Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

troche o kablach zasilających..


m@tys

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się z kabelkiem na OCC, który miał kilka lat, a dość mocno się utlenił (czyli już nie OCC xD). Znacznie bardziej niż ten co go teraz rev sprzedaje... ale dziwne, bo większość OCC jakie widziałem jest bdb lakierowana :\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie z kablami jest jak z jedzeniem. Przyjmijmy że mamy 3 porcje identycznego, bardzo dobrego dania. Pierwszą porcję podamy byle jak na brudnym czy jakimś blaszanym talerzu. Druga porcja podana na talerzu z Ikei. Zwyczajny i prosty biały talerz za kilka złotych bez żadnych ozdób. Porządny, można myć go w zmywarce i nie szkoda jak się zbije. Trzecia porcja podana jest na porcelanowym talerzu z pięknymi zdobieniami, srebrne sztućce itd. Ogólnie wykwintnie, jedzenie dodatkowo udekorowane i przyniesione przez prywatnego kamerdynera.
Teoretycznie mamy 3 identyczne porcje. Pierwsza bez wątpienia będzie smakowała najgorzej. Jedzenie na przykład może przejść blaszanym aromatem psując kompletnie wrażenia smakowe. Drugiej porcji na talerzu z Ikei nie idzie nic zarzucić. Smaczne ale bez cudów, no w końcu zwykły talerz. Próbując jednak ostatniej porcji od razu czuć kunszt kucharza, najlepsze składniki sprowadzane z każdego zakątku świata, danie dopracowane do perfekcji. Teraz zasłaniamy oczy degustatorom. Pierwsze danie dalej smakuje gorzej jednak szczerze wątpię żeby ktoś wyczuł różnicę w smaku między drugim a trzecim. Nawet jeżeli wcześniej definitywnie ją czuł.

Tak samo imho jest z kablami. Słaby kabel po prostu będzie trochę psuł. Porządny kabel nie będzie wpływał w żaden sposób na dźwięk. A te audiofilskie kable po kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych brzmią "lepiej" tylko wtedy gdy widzimy że są wpięte od systemu i znamy ich cenę. I nie widzę w tym nic dziwnego że podświadomie ładniej podane danie będzie smakować lepiej. Jeżeli kogoś stać to nie ma problemu, człowiek przecież lubi otaczać się ładnymi i drogimi przedmiotami. Nie mogę zrozumieć jednak jak ktoś próbuję przekonać innych że danie ze złotego talerza będzie smakować lepiej a ci co jedzą na zwykłych się nie znają bo ucieka im cały smak.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z kabelkiem na OCC, który miał kilka lat, a dość mocno się utlenił (czyli już nie OCC xD). Znacznie bardziej niż ten co go teraz rev sprzedaje... ale dziwne, bo większość OCC jakie widziałem jest bdb lakierowana :

Poza tym to jest pasywacja.

 

 

 

Jak dla mnie z kablami jest jak z jedzeniem. Przyjmijmy że mamy 3 porcje identycznego, bardzo dobrego dania. Pierwszą porcję podamy byle jak na brudnym czy jakimś blaszanym talerzu. Druga porcja podana na talerzu z Ikei. Zwyczajny i prosty biały talerz za kilka złotych bez żadnych ozdób. Porządny, można myć go w zmywarce i nie szkoda jak się zbije. Trzecia porcja podana jest na porcelanowym talerzu z pięknymi zdobieniami, srebrne sztućce itd. Ogólnie wykwintnie, jedzenie dodatkowo udekorowane i przyniesione przez prywatnego kamerdynera.

Teoretycznie mamy 3 identyczne porcje. Pierwsza bez wątpienia będzie smakowała najgorzej. Jedzenie na przykład może przejść blaszanym aromatem psując kompletnie wrażenia smakowe. Drugiej porcji na talerzu z Ikei nie idzie nic zarzucić. Smaczne ale bez cudów, no w końcu zwykły talerz. Próbując jednak ostatniej porcji od razu czuć kunszt kucharza, najlepsze składniki sprowadzane z każdego zakątku świata, danie dopracowane do perfekcji. Teraz zasłaniamy oczy degustatorom. Pierwsze danie dalej smakuje gorzej jednak szczerze wątpię żeby ktoś wyczuł różnicę w smaku między drugim a trzecim. Nawet jeżeli wcześniej definitywnie ją czuł.

Tak samo imho jest z kablami. Słaby kabel po prostu będzie trochę psuł. Porządny kabel nie będzie wpływał w żaden sposób na dźwięk. A te audiofilskie kable po kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych brzmią "lepiej" tylko wtedy gdy widzimy że są wpięte od systemu i znamy ich cenę. I nie widzę w tym nic dziwnego że podświadomie ładniej podane danie będzie smakować lepiej. Jeżeli kogoś stać to nie ma problemu, człowiek przecież lubi otaczać się ładnymi i drogimi przedmiotami. Nie mogę zrozumieć jednak jak ktoś próbuję przekonać innych że danie ze złotego talerza będzie smakować lepiej a ci co jedzą na zwykłych się nie znają bo ucieka im cały smak.

To jest to o czym pisał Paratykus. I nic mi do tego, że ktoś czerpie z tego przyjemność. Gorzej jak się dorabia do tego filozofię...

Edytowane przez hafis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Że 3 koła za to?

 

 

 

@hafis

Bo miedź jak nie jest dobrze lakierowana to zwyczajnie się utlenia, wolniej, bo wolniej, ale utlenia.

Ale to trwa lata. 20-30 a nie rok. Poza tym, w jakim zakresie traci swoje parametry skoro różne kable u Tylla grały prawie tak samo.

Tak, M1 kosztuje 1.490 zł, a F1 kosztuje również 1.490 zł.
To nie swiadczy wcale o wartosci tych wtykow... i dalej o tym czy wartosc czesci calego kabla dobije chociaz 500pln...
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Że 3 koła za to?

 

 

@hafis

Bo miedź jak nie jest dobrze lakierowana to zwyczajnie się utlenia, wolniej, bo wolniej, ale utlenia.

Ale to trwa lata. 20-30 a nie rok. Poza tym, w jakim zakresie traci swoje parametry skoro różne kable u Tylla grały prawie tak samo.

Tak, M1 kosztuje 1.490 zł, a F1 kosztuje również 1.490 zł.
To nie swiadczy wcale o wartosci tych wtykow... i dalej o tym czy wartosc czesci calego kabla dobije chociaz 500pln...

 

Najnowszy kabel sieciowy firmy Crystal Cable (The Ultimate Dream) z identycznymi wtykami, kosztuje ok. 2,5 raza tyle, co powołany przeze mnie przykład kabla za 17.770 zł.

http://www.crystalcable.com/news/enjoythemusiccom-ces-coverage/

Edytowane przez wulkan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Że 3 koła za to?

 

 

@hafis

Bo miedź jak nie jest dobrze lakierowana to zwyczajnie się utlenia, wolniej, bo wolniej, ale utlenia.

Ale to trwa lata. 20-30 a nie rok. Poza tym, w jakim zakresie traci swoje parametry skoro różne kable u Tylla grały prawie tak samo.

Tak, M1 kosztuje 1.490 zł, a F1 kosztuje również 1.490 zł.
To nie swiadczy wcale o wartosci tych wtykow... i dalej o tym czy wartosc czesci calego kabla dobije chociaz 500pln...

Najnowszy kabel sieciowy firmy Crystal Cable z identycznymi wtykami, kosztuje ponad 2,5 raza tyle, co powołany przeze mnie przykład kabla za 17.770 zł.
No i? Tez moge owinac g w sreberko i sprzedawac za krocie. A nadla nie odpowiedziales na pytanie odnosni wartosci materialow...
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Że 3 koła za to?

 

 

@hafis

Bo miedź jak nie jest dobrze lakierowana to zwyczajnie się utlenia, wolniej, bo wolniej, ale utlenia.

Ale to trwa lata. 20-30 a nie rok. Poza tym, w jakim zakresie traci swoje parametry skoro różne kable u Tylla grały prawie tak samo.

Tak, M1 kosztuje 1.490 zł, a F1 kosztuje również 1.490 zł.
To nie swiadczy wcale o wartosci tych wtykow... i dalej o tym czy wartosc czesci calego kabla dobije chociaz 500pln...

Najnowszy kabel sieciowy firmy Crystal Cable (The Ultimate Dream) z identycznymi wtykami, kosztuje ponad 2,5 raza tyle, co powołany przeze mnie przykład kabla za 17.770 zł.
Nadal nie rozumiesz o co pytam :-.

Prostu z mostu, jak myślisz, ile kosztuje produkcja takich wtyczek uwzględniając że muszą opłacić pracowników itd. ? Ile kosztuje wyprodukowanie metra kabla, posrebrzanego?

To nie są części przemysłowe, medyczne, dla NASA z tytanu gdzie koszty rosną przez normy ISO itd.

Edytowane przez Damix
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hafis, to nie jest dorabianie filozofii. Pal licho juz te sieciowki, ale w przypadku kabli glosnikowych owa pasywacja, o ktorej wspomniales w polaczeniu ze zjawiskiem naskorkowosci, tym wiekszym im wyzsza czestotliwosc pradu ma wplyw na dzwiek. Przeciez tlenki, siarczki, chlorki miedzi, powstajace na powierzchni przewodu, maja inna, gorsza konduktywnosc oraz inna strukture niz miedz...a w audio to wiadomo - nie wiele trzeba i juz mamy histerie, ze nie gro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubbby i Damix-> Na produkcję takiego kabla o długości 1 metra, trzeba zużyć od 1/2 kg do nieraz 1 kg czystego srebra. Jego wytworzenie przez jedną osoba to czas od dwóch tygodni do miesiąca.

jakiej średnicy są tam druty :-D. Drut srebrny 1m 3.0 mm w detalu z tego co kojarzę kosztuje poniżej 300 zł. Edytowane przez Damix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hafis, to nie jest dorabianie filozofii. Pal licho juz te sieciowki, ale w przypadku kabli glosnikowych owa pasywacja, o ktorej wspomniales w polaczeniu ze zjawiskiem naskorkowosci, tym wiekszym im wyzsza czestotliwosc pradu ma wplyw na dzwiek. Przeciez tlenki, siarczki, chlorki miedzi, powstajace na powierzchni przewodu, maja inna, gorsza konduktywnosc oraz inna strukture niz miedz...a w audio to wiadomo - nie wiele trzeba i juz mamy histerie, ze nie gro

Tu się zgadzam, zwłaszcza jeśli chodzi o histerię. A efekt naskórkowości w odpowiednio grubym kablu audiofilskim to prawie nie występuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kable zasilające robiły różnicę - na źródle i na wzmacniaczu słuchawkowym, jak był na prąd. U kolegów w systemach głośnikowych czy słuchawkowych to samo. Z tym że - ja jeszcze nie słyszałem filtra, który by poprawił dźwięk. Moje postrzeganie dźwięku prawidłowego sugeruje mi, że jak zapiąłem gdzieś filtr sieciowy, to grało mi gorzej. Najlepiej mi grają porządne listwy bez żadnych filtrów, po prostu przedłużacze - o ile musi być, bo najlepiej to mi zawsze gra prosto ze ściany.

 

Co do audiofilskich sieciówek - nie przerzuciłem wielu marek, ale poza Oyaide i wysokimi Acrolinkami to powiedziałbym, że one umiejętnie psują jakość dźwięku w stosunku do moich ulubionych rozwiązań w tym temacie, tylko że takie zmiatanie śmieci pod dywan, czy upraszczanie prezentacji, może uratować niejeden system. Oczywiście to nie będzie ósmy cud świata, bardziej że nareszcie da się słuchać bez grymasu.

Edytowane przez majkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bo naskórek grubszy

Pisałeś o naskórku, czy naple.... ;-)
Jaki zgrabny ten twoj koncept! Zdecydowanie przebił wiedzę. Brawo!

Widzę cień szansy, że będziesz nie tylko słyszeć, że dzwoni, ale zaczniesz wiedzieć w którym kościele.

Zapewne w audiofilskim kościele. Tam dzwoni wszystko i zawsze.

A prywatne podchody, o ile nie będą bardziej wysublimowane, nie ruszają mnie.

Edytowane przez hafis
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Bo naskórek grubszy

Pisałeś o naskórku, czy naple.... ;-)
Jaki zgrabny ten twoj koncept! Zdecydowanie przebił wiedzę. Brawo!

Widzę cień szansy, że będziesz nie tylko słyszeć, że dzwoni, ale zaczniesz wiedzieć w którym kościele.

Zapewne w audiofilskim kościele. Tam dzwoni wszystko i zawsze.
"Komu dzwonią, temu dzwonią, mnie nie dzwoni żaden dzwon!"

 

Ino budzik, kurna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

 

Bo naskórek grubszy

Pisałeś o naskórku, czy naple.... ;-)
Jaki zgrabny ten twoj koncept! Zdecydowanie przebił wiedzę. Brawo!

Widzę cień szansy, że będziesz nie tylko słyszeć, że dzwoni, ale zaczniesz wiedzieć w którym kościele.

Zapewne w audiofilskim kościele. Tam dzwoni wszystko i zawsze.
"Komu dzwonią, temu dzwonią, mnie nie dzwoni żaden dzwon!"

 

Ino budzik, kurna.

To może Tubullar Bells przynajmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności