Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DAC a różne porty USB - jest jakaś różnica?


Darcane

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Szukałem odpowiedzi na forum, nie znalazłem.

 

Mam DAC (Aune X1S) podłączany do PC przez USB. Mój problem polega na tym, że lubię porządek w kablach i bardzo wygodnie byłoby mi podłączyć DAC nie bezpośrednio do portu USB na płycie głównej, tylko przez USB monitora. Czyli ścieżka wyglądałaby tak:

 

głośniki / słuchawki <- DAC <- kabel USB <- monitor <- kabel DVI <- płyta główna

 

Czy to w jakikolwiek sposób wpłynie na dźwięk?

Wydaje mi się że jako że konwersja D->A zachodzi dopiero w DAC, nic się nie powinno dziać. Ale jestem totalnym amatorem w tym temacie, dlatego pytam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica może być, ale nie musi, w zależności od:

- implementacji konwersji USB/i2s, aplikacji zasilania konwertera USB, czy jest zasilany z komputera, czy ma własne zasilanie.

 

EDIT

Konwersja w Aune X1S  jest na Xmosie, więc ta kwestia odpada, bo konwerter jest asynchroniczny, z własnymi zegarami referencyjnymi.

Kwestia zasilania, to  już niestety nie jest jasna, brak dokumentacji na ten temat, a wygląd płytki nie wskazuje na zastosowane rozwiązanie. A trzeba być ostrożnym, bo sam układ jest nieco po taniości, więc kto wie czy nie poszli na skróty.

 

Pytanie pomocnicze: czy po wyłączeniu zasilania DACa, jego port USB jest nadal widoczny w systemie, czy znika?

Jeśli jest widoczny nadal, to może oznaczać, że zasilanie bierze z portu USB komputera, czyli sposób podłączenia może mieć znaczenie, przy czym akurat niekoniecznie negatywne, po przepuszczeniu przez hub USB monitora.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam czy DAC, jako całość, ma własny zasilacz. Bo to widziałem. Chodzi o ustalenie czy sekcja kowertera, nie bierze zasilania z komputera, przy okazji pobierania sygnału po liniach sygnałowych USB.

 

Sam fakt posiadania własnego zasilacza przez DAC, wbrew pozorom, jeszcze o niczym nie świadczy. Co może się wydawać dziwne komuś mało będącemu "w temacie". Ale tak właśnie jest w całkiem dużej puli przypadków. Dlatego zadałem pytanie pomocnicze, czy USB konwertera znika z managera urządzeń, po wyłączeniu zasilacza DACa, czy jest tam widoczny nadal. 

 

EDIT

Dla tych zdziwionych, "a po co tak". Producenci często tak robią, że sama sekcja konwertera USB w DACu zasilana jest z USB, aby zachować odpowiednie poziomy zera i jedynki logicznej. Niestety często jest tak, że napięcie odniesienia w komputerze różni się od tego w DACu i zaczynają  się dziać jaja na interfejsie, jak każdy element ma inne górne napięcie, ze względu na "po audiofilsku" odrębność  napięć. Patrz konwertery USB w Audio-GD na ten przykład.

 

Z polskiego na nasze, pytanie jest czy 5V pomiędzy komputerem a USB DACa jest przecięte, czy jest wspólne.

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dzięki za obszerną odpowiedź, dobrze dowiedzieć się czegoś nowego. :)

 

Sprawdziłem to o co pytasz, po wyłączeniu urządzenia znikają dwie pozycje:

  • w zakładce "Kontrolery dźwięku" pozycja "XMOS USB Audio"
  • co ciekawe zakładka "XMOS USB Audio 2.0 ST" z pozycją "XMOS USB Audio"

W zakładce "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej" bez zmian.

Jak to rozumieć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merdałem z tym DAC kablami, portami i maszynami do których go podłączałem -> nie odnotowałem różnic w brzmieniu. 

Słuchawki od Superluxów przez T90, T1P, HD800 po LCD-3. Nigdzie nie wyłapałem różnic. Nawet na ultraczułych armaturach jak ER4SR/ER4S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności