Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe do około 3000


davv2704

Rekomendowane odpowiedzi

  • Bywalec

@Oskar2905

Zdajesz sobie sprawę, że czasami pomiary a praktyka (w sensie: brzmienie) to są różne rzeczy? Za górny limit to ja bym wziął właśnie 0.35 +/- te może 5%.

Piszę o tym, bo tutaj jednak detale są ważne i trzeba się trzymać pewnych założeń, inaczej wychodzi ludziom w DIY to, co najczęściej wychodzi, czyli efekt końcowy jest inny od zamierzonego. I czasami są to duże różnice. Zwróciłem uwagę na to nie dlatego, żeby na kogoś "wskakiwać", tylko ze względu na to, że jak już mamy coś robić, to róbmy to zgodnie ze sztuką a nie na zasadzie "może się uda, a może nie". 

Inaczej - zupełnie inny bas ma głośnik z Qts 0.25 a zupełnie inny z Qts 0.40. Oczywiście wszystko jest kwestią wielu innych czynników, natomiast zwracam uwagę na to, żeby być precyzyjnym w założeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
15 godzin temu, Oskar2905 napisał:

Zgadzam sie. Napisalem o symulacjach i pomiarach dlatego bo raczej nie mam mozliwosci kupienia kazdego glosnika na rynku ;) .


To nie o to chodzi, czy masz, czy nie, chodzi o to, że różnica pomiędzy górną granicą Qts=0.35 a Qts=0.5-0.6 jest bardzo znaczna. 
 

13 godzin temu, audionanik napisał:

Czyli jakie kolumny podlogowe do 3k?:D

 

13 godzin temu, Adam 76 napisał:

Za 3 kzł. są rodzime Audio Academy Phoebe III, można wypożyczyć i sprawdzić czy pójdzie to razem z tym wzmocnieniem i trafi w gusta szukającego.


Jednak szukałbym czegoś s/h.

EDIT: @audionanik
Wrzuciłem Ci tutaj ProAci ale zobaczyłem, że cena jest za sztukę, w sumie albo gość się pomylił (i jest za drogo, bo wtedy 6600 para) albo coś się namieszało w wiadomym serwisie aukcyjnym. 

Tak na bardzo szybko, to zobacz, co dostajesz, kupując w miarę sensowne paczki s/h, pierwszy z brzegu przykład:
http://allegro.pl/focal-jm-lab-electra-906-kolumny-jmlab-utopia-wroc-i7016974976.html#thumb/1
Porównaj sobie klasy przetworników w takim Phoebe i w tych JMLabach. A myślę, że da się coś jeszcze lepszego trafić. Ja to bym wgl. celował w coś w stylu JMLab Point Source 5.1, vide: https://archiwum.allegro.pl/oferta/focal-jmlab-p-s-5-1-legenda-high-end-i6464150995.html  

 

Ja rozumiem, że na najtańszych Visatonach z serii W (chodzi mi o midwoofery) robią kolumny niektórzy znani producenci - to jeszcze o niczym nie świadczy. Bo to wcale nie są jakieś lepsze przetworniki Visatona.

Edytowane przez Swordfish_
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, ze glosnik jest tani jeszcze o niczym nie swiadczy, (obecnie ceny w audio sa po calosci z du..py) no i pamietajmy, ze maja byc kolumny podlogowe! i nowe! za 3kzl a na wzmocnieniu jest, no wlasnie... Ciezka sprawa cos tu dobrac, polecilem dobre kolumny ale beda mocno ograniczane reszta toru. Moze faktycznie lepiej cos mniej ambitnego jak wyprzedawana obecnie seria ma silver albo jednak Phoebe III i w przyszlosci lepszy piecyk (osobiscie tak bym zrobil). Powodzonka!

Edytowane przez Adam 76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
8 godzin temu, Adam 76 napisał:

to, ze glosnik jest tani jeszcze o niczym nie swiadczy, (obecnie ceny w audio sa po calosci z du..py) no i pamietajmy, ze maja byc kolumny podlogowe! i nowe! za 3kzl a na wzmocnieniu jest, no wlasnie... Ciezka sprawa cos tu dobrac, polecilem dobre kolumny ale beda mocno ograniczane reszta toru. Moze faktycznie lepiej cos mniej ambitnego jak wyprzedawana obecnie seria ma silver albo jednak Phoebe III i w przyszlosci lepszy piecyk (osobiscie tak bym zrobil). Powodzonka!


Ja wcale nie twierdzę przy tym, że te Phoebe są złe, chodzi mi o pewną prawidłowość, polegającą na tym, że po prostu za tą cenę jakieś okazyjne s/h będą po prostu grały lepiej. 

A ceny, zwłaszcza głośników i wzmacniaczy są takie, jakie są. Jak widzę paczki za 10K, gdzie wysokotonówka ma niefiltrowany rezonans w paśmie pracy i już po spojrzeniu na głośnik można wypunktować podstawowe wady konstrukcyjne to myślę sobie swoje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słuchałem nowych kolumn w tej cenie tzn pylon audio sapphire 25 i całkiem to grało. Miałem tam do porównania głośniki za 2x tyle a nawet więcej, z tym, że był specjalny pokój do odsłuchu. W domu nie ma szans by to tak zabrzmiało jak tam, ale głośniki naprawdę nieźle grały w porównaniu do kilka razy droższej konkurencji. Nie twierdzę, że to grało niewiadomo jak dobrze, ale nie grało też źle i jak czytam po forach to są to bardzo często polecane głośniki w tej kwocie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon robi zwrotki tak, że głośniki idą trochę "na żywioł", jest soczyście i efektownie, ale może Cię kiedyś zmęczyć i zaczniesz szukać dźwięku poukładanego; co kto lubi.

Z innej beczki - Pacuła Signature :woot: w sumie nie mam nic przeciwko, ale zacząłem się tarzać ze śmiechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż zawsze trzeba się czymś podeprzeć żeby sprzedać towar :D . 

 

Żeby można było robić takie zwrotnice jak pylon (czyli prawie że ich brak ;) ) to muszą być naprawdę dobre głośniki (z równą ch-ką) i trzeba z głową zrobić cięcie wysokotonowego i niskotonowego żeby się na siebie nie "nakładały" i żeby wysokotonówka nie była przeciążona. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.11.2017 o 13:18, AndrzejM123 napisał:

Polecam posłuchać Dali Zensor 7. Bardzo przyjemne i uniwersalne granie. Używki wyrwiesz za ok 2.5 k zł.

Z7, nówki wyrwiesz za 2.8 k zł.

7 godzin temu, Oskar2905 napisał:

Gdyby nie miały wyostrzonych zakresów pasma to może i tak ;) , ale 5 dB podbicie każdy usłyszy. 

Może i skraje pasma są podbite, ale wysokie lekko cofnięte, więc nie zakują.  Basu sporo, ale z ciepły, miękki i przyjemny. Najlepsza jest średnica, namacalna, plastyczna a wokale super.

Można słuchać naprawdę głośno i cały czas zachowują się kulturalnie. Polecam zwłaszcza do spokojniejszych gatunków muzycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie są wycofane??? To my chyba mówimy o innych kolumnach bo w tych dali tylko przełom średnicy i wysokich jest wycofany...jakby ktoś źle elementy w zwrotnicy dobrał i nie dołożył rezystora/rezystorów na wysokotonowca i źle zestroił b-r/dobrał głośnik do obudowy b-r...także ten tego ;) . Na co mi kolumny które nie są liniowe ;) ? W efekcie ktoś się chwali że słucha kolumn na płasko bo ma na wzmacniaczu wciśnięty direct i bez loudnessu a do tego wszystko na zero... kłamca :D ...tylko że taki ktoś ma to już w kolumnach ;) . Identyczny efekt dał by tak bardzo pogardzany przez "audiofilów" loudness albo podkręcenie niskich i wysokich na wzmacniaczu ;) .

Tutaj ch-ka dali dla z obrazowania o czym piszę 22422-max_dali_zensor_lab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Oskar2905 napisał:

Wysokie są wycofane??? To my chyba mówimy o innych kolumnach bo w tych dali tylko przełom średnicy i wysokich jest wycofany...jakby ktoś źle elementy w zwrotnicy dobrał i nie dołożył rezystora/rezystorów na wysokotonowca i źle zestroił b-r/dobrał głośnik do obudowy b-r...także ten tego ;) . Na co mi kolumny które nie są liniowe ;) ? W efekcie ktoś się chwali że słucha kolumn na płasko bo ma na wzmacniaczu wciśnięty direct i bez loudnessu a do tego wszystko na zero... kłamca :D ...tylko że taki ktoś ma to już w kolumnach ;) . Identyczny efekt dał by tak bardzo pogardzany przez "audiofilów" loudness albo podkręcenie niskich i wysokich na wzmacniaczu ;) .

Idąc tym tokiem rozumowania, to wątpię czy ktoś ma w ogóle tor liniowy. Bo skoro nawet kable, IC itp, coś wnoszą i mają wpływ na dźwięk.

Druga sprawa, czy takiego toru dało by się słuchać? To było by to samo co  z super transparentnymi sprzętami słuchawkowymi, czyli jazgot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable i IC wpływają na pasmo przenoszenia zestawu? Nieźle ;) .

2 godziny temu, jd1210 napisał:

Idąc tym tokiem rozumowania, to wątpię czy ktoś ma w ogóle tor liniowy. Bo skoro nawet kable, IC itp, coś wnoszą i mają wpływ na dźwięk.

Druga sprawa, czy takiego toru dało by się słuchać? To było by to samo co  z super transparentnymi sprzętami słuchawkowymi, czyli jazgot.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Oskar2905 napisał:

Kable i IC wpływają na pasmo przenoszenia zestawu? Nieźle ;) .

 

A gdzie @jd1210 cos takiego napisal, bo w jego poscie nie moge sie tego doszukac? Chyba za mocno kombinujesz;).

Slyszalny (i to wyraznie) wplyw maja, zwlaszcza glosnikowe. Na wykresie spl/tego nie zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bo skoro nawet kable, IC itp, coś wnoszą i mają wpływ na dźwięk."

 

Dla mnie jeśli coś wpływa na dźwięk w jakikolwiek sposób to powinno być to widoczne w jakiś pomiarach. Za to było wiele propozycji ślepych testów jeśli chodzi o kabelki różnego rodzaju i jakoś nikt nie chce do tego przystępować... ciekawe czemu :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Oskar2905 napisał:

Za to było wiele propozycji ślepych testów jeśli chodzi o kabelki różnego rodzaju i jakoś nikt nie chce do tego przystępować... ciekawe czemu :D ?

Tylko pytanie po co i dla kogo?

Jeżeli ktoś słyszy kable, to je kupuje.

Komu ma udowadniać różnicę, sobie czy osobom które i tak tego nie usłyszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Compton napisał:

Tylko pytanie po co i dla kogo?

Jeżeli ktoś słyszy kable, to je kupuje.

Komu ma udowadniać różnicę, sobie czy osobom które i tak tego nie usłyszą?

Bo to dylemat pokroju:

-udowodnij mi że słyszysz

-nie, to ty udowodnij że nie słyszę

:D

Par i tyle.

17 minut temu, Oskar2905 napisał:

"Bo skoro nawet kable, IC itp, coś wnoszą i mają wpływ na dźwięk."

 

Dla mnie jeśli coś wpływa na dźwięk w jakikolwiek sposób to powinno być to widoczne w jakiś pomiarach. Za to było wiele propozycji ślepych testów jeśli chodzi o kabelki różnego rodzaju i jakoś nikt nie chce do tego przystępować... ciekawe czemu :D ?

Tak jak sceptyków uprasza się o nienawracanie, tak SŁYSZĄCYCH uprasza się o nie kwitowanie uśmieszkiem tych którzy twierdzą że różnicy nie ma :)

Tym bardziej że do ślepych nie dojdzie jak widać w cytacie powyżej, a i Ryka brał wielokrotnie ślepe testy na warsztat, takie głupoty przy tym p@#@#@ląc, że żal ogarniał.

Poszedłem do sprawy rozjemczo: sam się ślepym testom poddałem i zdanie mam wyrobione. 

 

Wracając do tematu: udało się Autorowi coś przesłuchać? Te Dali brzmią sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robilem slepe na kablach przy udziale osob trzecich i slysze kable. Co ma tu Ryka do rzeczy, bo nie kumie? Co ma tu wykres spl/db do pokazania, bo tez nie kumie? On mowi o dzwieku tyle co okreslenie procentowej zawartosci poszczegolnych kolorow na plotnie mistrza i ze obraz jest prostokatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, audionanik napisał:

Ja robilem slepe na kablach przy udziale osob trzecich i slysze kable. Co ma tu Ryka do rzeczy, bo nie kumie? Co ma tu wykres spl/db do pokazania, bo tez nie kumie? On mowi o dzwieku tyle co okreslenie procentowej zawartosci poszczegolnych kolorow na plotnie mistrza i ze obraz jest prostokatny.

Przynajmniej dwa razy czytałem jak to mówił, że ślepe to nie metoda naukowa i takie kocopoły produkował pod tezę, "że nawet jak obleje ślepy test, to kable i tak grają", że mi się odechciało czytać. I była mowa bodaj o kablu USB, który scenę powiększał (tego ostatniego nie jestem pewien na 100%, mogę poszukać). 

Odechciało mi się czytać, bez względu na to czy by te testy przeszedł, czy nie. 

A z ciekawości: jaki miałeś rezultat w ślepych? I co podlegało testom? Miałeś x kabli i typowałeś który akurat słuchasz? 

Byłbyś w stanie "wycenić" kabel na ucho, nie mając wiedzy z jakim masz do czynienia? 

Z ciekawości pytam, bo mi eksperyment po głowie chodzi. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ZenekHajzer napisał:

I była mowa bodaj o kablu USB

Proszę Cię;)

9 minut temu, ZenekHajzer napisał:

A z ciekawości: jaki miałeś rezultat w ślepych? I co podlegało testom? Miałeś x kabli i typowałeś który akurat słuchasz? 

- 100/100

- ic, głośnikowe i łączówki bateria-headonik

- zawsze porównywane były dwa między sobą, ja nie widziałem który gra; puszczałem moje wybrane fragmenty utworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, audionanik napisał:

Proszę Cię;)

- 100/100

- ic, głośnikowe i łączówki bateria-headonik

- zawsze porównywane były dwa między sobą, ja nie widziałem który gra; puszczałem moje wybrane fragmenty utworów.

To na dwóch ja miałem 60-75%. 

Przy 3-4ch było dramatycznie. Poza tym, te które odróżniałem sprawiały mi kłopot w określeniu w czym są lepsze/gorsze. Wiedzoałem tylko czy mi się bardziej podoba czy nie.

A co do kabla USB - tu nie ma o co prosić, wystarczy poszperać. Zaraz odpalę laptopa i zalinkuję.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności