Skocz do zawartości

Lampa do Beyerdynamic T90


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Słuchawki już mam. Już się chwaliłem w innych wątkach, ale niedawno nabyłem T90 (zmodowane przez Perula) i to jest to czego szukałem. Teraz powoli myślę o porządnym wzmacniaczu pod nie. Obecnie grają na ZENku Duo, więc pośpiechu nie ma, ale marzy mi się wzmacniacz lampowy OTL. Przy okazji napędzałby on również DT990/600, a i pewnie DT-150 również bym spróbował. Zależy mi przede wszystkim na dodaniu do brzmienia uroku lampy i więcej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu detali, które oddają słuchawki. Na razie znalazłem dwie ciekawe opcje: Feliks Audio Espressivo oraz Skorpion (Dubiel) HV-1. Różnica w cenie prawie dwukrotna, wiec pytanie jak to się przekłada na dźwięk. Słyszałem też o wzmacniaczach określanych jako "Kamyk", ale na stronie producenta są tylko schematy budowy, więc nie mam pojęcia jakiej ceny się spodziewać. Wszelkie pomysły i sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Espressivo to dobry pomysł, dobrze współgra ze słuchawkami Beyera.

Skorpion to już klasowy wzmacniacz,nawet do HD800 polecany,zależy ile możesz wydać kasy.

Choć jak się znajdzie używany Rapture tranzystor to też warto pomyśleć,gra bardzo gładko, lampowo...

Edytowane przez Soundman1200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie prościej takie stereotypowe lampowe brzmienie jest uzyskać z tranzystora niż z lampowego otl-a. W lampowcu to transformatory głośnikowe powodują ten brak wysokich tonów i często basu który jest głównym składnikiem takiego brzmienia raczej ;) . Z otl-a tego nie uzyskasz bo to jest wzmacniacz output transformer less. Nie ma tam takiego transformatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sprzętów nie lampowych idealną synergię z T90 (i z T5P też) mam na Balentine Earstrema.
Tylko Balentine wymaga kabla symetrycznego więc może alternatywą jest Headonic z tej samej firmy ale tego połączenia nie słyszałem.
Czasem pojawiają się używki.
 

Z tego co czytałem T90 to bardzo lubiane przez tego konstruktora słuchawki.

Z lamp słuchałem też T90 na little Dot Mk 4 i było naprawdę nieźle. Przy moich preferencjach wybrałem Balentina ale kropka miała swój urok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Oskar2905 napisał:

Paradoksalnie prościej takie stereotypowe lampowe brzmienie jest uzyskać z tranzystora niż z lampowego otl-a. W lampowcu to transformatory głośnikowe powodują ten brak wysokich tonów i często basu który jest głównym składnikiem takiego brzmienia raczej ;) . Z otl-a tego nie uzyskasz bo to jest wzmacniacz output transformer less. Nie ma tam takiego transformatora.

No właśnie nie koniecznie chciałbym uzyskać "brak wysokich tonów", gdyż to właśnie ich obecność tak mi się podoba w tych słuchawkach. Poza tym na pewno ucierpi na tym szczegółowość.

 

19 minut temu, szczurz napisał:

Ze sprzętów nie lampowych idealną synergię z T90 (i z T5P też) mam na Balentine Earstrema.
Tylko Balentine wymaga kabla symetrycznego więc może alternatywą jest Headonic z tej samej firmy ale tego połączenia nie słyszałem.
Czasem pojawiają się używki.
 

Z tego co czytałem T90 to bardzo lubiane przez tego konstruktora słuchawki.

Z lamp słuchałem też T90 na little Dot Mk 4 i było naprawdę nieźle. Przy moich preferencjach wybrałem Balentina ale kropka miała swój urok :)

Z tranzystorów pewnie (w zależności od możliwości) poszedł bym w klon Lehmanna, może Burson Soloist SL, może Aune S16... Jednak zamarzyła mi się lampa. A wieść się niesie, że Beyery razem z OTL-ami tworzą magię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@markdover ja Ci polecam "zakolegować się" z Piotrem Ryką i posłuchać Beyerów z Twin Heada. Kiedyś zapraszał ciekawskich na odsłuchy, nie wiem jak teraz.

 

Według mnie do Tesli albo OTL na lampach DHT na wyjściu, albo zostaw lampy. :D Skądinąd DT880 czy HD600 słuchane z tego wzmacniacza to też pouczające doświadczenie. Tyle że za dobrą parkę lamp 45 czy 2A3 z siatkową anodą zapłacisz więcej niż za nabytek z giełdy hi-fi, a gdzie cena porządnych lamp sterujących i samego wzmacniacza? Ja tu nawet nie piszę, żeby to był ASL Twin Head, bo tam są jeszcze 3 pary lamp w zasilaczu. :) W każdym razie nie ręczę za efekt na "standardowych" lampach. Dlatego podkreślam - "zasmakować" to najlepiej u kogoś, albo na sprzęcie od kogoś. Tym sposobem ja do dziś nie wszedłem w posiadanie sprzętu lampowego. Może kiedyś do głośników, ale to prędzej będzie push-pull niż SE, i nie jestem przekonany, że na DHT.

 

Wyjaśnię może, to co powyżej napisałem. Otóż wynika to z moich preferencji - brzmieniowych i funkcjonalnych - że nie wszedłem w lampy. Doceniam to, co potrafi zrobić dobra lampa, ale preferuję to, co potrafi zrobić dobry półprzewodnik. Przykładowo kolega @szczurz zweryfikował swoje preferencje z tego, co powyżej przeczytałem, i Tobie zalecam to samo - usłysz, co wolisz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też słuchałem lamp i mi się to raczej nie podobało. Takie...mdłe to było. Mi to by się marzył za to OTL, ale kolumnowy ;) . Nie wiele takich konstrukcji powstało, ale kilka ich jest i są jakieś schematy na których się można opierać. Znika też problem transformatora i jego ograniczeń.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.09.2017 o 14:54, Oskar2905 napisał:

Ja też słuchałem lamp i mi się to raczej nie podobało. Takie...mdłe to było. Mi to by się marzył za to OTL, ale kolumnowy ;) . Nie wiele takich konstrukcji powstało, ale kilka ich jest i są jakieś schematy na których się można opierać. Znika też problem transformatora i jego ograniczeń.

Może warto:

http://allegro.pl/6c33c-w-pp-jako-otl-do-wlasnej-obudowy-i-nie-tylko-i6942020627.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności