Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Kolumny podłogowe do około 3000


davv2704

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, audionanik napisał:

No mniej wiecej tak: "chlopie jak ja ci poskladam paczki to poloza wszystkie konstrukcje za 10 razy wiecej kasy":D; a wszystko to dzieki znafstfu, zdobytej na forach pewnosci siebie oraz przy pomocy mikrofonu z allegro, pirackiego programu do liczenia obudow i zwrotek, wytloczek po jajkach, drogich przetwornikow zaaplikowanych na zywca, no i oczywiscie nienagannego sluchu - profi!!!B)

Widzialem i slyszalem wykon jednego z takich Miszczow, ktory naczytal sie za duzo o linii transmisyjnej...nooo i jak on zlozyl, to Paaanie...gorkom i dolinom na basie konca nie bylo!

Dobre :D . Uśmiałem się :D . Uwierz mi że ja tak nie robię ;) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inna propozycje, bardziej przyziemną i bez cudowania, czyli używany amplituner Harman Kardon np. AVR635/630, lub starszy AVR7000/7500/8000 itp., kolumny Monitor Audio RS6, ewentualnie RS8, jak się uda dostać w sensownych pieniądzach. Dźwięk tych ampli jest na poziomie wzmaków stereo z półki ok. 3kzł, i łapią bardzo dobrą synergię z wspomnianymi kolumnami MA RS6/8, więc na początek spokojnie wystarczy.

 

Ps.

Posiadany przez Ciebie ampli Yamahy to gniot, jak zresztą koledzy wyżej już zdążyli zauważyć.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te monitor audio nie mają sensu. Głośnik 20-25cm to moim zdaniem mus przy takim metrażu. Zamiast tych amplitunerów do kina domowego można kupić o wiele lepszy wzmacniacz stereo za~1k.

 

P.S już pomijając to że te kolumny monitor audio są jednymi z gorszych pod względem projektu i ilości błędów...Strojenie obudowy nastawione na podbicie basu i śmiesznie wysoki pik na najwyższych częstotliwościach. 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25m2, a co to za metraż? Moje 15cm Tannoye spokojnie wypełniają 22m2 a już czuję jakie problemy z basem bym miał po wstawieniu 25cm... wystarczy, że w Tannoyach ciężko go okiełznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar ma racje, to ze 15-tki wypelniaja;) jest "zasluga" strojenia bas refleksu, ktory powoduje tylko zbumienie basu. Tak obciazony maly glosnik produkuje bule a nie bas i zalicza gwaltowny spadek ponizej czest strojenia basrefleksu. Duzy glosnik nie musi sie az tak wspomagac rezonatorem i daje bas znacznie lepszej jakosci. Mam monitory zamkniete i otwarte, do tych drugich musze sie zawsze przyzwyczajac zanim przestane sie krzywic na ich rozlazlosc w dole, w obu sa siedemnastki (male pomieszczenie). W zamknietych jest werwa pancz czytelnosc i bardzo lagodny spadek do samego konca.

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audionanik napisał:

Oskar ma racje, to ze 15-tki wypelniaja;) jest "zasluga" strojenia bas refleksu, ktory powoduje tylko zbumienie basu. Tak obciazony maly glosnik produkuje bule a nie bas i zalicza gwaltowny spadek ponizej czest strojenia basrefleksu. Duzy glosnik nie musi sie az tak wspomagac rezonatorem i daje bas znacznie lepszej jakosci. Mam monitory zamkniete i otwarte, do tych drugich musze sie zawsze przyzwyczajac zanim przestane sie krzywic na ich rozlazlosc w dole, w obu sa siedemnastki (male pomieszczenie). W zamknietych jest werwa pancz czytelnosc i bardzo lagodny spadek do samego konca.

Pierwszy raz się zgadzamy chyba ;) . Tylko że ja połowicznie ;) . Można zrobić kolumny z krótkim i kontrolowanym basem. Zależy od parametrów głośnika, wielkości obudowy i strojenia bas reflexu. Im większa obudowa, gorsze strojenie b-r i większy qts głośnika tym bardziej bas rozlazły. Dlatego głośników z qts powyżej 0,5-0,6 raczej nie powinno się wykorzystywać w obudowach b-r...tylko że to co producenci robią to już inna sprawa ;) . 

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Oskar2905 napisał:

Pierwszy raz się zgadzamy chyba ;) . Tylko że ja połowicznie ;)

Nie pierwszy raz i nie połowicznie. Pisałem o prostej zasadzie, już bez onanizowania się dobrocią głośników - im większa średnica głośnika (są jakieś granice oczywiście), tym łatwiej mu wyprodukować duży bas bez "przerzucania" lwiej części tej pracy na bas-refleks, jak ma to miejsce przy głośnikach małych, a bas z burczydziury to wiadomo;) i zgadzam się, że:

1 godzinę temu, Oskar2905 napisał:

Można zrobić kolumny z krótkim i kontrolowanym basem. Zależy od parametrów głośnika, wielkości obudowy i strojenia bas reflexu.

 więc jak z małego głośnika wyczarujemy duuuży bas (żeby "wypełnił" duży pokój) będzie on zawsze rozlazły i niezbyt niski, choćby skały srały.

 

1 godzinę temu, Oskar2905 napisał:

Dlatego głośników z qts powyżej 0,5-0,6 raczej nie powinno się wykorzystywać w obudowach b-r...tylko że to co producenci robią to już inna sprawa

Oczywiście to ładnie, że czytałeś o parametrach Thiele-Small'a i kumiesz ich zależności z obudową i strojeniem bs, ale ja nie o tym, tylko o prostej fizyce j.w.

 

PS

(a głośniki sb-acoustics, siedzące w moich zamkniętych sounddeco można stosować z powodzeniem i w obudowach zamkniętych, i otwartych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

więc jak z małego głośnika wyczarujemy duuuży bas (żeby "wypełnił" duży pokój) będzie on zawsze rozlazły i niezbyt niski, choćby skały srały.

 

Ja tam się nie znam, ale miałem swego czasu budżetowe kolumienki MA - Bronze 2 i choć ich dźwięk, zwłaszcza góra, delikatnie mówiąc nie ujął mnie, to bas miały bardzo mocny, zwarty, szybki i schodził na tyle nisko, że sub do filmów w 23m nie był potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra to była masakra. Jakby mi ktoś potłuczonym szkłem tarł o uszy. Dół natomiast,  łałałiła, nie mogłem uwierzyć że z monitorków tej wielkości może takie basisko wychodzić, ale może. I to nie jakieś napompowane, dudniące badziewie, tylko ładny precyzyjny bas, mocno uderzający i z eleganckim wykończeniem na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2017 o 14:17, Oskar2905 napisał:

Te monitor audio nie mają sensu. Głośnik 20-25cm to moim zdaniem mus przy takim metrażu. Zamiast tych amplitunerów do kina domowego można kupić o wiele lepszy wzmacniacz stereo za~1k.

 

P.S już pomijając to że te kolumny monitor audio są jednymi z gorszych pod względem projektu i ilości błędów...Strojenie obudowy nastawione na podbicie basu i śmiesznie wysoki pik na najwyższych częstotliwościach. 

ad1. Tzn. "mus" w jakim sensie, żeby bużyć ściany, czy słuchać w standardowej głośności? I o ile lepszy ten wzmacniacz od w/w amplitunerów, 5, 10, czy 30%?

Bo określenie "wiele", to jest pojęcie względne.

ad2. Hmmm... to ciekawe, bo według mnie właśnie Monitor Audio od serii srebrnej pokazuje klasę i przy dobrej synergii ze wzmacniaczem, nie mają się czego

wstydzić w tych pieniądzach. Nie mówiąc już o jakości wykonania, która stoi na najwyższym poziomie, czyli naturalny fornir z zaokrąglonymi wszystkimi krawędziami.

 

Dnia 22.10.2017 o 21:54, Oskar2905 napisał:

Monitor audio mają raczej ostrą górę bardzo. Generalnie to te kolumny monitor audio przeważnie mają coś źle zrobione albo góra ma pik 20db albo podbity bas albo charakterystyka to dóry i doliny :D .

Pokaż mi proszę ten "pik 20db" na wysokich i kolumny w tej cenie, które mają idealnie równą charakterystykę?

 

 

 

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Oskar2905 napisał:

W tej i duzo wyzszej cenie nie ma kolumn z rowna ch-ka. Monitor audio ktorys model mial taki pik.

A no właśnie, więc po co gadać, że grają nierówno, skoro w tych pieniądzach nie ma takich kolumn? Druga sprawa, że nie chce mi się wierzyć, żeby wypuścili model z podbiciem +20db, na którymkolwiek z pasm, przecież one by były niesłuchalne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, neonlight napisał:

A no właśnie, więc po co gadać, że grają nierówno, skoro w tych pieniądzach nie ma takich kolumn? Druga sprawa, że nie chce mi się wierzyć, żeby wypuścili model z podbiciem +20db, na którymkolwiek z pasm, przecież one by były niesłuchalne.

Ales ty uparty. Nie mam teraz czasu jak znajde to podesle.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec
Dnia 10/22/2017 o 14:19, Karmazynowy napisał:

25m2, a co to za metraż? Moje 15cm Tannoye spokojnie wypełniają 22m2 a już czuję jakie problemy z basem bym miał po wstawieniu 25cm... wystarczy, że w Tannoyach ciężko go okiełznać.


Okiełznać to można studentkę, dajmy na to, romanistyki, po tym, jak się ją ściągnie z imprezy na tak zwaną jaskinię ;)
 

Dnia 10/22/2017 o 15:30, audionanik napisał:

Oskar ma racje, to ze 15-tki wypelniaja;) jest "zasluga" strojenia bas refleksu, ktory powoduje tylko zbumienie basu. Tak obciazony maly glosnik produkuje bule a nie bas i zalicza gwaltowny spadek ponizej czest strojenia basrefleksu. Duzy glosnik nie musi sie az tak wspomagac rezonatorem i daje bas znacznie lepszej jakosci. Mam monitory zamkniete i otwarte, do tych drugich musze sie zawsze przyzwyczajac zanim przestane sie krzywic na ich rozlazlosc w dole, w obu sa siedemnastki (male pomieszczenie). W zamknietych jest werwa pancz czytelnosc i bardzo lagodny spadek do samego konca.

 

Zazwyczaj obudowy B-R są "rozwiązaniem" własnie do małych głośników w niekoniecznie dużych obudowach. Przy czym tutaj jest jeszcze kilka czynników - umieszczenie portu B-R, strojenie tego portu, ale nie tylko. 

 

Dnia 10/22/2017 o 17:38, Oskar2905 napisał:

Pierwszy raz się zgadzamy chyba ;) . Tylko że ja połowicznie ;) . Można zrobić kolumny z krótkim i kontrolowanym basem. Zależy od parametrów głośnika, wielkości obudowy i strojenia bas reflexu. Im większa obudowa, gorsze strojenie b-r i większy qts głośnika tym bardziej bas rozlazły. Dlatego głośników z qts powyżej 0,5-0,6 raczej nie powinno się wykorzystywać w obudowach b-r...tylko że to co producenci robią to już inna sprawa ;) . 


Wszystko zależy, można zrobić strojenie B-R typu EBS i bas nie będzie, jak to piszesz "rozlazły". Kwestia głośnika. I nie, nie powyżej 0.5-0.6. Nie wprowadzaj ludzi w błąd - wartość Qts całkowitego układu jest wypadkową także dobroci elektrycznej Qes, więc należy uwzględnić R w zwrotnicy, kablach itd etc. Ale można założyć, że mowa o katalogowym Qts głośnika na poziomie = 0.35. Wtedy można liczyć na w miarę sensowne zachowanie się całego układu, jeżeli chodzi o group delay/odpowiedź impulsową.
 

Dnia 10/22/2017 o 19:40, audionanik napisał:

Nie pierwszy raz i nie połowicznie. Pisałem o prostej zasadzie, już bez onanizowania się dobrocią głośników - im większa średnica głośnika (są jakieś granice oczywiście), tym łatwiej mu wyprodukować duży bas bez "przerzucania" lwiej części tej pracy na bas-refleks, jak ma to miejsce przy głośnikach małych, a bas z burczydziury to wiadomo;) i zgadzam się, że:

 więc jak z małego głośnika wyczarujemy duuuży bas (żeby "wypełnił" duży pokój) będzie on zawsze rozlazły i niezbyt niski, choćby skały srały.

 

Oczywiście to ładnie, że czytałeś o parametrach Thiele-Small'a i kumiesz ich zależności z obudową i strojeniem bs, ale ja nie o tym, tylko o prostej fizyce j.w.

 

PS

(a głośniki sb-acoustics, siedzące w moich zamkniętych sounddeco można stosować z powodzeniem i w obudowach zamkniętych, i otwartych).


Ta dobroć głośników (basowych) to jeden z parametrów. Jeden z wielu. I naprawdę jest kilka innych, równie ważnych, o ile nie ważniejszych. Oczywiście samego Qts nie można w żadnym przypadku pomijać, natomiast prawdą będzie, że to nie jest jedyny parametr warunkujący czytelny, pozbawiony zniekształceń bas.
 

Dnia 10/22/2017 o 21:54, Oskar2905 napisał:

Monitor audio mają raczej ostrą górę bardzo. Generalnie to te kolumny monitor audio przeważnie mają coś źle zrobione albo góra ma pik 20db albo podbity bas albo charakterystyka to dóry i doliny :D .


Monitor Audio poniekąd skończyły się na dawnej serii Studio, teraz to jest trochę odgrzewanie kotletów i starych pomysłów. A, Subwoofery ze starych serii mieli o dziwo całkiem dobre. 

Ps. Strasznie pocieszny wątek ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

@Oskar2905

Jak już podajesz jakieś konkretne rzeczy - sprawdź to, bo potem ktoś się zasugeruje, zrobi jakieś kolumny na podstawie takich informacji. Swoją drogą, skąd to 0.5-0.6 wziąłeś?

Edytowane przez Swordfish_
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności