U mnie adaptacja dała takie efekty jakich nie dało przejście że słuchawek za 2k na takie za 7. To serio daje niesamowity efekt jeśli podejdzie się do tego z głową. Wcale nie trzeba wydawać miliona monet, warto po prostu skorzystać z sugestii profesjonalistów. U mnie 2 duże panele, grube welurowe zasłony, lekkie przemeblowanie ( komoda z książkami wykorzystana jako bieda panel) i jest świetnie. Czy mogloby być lepiej? Oczywiście, ale jak na ten budżet i mój pokój jest geeeeenialnie. 

Edytowane przez NiecierpliwyJan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2021 o 18:26, amrowek napisał:

no to zajeb....scie ktoś  kolumny zapakował a ktoś nimi żaglował. Było zgłosić szkodę przesyłki są ubezpieczone. Jeżeli masz kogoś ze znajomych co też słucha stereo i nie jest to tez ten sam wzkak to  zastąpił bym nikko czym innym i posłuchał.

Na jakiej wysokości masz te  ATLe względem uszu słuchacza?

Spróbuj zrobić sobie samemu panele akustyczne . Nie jest to jakiś  wyczyn 

https://soundsolutions.pl/pianka-profilowana-fala-3cm?gclid=Cj0KCQjw0caCBhCIARIsAGAfuMzsR92R1sKS_1-5gJo1i0CmwLOKLdofcA75qugyBCdt1Cv1qoqjgH8aArBsEALw_wcB

taśma dwustronna i ....eksperymenty

Pianka profilowana jako ustrój akustyczny - uwielbiam takie porady - bez urazy @amrowek. 😉

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, neonlight napisał:

Pianka profilowana jako ustrój akustyczny - uwielbiam takie porady - bez urazy

Tylko wytłoczki po jajkach. Tylko. A tak poważnie to, jeśli jest pokój osobny pod audio to spoko. Można sobie robić co się chce. Jeśli jednak pokój jest użytkowy w niedużym mieszkaniu to niewiele zrobisz. Ale o ile masz normalne umeblowanie, zasłony i firany, dywan to będzie ok. Jak masz umeblowanie jak w nowoczesnym katalogu, czyli pusty pokój to będzie kicha.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Chciałbym odświeżyć temat. Kolumny ATL poszły w odstawkę a zamiast nich zawitały PMC 5.21 + sub REL Tzero jako uzupełnienie basu. Jako podstawki solidne standy z VAP-a zamiast budżetówek z Atacamy. 

 

Jednak problemów ciąg dalszy 😕 . W REL-u nie działa wejście wysokoprądowe speak on tzn. po podłączeniu jedynie czuć wibrację membrany natomiast dźwięku brak. Po podłączeniu wejściem nisko prądowym line in działa normalnie. Sprawdziłem kabel, wtyczkę dokupując drugi przewód + wtyk i dalej to samo. Przewody podpinam pod 2 plusy i 1 minus tak jak na instrukcji. 

Tu moje pytanie czy możliwe żeby w nowym subie wejście wysokoprądowe było uwalone czy może ja cos źle podpinam. Martwi mnie że po włożeniu wtyku nie jest on stabilnie wpięty tzn. ten metalowy jakby zatrzask nie łapie?

Drugie pytanie dotyczy wzmacniacza, co mogłoby zastąpić wysłużonego Nikko NA-990? Myślalem o Roksanie K2 ew, Bluesound PowerNode2i - tutaj miałbym dodatkowo źródło i dac-a. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromna przepaść między pierwszym wpisem, a ostatnim.

Co do wzmacniaczy to masz choćby Rotela A14 za 4300 zł w sieci salonów. Ten bluesound to taka popierdółka. To już wolałbym Yamahę R-N803D gdzie dodatkowo masz mikrofon i dźwięk można dostosować do pomieszczenia.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę potrzebny ci ten sub w 13 m2? Skoro kupiłeś nowy to oddaj na rękojmię. Ja osobiście nie do końca rozumiem ideę wydawania kilku czasem więcej tysięcy zł po to by usłyszeć te kilka herców niższy dźwięk, gdzie tak mało kto i co gra w realnej muzyce. A jak już wykosztowałeś się na PMC to trzeba było lepiej się wykosztować w takim pomieszczeniu na ATC. I wtedy ewentualnie sub jak już musi być, najlepiej też zamknięty.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności