Skocz do zawartości

Aune X1S - nierówne kanały


macio232

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Od ponad miesiąca jestem właścicielem Aune X1S zakupionego przez forum. Około 2 tygodnie temu zaczęła mnie prześladować myśl, że na wyjściu słuchawkowym prawy kanał gra odrobinę ciszej niż lewy. Za pomocą programu SineGen 2.1 potestowałem trochę to zjawisko (stałe ustawienie potencjometru w X1S tak by ledwo słyszeć, zapamiętane makra w SineGen z pojedynczymi kanałami i przełączanie między nimi) i doszedłem do wniosku, że na skrajnych ustawieniach potencjometru (poniżej oznaczenia "min" i powyżej "max") na X1S coś jest na rzeczy. By uwiarygodnić wyniki testowałem także ze słuchawkami założonymi na opak i próbowałem osiągnąć coś w rodzaju "ślepego testu" (procedura dosyć skomplikowana do opisania).

 

Mam na X1S jeszcze dwa tygodnie gwarancji w audiomagic. Pytanie brzmi następująco - warto skorzystać z gwarancji (czy audiomagic w ogóle przyjmie taką "usterkę"?), czy może oznaczenia "min" i "max" nie są totalnie bez sensu i po prostu ten potencjometr tak ma (i należy wspomóc się sterowaniem głośnością z PC)?

 

Istnieje także możliwość, że sobie to "zjawisko" wmówiłem i mój umysł (słuch) oszukiwał mnie podczas testu.

 

Z góry dzięki za pomoc,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrozumiałem, potek na początku skali ma lekki rozjazd?
Na początku i na końcu.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej norma, w większości sprzętów tak jest. 

Mam taki lekki rozjazd na potkach przy AudioGD i HA-200, tylko Meier ma równo bo tam jest drabinka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

X1S nigdzie się nie wybiera, ustawiam na PC trochę ciszej, a potencjometr na +/- połowę skali.

 

PS W trakcie testów uświadomiłem sobie, że chyba w mojej głowie kanały nie działają do końca równo, więc wybiorę się na badania

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fidelio L2 i Beoplay H6 rev2.

Domyślałem się, że może być to fizyczna właściwość potencjometru, a jak@jd1210 napisał, że ma to i siebie w dwóch wzmakach to utwierdziłem się w tym przekonaniu.

Dla świętego spokoju (ducha) zadzwonię w pon do audiomagic i dowiem się co o tym sądzą

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierówności na granicach potencjometru to standard. Jest to fizycznie nie do usunięcia, ale pewnie są pod tym względem lepsze i gorsze potencjometry ;) Też mam X1s i jest to samo, ale akurat nie mam tak efektywnych słuchawek, żeby słuchać w tym (najniższym) zakresie potencjometru, a na wysoki zakres nawet się nie zapuszczam :D
Do testowania wad balansu niekoniecznie wynikającego z potencjomatru polecam Audacity -> sweep częstotliwościowy 20-20kHz - jeśli na takim teście dostajesz wahające się kanały to jest to moim zdaniem poważna i uciążliwa wada (często w słuchawkach). Ale to tylko taka dygresja ;)

Natomiast trzeszczący potencjometr to bym zdecydowanie wymieniał zwłaszcza jeśli jeszcze na gwarancji. @Frenchcore jeszcze się przypadkiem zakochasz w suchawkach używających właśnie ten zakres potencjometru i będzie problem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności