Skocz do zawartości

Od jakiego rozmiaru woofera robi się 3 drożny zestaw.


Brain

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma reguły. Wszystko zależy od tego "jak sobie radzi" głośnik niskotonowy na średnich tonach, albo jaką wysokotnonówkę wybrałeś (im wyższy Fs tym wyżej musi być cięta). Niektórzy wolą średnicę z głośników wysokotonowych, a niektórzy z nisko-średniotonowych. Widziałem nawet 2 drogi na 30cm tonsilu (chyba 30/80) i raczej nie było dziur w paśmie. Wszystko zależy od doboru głośników. Moim zdaniem jeśli już wchodzi się na głęboką wodę i robi się zestaw 3 drożny to poniżej 25-30 bym nie schodził, bo to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Bywalec
Dnia 4/22/2017 o 15:05, Oskar2905 napisał:

Nie ma reguły. Wszystko zależy od tego "jak sobie radzi" głośnik niskotonowy na średnich tonach, albo jaką wysokotnonówkę wybrałeś (im wyższy Fs tym wyżej musi być cięta). Niektórzy wolą średnicę z głośników wysokotonowych, a niektórzy z nisko-średniotonowych. Widziałem nawet 2 drogi na 30cm tonsilu (chyba 30/80) i raczej nie było dziur w paśmie. Wszystko zależy od doboru głośników. Moim zdaniem jeśli już wchodzi się na głęboką wodę i robi się zestaw 3 drożny to poniżej 25-30 bym nie schodził, bo to nie ma sensu.


Wszystko zależy, ogólnie dla mnie to 2-way ma sens przy zastosowaniu naprawdę dobrego midwoofera, a takie midwoofery są niekoniecznie tanie. Inna kwestia jest też taka, że poziom komplikacji zwrotnicy w 3-way znacząco rośnie, ciężko bez wiedzy i sprzętu pomiarowego to tak naprawdę zgrać ze sobą. 
Natomiast większość głośników o średnicy 8" i większej raz, że będzie miało problem na środku ze względu na Mmd oraz na łamanie się membrany, rezonanse na końcu pasma a poza tym jest jeszcze kwestia tego, jak wygląda kierunkowość takiego przetwornika w kontekście pracy na średnicy/wyższej średnicy. Poza tym jest baffle step loss, wpływ obudowy i tak dalej. Masa tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko wiem tylko że jak dla mnie nie ma sensu robić np. 3 droznych z niskotonowym np. 17 czy 20cm. Po co robić coś takiego jak średnica i tak idzie ze sredniotonowego? Już lepiej wtedy użyć z 25-30cm niskotonowego i będzie jakiś efekt. Co do dwudroznych to tak jak pisałem są dwie "szkoły" jedna dzieli pasmo zwrotnica tak żeby średnica była z wysokotonowki a inny tak żeby średnica była z nisko-sredniotonowego. Ja wolę ta druga opcję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności