Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Recenzja Astell & Kern AK300 (+ AMP380)


EvilKillaruna

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zawsze super recenzja, gratulacje. ak300 to pierwsze astell którego zdecydowałem się kupić i to bardzo fajny player z naprawdę dobrym dźwiękiem ale wygląd, wykon i lepsza ergonomia mu nie pomogła i u mnie przegrał z "lampowym" brzmieniem colorflaja c10 (zresztą nie tylko on :P). Takie troche za grzeczne i mało wciągające brzmienie jak na mój gust, no i mógłby być tańszy. Brak 2 slotów na karty pamięci w całej serii 3xx to tez spore faux pas zwłaszcza że poprzednicy to mieli.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkim się zgadzam!

 

Na dodatek Autor recenzji, jak widzę, zgodził się z moją opinią, że AK300 wcale nie brzmi ciepło, lecz neutralnie (naturalnie) - czyli po prostu oddaje naturę nagrania. Od początku miałem podobne przekonanie, chociaż na forum zazwyczaj występowały inne opinie (aczkolwiek Maciux w swojej recenzji też w zasadzie na to zwrócił uwagę).

 

Świetna recenzja: rzeczowa i obiektywna.

Edytowane przez westberg
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek Autor recenzji, jak widzę, zgodził się z moją opinią, że AK300 wcale nie brzmi ciepło, lecz neutralnie (naturalnie) - czyli po prostu oddaje naturę nagrania.

Po wczorajszym odsłuchu na moich słuchawkach, odniosłem inne wrażenie, niż Ty, Westberg - że AK300 brzmi właśnie ciepło (a że oddaje naturę nagrania - z tym się zgodzę). Wokal w AK300 jest duży, obecny, namacalny, "przy kości", mięsisty. Ale za mało w brzmieniu AK300 jest lekkości na średnicy, rozbłysku detali i wybrzmień na górze pasma. Dźwięk na tle AK380 (ale i tańszej X5 III) jest trochę zbity i ciut "duszny". Trochę klaustrofobiczny. Brakowało mi przestrzeni, aury AK380, ale i tańszego X5 III.

Zaskakujące to jest o tyle, że niby Layle II są produkowane pod DAP-y Astella, a w tym przypadku o dziwo(!) wolałem duet X5 III + Layla II, niż AK300 + Layla II.

Gdyby nie X5 III, to AK300 by mi się ogólnie podobał, bo w moim odczuciu to przyjemniejszy dźwięk, niż w przypadku DX200, choć o zupełnie innej sygnaturze. Tak jak dwa odległe bieguny - AK300 (ciepło), DX200 (chłodno). A wobec obecności X5 III, AK300 pozostawił po sobie we mnie trochę niedosytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia gustu: porównywałem na bieżąco AK300 z DX90 i tym QP1R, no i wraźenia pogrubienia nie usłyszałem. Grał najbardziej neutralnie, ale i najbardziej klasowo. Ani klaustrofobii, ani duszności na tle pozostałych. W zasadzie pod względem tzw.holografii AK300 prezentował się najlepiej.

Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

U mnie w astellach wygląda to tak: AK380 > AK240 > AK300 > AK320 > AK70 - nowy Fiio X5 III jest gdzieś pomiędzy AK240 a AK300, a nowy DX200 ustawiłbym na równi z AK300 choć doceniam jego moc i wszystko co ma to niestety nie moje brzmienie.

Szkoda, że za te pieniądze AK nie sprzedaje w zestawie AMPa on dużo układa i poprawia, niby to szczegóły, ale jak zwykle te szczegóły maja największe znaczenie.

Niestety AMP i AK380 pozostaje w strefie marzeń :)


Kwestia gustu: porównywałem na bieżąco AK300 z DX90 i tym QP1R, no i wraźenia pogrubienia nie usłyszałem. Grał najbardziej neutralnie, ale i najbardziej klasowo. Ani klaustrofobii, ani duszności na tle pozostałych. W zasadzie pod względem tzw.holografii AK300 prezentował się najlepiej.

Bo Wulkan słucha na AK380

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jakubie za recenzję ! Chetnie (z ciekawości) poczytałbym Twoje opisy modeli 320 i 380.

 

A powiedz mi - jak sądzisz - albo może po prostu wiesz - czy konwersja DSD w locie do PCM powoduje , że brzmienie DSD staje się uboższe z AK300 ? Gorsze ? Sam raczej nie mam w swojej ulubionej muzyce plików DSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zgadzam się co do testowej oceny połączenia AK300+AK380AMP.

 

Zdecydowanie na plus jest to, że dźwięk nabiera masy w zakresie basu oraz następuje zwiększenie dynamiki. Natomiast moim skromnym zdaniem dźwięk trochę traci na kulturze, nie wiem jak to opisać, jest taki bardziej "z gruba ciosany". Miałem kiedyś podobne wrażenie po podłączeniu Fiio E12 - niby jest więcej mocy, jest jakieś takie pier...cie, gdy trzeba, ale całościowo dźwięk jest mniej wyrafinowany.

 

Czy rzeczywiście zwiększa się rozdzielczość? Chyba nie - raczej poprawia się kontur (raczej symbolicznie, niż kategorycznie) tego co już jest. Specjalnej różnicy w szerokości sceny nie zauważyłem, ale nie twierdzę, że dysponuję jakimś wybitnym sprzętem w tej dziedzinie. W głębokości sceny i holograficznym umiejscowieniu źródeł dźwięku wydaje mi się, że samodzielny AK300 był w tym aspekcie lepszy.

 

Połączenie ze wzmacniaczem daje więc pewne plusy dodatnie, ale każdy musi sobie odpowiedzieć, czy w konsekwencji dźwięk nie traci trochę wyrafinowania. Nie wiem, nie wiem. Mam mieszane uczucia. Jeżeli ktoś nie słucha szybkiego rocka, jakiegoś gęstego metalu, to chyba mu ten wzmacniacz nie jest do szczęścia potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jeśli ktoś nie używa słuchawek typu RHA CL750 czy CL1 ;) .

 

W muzyce elektronicznej AMP380 nie szkodzi a raczej pomaga. Twoje porównanie przywodzi mi na myśl (w broni palnej) styl z USA.. Czyli kalibry broni 11,43 mm i 12,7 mm (w przypadku broni ręcznej, pistoletów i rewolwerów) - w zasadzie 9 mm jest równie skuteczne ale "overkill" się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jeśli ktoś nie używa słuchawek typu RHA CL750 czy CL1 ;) .

 

W muzyce elektronicznej AMP380 nie szkodzi a raczej pomaga. Twoje porównanie przywodzi mi na myśl (w broni palnej) styl z USA.. Czyli kalibry broni 11,43 mm i 12,7 mm (w przypadku broni ręcznej, pistoletów i rewolwerów) - w zasadzie 9 mm jest równie skuteczne ale "overkill" się przydaje.

 

Zgadzam się, tylko że owszem, słyszałem poprawę basu (w sensie masy, nie kontroli czy zejścia), mikrodynamiki, ale ogólnie miałem wrażenie - może paradoksalnie - że sygnatura brzmienia nie jest tak fajna jak w samym AK300. Jakoś mnie ten wzmacniacz nie przekonał do siebie na tyle, żebym go kupił. Z tym, że oczywiście to kwestia indywidualna.

 

Aha - jeszcze jedno, na szurach 846 niespecjalnie występowała jakakolwiek (może poza lekką poprawą "masy na basie") wartość dodana. Pół roku jadę na dokach, więc trochę szkoda, żeby pół roku wzmacniacz leżał w szufladzie. Może gdyby był skok jakościowy także na dokach - żeby ta buła grała przez cały rok, to bym go wziął.

Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Westberg-> ... ale zwróć uwagę, że po podłączeniu AMP-a poprawia się wykończenie wysokich tonów, bas nabiera konturowości (staje się mniej rozlazły), a dynamika i energetyka dostają nowy wymiar. Moim zdaniem same zmiany na plus (przynajmniej w połączeniu z AK380).

Edytowane przez wulkan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Westberg-> ... ale zwróć uwagę, że po podłączeniu AMP-a poprawia się wykończenie wysokich tonów, bas nabiera konturowości (staje się mniej rozlazły), a dynamika i energetyka dostają nowy wymiar. Moim zdaniem same zmiany na plus (przynajmniej w połączeniu z AK380).

 

 

 

 

Chyba się nie zgodzę. Bas nabiera masy, ale kontrola pozostaje taka sama. Pojawia się konturowość, nieco lepsza, ale taka jakby z gruba ciosana. To wpływa na ogólną sygnaturę brzmienia, niekoniecznie imho korzystną. Tzn. ja nie widziałem (słyszałem) jakiejś wybitnej wartości dodanej. Nie zauważyłem też zmiany prezentacji tonów wysokich. Natomiast holografia imho siadła; zrobiło się tylko szerzej.

Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności