Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Mobo pod Ryzena


Mihu83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako że sporo dłubię w 3d, to od kilku miesięcy planuję przesiadkę z FXa 6300 na Ryzena(każdy rdzeń/wątek się liczy), póki co wybieram między 1600X a 1700X, zobaczymy na co pozwoli budżet.

W każdym razie, problemem jest dobór płyty głównej... dawno nie widziałem takiej biedy w płytach, niedopracowane konstrukcje, itp. Targetem jest chipset X370 i początkowo myślałem o Aususie Prime X370 Pro(niezłe wyposażenie, przyzwoita sekcja zasilania) ale recki w sieci mieszają tą płytę z błotem. Nie chcę iść w topowe konstrukcje typu Crosshair, bo to bezsensowne ładowanie kasy.

Druga opcja to Asrock X370 Killer Sli, który zdaje się mieć lepsze recenzje, chyba lepszą sekcję zasilania ale niekoniecznie odpowiadające mi złącza(zbędne PS2), słabsze wsparcie dla pamięci(bez OC nie da się chyba osiągnąć więcej niż 2400 lub 2666). Dodatkowo, w PL brak wersji AC czyli z modułem Wifi.

 

Ktoś budował zestaw pod Ryzena i jest w stanie polecić przyzwoitą płytę na X370? Może być coś Gigabyte albo MSI jeżeli dają radę pod względem wyposażenia i stabilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu nastepnego miesiąca/dwóch zapowiadane są kolejne MOBO pod Ryzena (słaba dostępność bo platforma nowa i nie dopracowana na premierę). Może warto jeszcze zaczekać, chociaż domyślam się, że już tak sobie któryś miesiąc mówisz. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Yenna napisał:

W ciągu nastepnego miesiąca/dwóch zapowiadane są kolejne MOBO pod Ryzena (słaba dostępność bo platforma nowa i nie dopracowana na premierę). Może warto jeszcze zaczekać, chociaż domyślam się, że już tak sobie któryś miesiąc mówisz. :lol:

Tu nawet nie chodzi o dostępność tylko o spartolone konstrukcje - co czytam o płytach na X370, to zawsze jakieś problemy. Taki Prime X370 Pro wygląda na straszną kaszanę, awaryjny jak diabli, itp. 

W ciągu miesiąca/dwóch + kolejny miesiąc/dwa czekania na opinie czy warto, bo w ciemno kupować to dzisiaj ryzyko, producenci walą w ch... aż boli.

55 minut temu, Oskar2905 napisał:

Jak nie będziesz podkręcał to chyba taka droga płyta nie ma sensu za bardzo...no chyab że dla wsparcia wyżej taktowanych pamięci...

Raczej będę podkręcał(wiele się z niego nie wyciągnie ale zawsze) + Ryzeny zyskują niby z wyżej taktowanymi pamięciami, więc...

54 minuty temu, Gorionn napisał:

Ryzeny z X są nieopłacalne, patrz na 1600 i 1700. Chyba, że masz jakąś super okazję. 

 

Do czego Ci potrzebna 370? Nie lepiej tańszą 350? 

 

 

A czemuż to są nieopłacalne? Różnica w cenie niewielka(choć co chwilę skacze) a na starcie wyższe taktowanie. Oczywiście, jeżeli Ryzena bez X da się podkręcić bezproblemowo do tego samego pułapu co wersję z X, to można brać 1600 lub 1700. Jedyna przewaga Ryzena 1600 nad 1600X, to chłodzenie w pakiecie, co mnie i tak nie urządza, bo nigdy nie korzystam z BOXowych suszarek, do chłodzenia mam Dark Rock Pro 2.

Edytowane przez Mihu83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo - wersja bez Xa jest podkręcalna do taktowań X, w większości przypadków z zapasem nawet. Po drugie, przez ograniczoną dostępność mam na myśli ograniczoną linię modeli. To fakt, trochę czekania jest, ja jedynie mówię. Przy obecnym wyborze nie wiem czy jest sens zakupu high-endowych mobo, obecne modele są bardzo mocno przepłacone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Yenna napisał:

Primo - wersja bez Xa jest podkręcalna do taktowań X, w większości przypadków z zapasem nawet. Po drugie, przez ograniczoną dostępność mam na myśli ograniczoną linię modeli. To fakt, trochę czekania jest, ja jedynie mówię. Przy obecnym wyborze nie wiem czy jest sens zakupu high-endowych mobo, obecne modele są bardzo mocno przepłacone.

Dobrze wiedzieć, w sumie bardziej skupiłem się na płycie niż na procku, przy płytach jest większy galimatias. 

Akurat Pime X370 Pro czy X370 Killer Sli to nie jest hi-end ale fakt, że cenowo są przesadzone. O Crosshair albo Taichi już nie mówię.

Ostatecznie i tak pewnie poczekam dwa miechy z zakupem, może dozbieram do pamięci, bo 16GB jest dla mnie na styk, szczególnie kiedy równocześnie pracuję się w Photoshopie i 3D-Coat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy nawet nieopłacalny Ryzen, niż przegrzewający się Intel z "glutem". Taa procesor do podkęcania 7700K którego wg Intela lepiej nie podkręcać.

Intel jest dopiero drogi, a użytkowników ma w... poważaniu. Co do mobo: Asrock Taichi. Tylko nie u naszych Januszy biznesu, ale na Amazonie lub za granicą.

Edytowane przez czernomorec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to chłodzenie box'owe z ryzena jest bdb i całkiem ciche. Do fabrycznych nastawów z na pewno wystarczy. 
Raczej nie planuję jechać na fabrycznych ustawieniach, szczególnie w przypadku 1600 ale dobrze wiedzieć, że boxowy cooler jest przyzwoitej jakości.

Wysłane z mojego Vienna przy użyciu Tapatalka

7 godzin temu, czernomorec napisał:

Lepszy nawet nieopłacalny Ryzen, niż przegrzewający się Intel z "glutem". Taa procesor do podkęcania 7700K którego wg Intela lepiej nie podkręcać.

Intel jest dopiero drogi, a użytkowników ma w... poważaniu. Co do mobo: Asrock Taichi. Tylko nie u naszych Januszy biznesu, ale na Amazonie lub za granicą.

Taichi odpada, nie chcę ładować tyle kasy w mobo, no i ceny na amazonie nie są wcale lepsze niż w PL. Z X370 celuję w średnią półkę i najbardziej przemawia do mnie Asrock X370 Killer SLI. Początkowo myślałem o Prime X370 Pro ale komenty na neweggu wyleczyły mnie z tej płyty. MSI i Gigabyte jakoś do mnie nie przemawiają ale może jestem uprzedzony.

Rozważam również coś z B350 - Asus ROG STRIX B350-F albo Pro Carbon/Krait, z naciskiem na Strixa. Jedyny problem to ceny - wszystkie te płyty niewiele odbiegają cenowo od Asrocka X370 Killer Sli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarze w Internecie... Tak, na pewno trafne. Ja akurat mam od 2 lat płytę Asusa na AM3+ i odpukać żadnych problemów. Owszem czeka mnie wymiana na Ryśka, ale stopniowo.

Może Krait Gaming od MSI? https://www.x-kom.pl/p/359666-plyta-glowna-socket-am4-msi-x370-krait-gaming-3xpci-e-ddr4-usb31-m2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, czernomorec napisał:

Komentarze w Internecie... Tak, na pewno trafne. Ja akurat mam od 2 lat płytę Asusa na AM3+ i odpukać żadnych problemów. Owszem czeka mnie wymiana na Ryśka, ale stopniowo.

Może Krait Gaming od MSI? https://www.x-kom.pl/p/359666-plyta-glowna-socket-am4-msi-x370-krait-gaming-3xpci-e-ddr4-usb31-m2.html

Też mam Asusa na AM3+(ponad 3 lata), co nie znaczy że Asus robi same dobre produkty, z Prime X370 Pro ewidentnie skopali, a płyta do tanich nie należy. Komentarze... no cóż, newegg to nie Ceneo, gdzie byle debil pisze co mu ślina na język przyniesie - skoro jest 160 opinii na temat tej płyty, a jej ogólna ocena to 3 gwiazdki na 5 i co druga opinia wskazuje na poważne problemy z tą konstrukcją, to coś jest na rzeczy. Pal licho gdyby to były opinie tylko i wyłącznie opinie zaraz po wypuszczeniu płyty na rynek, ale nie, sporo jest świeżych opinii.

4 godziny temu, czernomorec napisał:

Komentarze w Internecie... Tak, na pewno trafne. Ja akurat mam od 2 lat płytę Asusa na AM3+ i odpukać żadnych problemów. Owszem czeka mnie wymiana na Ryśka, ale stopniowo.

Może Krait Gaming od MSI? https://www.x-kom.pl/p/359666-plyta-glowna-socket-am4-msi-x370-krait-gaming-3xpci-e-ddr4-usb31-m2.html

Też mam Asusa na AM3+(ponad 3 lata), co nie znaczy że Asus robi same dobre produkty, z Prime X370 Pro ewidentnie skopali, a płyta do tanich nie należy. Komentarze... no cóż, newegg to nie Ceneo, gdzie byle debil pisze co mu ślina na język przyniesie - skoro jest 160 opinii na temat tej płyty, a jej ogólna ocena to 3 gwiazdki na 5 i co druga opinia wskazuje na poważne problemy z tą konstrukcją, to coś jest na rzeczy. Pal licho gdyby to były opinie tylko i wyłącznie opinie zaraz po wypuszczeniu płyty na rynek, ale nie, sporo jest świeżych opinii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pod mojego 1700 AsRocka X370 Taichi. Wyrwałem dwutygodniową, praktycznie nieużywaną sztukę za... 650 z przesyłką :D  Ogólnie tego Asusa X370 Pro bardzo polecają, ale jak widać, kaszana. Niemniej ja uważam, że dobrze jest zainwestować większą kasę w lepsze MoBo i byłem gotów wyłożyć pełną kasę na CH6 w wersji z Wi-Fi i BT. Niby można taniej i dobrze, ale jak masz zamiar kręcić procka pod jego górne granice, to lepiej jednak zadbać o odpowiednio rozbudowaną sekcję zasilania, która nie zacznie się gotować. W tym wypadku średniopółkowe konstrukcje, niezależnie od chipsetu, sprawdzają się raczej średnio. Niemniej produkty AsRocka z tego co sprawdzałem wypadają w tym wypadku lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Vaiet napisał:

Ja mam pod mojego 1700 AsRocka X370 Taichi. Wyrwałem dwutygodniową, praktycznie nieużywaną sztukę za... 650 z przesyłką :D  Ogólnie tego Asusa X370 Pro bardzo polecają, ale jak widać, kaszana. Niemniej ja uważam, że dobrze jest zainwestować większą kasę w lepsze MoBo i byłem gotów wyłożyć pełną kasę na CH6 w wersji z Wi-Fi i BT. Niby można taniej i dobrze, ale jak masz zamiar kręcić procka pod jego górne granice, to lepiej jednak zadbać o odpowiednio rozbudowaną sekcję zasilania, która nie zacznie się gotować. W tym wypadku średniopółkowe konstrukcje, niezależnie od chipsetu, sprawdzają się raczej średnio. Niemniej produkty AsRocka z tego co sprawdzałem wypadają w tym wypadku lepiej.

Ładną okazję wyłapałeś, za taki hajs grzechem byłoby jej nie wziąć.

U mnie koncepcja na dobór sprzętu jeszcze się krystalizuje ale tak, Asrocki zdają się bardzo dobrze wypadać pod względem sekcji zasilania, lepiej niż konkurencja i dlatego rozważam X370 Killer Sli. Taichi raczej nie kupię, cena za nówkę jest chora. 

Jeżeli pójdę w B350, to chyba Asus ROG Strix B350-F - ładnie się kręci z tego co widziałem i sekcja zasilania nie poci się jakoś specjalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam myślałem nad Strixem, ale wersja którą chciałem kosztowałaby mnie bodaj jakieś 200zł mniej, niż CH6, więc dałem sobie spokój. No i fakt, trafiłem taką okazję, że głupotą byłoby nie brać, bo wygląda kozacko. Moje G.Skill FlareX odpaliły z kopyta na 3200MHz CL14 po załadowaniu XMP i nie mam z nimi żadnych problemów. Ogólnie cały zestaw fruwa bez zająknięcia i jedynie miałem problem z podświetleniem na płycie, ale znalazłem na forum AsRocka rozwiązanie. Trzeba było wyczyścić pamięć chipu odpowiedzialnego za podświetlenie przez odpalenie jakiegoś programu z poziomu konsoli. 15 sekund i hula aż miło :)

 

Teraz jeszcze muszę posiedzieć, ładnie stuningować ustawienia procka bo od biedy dałem mu wszystko na auto, chociaż wiem, że poprzedni właściciel hulał z Ryzenem na 3.95GHz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam myślałem nad Strixem, ale wersja którą chciałem kosztowałaby mnie bodaj jakieś 200zł mniej, niż CH6, więc dałem sobie spokój. No i fakt, trafiłem taką okazję, że głupotą byłoby nie brać, bo wygląda kozacko. Moje G.Skill FlareX odpaliły z kopyta na 3200MHz CL14 po załadowaniu XMP i nie mam z nimi żadnych problemów. Ogólnie cały zestaw fruwa bez zająknięcia i jedynie miałem problem z podświetleniem na płycie, ale znalazłem na forum AsRocka rozwiązanie. Trzeba było wyczyścić pamięć chipu odpowiedzialnego za podświetlenie przez odpalenie jakiegoś programu z poziomu konsoli. 15 sekund i hula aż miło
 
Teraz jeszcze muszę posiedzieć, ładnie stuningować ustawienia procka bo od biedy dałem mu wszystko na auto, chociaż wiem, że poprzedni właściciel hulał z Ryzenem na 3.95GHz
Jestem ciekaw jaki będzie boost po przesiadce z 6300. W 3dcoat czy keyshocie powinno być to odczuwalne, te programy mocno katują procesor ale w Photoshopie pewnie cudów nie będzie. No nic, z czasem dorzuci się drugie 16 GB RAMu + drugi SSD jako scratch disk i będzie bieda workstation na jakiś czas.

Wysłane z mojego Vienna przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności