Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

O2/ODAC + HD600... coś nie tak.


Lumperator

Rekomendowane odpowiedzi

Dałem dodatkową szansę O2/ODAC. Tym razem sprawdziłem z LM4562 oraz Muses 8820. Te pierwsze tak jak sądziłem, zagrały sztucznie. Ich brzmienie jest nadmuchane, środek mało naturalny. Sprawdziłem więc czy jako dodatkowe wzmocnienie w Gain będzie grać lepiej, ale też słabo to zabrzmiało. Zapomniałem, że miałem jeszcze schowany Muses 8820. Niestety tylko jedną sztukę, więc wsadziłem w Gain. Wraz z 2x LM4562 słabo. Po wsadzeniu standardowych 2x 4556 - dalej słabo. Dałem więc 2x 5532 - jakoś chudo i bez polotu, ale z niezłą holografią. No to na koniec jedyne co mi zostało 2x LME49860... znaczna poprawa. Znacznie zyskał środek pasma i ogólne wrażenie jednorodności dźwięku. Bas przesunął się trochę w dół.

Głosy mają energię, barwę i przyjemne w odbiorze pogłosy. W końcu zniknęła matowość, która tak mnie denerwowała. Detale łatwiej wyłaniają się z tła. Mimo to wciąż brakuje mi trochę więcej swobody w graniu i lepszej separacji instrumentów. Spróbowałbym jeszcze z LME49990, ale nie wiem czy warto dalej się w to bawić. Muszę faktycznie pomyśleć o tym Bursonie

Edytowane przez Lumperator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz o tym że LME49860 to dokładnie to samo LM4562 i LME47920? Potwierdzone bezpośrednio u inżyniera byłego National Semiconductor pracującego nad tą kostką. Zmieniając standardowe NJM4556 na coś innego obcinasz moc wyjściową wzmacniacza. Większość innych opampów będzie miała prąd wyjściowy 2-5 razy mniejszy. LME49990 zdecydowanie NIE nadaje się do O2. Jest za szybki i będzie niestabilny. W najgorszym wypadku możesz nawet spalić wzmacniacz i podłączone słuchawki. Do stopnia wyjściowego nie znajdziesz nic lepszego od NJM4556 o odpowiednim prądzie wyjściowym (no dobra, znam jeden wyjątek w postaci  OPA1688 na podstawce) 

Zmiana opampa wejściowego na coś lepszego niż np. NE5532/NJM2068/NJM2114/LM4562 też nie ma sensu bo będzie mocno ograniczany przez NJM4556 w buforze.

Zabawa z kostkami w O2 nie ma sensu. Wrzucając losowo kostki bez żadnej wiedzy można jedynie stracić a nie zyskać na jakości. Jak ktoś chce rzeczywiście coś lepszego najprostszym rozwiązaniem będzie zakup innego wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem nie pozostaje mi nic innego jak przyznać Ci rację i zakończyć zabawę z O2. Dzięki za proste wytłumaczenie problemu :)

Jedynie w kwestii LM4562 i LME49860 pozwolę mieć odmienne zdanie. Faktycznie na papierze to może być to samo, ale ich brzmienie wkładając jeden po drugim RÓŻNI się. Dla mnie 49860 ma bardzo charakterystyczne brzmienie, zawsze go poznam. W ślepych testach bez problemu go odróżniałem od innych.

Edytowane przez Lumperator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie słyszysz różnice w nadrukowanych literkach ;) http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/132471-national-opamp-inflation-24.html#post1928440

Zapraszam do wzięcia udziału w naszej forumowej zabawie. Kilka opampów do posłuchania. Skoro są różnice pomiędzy LM4562 i LME49860 to między LM4562 i MC1458 czy TL072 powinny być ogromne ze 100% wynikiem w ABX.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem jest informacja, że LM4562 i ME49720 to te same układy i zgoda. Natomiast 49860 jest tym samym co 49720, ale dla optymalnych warunków pracy wymaga wyższego napięcia. Zatem ma prawo inaczej brzmieć na tym samym napięciu od dwóch pozostałych. Według mnie gra miększym basem i bardziej koloryzuje dźwięk. Nie mówię, że jest to zaleta, ale niektórym osobom taka prezentacja może się podobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności