Skocz do zawartości

Recenzja DAC/AMP Calyx Coffee


Damian95

Rekomendowane odpowiedzi

Przedmiotem recenzji będzie maluch, który służył mi za DAC/AMP przez ostatnie 3 lata - Calyx Coffee.

Z racji tego, że sprzęcik jaki posiadam jest raczej mało popularny, a ja przesiedziałem na nim 3 lata, stwierdziłem, że nie zaszkodzi czegoś o nim napisać.

Wygląd:
Urządzenie prezentuje się całkiem nieźle, trzeba to przynać. Obudowa jest metalowa, koloru kawy z mlekiem (stąd zresztą nazwa DACa). Wykonanie jej z metalu sprawia, że mimo niewielkich rozmiarów, sprzęt swoje waży i w połączeniu z gumowym nóżkami pewnie stoi na stole nie przesuwając się przy ruszaniu kablem itd. 
U góry obudowy mamy kilka srebrnych przycisków - służą one do komunikacji z komputerem, umożlwiają zmianę utworów, pauze, czy regulacje głośności - wszystko softowo, poprzez regulacje głośności systemowej czy odtwarzacza. Przyciski osadzone są dosyć luźno, co sprawia, że przy potrząsaniu urządzenia "dzwonią". Osobiście praktycznie z nich nie korzystałem, gdyż DAC miałem, ze względu na krótki kabel USB, ustawiony daleko od siebie - regulacji dokonywałem z poziomu OSa albo odtwarzacza.DSC06861.thumb.JPG.ac14c52e99c30ec90e966cf81d571b99.JPGDSC06862.thumb.JPG.31957924dd4438fefa5f52eec26f32b1.JPG

 

Technikalia i Ergonomia
Urządzenie wyposażone jest w jedno wejście USB typu C (asynchroniczne) po jednej stronie, oraz wyjścia Jack 3.5mm i 2xRCA z drugiej strony. Wyjścia nie działają jednocześnie - podpinając coś do wyjścia jack wyciszane zostają analogowe RCA. Parametry techniczne prezentują się następująco:


Power Source - USB
THD+N Ratio - 0.006 [%] @ 1kHz, 0dBFS
SNR -100 [dB] @ 1kHz
Channel Separation -107 [dB] @ 1kHz
Output -1 x Lineout, 1 x 3.5mm Headphone
Output Level 1.8 Vrms (Lineout), 1.3 Vrms (HP)
Output Impedance < 0.1 ohm
Sample Rate - 24bits / 8K, 16K, 32K, 44.1K, 96KHz
Function - Volume, Mute, Play, Previous, Next
Dimension - 115.2 X 58.6 X 25 mm
Weight - 285 g


DAC oparty jest o układ Sabre: ESS Technology ES9023 DAC, pracuje w trybie asynchronicznym. Będąc przy tym punkcie wypada wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy - urządzenie zasilane jest z USB,  które jednocześnie odpowiada za transport sygnału - z własnego doświadczenia wiem, że na beznadziejnym kablu USB - gra tak samo beznadziejnie. Miałem go nawet po kupnie odesłać na gwarancje, myśląc że jest uszkodzony, jednak sytuacje uratował porządny kabel - w moim przypadku był to 30cm Wireworld Ultraviolet (pamiętam nawet, że słyszałem różnicę między nim, a Chromą - więc sprzęcik jest na to bardzo czuły).

Jak to gra?
Generalnie korzystałem z tego DACa w połączeniu z AKG K550 przez 3 lata i byłem bardzo zadowolony. Przerzuciłem się w tym roku na wyższą półkę, jaką są HiFiman He-400s i okazało się, że nie do końca dobrze się z tym Calyxem dogadują, zarówno pod względem synergii jak też mocy (chociaż to drugie to kwestia subiektywna, bo lubię czasem głośno posłuchać, a brakowało temu zestawowi pary). Zacznijmy więc.
Dół pasma:
Powiedziałbym, że ch-ka tego DACa w zakresie niskich częstotliwości jest dosyć neutralna, być może zalicza roll-off na samym dole. Słuchając muzykli ma się raczej wrażenie lekkości przekazu. Dół jest kontrolowany przeciętnie i w stosunku do lepszych modeli brakuje mu szczegółowości i masy, dociążenia. 

Średnica
Najmocniejszy punkt tego sprzęciku. Cechą charakterystyczną jest "analogowo" brzmiąca średnica, bardzo muzykalna, z lekko podkreśloną wysoką średnicą. Wokale w połączeniu z K550 brzmiały świetnie, a lekkie podbicie wysokiej średnicy nadaje muzyce lekkości i określiłbym to mianem "baśniowego" charakteru. Szerzej o tym w podsumowaniu. 

Góra
Również dosyć mocna strona, ale należy uważać na dobór sprzętu. Z K550, które mają sporo góry, dogadywali się bardzo dobrze, gdyż lekki roll-off na samej górze pasma łagodzi ich przekaz - po raz kolejny Calyx idzie w stronę muzykalności. Dobra wysoka średnica i góra skutkują bardzo dobrą sceną. Jednak jeżeli wasze słuchawki nie mają "za dużo" góry, to może się okazać, że będą na tym Calyxie za bardzo zmulone i za mało dynamiczne. 

Scena i Szczegółowość
Drugi najmocniejszy punkt. Scena jest naprawdę bardzo szeroka, na K550 doskonale uzupełniała chrakter słuchawek i w niczym ich pod tym względem nie ogarniczała, na HE-400s scena jest już naprawdę ogromna :D. Nie do końca umiem opisać jej parametry, ale gdybym miał to zrobić, to powiedziałbym, że rysowana jest raczej na szerokość, porownalbym to do kina studyjnego na k550 i amfiteatru na HE-400s. Wokale są lekko wycofane, ale w połączeniu z muzykalnością przekazu daje to bardzo dobry efekt, nie są przytłumione, absolutnie, ale nie są teżgrane prosto do ucha. 
Gorzej ze szczegółowością. Kiedy nagranie jest spokojne, wokalne albo akustyczne - jest bardzo dobrze. Niestety, przy mocniejszych brzmieniach szczegółowość się gubi i powstaje delikatnie ujmując lekki chaos.

Podsumowanie brzmienia
Gdybym miał opisać brzmienie jakimiś przymiotnikami, powiedziałbym, że jest lekkie i muzykalne, z bardzo szeroką sceną. Najsłabszą cechą jest niska szczegółowość, szczególnie dołu, ale roll off na górze pasma też może maczać w tym swoje palce. Muzyka akustyczna, soundtracki, wokale brzmią świetnie, kiedy więcej się dzieje jest już gorzej. Raczej lubi się z jaśniejszym sprzętem, przy neutralnych słuchawkach można oczekiwać "zmulenia", jakie miałem na Hifimanach. Jeżeli chodzi o moc, to spokojnie wystarczało mu z zapasem mocy na K550, na HE-400s pewnie też, ale dla mnie w tym drugim przypadku było jej już za mało i przesiadłem się na Aune X1S.

Porównania
Miałem okazję posłuchać kilka sprzętów z trochę niższej i wyższej półki cenowej więc pokuszę się o małe porównanie:
vs AIM SC808
To porównanie wygrywa Calyx, chociaż ustępuje AIMowi w kilku rzeczach. Na plus zaliczyć należy dla Calyxa muzykalność, świetną średnicę i wokale oraz bardzo szeroką scenę. AIM w porównaniu do niego gra płasko i jednowymiarowo, jednak przez to, że gra Vką ma lepszy, bardziej dynamiczny, pełniejszy i bardziej szczegółowy dół pasma(chociaż kłuję po uszach z jasnym sprzetem).
vs ifi idsd nano
Krotko miałem tego DACa(1 wieczor) i nie porówynwałem bezpośrednio. Gdybym mial wydac werdykt, powiedzialbym, ze to podobna szkoła grania gdzie Calyx wygrywa jeżeli chodzi o muzykalność średnicy i scenę, podczas gdy ifi jest bardziej szczegółowe.
vs Aune X1S (który jest aktualnie moim DACiem)
Tutaj już Aune prezentuje wyższą kulturę grania. Scenicznie Calyx dalej stoi wyżej, natomiast cała reszta na korzyść Aune, szczególnie dociążenie dźwięku, wszystko rysowana jest grubszą kreską (na plus, bo dźwięk calyxa jest bardzo lekki i... chudy), szczegółowość też na korzyść Aune. Ma ono tez więcej mocy, której spokojnie wystarcza na moje HE-400s. Na korzyść Calyxa ze strony ergonomicznej można tutaj zaliczyć to, ze jest zasilany tylko z usb i może stanowić świetny sprzęt na wyjazd do laptopa, Aune z osobnym zasilaczem to już raczej typowa stacjonarka. 

All in all, myślę, że Calyx jest bardzo ciekawym, budżetowym sprzętem. Nie nadaje się do każdego rodzaju słuchawek, ze średnicowymi raczej się nie polubią, natomiast z jasnymi ich połączenie jak najbardziej ma prawo bytu. Jego najmocniejsze cechy to szeroka scena, muzykalny przekaz (dzięki bardzo dobrej średnicy), a największym minusem zanik szczegółowości i słabe dociążenie brzmienia, brzmi bardzo "lekko". Jego zaletą są niewielkie rozmiary, co czyni z niego ciekawy wybór dla osób mobilnych, świetne uzupełnienie laptopa (również wygląd tutaj pomaga) - niestety wiążę się to z koniecznością zastosowania porządnego kabla (zasilanie i sygnał idą obok siebie). 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności