Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Konfiguracja routerów :)


sn4ke

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwotnie założyłem status, odezwał się tylko Marek, ale stwierdziłem, że to jest trochę za dużo pisania jak na statusy, a tu jest bardziej stosowne miejsce i może jeszcze ktoś coś więcej podpowie. Niby lepszym miejscem są jakieś pclaby, ale tu też jest jakaś gromadka osób mająca względne pojęcie :) Jak będzie posucha to pójdę z tym dalej :P

 

Tak więc (prawie) zawsze podłączałem modem / router od dostawcy kablem do komputera stacjonarnego i nie przejmowałem się prędkościami, bo na kompie śmigało maksymalną prędkością, żonie po wifi starczało na YT i łapało zasięg dla komórki w łazience :D No, ale niestety życie to nie bajka i pokój gdzie stał komputer został przeznaczony dla Młodego, komp wyleciał tymczasowo do sypialni i nagle do routera zrobiło się ok 10m przez powiedzmy 2-3 ściany. Nadajnik to router Connectbox od UPC (ten nowy biały, nie mylić z Horizon), ma wsparcie dla N, a po lanie 1Gbps. Nie chciałem się bawić w kompie w wewnętrzne karty wifi, więc podpiąłem swój sprawdzony w boju Netgear WNR3500L na Tomato w trypie AP. Prędkości są niestety marne jak na dostępne 120/10Mbps (po kablu tyle miałem) i max jaki mi się udało uzyskać to jakieś 50-60/10Mbps, ale przy pobieraniu jak mi się rozbuja do 4MB/s to mogę być szczęśliwy (z tych samych źródeł wyciągało powyżej 10MB/s). Dodatkowo chciałbym w końcu ponownie używać DLNA w TV, a TV ma już swoje lata i nie ma wifi, tylko LAN, a router UPC nie ma wsparcia dla DLNA, żeby sobie ot tak podłączyć. Nie wchodzi też w grę ciągnięcie przez mieszkanie 10m kabla sieciowego do kompa żeby pozostać na jednym routerze.

 

No i co chcę uzyskać. Routery WNR3500L v1 mam generalnie dwa, oba na Tomato, oba mają pod Tomato różne typy pracy w tym AP czy też Repeater. Chcę uzyskać lepsze prędkości w stacjonarce po wifi (czyli prawdopodobnie wyłączyć wifi w Connectbox i podłączyć do niego Netgear przez LAN), chcę strumieniować po DLNA do telewizora i żeby to strumieniowanie działało mi tak samo na obu urządzeniach (czyli bez względu czy siedzę na kanapie przed telewizorem, czy też chcę puścić strumień z komputera w innym pokoju na ten sam telewizor), no i w miarę możliwości żeby zasoby sieciowe obu routerów po USB były widoczne w całym domu. Ten ostatni temat przerabiałem już na pojedynczym routerze i do gniazda USB podpiąłem hub usb, a do niego zwykłą drukarkę Samsunga po USB, pendrive i dysk USB (FAT32 + NTFS) i wszystkie zasoby były widoczne w urządzeniach sieciowych, nie wiem czy to zadziała na dwóch routerach. No i kwestia konfiguracji routerów - czy muszę nadać im statyczne IP podłączając najpierw przez LAN? Chodzi o to, żebym mógł się logować na PA obu routerów (i sprzętu UPC) bez konfliktu adresów. Jakoś nigdy nie mogłem ogarnąć jak działać w trybie repeater bez konfliktów na sprzęcie ;) Jakby mi zależało tylko na prędkości, to bym podpiął AirLive z zakazanym softem bez limitu mocy nadawania, ale zależy mi właśnie na tych pozostałych funkcjonalnościach jakie daje Tomato, DLNA i USB

 

Z góry dzięki za wszelkie porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to przez 2 lub 3 sciany na tym routerze uzyskałeś 50-60Mb to jak miałbym być szczery to mega dobry wynik. Napisz jeszcze na jakiś częstotliwościach masz wifi 2,4 czy 5GHz? To ważne bo 5 ma dużo lepsze transfery ale na krótkich odcinkach, im dalej tym gorzej. 2,4 mniejszy transfer ale dalej sieje i lepiej przez ściany. Druga kwestia sprawdź na jakich kanałach sąsiedzi nadają i znajdź najmniej oblegany. Trzecia przerabiałem kiedyś, dawno temu netgary i lepiej mi hulało to na ddwrt niż na pomidorze. Czwarta to nie są routery ze zbyt dobrym pokryciem wifi więc nie oczekuj cudów. Ja ostatnio przerobiłem trochę skrzynek i ostatecznie zostałem przy synology RT2600ac. Dla mnie zasięg, soft, funkcje, stabilność dwie półki wyżej aniżeli cokolwiek nawet droższego co miałem w rękach.

I jeszcze jedno, ściana ścianie nie równa - zbrojenia, instalacje to wszystko dodatkowo blokuje.

Edytowane przez bigmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są ściany bez zbrojeń. Konstrukcyjne to mam tylko w kluczowych miejscach, czyli wyznaczających kształt mieszkania (potrafiłem stępić wiertło Boscha w czasie wiercenia), a reszta to w większości cegła, ew miejscami regips to co dodawaliśmy.

 

Co do megadobrego wyniku to może być lepiej, bo zachowując odległość i ten sam sprzęt z nieco lepszą widocznością (czyli postawiłem na parapecie naprzeciwko drzwi w pokoju Młodego i na drodze była jedna ściana) potrafiło się rozbujać do 8MB/s, a w testach potrafiło pokazać ponad 70Mbps, ale tam stać nie może. Generalnie te Netgeary jak na bezantenkowce są naprawdę mocne, sprawność i stabilność też ok, bo kilka lat temu stawiałem sobie seedbox do torrentów (transmission) na routerze ;)

 

Cały czas chodzi mi jednak o to czy ktoś próbował bawić się DLNA i udostępnianiem urządzeń sieciowych przy kilku spiętych sprzętach. Czy to jest widoczne tylko przy bezpośrednim połączeniu z tym konkretnym routerem jeśli jest nadajnikiem, czy też funkcjonalność zanika w trybie repeatera? No i czy router podłączony do TV też musi mieć DLNA, czy wystarczy, że serwer DLNA jest odpalony na innym routerze z którego nadajemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sam sobie odpowiedziałeś gdzie i co tłumi. Skoro na lepszej widoczności, czyli rozumiem z mniejszą ilością ścian pomiedzy urządzeniami jest lepiej. A przez ściany gorzej, zatem one tłumią. W ścianach masz zepewne też instalacje, leci kabel z prądem na pewno a to wytwarza zawsze bariere. Raczej za dużo nie ugrasz w takich miejscach i tylko z pomocą porządnych routerów z mocnymi antenami.

Co do DLNA to w ogóle tego nie używam. Mam pod telewizory małe komputerki sff podpięte co robią za kina domowe, serwery etc. Natomiast zasada dlna jest prosta, masz serwer który nadaje i klient, który odbiera i rzuca na telewizor. Nie wiem czy urządzenia nie muszę być jakoś certyfikowane do tego. Generalnie to mają telewizory teraz co raz częściej. Ale nie podejmę się diagnozy czemu nie działa u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działać działa, ale w pokoju gdzie stoi TV mam tylko router UPC, a Netgera mam na ten moment tylko jako AP przy kompie w sypialni - pisałem o tym w pierwszym poście. Po prostu przyznam, że nie wiem jak po ludzku ustawić tu repeater, żeby nie robić konfliktów i żeby zdalnie po wifi grzebać w konfigu routerów jak domyślnie mają ten sam adres sieciowy PA. Muszę wyciągać lapka, podpinać się po LAN i zmieniać na drugim routerze adres sieciowy żebym mógł potem wejść w konfig po wifi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi router może spokojnie jako AP działać - tylko wyłącz w nim DHCP i nie podpinaj się do WAN. Będziesz w tej samej podsieci i unikniesz problemów z widocznością urządzeń.

W niektórych modelach możesz całkowicie wyłączyć udostępnianie internetu.

Ja bym pociągnął po prostu kabel do drugiego routera. Ustawiłbym go w innym pomieszczeniu. Jeśli masz mało sieci wifi w okolicy to możesz spokojnie te 130 - 170 Mbitów na "ence" 5GHz uzyskać w tym samym pomieszczeniu gdzie router. Jeśli masz tylko 2.4GHz to max 120 Mbps przy bardzo dobrych wiatrach...

 

uPnP gryzie się często z Repeaterami - TV Samsunga np. nie wykrywa mi żadnego urządzenia (klonowanie MAC i te sprawy)

Edytowane przez paatos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, paatos napisał:

Drugi router może spokojnie jako AP działać - tylko wyłącz w nim DHCP i nie podpinaj się do WAN. Będziesz w tej samej podsieci i unikniesz problemów z widocznością urządzeń.

W niektórych modelach możesz całkowicie wyłączyć udostępnianie internetu.

Ja bym pociągnął po prostu kabel do drugiego routera. Ustawiłbym go w innym pomieszczeniu. Jeśli masz mało sieci wifi w okolicy to możesz spokojnie te 130 - 170 Mbitów na "ence" 5GHz uzyskać w tym samym pomieszczeniu gdzie router. Jeśli masz tylko 2.4GHz to max 120 Mbps przy bardzo dobrych wiatrach...

 

uPnP gryzie się często z Repeaterami - TV Samsunga np. nie wykrywa mi żadnego urządzenia (klonowanie MAC i te sprawy)

 

170Mb na 5GHz przez 3 ściany, 10m na routerku z wbudowaną anteną? bez jaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć dobrą prędkość to tylko kabel. Chcesz szybciej, to światłowód. Ja mam pociągnięty fiber po domu i zero problemów z prędkością :)

Wifi nadaje się zeby sobie pogodę w brandzlofonie zsynchronizować.

M

Edytowane przez sp5it
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności