Skocz do zawartości

Jaka ładowarka do DAP-ów i smartfona


Introverder

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Zastanawiam się nad kupnem nowej ładowarki - byłaby ona póki co do Galaxy S5 oraz DAP-a - teraz jest nim AK Jr, ale jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce zastąpi go inny DAP - o lepszej jakości dźwięku wyraźnie.

 

Czyli ładowałbym do tego Galaxy S5, nowego DAP-a i przydałoby mi się może więcej wejść, by w razie co gdy jestem w jakimś sklepie, a nie ma ładowarki a DAP jest rozładowany, to by samemu sobie może takie DAP-y podładować.

 

I tu pojawia się pytanie - czy iść w "quick charge" - taka specjalna technika - w wersji 3.0 lub 2.0 -  czy lepiej się w to nie bawić, bo degeneruje akumulatory albo niszczy elektronikę i jest np. zapodawany czasem za duży prąd, choć słyszałem, że podobno nic takiego nie grozi odnośnie za dużego prądu, że może smartfony/komórki oraz DAP-y mają wbudowane coś co reguluje ilość dopływu prądu, no i wiem, że nie wszystko obsługuje "quick charge" i co wtedy się dzieje np.

 

Jestem zielony, więc pytam rozeznanych w temacie..

 

A i co sądzicie o produktach firmy Aukey?

 

Biorę pod uwagę, że niektóre nowe DAP-y i telefony chyba przechodzą na typ USB-C końcówkę..

 

Opcję np. jakie widzę to:

 

 

https://www.x-kom.pl/p/334396-ladowarka-do-smartfonu-icy-box-ladowarka-sieciowa-2xusb-1a-2xusb-24a-qc-20.html

 

IB-CH403 to inteligentna ładowarka wspierające zaopatrywanie w energię nawet 4 urządzeń jednocześnie, w tym także z funkcją szybkiego ładowania. Posiada cztery wbudowane porty USB: dwa porty o natężeniu 1A oraz dwa porty o natężeniu 2,4A (jeden w standardzie QC 2.0).

 

 

https://www.aukey.pl/product-page/aukey-pa-u14-ładowarka-sieciowa-50w-6xusb

 

Symbol producenta: PA-U14 Black
6 x Port USB A
Input: AC 100-240V
Output (USB A): DC 5V/10A (Max), każdy port 2.4A max

(z jakimś Ai Power)

 

 

https://www.aukey.pl/product-page/aukey-pa-t11-ładowarka-sieciowa-60w-6xusb-a-quick-charge-3-0

 

Technologia: Qualcomm Quick Charge 3.0 oraz AiPower
4 x Port USB A AiPower
2 x Port USB A PowerAll Qualcomm Quick Charge 3.0
Input: AC 100-240V 50/60Hz 1.5A (Max)
Output (USB A AiPower): DC 5V 9.6 (Max), każdy port 2.4A max
Output (USB A PowerAll Qualcomm Quick Charge 3.0): DC 3.6-6.5V/3A, 6.5V-9V/2A, 9V-12V/1.5A

 

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko wiedzieć czy szybkie ładowanie wychodzi na zdrowie DAPowi. U mnie mogę ładować ładowarką od Note 4 , DAP AK300. Ale kanapkę z AK380 AMP już nie. Zestawowi lepiej służy ładowarka 5V/2,1 A od tabletu Samsunga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniasz czy wychodzi na zdrowie - organoleptycznie kiedy np. zestaw się zbyt grzeje czy jak coś się zaczyna dziać? Widzę, że obie ładowarki - od Note 4 i ta od tabletu chyba zapodają prawie te same V i A.. Ale może inaczej zadają prąd.

 

Ogólnie więc widzę, że z tymi A i V trzeba uważać :/.

 

Albo że np. ładowarka Aukey może średnio działać z wybrami DAP-ami, ale jak to wiedzieć jak wybrać dobrą do sprzętu hyh. Bo tam są jakieś technologie szybkie typu AiPower i właśnie "Quick charge" z Aukey (w wersji 2.0 lub 3.0).. i maksymalnie może zapodawać minimum 2,4 A na gniazdku.

 

Może najlepiej wziąć ładowarkę, która miałaby (mało takich widzę  - ale może źle szukam) gniazda 1,0A i np. 2.0A (2.4A). Oczywiście jakaś sprawdzona. I wtedy jakby mi się bardziej śpieszyło to dawać ładowanie do gniazda 2.0/2.4A a jak nie (na noc), to do 1,0A.

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest tak, że to bateria i jej sterowanie określa maksymalny możliwy prąd ładowania i taki sygnał dostaje ładowarka, która się do tego dostosowuje.

 

Podana wartość, że prąd ładowania baterii to np. 1.5A mówi o tym, że z takim właśnie maksymalnym prądem będzie ona ładowana oczywiście jeśli ładowarka będzie potrafiła obsłużyć taką wartość. Nawet jeśli podłączysz taką baterię do ładowarki o maksymalnym prądzie ładowania 3A to i tak się szybciej nie naładuje, bo sterowanie baterii na to nie pozwoli i ograniczy prąd ładowania do 1.5A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej pisał: ładowarka spokojnie może mieć większe natężenie, urządzenie samo sobie weźmie ile trzeba. Poza tym w gniazdku mamy baaaardzo dużo amperów. Dzieje się coś urządzeniom? Nie, biorą tyle ile chcą :P . Tutaj większą rolę gra napięcie. Jeśli do ładowania służy USB, to na pewno 5 V może być. Oryginalna ładowarka 5V 2A od smartfona spokojnie wystarczy. Czy quick charge? Potrzeby nie ma moim zdaniem. Kwestia wygody ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Note 4 mam tak, że quick charge działa mi tylko na kablu z zestawu chcąc wziąć inny kabel już nie działa nie wiem jakie to ma znaczenie poza tym że wiadomo są różne kable o różnych specyfikacjach.

Ja czytałem i słyszałem, że baterie są przystosowane do szybkiego ładowania i że im to nie szkodzi ale kto wie jak jest naprawdę, btw każde ładowanie szkodzi baterii zmniejszając jej pierwotną pojemność.

Moja bateria od Note 4 dopiero po 2 latach zmniejszyła swoją pojemność na tyle, że jest to odczuwalne ale pozwalające nadal normalnie pracować mimo, że korzystałem w około 30%-40% z quick charge przez ten cały okres, także sądzę że to dobry wynik, mimo korzystania z quick charge. 

Wszystko zależy od jakości baterii i na tym nie wolno oszczędzać, bo to chodzące bomby(tak jak afera z Note 7), jak urządzenie ma dobrej jakości baterię to wytrzyma długo niezależnie czy będziesz ją ładował normalnie czy w trybie szybkim, pamiętając, że i tak czeka ją nieuchronny koniec.

Ale czy DAP-owi potrzebny quick charge?

Myśle że zwykły powerbank wystarczy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem z ładowarek Aukey - Aukey PA-U36 (4xAiPower - 40W i 8A max przy napięciu 5V jak rozumiem). Niestety wiele modeli chyba nie jest dostępnych obecnie, ale to chyba rozsądny wybór, bo te ze sławetnym Quick Chargem są za 2 razy droższe, a i 4xUSB to taka rozsądną ilość i która pozwoli np  podładować parę np. DAP-ów w sklepie muzycznym, bo są one notorycznie rozładowane a zdarza się, że w sklepie nie ma nawet ladowarki do użycia . Rozumiem, że dane urządzenie tak jak w przypadku Qualcomm Quick Charge musi obsługiwać to AiPower, ale chyba 2 4A przy 5V sprawi, że żadne urządzenie nie zacznie fiksować (a i tak będzie troszkę szybciej niż przy standardowej ładowarce) oraz że akumulatory będą bezpieczniejsze (a u tak DAP-y naogół widzę , iż w manualu mają chyba zalecane ładowanie 5V przy 2A i że wyższe wartości i zmienne mogą sprawiać, że sprzę może zacząć gorzej działać), bo nawet jeśli jakieś urządzenie obsługuje Quick Charge 3.0 , to i tak niszczy to akumulatory smartfona czy DAP-a. Poza tym chyba więcej wad niż korzyści z Quick Charge i komplikacji a DAP-y chyba tego nie mają plus jak mają to może to źle działać.

 

Do ładowarki zamówiłem po 3 sztuki 2 modeli kabli: CB-CD3 oraz CB-D9, aby zawsze w razie potrzeby w sklepie muzycznym być samowystarczalnym i mieć nie tylko własną ładowarkę na parę urządzeń ale i stosowne kable stosownej długości - 2-metrowe , które są chyba specjalnie przystosowane do szybkiego ładowania, bo z innymi nie wiadomo jak jest do końca.

 

Ciekawe czy te kable są dobre tylko do ładowania czy w ogóle do ogólnego użytku - np. jak sobie radzą z przekazywaniem dźwięku z kompa na DAP-a, bo sądzę, że kable USB mają niespośledni wpływ na dźwięk - wiem, bo kiedyś robiłem testy kabli USB A-B między kompem a DAC-iem i nawet przy X1S różnice były duże. Ciekawe czy np. gość z Forza AudioWorks robi kable USB typu A - micro typu 2.0..

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aukeye są spoko. Mam u siebie w pracy na sprzedaż kilka modeli i klienci sobie chwalą. Sam czasem je używam (bardziej testowo) i też złego słowa o nich nie mogę powodować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Play. A mówisz o ładowarkach czy kablach Aukey  - czy może o jednym i drugim? :);). Trochę cieszy a jednocześnie martwi mnie niska stosunkowo cena kabli , bo jakoś zwykle kosztuje.

 

Jakby co kupowałem, by mieć już coś porządniejszego i pewniejszego :). 

 

Wybrana przeze mnie ładowarka oferuje chyba niezłe 8A na 4 gniazdka. Ciekawe jak hipotetycznie rozdzielałoby ampery , gdyby z 4 gniazdek szedł "full" tj. 2,4A na każdym z 4ech USB albo na 3ch full i podłączamy 4e urządzenie.

 

Swoją drogą juz mnie irytuje, że ostatnio ciągle coś muszę kupować, bo chwilowo nie mogę się zatrzymać. Wpierw słuchawki za jakieś 3 tys , potem integra za podobne pieniądze, której słuchanie sprawiło, że straciłem przyjemność ze słuchania muzyki na słabszym sprzęcie i ze musze jeszcze DAP-a z rego właśnie powodu dokupić a jeszcze przede mną zakup kilku kabli np. ;). I wszystko razem tworzy b.lsdny rachunek..

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable w niektórych ładowarkach są w zestawie :) kable też rzadko używam, ale jak biorę, to wiem, że aukey mnie nie zawiedzie. No solidny sprzęt, choć na początku sceptycznie do nich podchodziłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli Aukey mam na pewno jedno zastrzeżenie - ze nie ma z tych co mnie interesują w standardzie 3.1 ale może to aż nie takie potrzebne a drugi   większy dla mnie zarzut to to, iż 2 metry to max a do tego ta długość ciężko dostępna, bo prawdę mówiąc potrzebować będę dłuższych.. Przy układaniu zestawu od jakiegoś już czasu biorę pod uwagę dobieranie odpowiednich kabli  i mam tu na myśli teraz nie tylko długość ale i ich wpływu na dźwięk - choć do testów głębszych listw zasilających jeszcze nie doszedłem czy kabli zasilających ale USB np. już trochę sprawdziłem :);) i uważam , że ogólnie kable mają niepośledni wpływ na dźwięk, ale to tylko dygresja, bo to temat na inną okazję :);). Zresztą jak zmieniłem listwę z takiej taniej za 30 zł na taką za jakieś 300 zł, to różnica była duża ;). 

 

A wracając do tego , że potrzebować będę kabli dłuższych niż 2 metry mam na myśli np obsługę laptopa i jako karty zewnętrznej używanie przenośnego DAP-a i tu 2 metry to dla mnie za mało 

Edytowane przez Introverder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

imho sprzęt od Aukey jest spoko. Mam od nich kilka rzeczy i jeszcze mnie nie zawiodły. Z powerbanków to mogę ci polecić model XD20. Masz tutaj dobrą cenę, dodatkowo ten sprzęt szybko działa. Możesz skorzystać z różnych portów. Czy warto się na coś takiego zdecydować? Według mnie tak. Czy będzie działało to przez lata? Na to pytanie trudno jest mi na 100% odpowiedzieć. Swój sprzęt mam już ponad rok, na razie nie narzekam na jakość działania, ogólnie ponoć gadżety od Aukey są bardzo solidne, nie tylko powerbanki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Też szukam jakiegoś porządnego sprzętu . Często korzystam z komputerów , swojego telefonu. Nierzadko wyjeżdżam na przykład w podróże delegacyjne i nie zawsze mam dostęp do energii elektrycznej . Co warto kupić ? Przede wszystkim w tym aspekcie zależy mi na jakości . Cena jest tak naprawdę jest dla mnie tutaj sprawą drugorzędną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by ci się chciało więcej czytać, a nie tylko zadawać pytania to byś się sam dowiedział :-) w końcu u góry polecano już powerbanki Aukey. Sam mam też sprzęt tego typu (konkretnie XD10). Moja opinia na temat tych urządzeń jest bardzo pozytywna. Ceny są przystępne, można liczyć na błyskawiczne ładowanie, mi działa w sumie bezawaryjnie. No i takie gadżety są kompatybilne z różnymi urządzeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności