Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Różne wersje TDA1541 - jak to w końcu jest


fallow

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

No tak. No tak, po latach różnych różności i eksperymentowaniu z wszelakiej maści DACami gotowymi i nie, w końcu mi siadło. Siadło jednak, że to co mi gra to jak przypuszczałem NOS, jako że większość ESS Sabrów i innych Delta-Sigmowców mi po prostu nie gra (poza szczytnymi wyjątkami jak konstrukcje Antelope Audio i Metronome Technologie - te bardzo mi się podobają). Błądziłem tak od AD1865, AD1862, PCM56, PCM63, PCM1704 i innymi aż w końcu na mojej szarej liście był ten zachwalany Philips TDA1541. Nie wiem czemu sięgnąłem po niego tak późno bo siadło od pierwszego wejrzenia. Siadło w aplikacji a'la Pedja Rogic.

 

===

Główne pytanie. No i jak to w końcu jest z tymi wersjami TDA1541.

 

1) Na początku była TDA1541 bez żadnych A i tym podobnych. Szacunkowo 1985 do 1989. Celowany w Error < 0.5 LSB dla Bitów 1..16

 

Pózniej:
2) TDA1541A
3) TDA1541A R1
4) TDA1541A S1 aka Single Crown
5) TDA1541A S2 aka Double Crown lub Gold Crown

 

a następnie w ostatnich latac produkcji (kolo 1997)
6) TDA1541A N2 - tutaj informacja niejasna bo spec Philipsa podaje ze również występowała klasyfikacja TDA1541A/N2, TDA1541A/N2/R1 oraz TDA1541A/N2/S1.

 

Spec Philipsa z 1991 podaje http://www.lampizator.eu/lampizator/LINKS AND DOWNLOADS/DATAMINING/tda 1541A.pdf

TDA1541A/N2
Error = Bit 1..16 < 1 LSB

 

TDA1541A/N2/R1
Error = Bit 1..16 < 2 LSB

 

TDA1541A/N2/S1
Error = Bit 1..16 < 2 LSB
Bit 1..7 < 0.5 LSB
Bit 8..15 < 1 LSB
Bit 16 < 0.75 LSB

 

Ze wszystkich zródeł to są właśnie spece wersji bez "N2".

 

Pytania:

1) Jakie są osiągi wersji TDA1541 S2?

 

2) Czy w takim razie TDA1541 (bez niczego) powinien być lepszy niż wszystkie inne? Dziwne by to było biorąc pod uwagę, że proces wytwarzania poprawial się w czasie i na początku nie był taki dobry, stąd gradacja

 

3) Co jest do cholery z tymi N2. Coż to jest.

 

Odpowiedż z duchaudioclassics.nl:
"The N2 chips are a redesign of the original TDA1541A for better linearity and its performance is better then the (older) S1 and approaches the performance of the S2 double crown chip.
The production of the N2 chips are from the same production line that made the S2 chips.
The N2 chips are manufactured here in Holland at Nijmegen, the assembly (wafer testing, marking, cutting and molding) took place in China."

Wynikąc by mogła z tego iz N2 jest lepsze od S1 a gorsze od S2. Natomiast spec Philipsa tego nie potwierdza. Jest to jakby dodatkowo podwersja chipa rowniez o gracacji R1 i S1.

 

Zglupiałem :)

 

Jest ktoś mądry?

 

Obecnie mam 2 x TDA 1541A R1 oraz 2 x TDA 1541A S1 Single Crown (HSH). Myślę, czy by sobie dla testu nie zamontować tych N2 bo S2 to jednak duży wydatek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie N2 to jest jakaś "wewnętrzna" nazwa w karcie katologowej, która oficjalnie nie jest używana.

S2 to jest nawyższa gradacja jakościowa przetwornika, niestety nie znam jej parametrów.

To trochę tak jak z PCM63 z gradacją K2 i Y które były aplikowane tylko w sprzecie profesjonalnym/studyjnym.

Gradacje K2 i Y nie są opisane w karcie katalogowej PCM63.

Poproszę zdjęcie TDA1541A N2.

IMG_20171203_175157.JPG

 

Jeszcze na temat gradacji S2 :

What does the grades mean?
The (standard) TDA1541A is specified at THD+N of 0.8% (-42 dB). The TDA1541A S1 and TDA1541A S2 grades are specified at THD+N of 0.45% (-47 dB) at -60 dBFS. In addition, S2 is specified for THD+N of 0.0014 % (-97 dB) at full level, as opposed to 0.0018% claimed for non S2 grade. 
Edytowane przez Kubasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literki oznaczeń nie występują zazwyczaj w karcie katalogowej, bo nie ma to nic wspólnego z procesem produkcyjnym samego przetwornika. W TDA w przeciwieństwie do PCMów rezystory nie były trymowane laserowo, żeby zapewnić powtarzalność produktu, tylko gotowe kostki zwyczajnie sortowane na lepsze i gorsze, selekcję przetwornika przeprowadzano też często u odbiorcy wtedy z wyselekcjonowanych już przetworników, wynajdywano jeszcze te najlepsze sztuki czyli takie Double Crown czy S2 i inne egzotyki, R1 natomiast był takim odrzutem który nie spełnił progu liniowości dla 2 najstarszych bitów,  chociaż jego ogólne THD mogło być bardzo niskie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności