Skocz do zawartości

Recenzja TheBit OPUS #2


EvilKillaruna

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to jak liczę czwarty już produkt tego producenta, jaki przeszedł przez moje ręce. Jednocześnie jak do tej pory jest to produkt najdroższy, najlepiej wykonany, najlepiej ogólnie wyposażony w funkcje i możliwości, ale też jak zawsze bez jakiejkolwiek taryfy ulgowej. Odtwarzaczowi udało się bardzo ładnie i zgrabnie zaprezentować, choć jego brzmienie to w dużej mierze przeciwieństwo innego bardzo fajnie grającego odtwarzacza konkurencyjnego. Tym samym zapraszam do lektury – jak zawsze długiej – recenzji The Bit Opus #2.

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-odtwarzacza-the-bit-opus-2/

 

tkZ766T.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest skubaniec dobry. Bardzo dobry jeśli komuś odpowiada sygnatura.

 

No bo jak komuś nie odpowiada, to zbytnio dobry dla niego nie jest. Elementarne, drogi Watsonie. :)

 

Co tylko potwierdza moją tezę, że na pewnym poziomie sprzętu - nie ma "lepszości" czy "gorszości", tylko to, co komu bardziej pasuje. Dlatego recenzje porównujące cechy, a nie emocje, na konkretnych przykładach są tak pomocne. A recenzje maestro Ryki są tak bardzo do niczego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, jest piątek. Nie jestem trzeźwy. Zgodzę się z Tobą. Miałem wiele DAPów, powyżej pewnej kwoty każdy był świetny technicznie, nie każdy jednak mi odpowiadał. Kwestia preferencji. Ja np najbardziej lubię C4 choć absolutnie nie nazwałbym go królem. Co więcej, częściej korzystam z telefonu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do bohatera tekstu...

 

stare poczciwe Sabre, 1GB RAM, ekran niskiej rozdzielczości, 1 karta pamięci, moc bal. niemal identyczna co SE, szumiące dla czułych słuchawek aż 2omy po bal. i 1om po SE, brak opcji montowania APK czyli nie działa Tidal itd. i... za to mamy zabulić 6500 zł - a w podsumowaniu opłacalność - 8/10...

 

no to taki X5iii w miejscu opłacalność powinien dostać 20/10, a DX200 15/10...

 

Opus #2 nie ma szans na naszym rynku - ludzie wybiorą Pioneera/Onkyo, X5iii, DX200 czy AK300 z AMP...

 

czytałem opisy brzmienia i ludzie wysoko stawiają Opusa #2, ale czy to znaczy że jest wart 6,5k zł? na papierze jest wart jakieś 2-3k zł...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emocje można mieć najwyżej przy AK380 SS. Przy Opusie #2 niespecjalnie się emocjonowałem, może tylko przy głębi sceny, bo ona faktycznie pozytywnie mnie zaskoczyła. Mam zwyczaj odsiewać emocje związane z ceną przy odsłuchach, bo tylko przeszkadzają. Pisałem o tym chociażby przy recenzji LCD-4.

 

wracając do bohatera tekstu...

stare poczciwe Sabre, 1GB RAM, ekran niskiej rozdzielczości, 1 karta pamięci, moc bal. niemal identyczna co SE, szumiące dla czułych słuchawek aż 2omy po bal. i 1om po SE, brak opcji montowania APK czyli nie działa Tidal itd. i... za to mamy zabulić 6500 zł - a w podsumowaniu opłacalność - 8/10...

 

Sabre - ocenianie sprzętu po wieku układu a nie jego możliwościach i pomijanie faktu różnic brzmieniowych wynikających z implementacji?

1 GB RAM - zamknięty, customowy Android, któremu raczej więcej do szczęścia potrzebne nie będzie

ekran niskiej rozdzielczości - nie rzuciło mi się to w oczy podczas użytkowania. To nie C200.

1 karta pamięci - wylistowana parokrotnie jako wada, choć sprzęt ma w sobie dodatkowe 128 GB o czym też nie należy zapominać.

moc BAL - nigdzie nie podano mW, jedynie napięcie wyjściowe.

szumiące ohmy - ?

APK - nad Tidalem i innymi rzeczami ponoć pracują, pisałem o tym w recenzji

8/10 - kompletnie pominięta jakość wykonania i pozostałe rzeczy jakie posiada ten odtwarzacz, pisałem o tym w recenzji.

 

 

Opus #2 nie ma szans na naszym rynku - ludzie wybiorą Pioneera/Onkyo, X5iii, DX200 czy AK300 z AMP...

czytałem opisy brzmienia i ludzie wysoko stawiają Opusa #2, ale czy to znaczy że jest wart 6,5k zł? na papierze jest wart jakieś 2-3k zł...

 

AK300 z AMP380 jest droższy i całościowo znacznie mniej poręczny i sobie tylko dedykowany, niestety. Plus również ma tylko jeden slot na kartę pamięci. Brzmieniowo także jest to inna bajka i pod zupełnie inne słuchawki. I także było o tym w recenzji. W pozostałych przypadkach nie słuchałem = nie wiem. Jeśli sprzęt byłby tak samo dobrze wykonany jak Opus i tak samo dobrze lub lepiej grał - kto wie.

 

Każdy wartościuje po swojemu, na pewno zawsze można byłoby taniej ale papier nie gra i nie leży w dłoni (tzn. leży, ale nie w tym sensie). Za co ten konkretny sprzęt subiektywnie doceniłem, można przeczytać w recenzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może uproszczę, bo nie lubię dezyderatów zamiast wymiany zdań... DX200 - 2GB RAM i android skrojony tak, że wszystko można zainstalować, 2x najnowsze Sabre zaimplementowane tak że słychać że gra coś nowego, ekran w dobrej rozdzielczości (da się zauważyć pory na nosie Adele z najnowszej płyty), 0,3oma na obu wyjściach, 3V/6V na SE i bal. i nic nie szumi nawet przy czułych słuchawkach - za dużo mniej niż 6,5k zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, tylko że sprzętu nie miałem, nie testowałem, więc nie wiem jak te Sabre jest zaimplementowane i czy słychać coś nowego, starego, czy może innego. Opusa za to miałem, testowałem, wiem jak gra, jak jest wykonany, jak leży w dłoni, jakie ma możliwości, zalety, wady i jak ogólnie się z niego korzysta. Jedyne czego z nim nie robiłem to rozkręcania, ale to raczej jasna sprawa co do powodów. Jeśli nadarzy mi się okazja na testy DX200, na pewno skorzystam i wtedy zobaczę co i jak w nim się skryło.

 

Nadal jednak nie wiem czemu uzależniasz ilość ohmów na wyjściu od słyszanego szumu.


PS. Nigdy nie twierdziłem że wiem i słyszałem wszystko, także też proszę brać poprawkę na to że czasami jakaś ocena - zwłaszcza tak subiektywna i ryzykowna jak opłacalność - może mieć duży margines błędu. Nie jest to jednak celowe, a jedynie pochodne wciąż jeszcze ograniczonych możliwości co do testowania absolutnie wszystkiego, co jest oferowane na naszym rynku. Jeszcze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiłem omy i szum w jedno zdanie, przypadek

 

mam do DAPa np. Sonorus IV... 8 omów i lubię mieć ich nieco mniej na wyjściu

 

dodatkowo DAPy powinny mieć raczej czarne tło pod IEMy, które są zwykle czułe, no czulsze niż duże słuchawki

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Już chciałem pisać że Shanling M1 ma 0.1 Ohma i również delikatnie szumi.

 

Tak, w takiej sytuacji bezwzględnie najmniejsza ilość jest potrzebna ze względu na efekt tłumienia. Niestety Sonorusów również nie miałem, więc trudno mi o nich coś konkretnego powiedzieć, poza zgadnięciem, że w ich przypadku ryzykowne byłoby przekraczać 2 Ohmy na wyjściu.

 

Aktualnie mam na testach m.in. RHA CL750 i CL1, oba modele z bardzo wygodnymi 150 Ohmami. To taki miły wyjątek od reguły. W zakresie czarnego tła jak na razie prym wiedzie u mnie AK300, który jest czarny jak matka noc i przeznaczony właśnie do bardzo wydajnych modeli. Opus nie, on raczej do tych mocniejszych, chociażby wymienionych RHA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale żeby nie było - Opus #1 miał bdb SQ, a wszelkie recenzje wskazują, że Opus #2 ma jeszcze lepsze, że to czołówka DAPów

 

problem widzę w tym, że za 6,5k zł to producent bez łaski powinien dorzucić RAMu, pełnego andka, lepszy ekran, dodatkowy slot, i parę innych detali, bo w tej cenie to bardzo niewielki koszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale żeby nie było - Opus #1 miał bdb SQ, a wszelkie recenzje wskazują, że Opus #2 ma jeszcze lepsze, że to czołówka DAPów

 

problem widzę w tym, że za 6,5k zł to producent bez łaski powinien dorzucić RAMu, pełnego andka, lepszy ekran, dodatkowy slot, i parę innych detali, bo w tej cenie to bardzo niewielki koszt

 

Paradoksalnie Opus #1 bardziej podobał mi się na starszych wersjach FW. W #2 jak pisałem może i czołówka, a ludzie też mocno chwalą, ale scena na szerokość mogłaby być jednak lepsza. To praktycznie jedyna rzecz, jaka mi się w nim potencjalnie rzuciła w uszy. Reszta jest już kwestią czystej synergii, w której tłem i alternatywą była chociażby skręcana kanapka Astella. To jest też najciekawsze, że te urządzenia mimo wszystko ze sobą nie rywalizują, a uzupełniają.

 

Troszkę inaczej do tego podchodzę i bardziej brakuje mi tu przede wszystkim Tidala oraz drugiego slotu na mSD. W tej samej cenie co Opus #2 miałem jeszcze Acoustic Research M2 i choć również był tak jak Opus #2 chwalony, kompletnie nie zrobił na mnie wrażenia dźwiękiem w swojej cenie, zaś jego pełny Android sprawiał znacznie więcej kłopotów niż taki mocno spersonalizowany, który stosuje The Bit. Możliwe że stąd nie kładę na to aż takiego nacisku. Gdyby jednak The Bit zrobił to tak jak trzeba, oczywiście nie obraziłbym się i rozumiem wszystkie uwagi na tym polu.

 

@mykupyku Otóż to! Co do samej recenzji to dzięki Evil, kawał dobrego tekstu. Końcowa ocena może i zawyżona ale nie ma co wywoływać g-burzy z niczego

 

Dziękuję. Tak jak pisałem Opus #2 to naprawdę najlepiej wykonany i sprawiający ogólnie najlepsze wrażenie DAP jaki miałem w rękach. Nie miałem jednak wszystkich i stąd problem z marginesem błędu w subiektywnej ocenie. Opłacalność niestety jest bardzo ryzykowną i niewdzięczną estymą, bowiem zawsze może być tak, że coś zostanie nieuwzględnione, nawet na papierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jedynkę wspominam jako świetny sprzęt. Ale jednak normalny andek to szersze pole i dla tego zostałem z pionkiem. Choć ostatnio bardzo mało słucham streamingu. Wracając do #2 to jeżeli to krok do przodu względem #1 i gdyby dołożyli obsługę serwisów to z zamkniętymi oczami można uznać go za kilera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jedynkę wspominam jako świetny sprzęt. Ale jednak normalny andek to szersze pole i dla tego zostałem z pionkiem. Choć ostatnio bardzo mało słucham streamingu. Wracając do #2 to jeżeli to krok do przodu względem #1 i gdyby dołożyli obsługę serwisów to z zamkniętymi oczami można uznać go za kilera.

Gdyby zastępował jedynkę i był na tym samym poziomie cenowym. Idą niewłaściwą drogą

wolałbym aby za pół roku nie wypuścili #3 za 12k, wiadomo gdzie to prowadzi, wersję LE już mieli.

No ale biorą przykład ze swoich krajanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jedynkami też dosyć mocno porównywałem #2 w recenzji i wyszło mi, że brzmienie dwójki jest rozwinięciem jedynki na najnowszym FW 2.00.03. Na starszym, bodajże 1.6 czy 1.16, nie pamiętam dokładnie numeracji, #1 grał trochę bardziej sopranem na wzór AK300, oczywiście mając od niego więcej basu. Wyjątkiem jest #1 LE, który jak na razie ma najjaśniejszą górę ze wszystkich wymienionych.

 

W zasadzie najlepiej byłoby go posłuchać i samodzielnie ocenić wykonanie oraz obsługę, bo o ile recenzja coś tam jest w stanie opisać, to wciąż jest to odbiór subiektywny. Chociażby moja tolerancja dla braku konfigurowalnego Androida pokazuje, że mam bardziej konserwatywne podejście do DAPów. Dwójki i jedynki już u siebie nie mam, także pozostał mi się tylko #1 LE, ale z tego co wiem #2 można spokojnie posłuchać w warszawskim Audiomagicu. Kto jest z W-wy lub wybiera się na meet, mógłby zapytać czy będą mieli egzemplarz demo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja jedynkę wspominam jako świetny sprzęt. Ale jednak normalny andek to szersze pole i dla tego zostałem z pionkiem. Choć ostatnio bardzo mało słucham streamingu. Wracając do #2 to jeżeli to krok do przodu względem #1 i gdyby dołożyli obsługę serwisów to z zamkniętymi oczami można uznać go za kilera.

Gdyby zastępował jedynkę i był na tym samym poziomie cenowym. Idą niewłaściwą drogą

wolałbym aby za pół roku nie wypuścili #3 za 12k, wiadomo gdzie to prowadzi, wersję LE już mieli.

No ale biorą przykład ze swoich krajanów.

Temat ceny to sprawa indywidualna. Dla mnie osobiście to sprzęt za drogi i zgadzam się z @mykupyku w 100% W takiej cenie tak młoda firma w strefie porządnego audio powinna mieszać na rynku, tak mieszać żeby reszta producentów mocno drapała się po głowie. Tu jednak dostajemy okrojonego DAPa porządnie zrobionego i prawdopodobnie świetnie grającego, moim zdaniem to trochę mało. W tej cenie będzie miał zdecydowanych odbiorców takich którzy idą na kompromisy bo liczy się tylko to co słychać i takim sposobem raczej nie zrobi szumu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności