Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Sam DAC bez AMP a słuchawki


Brain

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zależy od sekcji analogowej DACa, niektóre potrafią, szczególnie po wyjściach symetrycznych. Moje potrafiły popędzić nawet 600 ohmowe Beyery T1 rev2 :)  Ale to głównie te z mocnymi opampami na wyjściach, te z tranzystorowym analogiem mogą mieć problem. 

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od mocy wyjściowej dac'a - ogólnie możliwe i czasem spotykanie (patrz chord mojo) ale większość dac'ów bez wbudowanego wzmacniacza jest zwyczajnei za słaba na takie zastosowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kwestia 3 czynników, wymagań słuchawek, możliwości DACa, no i wymagania osobiste jakiego efektu oczekujemy.

Czasem wszystko da się zrobić czasem jest to nie realne do zrealizowania.

 

Określ te 3 rzeczy i będzie można rozmawiać bo tak to idziemy na ślepo...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ugz napisał:

Ja do SMSL M2 odpinałem Superluxy HD681 pod linout bo to lepiej grało w ten sposób i było dobrze, i tak jak @SlawekR napisał zależy od konkretnego DAC'a ;)

m2 to dac/amp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, retter napisał:

Wszystko kwestia 3 czynników, wymagań słuchawek, możliwości DACa, no i wymagania osobiste jakiego efektu oczekujemy.

Czasem wszystko da się zrobić czasem jest to nie realne do zrealizowania.

 

Określ te 3 rzeczy i będzie można rozmawiać bo tak to idziemy na ślepo...

 

Słuchawki Somic V2 więc mało wymagające. A jako że uwielbiam DIY i uważam że ma on dobry stosunek efekty/cena że chciałbym się pobawić - raczej jako chęć zrobienia niż opłacalność jakościowa. Tylko zastanawiam się skoro są to słuchawki mało wymagające to czy sam DAC by im dał rade, wtedy mogę więcej dać za DAC'a bo odejdzie cena ampa i reszty, a zawsze mogę potem go rozbudować. Co do oczekiwań to nie mam zbyt wielkich, bo grają z integry z laptopa więc raczej cokolwiek DIY zagra lepiej. Ogólnie będę szukał czegoś z powietrzem, i dobrą rozdzielczością, który nie zaokrągla skrajów pasma - subbas i wysokie powyżej 12-15khz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już robisz DIY to i wzmacniacz/bufor daj. Gdzieś widziałem schemat bufora z X1S i był mega prosty, drogi w złożeniu też być nie powinien a tragiczny nie był ;)
Ewentualnie jakiś prosty CMOY, ludzie z tego ponoć dużo wyciskali. Ja kilka swoich też poskładałem, i jak na coś co było z części zgarniętych za free i lub z części z odzysku też było nie najgorzej ;) 

 

To nie jest tak że sama kostka DAC'a raczej nie ma barwy, a nawet jeśli to więcej zależy od sekcji analogowej zaraz za nią?

Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ugz napisał:

Ale posiada wyjście liniowe omijające AMP'a. I o takim połączeniu mówię, bo moim zdaniem AMP jest najsłabszą częścią tego maleństwa :P

zgodzę się że jest najsłabszą częścią a z ciekawości jeszcze się zapytam jak włączyć w nim pre-out

13 minut temu, Ugz napisał:

No ja coś tam gdzieś czytałem kiedyś że DAC gra tak jak jego sekcja analogowa. Ale sam nie zweryfikowałem :(

nie zawsze - prawdzie dla większości dac'ów , ale część z tańszych (no jest po prostu słaba) lub z droższych (z różnych powodów-często celowo) odbiega od 'idealnej neutralności' - ogólnie powinno być tak jak mówisz ale   .... czasem ciepłe źródła się po prostu lepiej sprzedają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@whero co masz na myśli pisząc pre-out? Bo ja kojarzę je jako wyjście z przedwzmacniacza, niezależne od potencjometra.

SMSL M2 z tego co pamiętam miał 2 dziurki pierwsza słuchawkowa, druga świecąca była toslinkiem i wyjściem liniowym jednocześnie. Jako wyjście liniowe omijało całkowicie sekcję AMP'a przez co znacznie zyskiwało na dynamice i miało dużo mniejsze zniekształcenia.

 

ciepłe źródła tak, ale przecież barwę źródła można zmienić np zmianą OPAMPów, które właśnie są w sekcji analogowej DAC'a i nie trzeba ruszać kostki dac'a. W sumie jakby ktoś znalazł jakiś artykół gdzie ktoś podaje gdzie i jak kostka DAC, a nie całe źródło wpływa na dźwięk to chętnie bym poczytał ;)

Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam było to wyjście optyczne i liniowe (ale obydwa cyfrowe) 

z czego wyjście po przedwzmacniaczu pomijające potencjometr to tak naprawdę po prostu wyjście dac'a - czyli pozwalające pominąć wzmacniacz i analizować samego dac'a (nawet pomijając przedwzmacniacz - bo po wyłączeniu roli potencjometru nie piękno on żadnej funkcji która miałaby wpływ ma dźwięk) (chociaż może on wciąż zmienność parę wartości tyczących się sygnału to możemy uznać że jest to pomijalne i bardziej związane z budową układu i charakterystyką chipu dac'a)

1 godzinę temu, Ugz napisał:

@wherociepłe źródła tak, ale przecież barwę źródła można zmienić np zmianą OPAMPów, które właśnie są w sekcji analogowej DAC'a i nie trzeba ruszać kostki dac'a. W sumie jakby ktoś znalazł jakiś artykół gdzie ktoś podaje gdzie i jak kostka DAC, a nie całe źródło wpływa na dźwięk to chętnie bym poczytał ;)

zmiana cyfrowa jest tańsza do wprowadzenia kiedy budujemy autorki układ od podstaw - było dużo zamieszania z chord mojo w takiej charakterystyce (przenośny dac wypuszczający 700 mW na bateri)

Edytowane przez whero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@whero mylisz line-out(wyjście liniowe) z S-PDIF. line-out to wyjście liniowe majce kilka mV, bo pomijające sekcję przedwzmacniacza. Inaczej to sygnał analogowy bezpośrednio z kostki DAC'a lub prawie z niej. I dokładnie to posiada SMSL M2,. S-PDIF jest też ale jedynie w formie toslinka czyli optyka. Serio da się wpiąć w to świecace gniazdo wzmacniacz słuchawkowy czy inny i zagra to z pominięciem potencjometra i wbudowanego AMP'a

 

Ale jakie zamieszanie było z Chord Mojo? bo mam wrażenie że się nie rozumiemy? Mnie chodzi o to że mniejszą różnicę w dźwięku uzyskam implementując w DAC'u PCM1794 zamiast AKM4390, niż zmieniając sekcję analogową tzn kondensatory na wyjściu i/lub inne OPAMP'y. Szukałem na szybko ale nie umiem znaleźć żadnego potwierdzenia lub zaprzeczenia tej teorii.

No i pamiętajmy że kostek DAC nie podmienia się od tak, to nie działa jak z opamp'ami że wylutujesz wlutujesz i zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ugz napisał:

@whero mylisz line-out(wyjście liniowe) z S-PDIF. line-out to wyjście liniowe majce kilka mV, bo pomijające sekcję przedwzmacniacza. Inaczej to sygnał analogowy bezpośrednio z kostki DAC'a lub prawie z niej. I dokładnie to posiada SMSL M2,. S-PDIF jest też ale jedynie w formie toslinka czyli optyka. Serio da się wpiąć w to świecace gniazdo wzmacniacz słuchawkowy czy inny i zagra to z pominięciem potencjometra i wbudowanego AMP'a

 

Ale jakie zamieszanie było z Chord Mojo? bo mam wrażenie że się nie rozumiemy? Mnie chodzi o to że mniejszą różnicę w dźwięku uzyskam implementując w DAC'u PCM1794 zamiast AKM4390, niż zmieniając sekcję analogową tzn kondensatory na wyjściu i/lub inne OPAMP'y. Szukałem na szybko ale nie umiem znaleźć żadnego potwierdzenia lub zaprzeczenia tej teorii.

No i pamiętajmy że kostek DAC nie podmienia się od tak, to nie działa jak z opamp'ami że wylutujesz wlutujesz i zadziała.

spidif to coax optyczny który jest złączem cyfrowym lol a nie jak analog i z tego co kojarzę - a ponieważ teraz wróciłem do mieszkania i mam opcje tego sprawdzenia i tak - sorry jest to pre-out)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności