Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Scam na lekarza z Wielkiej Brytanii


killwasi

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dostałem odpowiedź odnośnie ogłoszenia na OLX od standardowego scamera:

 

Cytuj
Jestem szczęśliwy i zadowolony z twojej ceny. Jestem lekarzem w Polsce, spędzając czas z rodziną w Wielkiej Brytanii. Zapłacę za pośrednictwem PayPal (www.paypal.com), która jest szybką, bezpieczną i niezawodną metodą płatności dla mnie. Daj mi znać koszt wysyłki do Wielkiej Brytanii.
Kupuję laptopa dla mojego syna jako prezent urodzinowy w jego urodziny. Zadbaj o wszystkie Przesyłki kosztem. Wróć do mnie z poniższymi szczegółami:

Nazwa:
Adres e-mail PayPal
Telefon komórkowy:

Lub możesz wysłać mi prośbę o płatność PayPal, więc kiedy otrzymam szczegóły, pójdę naprzód z płatnością za pośrednictwem systemu PayPal, a płatność zostanie zrealizowana tak szybko, jak to możliwe.

Dzięki
 
 
Czy z mojej strony jest jakiś sposób na pomoc w złapaniu kogoś takiego? Wiadomo, że to pewnie siatka scamerów, ale czy może wyciągnięcie jakichś danych i przekazanie ich policji może cos dać? Bo nie wiem czy go spłąwić czy się bawić :P
Wysłałbym mu kał w kartonie gdyby nie koszty wysyłki do WB :P
 
P.S. Jak zły dział to przenieście, ale lepszego nie znalazłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Adamesq. Płaci Paypalem po czym wycofuje. Ja się na tym nie znam ale widziałem dokładnie coś takiego na tym forum albo head-fi - już nie pamiętam. Podobno jak się nie wyśle to taki scamer potrafi nawet policją straszyć i zarzekać się że hajs wysłał.

 

A przedmiotem jest zwykły laptop Lenovo z polskim Windowsem. Więc na pewno synek lekarza na to czeka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można wycofać płatności - jak już dostaniesz potwierdzenie to kasa poleciała.

Inna sprawa, że oszuści mają kilka sposobów, wysyłają Tobie np. fałszywe potwierdzenie przelewu paypall na skrzynkę pocztową albo w ogóle wystawiają bezczelną informację, że aby przesłać pieniądze to musisz mieć aktywne i doładowane konto Paypal, oszukana osoba często sama posyła np 50% sumy na "swoje" konto... to jest tzw. przekręt Nigeryjski.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, s1ayto napisał:

Ciekawe. Kto tak w ogóle pisze xD Jedzie fejkiem na km ;) ale nie na takie rzeczy się ludzie łapią. No albo.. przegapiłeś interes życia :D

 

Jak to kto? Przecież jest napisane, że lekarz ;) Ale coś się zdaje, że jednak to translator pisze :P

Interes życia, ta :D

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, killwasi napisał:

Co do tego czy to scam to nie mam wątpliwości, bo już widziałem dokładnie ten sam schemat. A okoliczności tylko to potwierdzają ?

Pytanie czy da się coś z tym zrobić ?

 

Oczywiście że się da.

1. Możesz napisać do obsługi OLXa, żeby zablokowali mu konto.

2. Możesz napisać do obsługi PayPala, że podejrzewasz iż z tego konta będzie zrobiony przekręt, żeby je monitorowali i ruchy na nim.

3. Możesz napisać podanie do kaloryfera.

Wszystkie 3 metody przyniosą zasadniczo podobny skutek. A nawet jeśli konta zablokują, to sobie założy 10 kolejnych, ot taki poboczny folklor działania tego typu serwisów. A póki co wrzuć mu ignora w OLXie, a już na pewno w żadnym razie nie odpowiadaj i nie podawaj żadnych danych, jeśli nie chcesz żeby zalała Cię fala spamu. 

I zapomnij o temacie.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, killwasi napisał:

Właśnie dostałem odpowiedź odnośnie ogłoszenia na OLX od standardowego scamera:

 

 
Czy z mojej strony jest jakiś sposób na pomoc w złapaniu kogoś takiego? Wiadomo, że to pewnie siatka scamerów, ale czy może wyciągnięcie jakichś danych i przekazanie ich policji może cos dać? Bo nie wiem czy go spłąwić czy się bawić :P
Wysłałbym mu kał w kartonie gdyby nie koszty wysyłki do WB :P
 
P.S. Jak zły dział to przenieście, ale lepszego nie znalazłem.

 

 

przeciez to lekarz - nie sadze zeby chcial kogos oszukac :-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, killwasi napisał:

Właśnie dostałem odpowiedź odnośnie ogłoszenia na OLX od standardowego scamera:

 

 
Czy z mojej strony jest jakiś sposób na pomoc w złapaniu kogoś takiego? Wiadomo, że to pewnie siatka scamerów, ale czy może wyciągnięcie jakichś danych i przekazanie ich policji może cos dać? Bo nie wiem czy go spłąwić czy się bawić :P
Wysłałbym mu kał w kartonie gdyby nie koszty wysyłki do WB :P
 
P.S. Jak zły dział to przenieście, ale lepszego nie znalazłem.

 

 

Zgłoszenie gdziekolwiek nic nie da. Scamer kupił konto paypal albo ma doświadczenie i jedzie nawet na jednym z wielu swoich. Paypal idzie zawsze na strone kupującego, nawet może Cie zrobić tak, że nagra film z otwierania paczki z ziemniakami w środku i nie obronisz się podczas sporu na paypal numerem wysyłki. Paypal od razu grzecznie zwraca kupującemu wpłatę a ty masz problem. Przestrzegam przed takimi akcjami. Jak chce paypalem zapłacić to ok, tylko z opcją nie zakupu a wysyłki pieniędzy dla rodziny/znajomego, wówczas nic nie zrobi.

 

Metoda na takich gnoi jest tylko jedna, odpowiedzieć im ich własną bronią. Kupić konto paypal za btc, najlepiej gdzieś poza eu, podać dane do wpłaty szybko przerzucić wpłate na btc i wysłać zamiast laptopa maść, wiadomo jaką ;) 

Edytowane przez bigmaras
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8/4/2017 o 11:10, bigmaras napisał:

Metoda na takich gnoi jest tylko jedna, odpowiedzieć im ich własną bronią. Kupić konto paypal za btc, najlepiej gdzieś poza eu, podać dane do wpłaty szybko przerzucić wpłate na btc i wysłać zamiast laptopa maść, wiadomo jaką ;) 

 

Kusi :D Ale nie wiem czy mam aż tyle chęci :D

 

Dnia 8/4/2017 o 09:33, SlawekR napisał:

Oczywiście że się da.

1. Możesz napisać do obsługi OLXa, żeby zablokowali mu konto.

2. Możesz napisać do obsługi PayPala, że podejrzewasz iż z tego konta będzie zrobiony przekręt, żeby je monitorowali i ruchy na nim.

3. Możesz napisać podanie do kaloryfera.

 

Tylko, że tak się wycwanił, że wysłał mi sms'a z jakiegoś numeru wewnętrznego z prośbą o kontakt mailowy :P

 

Ku mujemu zaskoczeniu gościu wysłał mi swój prawdziwy (na to wygląda) adres. Obstawiałem, że poda coś w stylu skrytki pocztowej czy paczkomatu :P

A na moje pytanie: "Dlaczego uważa Pan, że laptop z polskim systemem z transportem na taką odległość to dobry pomysł na prezent?" nie odpowiedział :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, killwasi napisał:

 

Kusi :D Ale nie wiem czy mam aż tyle chęci :D

 

 

Tylko, że tak się wycwanił, że wysłał mi sms'a z jakiegoś numeru wewnętrznego z prośbą o kontakt mailowy :P

 

Ku mujemu zaskoczeniu gościu wysłał mi swój prawdziwy (na to wygląda) adres. Obstawiałem, że poda coś w stylu skrytki pocztowej czy paczkomatu :P

A na moje pytanie: "Dlaczego uważa Pan, że laptop z polskim systemem z transportem na taką odległość to dobry pomysł na prezent?" nie odpowiedział :D 

 

Sprawdziłeś ten adres? Ja też już takie "prawdziwe" adresy do wysyłki miałem. Sprawdziłem w Google Maps,  raz było to wejście do stacji metra, drugi raz placówka banku, a w zasadzie ściana z bankomatem :D Tak, że tego, z tym adresami "prawdziwymi" to bym się nie rozpędzał. A jak już jedzie po całości taki pacjent, to można przypuszczać że możliwie dużą ilością "wiarygodnych" przesłanek Cię zasypie. Cudzysłów nieprzypadkowy.

 

A spamerzy z OLXa, faktycznie zaczęli nawet smsy słać, dawniej ograniczali się do komunikatora OLXowego, a teraz tego im mało. I zawsze chcą "kontakt mailowy" "wyślij zdjęcia twój item na adres". A pozyskany wiarygodny adres mailowy, ma swoją wartość. 1000 gości odpowie z maila, mamy adres zwrotny, będzie co sprzedać spamerom mailingowym. Ja bym więc z maila nie odpowiadał, bo czasem to jest cała istotą jego "biznesu" żeby pozyskać adres. Ale pewnie już odpowiedziałeś, więc skutek osiągnął :D

 

Edytowane przez SlawekR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SlawekR napisał:

Sprawdziłeś ten adres? Ja też już takie "prawdziwe" adresy do wysyłki miałem. Sprawdziłem w Google Maps,  raz było to wejście do stacji metra, drugi raz placówka banku, a w zasadzie ściana z bankomatem :D Tak, że tego, z tym adresami "prawdziwymi" to bym się nie rozpędzał. A jak już jedzie po całości taki pacjent, to można przypuszczać że możliwie dużą ilością "wiarygodnych" przesłanek Cię zasypie. Cudzysłów nieprzypadkowy.

 

A spamerzy z OLXa, faktycznie zaczęli nawet smsy słać, dawniej ograniczali się do komunikatora OLXowego, a teraz tego im mało. I zawsze chcą "kontakt mailowy" "wyślij zdjęcia twój item na adres". A pozyskany wiarygodny adres mailowy, ma swoją wartość. 1000 gości odpowie z maila, mamy adres zwrotny, będzie co sprzedać spamerom mailingowym. Ja bym więc z maila nie odpowiadał, bo czasem to jest cała istotą jego "biznesu" żeby pozyskać adres. Ale pewnie już odpowiedziałeś, więc skutek osiągnął :D

 

Czy adres prawdziwy czy nie, jestem pewien że to scam na wysłanie mu darmowego kompa. Adres na street viwe wygląda legitnie, ale zdjęcia są z 2009, mimo wszystko strzelam że jednak te budynki mieszkalne nie zniknęły :D

Wystawiając swój nr tel na OLX trzeba się lczyć z tym, że będzie z każdego ogłoszenia pobierany i wklepywany w bazy danych telemarketerów. Ale póki co nie jest to w moim przypadku zbyt częste, więc nie narzekam :D Ale mam nadzieję, że jednak maila mi nie zasypie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, killwasi napisał:

Tylko, że tak się wycwanił, że wysłał mi sms'a z jakiegoś numeru wewnętrznego z prośbą o kontakt mailowy :P

 

Zapewne wykupiony wirtualny numer do wysyłania i odbierania sms. Masa firm świadczy takie usługi online i również można wykupić je anonimowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zrezygnowałem z jakiejkolwiek zabawy z nim i po prostu nie odpowiadam.

Co ciekawe od tego czasu zdążył mi się napatoczyć drugi taki sam. Kontakt przez OLX, ale od razu pytał się o maila translatorową polszczyzną :P Więc to pewnie dość powszechne.

 

W każdym razie uważajta wszyscy na takich i nie wiem czy da się coś jeszcze na ten temat powiedzieć czy do zamknięcia ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są automaty, harvestery, zbierające adresy mailowe do bazy danych, którą później odsprzedają firmom reklamowym. Standard, nie wolno nawet jednym słowem odpowiadać na takie maile, bo im tylko na tym zależy, jako na potwierdzeniu wiarygodności adresu i że jest "żywy". Bo to jest dla nich warunek wartości handlowej takiego adresu mailowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, SlawekR napisał:

To są automaty, harvestery, zbierające adresy mailowe do bazy danych, którą później odsprzedają firmom reklamowym. Standard, nie wolno nawet jednym słowem odpowiadać na takie maile, bo im tylko na tym zależy, jako na potwierdzeniu wiarygodności adresu i że jest "żywy". Bo to jest dla nich warunek wartości handlowej takiego adresu mailowego.

 

Ten drugi może i tak, ale temu pierwszemu raczej zależało po prostu na darmowym lapku ;) A na okoliczność spamerów mam kilka "stopni" adresów mailowych. Jeden czysty, drugi do "chcianego" spamu a trzeci do typowo szemranych spamogennych sytuacji ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności