Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Słuchawki bluetooth a źródło dźwięku.


Gronek_DW

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,  zastanawiam się czy odtwarzacz muzyki z bluetooth, telefon/tablet/dap ma wpływ na to jak zagrają słuchawki. Powiedzmy że każde źródło posiada kodek aptx. Teoretycznie nie powinno mieć to znaczenia gdyż takie sluchawki mają własny dac/amp, ale jak to się ma w rzeczywistości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma duże znaczenie, bo z DAP, telefonu, wychodzi dźwięk już w jakiś sposób obrobiony. Tak samo jak płyty na różnych odtwarzaczach różnie zagrają. Mam 2 smartfony (Galaxy Note 4, Xiaomi Mi3) i dwa dapy( Fiio X5 III Gen i Shanling M1). Każde z tych urządzeń podaje inny dźwięk na słuchawki. A słuchawek bt używam od 10 lat, pierwsze były Vedia SRS 200 BT. Trochę sprzętu bt w ciągu tych 10 lat przerobiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Pytam bo dostałem od żony Denony AH-GC20 całkiem niespodziewanie, i ku mojemu zaskoczeniu pojawiło się lekkie rozczarowanie bo strasznie cicho grają. Nie chce robić jej przykrości i mówię że są super, a w głowie już szukam jak temu zaradzić. Grają z S7 EDGE. Myślałem żeby wrzucić Viper4ndroid i może on trochę pomoże:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz głośność BT na maksa w telefonie? Samsung po każdym wyłączeniu obniża głośność. Mimo że używa 3 lata Galaxy Note 4 to zapominam i zawsze po włączeniu muszę pogłośnić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jaro54 napisał:

Ma duże znaczenie, bo z DAP, telefonu, wychodzi dźwięk już w jakiś sposób obrobiony. Tak samo jak płyty na różnych odtwarzaczach różnie zagrają. Mam 2 smartfony (Galaxy Note 4, Xiaomi Mi3) i dwa dapy( Fiio X5 III Gen i Shanling M1). Każde z tych urządzeń podaje inny dźwięk na słuchawki. A słuchawek bt używam od 10 lat, pierwsze były Vedia SRS 200 BT. Trochę sprzętu bt w ciągu tych 10 lat przerobiłem :)

 

Jesteś pewien? Po co DAP miałby obrabiać jakkolwiek plik przed wysłaniem po BT, skoro DAC jest po drugiej stronie?

Chybaże używamy equalizera albo w grę wchodzi downsampling pliku o zbyt dużym bitrate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bumbumpst napisał:

 

Jesteś pewien? Po co DAP miałby obrabiać jakkolwiek plik przed wysłaniem po BT, skoro DAC jest po drugiej stronie?

Chybaże używamy equalizera albo w grę wchodzi downsampling pliku o zbyt dużym bitrate.

To tak jakbyś napisał że każdy odtwarzacz CD, każdy gramofon poda ci taki sam dźwięk z tej samej płyty. Różnica jest różna raz większą raz mniejsza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacz CD czy gramofon wypuszcza dźwięk już analogowo na słuchawki czy ampli.

W przypadku BT przesyłany jest cyfrowo plik, który na audio zamieniany jest po stronie odbiornika (słuchawek).

 

Nie mówię, że nie masz racji. Nie mam dużego doświadczenia z audio BT. Zastanawiam się tylko, skąd ta różnica między DAPami miałaby się brać? Wydaje mi się, że plik jest przesyłany 1:1 w postaci bitowej, tak jak jest zapisany (pomijając equalizer czy downsampling). Mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz sie :) aptx to stratny codec ktory kompresuje sygnal do postaci ktora da sie przepchnac przez bluetooth. Krotko mowiac sygnal musi najpierw zostac odtworzony przez odtwarzacz, potem jest pakowany do aptx, potem przeslany przez bluetooth a sluchawki go odpakowuja. Jako ze oryginalny plik jest przetworzony ze 2x i do tego kompresowany to tam jest daleko do postaci 1:1 ;)

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, szukam od kilku dni informacji który telefon wypuści najlepszy sygnał bt. Biorąc pod uwagę to co piszecie musi mieć jak najlepszy dac i tu LG V30 chyba wygrywa ale jego cena jest trchoe zaporowa jak na tą chwilę. Co jeszcze mogli byście polecić? I jeszcze jedno, dobrze wiadomo że dap zagra o wiele lepiej niż telefon ale czy w przypadku bt ma to duże znaczenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma i to dość spore. Mam Galaxy Note4 i Fiio X5 IIIgen oraz Shanling M1. Note najsłabiej gra po BT (a tak głównie słucham muzyki) i nawet przy ślepych próbach wyraźnie słychać różnicę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.10.2017 o 11:44, bumbumpst napisał:

No proszę, zawsze czegoś nowego się dowiem :)

A jak to jest w przypadku braku aptx? Też zawsze jest kompresja?

 

Zawsze jest kompresja bo bluetooth ma zbyt mala przepustowosc. Aptx daje lepsza jakosc niz np SBC bo jest po prostu bardziej zaawansowanym codeciem. Najbardziej zaawansowanym systemem jest LDAC od sony ktore twierdzi ze masz jakosc hires po bluetooth.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to ważne? Ważne że nawet po SBC całkiem fajnie gra. Przy aptx jest już dużo lepiej niż fajnie, cyferki cyferkami ale ważniejsze uszy :). Może mam już zdegenerowane od słuchania po BT od tyłu lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności