Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Różnica w jakości i charakterze brzmienia - Opus / Pioneer 100R / Fiio X5 III


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przymierzam się do zakupu któregoś spośród tych trzech DAPów:

 

- Opus #1

- Pioneer 100R

- Fiio X5 III

 

Czy mógłbym prosić o podanie konkretnych różnić dotyczących samej jakości oraz charakteru brzmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretna różnica jest taka,że każdy gra inaczej. Tak to się Panie nie da opisać :) Trzeba samemu potestować. Od pewnego poziomu trudno już mówić o spektakularnych różnicach jakościowych, prędzej o różnych drogach do osiągnięcia celu. Własnych odsłuchów nic Ci nie zastąpi.

A osobiście i tak uważam, że największą różnicę, przy tym poziomie jakościowym jak podane modele, to zrobią słuchawki. Od tego należy zaczynać, jeśli szukamy maksymalizacji jakości. A później to już tylko szukasz synergicznego sprzętu, ewentualnie optymalizując synergia-jakość-cena.

Zaczynanie od odtwarzacza, to robota od tyłka strony. Bo może się zdarzyć, że DAP topowy, ale synergii nie będzie i tylko kiszka pozostanie.

To oczywiście moje osobiste zdanie. Ale tak mi podpowiada doświadczenie. Wolałbym topowe słuchawki z byle Iphonem, niż średnie słuchawki z topowym DAPem. Skutek będzie lepszy w tym pierwszym przypadku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak uważam jak wyżej napisałem? Bo z doświadczenia wiem, że mając IE800, SE846, Angie, czy tam iSine, to wybrałbym do każdej pary inne źródło jako idealne. Dlatego trzeba zacząć od słuchawek i odpowiedzieć sobie jakie będzie obciążenie źródła, a później dopiero dobierać źródło. Inaczej to totalnie loteria.

SE846 nie grają z HTC10, za to grają z LG V10, średnio z Pioneerem 100R, za to takie Angie całkiem ok grają z HTC10 i Pioneerem. Itd itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np Fiio X5 III świetnie zgrywa sie z Musical Fidelity MF100 i z TripleFi 10 Pro. Nawet BossHiFi B8 bez modów całkiem fajnie brzmi, choć były opinie że bez modów nie da się słuchać (ale na innych DAPach). Uważam X5 III za neutralny a zarazem muzykalny DAP, który świetnie nadaje się do słuchania muzyki i radości z tego faktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Koledzy wyżej napisali, zależy przede wszystkim od słuchawek z jakimi ma grać DAP, przy czym nie muszą być absolutnie topowe, ale trafiające w preferencje. I nic nie zastąpi własnego odsłuchu. A tak poza tym to wszystko gra inaczej. Przy tej klasie każdy wybór będzie dobry, a zależy też od wymagań co do funkcjonalności DAPa (streaming, Tidal, Android, wyjście zbalansowane, DAC-USB, czas działania na baterii itd.), wyposażenia.

Można spotkać opinie, że Pioneer czy Opus to "klasa wyżej" niż FiiO, jednak mając teraz na przykład XDP-100R i X5III to FiiO na mój słuch nie odstaje dużo od Pionka. Przy porównaniach słychać oczywiście inny charakter DAPów i  X5III względem Pioneera jest bardziej muzykalny, nie rozkłada dźwięku na czynniki pierwsze, ma więcej ciepła na średnicy, podoba mi się w nim barwa wokali, bas ma więcej masy, ma też dosyć werwy, a Pioneer jest bardziej analityczny i dynamiczny, ma bardziej kontrolowany bas. Ale to są raczej niuanse, jeden i drugi przyjemnie brzmi. I muszę powiedzieć, że po dłuższym odsłuchu, czym dłużej  się porównuje i będzie przesłuchiwać na różnych utworach i słuchawkach, to naprawdę trudno się zdecydować na jednego.

Najważniejszy jest dobór słuchawek. Gdy miałem kiedyś Momentum, a widzę, że je chyba masz, to na przykład kompletnie nie zgrywały mi się z iBasso DX90 a z przyjemnością słuchałem z iPodem Touch 4G, odtwarzacz o tzw. klasę co najmniej niżej niż iBasso, ale świetnie grał z Momkami. Może więc też wystarczyć Taczka albo dobry telefon i w tym przypadku lepiej mieć lepsze słuchawki niż topowego DAPa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując już od kwestii samej synergii...

Interesuje mnie na tę chwilę przede wszystkim szeroka scena, separacja i muzykalność.
Który z wymienionych DAPów spisze się w tej kwestii najlepiej?

 

Używam go będę z Sennheiser Momentum (over ear) i LimeEars LE3SW, na dłuższą metę może sprawię sobie coś lepszego jeśli chodzi o słuchawki.

Niemniej jednak głównym zadaniem DAP'a będzie stanowienie źródła dźwięku w moim samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki nie są przecież złe (Momentum, LE3SW). Niestety Momentum już nie mam, więc nie wiem jak zabrzmią z powyższymi DAPami. Limonków słuchałem kiedyś tylko uniwersalnej testowej wersji, w ciemno bym obstawiał, że będzie synergia z jaśniejszym i muzykalniejszym FiiO, ale Pioneer jest na tyle transparentnym DAPem, że też powinno być OK. Scena większa w Pioneerze a separacja na podobnym poziomie w X5III i w Pionku. Opus 1 nie ma WiFi ani bluetooth, więc jak chcesz odtwarzacz jeszcze jako źródło do auta, to z powyższych chyba i tak zostaje FiiO albo Pionek. 

Do sterowania w aucie przyda się FiiO RM1 z uchwytem na kierownicę, z FiiO i z Pioneerem też działa http://www.mp3store.pl/article/fiio-rm1-pilot-zdalnego-sterowania-ean.6953175790181,2016340884565171923.html

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiio ma nowy FW a tam dodali obiecywane car-mode. Można więc bez pilota jeśli w samochodzie jest sterowanie standardowe na kierownicy. Wystarczy sparować raz i święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności