Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

m@tys

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam problem.

Otóż niedawno zauwazylem ze sygnal USB z mojego kompa (asus z97 pro gamer) niesamowicie szumi.

jako dac pracuje audiolab m-dac.

Probowalem zmieniac kable, gniazda itd, nic nie daje.

Dzwiek tez daje wiele do zyczenia... (wczesniej bylo ok)

 

wiecie moze co to moze byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to pierwszą "linią ataku" przy problemach z USB jest sprawdzenie czy wszystko jest prawidłowo uziemione (czy łapie tę samą masę). Najlepiej podpiąć i kompa i DACa do tej samej listwy zasilającej, po upewnieniu się, że jest uziemiona ;) No i oczywiście sprawdzenie połączeń zasilających milion razy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze jest to ze jak podlaczylem tymczasowo po optyku, to w momencie trzymania kabla usb w m-dacu jest taki sam szum/trzaski.

narazie nie mam mozliwosci zainstalowania linuxa..

zadnych updatow nie robilem.

Ot, uruchomilem kompa i nagle cos sie spierdzielilo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sp5it napisał:

Usb nie szumi. To sygnał cyfrowy a nie analogowy.

Sygnał w magistrali USB jest analogowy, a tylko jego interpretacja jest cyfrowa, więc jak najbardziej ma prawo szumieć. Oczywiście nie są to szumy, które na wyjściu są słyszane jako szumy, ale tak jak napisał autor słyszalne są trzaski itp. Więc jeśli dobrze rozumiem, OP obstawia że ma jakieś szumy/zakłócenia na USB, które w efekcie powodują przekłamania bitowe, a te natomiast trzaski itp na wyjściu DACa.

 

21 minut temu, Oskar2905 napisał:

Co mogło się zmienić w uziemieniu jeśli nie były przepinane żadne kable? Ściągnij linuxa i zobacz jak tam to wygląda. Miałeś jakieś updaty windowsa ostatnio albo zmieniałeś sterowniki czy coś?

Mogło się po prostu upalić/oderwać. Mogło to powstać w kablu zasilającym DACa, w samym DACu, w kompie - opcji jest sporo. Autor mógł przepiąć do innego gniazda nieświadom wpływu. Nię mówię, że to jest powodem, ale warto wziąć pod uwagę taką możliwość. Również jestem zdania, że zdecydowanie warto sprawdzić oczywiście sterowniki czy bootowalnego linucha ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sp5it napisał:

Usb nie szumi. To sygnał cyfrowy a nie analogowy.

 

To, że jest cyfrowy nie znaczy, że nie da się go zakłócić. Przykładem jest DVB-T, możesz mieć dobry zasięg, ale zakłócenia powodują pikselizowanie obrazu. W dźwięku to objawia się nie tyle szumem, co trzaskami - to i to z resztą ma podobny wykres (w sensie matematycznym).

Zgadzam się z kolegą wyżej. Może być do tego np. coś z zasilaczem i np. komuś może szumieć z podłączonym zasilaczem a innemu nie.  Albo może szumieć z jednym sprzętem a z innymi nie. Zależy jak zrobione jest uziemienie i jakiej jakości jest kabel - gorszy kabel jest bardziej podatny na zakłócenia i jeśli w komputerze jest coś nie tak, to taki kabel tylko pogarsza sprawę.

Osobiście też polecam uważać na manipulacje kablami i wtyczkami przy grającym sprzęcie. Jeśli zakłócenia docierają aż do wyjścia i kabel coś przeniesie, to uszy mogą zaboleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, sp5it napisał:

Usb nie szumi. To sygnał cyfrowy a nie analogowy.

 

WTF, Pal?

Laptopy sieją syfem jak pojeb@ne.

 

Rozwiazanie prostsze: korzystaj z laptopa na zasilaniu bateryjnym = zamknięty obwód i po kłopocie.

Dla zamożnych: Jitterbug albo inny iPurifier, czy coś podobnego. Mam - robi różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, m@tys napisał:

narazie nie mam mozliwosci zainstalowania linuxa..

Linuksa nie musisz instalować na dysku, można uruchomić z płyty czy pena.

 

12 minut temu, Tux napisał:

To, że jest cyfrowy nie znaczy, że nie da się go zakłócić. Przykładem jest DVB-T, możesz mieć dobry zasięg, ale zakłócenia powodują pikselizowanie obrazu.

Można zakłócić, ale dzięki temu, że sygnał jest cyfrowy, nie ma możliwości zmiany jakości dźwięku czy obrazu.

Edytowane przez Sebenicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sebenicz napisał:

Linuksa nie musisz instalować na dysku, można uruchomić z płyty czy pena.

 

Można zakłócić, ale dzięki temu, że sygnał jest cyfrowy, nie ma możliwości zmiany jakości dźwięku czy obrazu.

 

Compadre, kumam co chcesz powiedzieć. Myślę, że już ludki wiedzą o co chodzi, więc w technikalia wnikniemy innym razem ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tux napisał:

Instalacja? To chyba musi być z tą instalacją naprawdę źle.

 

Najczęściej stare budownictwo a co za tym idzie stare okablowanie. Wiele osób boryka się z tym problemem i z tego co pamiętam to @Inszy też u siebie z tym walczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bigmaras napisał:

 

Najczęściej stare budownictwo a co za tym idzie stare okablowanie. Wiele osób boryka się z tym problemem i z tego co pamiętam to @Inszy też u siebie z tym walczył.

 

Możliwe. Ja co prawda też mieszkam w starym bloku... ale niemieckiej roboty i jakoś bangla. Poza tym jeszcze ktoś w okolicy może siać zakłócenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności