Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zgrywanie płyt Audio-CD do FLAC - zakłócenie


asix73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów :)
Prosiłbym Was o pomoc w wyjaśnieniu pewnego problemu, z jakim zetknąłem się podczas zgrywania swoich płyt Audio-CD.
Zgrywam płyty Audio-CD do formatu FLAC. Używam programu EAC, który wcześniej skonfigurowałem.
Po zripowaniu, obejrzałem widmo i spektogram plików flac (patrz załączniki).
Na spektogramie pojawia się pozioma linia w okolicach pomiędzy 15 kHz a 16 kHz. Podejrzewam, że to jakieś zakłócenie.
W odsłuchu tego zakłócenia nie słyszę, ale ponieważ jestem dociekliwy, albo jak kto woli upierdliwy ;) to chciałbym dociec
co jest źródłem tego zakłócenia. Oczywiście jest ono obecne na wszystkich moich zripowanych ścieżkach.
Przeglądając spektogramy flaców, zamieszczanych przez innych użytkowników w sieci, zauważyłem, że niektóre są pozbawione tej przypadłości.
A teraz konkrety. Sprzęt użyty do ripowania to PC :

- płyta główna Asus Z170 Pro Gaming, ze zintegrowaną kartą dźwiękową (https://www.asus.com/pl/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/)
- napęd optyczny :  Asus DRW-24F1MT
- system : Windows 10 64-bit

Co ciekawe, podobnie sytuacja wygląda na innym PC. Też ma zintegrowaną kartę dźwiękową i inny napęd optyczny.
Co Waszym zdaniem jest źródłem tego zakłócenia ? Też macie podobne efekty po zripowaniu ?

spektogram.jpg

widmo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu się tym przejmować skoro tego nie słyszysz. Jak tak Ci to przeszkadza chociaż t o bez znaczenia to spróbuj innego programu może ;) . U mnie też jest to w większym lub mniejszym stopniu obecne, a używam Linuxa i zupełnie innego programu. Zgaduje że taka specyfika tego formatu ;) . 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W programie dBpoweramp też jest to samo. Nie przeszkadza mi to, ale zaciekawiło mnie, że u innych ludzi nie ma tego problemu przy kompresji do flaca. Być może to już taki urok płyt głównych ze zintegrowanymi kartami dźwiękowymi. A Ty masz integrę czy osobną dźwiękówkę ?

Edytowane przez asix73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to nic do rzeczy. Skąd stwierdzenie, że to jest w ogóle zakłócenie? Bo na moje tak po prostu jest na płycie, sam kilkakrotnie spotkałem się z czymś takim. Pokaż log ze zgrywki.

Edytowane przez Sebenicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta muzyczna nie ma nic do tego. To raczej przez napęd, program czy nawet format coś takiego się dzieje. 

1 godzinę temu, asix73 napisał:

W programie dBpoweramp też jest to samo. Nie przeszkadza mi to, ale zaciekawiło mnie, że u innych ludzi nie ma tego problemu przy kompresji do flaca. Być może to już taki urok płyt głównych ze zintegrowanymi kartami dźwiękowymi. A Ty masz integrę czy osobną dźwiękówkę ?

U mnie też jest obecna taka linia, a używam zupełnie innego sprzętu niż ty. Nawet system mam zupełnie inny (linux mint 18.1). To raczej kwestia samego formatu flac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Oskar2905 napisał:

To raczej kwestia samego formatu flac.

 

Nie, to nie kwestia formatu flac, bo ten format jest formatem bezstratnym. Log wskazany przez założyciela wątku wskazuje, że zgranie jest perfekcyjne, więc jeśli ktoś uważa, że tam jest zakłócenie, to istnieje na płycie, a nie jest efektem zgrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebenicz napisał:

 

Nie, to nie kwestia formatu flac, bo ten format jest formatem bezstratnym. Log wskazany przez założyciela wątku wskazuje, że zgranie jest perfekcyjne, więc jeśli ktoś uważa, że tam jest zakłócenie, to istnieje na płycie, a nie jest efektem zgrania.

Sęk w tym, że jaką bym nie zripował płytę i dla wszystkich ścieżek jest ta stała częstotliwość. Więc to nie w płycie CD tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Spawn napisał:

Masz tak przy kazdej plycie? Taka linia sugeruje ze prawdopodobnie zostala zapisana na plycie. Jest to zaklocenie spowodowane np monitorem crt albo innym urzadzeniem elektronicznym.

 

Tak, na każdej płycie. Monitor mam LCD (Eizo CX241) i nic w pobliżu nie jest włączone.

Edytowane przez asix73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, asix73 napisał:

Sęk w tym, że jaką bym nie zripował płytę i dla wszystkich ścieżek jest ta stała częstotliwość. Więc to nie w płycie CD tkwi problem.

Jak zgrywasz z bit perfectem to tylko tam może być problem :)

To nie jest przegrywanie analogowe.

Chyba że walnięty jest sam soft- może w tym konkretnym konfigu eac dorzuca coś ekstra? 

Fajnie jakbyś dyaponował wykresem z cedeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ZenekHajzer napisał:

Jak zgrywasz z bit perfectem to tylko tam może być problem :)

To nie jest przegrywanie analogowe.

Chyba że walnięty jest sam soft- może w tym konkretnym konfigu eac dorzuca coś ekstra? 

Fajnie jakbyś dyaponował wykresem z cedeka.

nie ma problemu. Mogę Ci pokazać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ZenekHajzer napisał:

Jak zgrywasz z bit perfectem to tylko tam może być problem :)

To nie jest przegrywanie analogowe.

Chyba że walnięty jest sam soft- może w tym konkretnym konfigu eac dorzuca coś ekstra? 

Fajnie jakbyś dyaponował wykresem z cedeka.

O co chodzi z tym wykresem z cedeka ? W czym go zrobić ?

Edytowane przez asix73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, asix73 napisał:

@Oskar2905

 

Tak z ciekawości, jaki masz czytnik i jaką kartę dźwiękową ?

To nie ma nic do rzeczy. Jak widać na wykresach - poszło jeden do jednego.

Z grubsza kopia płyty działa tak:

przepisz mi wszystkie zera i jedynki, sprawdź czy nie było błędów (czyli przejrzyj skopiowane i oryginał i porównaj). Koniec.

Jeśli np miałbyś zakłócenia z karty, płyty, czy choćby rozrusznika auta sąsiada, dzieją się z jakąś częstotliwością. Ale nie mam pojęcia jakie musiałoby ono być, żeby błędy przepisanych jedynek  zer utworzyły Ci w spektrum taką równiutką kreskę :)

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że płyty mogły być upsamplowane i algorytm taką piękną kreskę namalował. To by wtedy tłumaczyło również występowanie problemu na wielu albumach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZenekHajzer napisał:

To nie ma nic do rzeczy. Jak widać na wykresach - poszło jeden do jednego.

Z grubsza kopia płyty działa tak:

przepisz mi wszystkie zera i jedynki, sprawdź czy nie było błędów (czyli przejrzyj skopiowane i oryginał i porównaj). Koniec.

Jeśli np miałbyś zakłócenia z karty, płyty, czy choćby rozrusznika auta sąsiada, dzieją się z jakąś częstotliwością. Ale nie mam pojęcia jakie musiałoby ono być, żeby błędy przepisanych jedynek  zer utworzyły Ci w spektrum taką równiutką kreskę :)

No dobrze, a jak wytłumaczysz, że pewne pliki flac, które pokazują inni użytkownicy nie posiadają tej "kreski" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz wykresy ich płyt CD, z których te bezkreskowe FAC powstały?  :)

Może być jeszcze ewentualność, że przy konwersji do FLAC, przy innej częstotliwości próbkowania, akurat na tej częstotliwości coś interferuje, ale wydaje mi się, że już mocno naciągam tutaj.

Najlepiej jakby się wypowiedzieli @majkel, @SlawekR - Panowie parę razy mnie w takich tematach sprowadzali do parteru swoją wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej powiedział, że to płyty.

Przykładowo, płytka Dark Passion Play, oprócz "zakłócenia" w obrębie 16kHz, posiada je jeszcze w obrębie nieco ponad 20kHz.

Płytkę ripowałem EACiem przy użyciu Blu-Ray Pioneer'a, model BDR-TD03RT.

Teraz mam inny napęd, zrobię zaraz rip i wstawię zrzut ze speka. ;) (wstawiony)

 

Tu wykres z RIPa Pioneer'a:

59f4ceb5a36a6_06_Eva_flac.thumb.png.cdc9ddb28811de50e951d11d8edd736f.png

 

a tu wykres z obecnie posiadanego napędu (+ log z EAC):

59f4d0f894ccc_06_Eva.flac-inny-napd.thumb.png.144a6e4c5df39147e662139604e0bf16.png

 

Różnicy nie ma. Konfiguracje sprzętowe różnią się znacznie, więc komponenty zastosowane w kompie nie mają na to wpływu.

Wniosek nasuwa się sam ;)

 

Jakby ktoś był dociekliwy: Nightwish - Dark Passion Play [NB 1923-2]

Edytowane przez daviox
dodanie wykresu z innego napędu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności