Skocz do zawartości
  • 0

Bas pieszczący kanały słuchowe


anszhua

Pytanie

Witam :)

Aktualnie używam bezprzewodowych słuchawek nausznych sony (nawet 100zł nie kosztowały, plastiki straszne).

Całe życie używałem słuchawek sony dokanałowych (te z media markt za 50-70zł :D ).

Teraz jednak szukam nausznych (o ile tak to się profesjonalnie nazywa).

Będą je używał i na komputerze i na telefonie.

Priorytetem dla mnie jest bas, ponieważ słucham głównie muzykę elektroniczną, trochę hous'ów różnego rodzaju,

Diplo, Tchami, tego typu klimaty.

Na słuchawki chcę przeznaczyć +-200zł.

Póki co mam upatrzone : http://www.euro.com.pl/search.bhtml?keyword=mdr-zx660

W media markecie koło 250zł, a w rtv 150 zł :o

Kolega jeszcze polecił mi Sennheisery HD 419 (+-250zł) w Media Markt.

 

Prosiłbym o jakąkolwiek informację w tym temacie, jestem dość niezdecydowaną osobą.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie znam się aż tak super na słuchawkach, ale opiszę ci jak to wygląda z mojej perspektywy. Z Sony serii ZX słuchałem w saturnie ZX100, ZX300 i ZX600 i zx600 faktycznie najbardziej basowe z tej serii ZX, ale to wciąż nie jest moim zdaniem bas jakiś tam mocny. Na pewno nie zadowoli bassheada.

Jeżeli chcesz koniecznie Sony to z basowych słuchałem:

XB400 - bas kopiący, wprawił mnie w osłupienie, dla ciebie idealne

XB450BV - tu masz suwak wibracji basu i przycisk bass boost, bas też super i w dodatku słuchawy wibrują na głowie

XB600 - tu basy są przesadzone (jestem bassheadem) i sądzę, że nie wytrzymałbym w nich słuchać na dłuższą metę, na parę minut basshead poczuje się jak w raju, ale potem zacznie to przeszkadzać

 

Jeszcze są AKG K518 DJ - te mają bas mocny, ale nie dorównuje ani trochę do żadnych z ww Sony, poza tym dobry DJ-ski dźwięk.

JVC HA-MR60X, które posiadałem też miały dobry mocny bas w tej cenie, aczkolwiek troszkę słabszy niż w K518 i Dużo słabszy niż w XB.

 

 

Z Sony serii XB jako lubujący w basie unikaj XB450AP, bo te nie mają moim zdaniem nic wspólnego ze znanym bassheadom basem XB-kowym.

Edytowane przez Gracjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co byś powiedział jakbyś miał porównać Sony XB400 a ZX660 (bo między zx600 a zx660 chyba nie ma większej różnicy?)?

Między nimi jest duża różnica cenowa, a jednak te "tańsze" (XB400) tak jak mówisz mają mocniejszy bass, kosztem jego czystości?

Te ZX660 czekają już na mnie w sklepie za 150 zł, i dlatego nie wiem czy iść je odebrać czy jednak zamówić i poczekać na ten pieszczotny bass XB400.

Pozdrawiam :)


btw. te xb400 są nauszne czy douszne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

XB400 to nauszne słuchawki. Ich bas rozwala system, oczywiście dzieje się to kosztem pozostałych składowych pasma. Przykrywa średnicę, ale nie wysokie, dźwięk to typowa V-ka.

Jeżeli chodzi o bas to nie ma porównania, od basu XB400 przeszły mnie ciarki po całym ciele, był delikatnie przesadny, miał dużą ilość tego basu i uderzał bardzo, bardzo mocno.

ZX600 nie mają basu przy JVC HA-MR60X, HA-MR60X nie mają basu przy AKG K518 DJ, K518 nie mają basu przy XB400. W ten sposób mógłbym to porównać. A jak już chcesz, żeby ci bas "rozerwał mózg" to Sony XB600. Tyle, że w XB600 już jest spora przesada ILOŚCIOWA, sam bas ciut mocniejszy niż w XB400, ale głównie XB600 bije XB400 ilością basów, bo uderzenie jest podobne. Kiedy słuchałem Sony XB600 to sobie pomyślałem subwoofer z słuchawek zrobili, to samo z XB400.

Są jeszcze XB450BV, gdzie możesz sobie uregulować basy, ale przy maksimum nie osiągniesz tego co jest w XB600. Tutaj ten bas ma jeszcze w miarę kontrolę, w XB400 jeszcze też.

Także jak do basu to XB400 polecam i XB450BV też. Co prawda XB450BV nówki po 300zł stoją, ale może wyszukasz na allegro, czy olxie za 200 albo mniej używki.

 

Żeby ci polecić, co wybrać czy ZX600, czy jakieś Sony XB-ki to muszę znać dokładne twoje preferencje co do dźwięku i basu, żeby się nie skończyło tak, że będziesz z Sony XB niezadowolony, bo stwierdzisz, że mają bas grubo przesadzony, także opisz, jaki dokładnie ten dźwięk ma być, a głównie ten bas ma mieć subwooferowy charakter, ma być go dużo, ma być mocny i energiczny, czy jaki?

 

Edit: Apropo tych Sennheiser HD 419 - nie słuchałem. Słuchałem za to basowych Sennheiser HD 202, ale bas nawet słabszy niż w K518, więc gdzie tu do XB porównywać.

Edytowane przez Gracjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogólnie tych słuchawek będę rowniez używał na komputerze (głównie muzyka, plus trochę do gier), i słuchał nie tylko muzyki z basem. Także chyba jednak zx660 będą lepsze dla mnie, co myślisz?

PS. Orientujesz się czy jest duża róznixa między zx600 a zx660 ? Liczby dużo nie mówią, chodzi o praktyczna część .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak chcesz klasowego grania, to takstar hd6000. Nie będzie tego basu aż tyle, ale brzmienie to trudno opisać inaczej jak "cudowne do elektroniki", a jednocześnie pokaże Ci już hi-fi w innych gatunkach. Bo to już dolny próg hi-fi.

Kolejne fajne z łupnięciem to superlux hd681evo, ale tu zalecam zakup online z możliwością zwrotu, bo ostatnio trafiają się sztuki o nierównej głośności na głośniczkach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogólnie tych słuchawek będę rowniez używał na komputerze (głównie muzyka, plus trochę do gier), i słuchał nie tylko muzyki z basem. Także chyba jednak zx660 będą lepsze dla mnie, co myślisz?

PS. Orientujesz się czy jest duża róznixa między zx600 a zx660 ? Liczby dużo nie mówią, chodzi o praktyczna część .

W sumie dobre byłyby do normalnej muzyki te ZX600, nie mam nic do ich dźwięku, ale pewnikiem jest to, że basu ci może trochę braknąć przy ciężkiej elektronice. Superluxy hd681 evo są ponoć dobre, co ZenekHajzer polecił ci wyżej (ale nie słuchałem ich). Właściwie to XB400 byłyby złym wyborem, bo jak słuchas też innych muzyk niż elektroniki, to wszystko będzie zasypane basem.

AKG K518 DJ o których wyżej wspomniałem, basu nie będzie aż tyle jak w XB400, ani nie bedzie miał tyle siły, ale imo wystarczy ci w elektronice, ma dosyc dobre łupnięcie, bas ci nie zasypie wszystkiego jak będziesz słucha innych gatunków muzycznych, problemem bedzie na pewno wygoda, mniej uszy bolały po 10-15 minutach, akg mają mocny ucisk.

 

Nie słuchałem ZX660, ale po mojemu nie będzie dużej różnicy, skoro nawet sporej różnicy nie ma pomiedzy ZX600, a ZX300. (różnica jest na korzyść zx600 w każdej stronie, ale nie jest duża imo)

Edytowane przez Gracjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmmm, no to ostatecznie będę i tak wybierał między sony zx-660 a tymi akg518 DJ. Z Twoich recenzji i opisow, któraś z tych dwóch najbardziej będzie mi odpowiadała (edit: w tym zakresie cenowym). U mnie w Koszalinie w Media Markcie są na pewno te zx660 do przetestowania, akg chyba też. Szkoda tak jak wspomniałes że te akg są dość niewygodne, ale wiadomo że nie ma rzeczy idealnych :)

Edytowane przez anszhua
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepiej jest właśnie iść przetestować słuchawki, także Sony z serii XB sobie odpuść, jeżeli nie masz do odsłuchu.

ZX660 jeżeli nie ma dużej różnicy w stosunku do ZX600, to na pewno będą wygodniejsze, lepszy dźwięk, jakość, średnica myślę też

W akg lepszy bas, dosyć dużo lepszy, wysokie tony lepsze, będzie większy ''fun" niż w ZX600

Także to już będzie zależało od ciebie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i byłem w tym media markcie, testowałem zx660 i xb450AP (to są inne modele jak xb450bv? :D ) i jeszcze parę tańszych modeli.

I ogólnie rzecz biorąc, dzisiaj byłem na maksa niezadowolony z tego basu. Najpierw założyłem zx660 na kaczan, włączyłem : https://soundcloud.com/spinninsessions/spinnin-sessions-109-guest-diplo, i powoli zacząłem testować kilka słuchawek. Muzyke puszczałem ze swojego telefonu huawei p8lite, wiem, nie jest to cudo techniki.

Ogólnie w porównaniu do reszty słuchawek z wystawy w tej cenie (240-299 zł) zx660 wypadły najlepiej, ale jednak to nie było jeszcze to :P .

Basik był fajny, ale jednak za słaby, a głośność w miarę ok.

Później się zdenerwowałem i sprawdziłem muzykę na droższych słuchawkach: pioneer se-mhr5. Basu w ogóle, ale dźwięk w miarę czysty. Czyli to pewnie zasługa bardzo szerokiego pasma dźwięków, dobrze mówię?

Dlatego teraz się zastanawiam, czy nie lepiej jednak dla mnie będzie kupić słuchawki douszne-pchełki. Całe życie je nosiłem- głównie te kiepy philipsa czy sonyego za max 80zł i bas mi się w nich podobał.

Miśki złote, pomóżcie mi, bo nigdy nie kupię tych słuchawek :D

Pchełek niestety nie dam rady przetestować w sklepie, ze względów oczywisto-higienicznych. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dynamiczny odpowiada za produkcję basu (żeby był mocny i soczysty), armaturowy za średnicę i górę (żeby były wyraziste i szczegółowe). To tak w teorii, bo praktyka potrafi to mocno zweryfikować.

Ale jak mają być doki, to pomyśl nad Remaxami RM-800MD, MEElectronics M-Duo lub Takstarami Hi-1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak ostatnio przeglądając Gearbesta trafiłem na nowe hybrydy Xiaomi Hybrid Pro Six Drivers. Miał ktoś okazję spotkać się i usłyszeć podwójnego dynamika z armaturą od xiaomi?
Mało jest odzewu na te słuchawki, wcześniejsze wersje cieszyły się hypem i większym rozgłosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i byłem w tym media markcie, testowałem zx660 i xb450AP (to są inne modele jak xb450bv? :D ) i jeszcze parę tańszych modeli.

I ogólnie rzecz biorąc, dzisiaj byłem na maksa niezadowolony z tego basu. Najpierw założyłem zx660 na kaczan, włączyłem : https://soundcloud.com/spinninsessions/spinnin-sessions-109-guest-diplo, i powoli zacząłem testować kilka słuchawek. Muzyke puszczałem ze swojego telefonu huawei p8lite, wiem, nie jest to cudo techniki.

Ogólnie w porównaniu do reszty słuchawek z wystawy w tej cenie (240-299 zł) zx660 wypadły najlepiej, ale jednak to nie było jeszcze to :P .

Basik był fajny, ale jednak za słaby, a głośność w miarę ok.

Później się zdenerwowałem i sprawdziłem muzykę na droższych słuchawkach: pioneer se-mhr5. Basu w ogóle, ale dźwięk w miarę czysty. Czyli to pewnie zasługa bardzo szerokiego pasma dźwięków, dobrze mówię?

Dlatego teraz się zastanawiam, czy nie lepiej jednak dla mnie będzie kupić słuchawki douszne-pchełki. Całe życie je nosiłem- głównie te kiepy philipsa czy sonyego za max 80zł i bas mi się w nich podobał.

Miśki złote, pomóżcie mi, bo nigdy nie kupię tych słuchawek :D

Pchełek niestety nie dam rady przetestować w sklepie, ze względów oczywisto-higienicznych. :P

Bas XB450AP nie ma nic wspólnego z basem znanym z serii XB. Obojętnie kogo byś się nie spytał, jak juz ktoś posiada takie XB600, XB400, XB500, XB300, czy też takie XB450BV to w 99% można powiedzieć, że jest to basshead, nawet nie pytając go o to.

Na XB600 już w ogóle nie patrz, bo jak ZX660 były blisko z basem, to na XB600 będziesz miał stan przedzawałowy, z XB400 może wytrzymasz, ale to będzie ostra jazda bez trzymanki, bas z nich to będą fajerwerki w dużej ilości. Według mnie, jeżeli potrzebujesz basu, który będzie mocniejszy niż w ZX660 i XB450AP, a nie będzie ekstremalny, jak w XB, to polecam AKG K518 DJ, na pewno basem cię zadowolą, nie będzie to subwoofer nauszny jak XB, ale będzie mocne nawalanie z energią + całkiem dobra reszta pasm. Jeżeli basu byłoby za dużo (choć nie sądzę) to możesz wyłożyć "gąbki" z otworów w nausznicach i bas osłabnie oraz będą mniejsze ilości.

 

Jeżeli już chcesz pchełki no to jakieś JVC z basowej serii Xtreme Xplosivenes, ale to nie będzie to samo, co choćby już w takich K518.

 

Tak poza tym mogę ci powiedzieć, że jestem bassheadem i sama mnie przeszła myśl, żeby kupić XB600, ale ostatecznie sobie pomyślałem, że przecież one mi rozerwią czaszkę. Wolałem kupić Ultrasone HFI-580.

Edytowane przez Gracjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukam po znajomych czy ktoś ma te z serii XB. Chciałbym przetestować przed zakupem, nie lubię brać rzeczy w ciemno.

A jak będzie lipa to faktycznie kupię sobie te XB400 i dodatkowo te jvc, o których wspominasz, albo w ciemno te AKG k518 dj.

Najgorsze, że u mnie w mieście nie mam gdzie te słuchawki sprawdzić (na maksa słaby wybór - Koszalin). Już nawet nie chodzi o to, żeby sprawdzić w sklepie a kupić na necie dla oszczędności, wolę nawet na miejscu zakupić żeby potem nie bawić się z reklamacją.

Wolałeś kupić te ultrasone HFI-580 ale one jednak stanowczo przewyższają budżet cenowy jaki chcę przeznaczyć. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukam po znajomych czy ktoś ma te z serii XB. Chciałbym przetestować przed zakupem, nie lubię brać rzeczy w ciemno.

A jak będzie lipa to faktycznie kupię sobie te XB400 i dodatkowo te jvc, o których wspominasz, albo w ciemno te AKG k518 dj.

Najgorsze, że u mnie w mieście nie mam gdzie te słuchawki sprawdzić (na maksa słaby wybór - Koszalin). Już nawet nie chodzi o to, żeby sprawdzić w sklepie a kupić na necie dla oszczędności, wolę nawet na miejscu zakupić żeby potem nie bawić się z reklamacją.

Wolałeś kupić te ultrasone HFI-580 ale one jednak stanowczo przewyższają budżet cenowy jaki chcę przeznaczyć. :(

Jedyne co możesz zrobić z tymi Sony z serii XB to poszukać czy ktoś ma na forum i wypożyczyć, bo teraz na rynku z serii XB są takie modele: XB450AP, XB450BV, XB650BT, XB950AP, XB950BT.

Sony XB600, XB400, XB300, itd. są już nieprodukowane ze względu na to, że Sony wyprowadza te słuchawki seryjnie. Ponoć z tych XB to najstarsza seria miała najlepszy, legendarny bas, ale ZAZNACZAM nie słuchałem. XB300, XB500, XB700, XB1000 - to ta legendarna, najstarsza seria. Hmm.. za 200 zł mógłbyś z nich kupić XB300 chyba tylko jedynie.

Sony XB600, XB400, czy tych ze starej serii nie kupuj na ślepo! - Zastrzegam. To są słuchawki z masakrycznym basem. Ogólnie basu jest dużo, ale ma taki charakter, że według mnie, jeśli komuś jest mało basu na Sony XB600, to chyba musi poszukać wśród Top 3 najbardziej basowe słuchawki na świecie. Piszę ci to, żebyś nie popełnił błędu i nie kupił ich bez sprawdzenia.

 

AKG K518 DJ - tu masz bas i tak potężny, ale nie ma on tego polotu, żeby wychodził ponad jakieś granice norm. Jest kontrolowany, dobry, mocny, energiczny i tyle w temacie.

Ultrasone mają potężną dynamikę dźwięku, gdzie jeśli nawet brakuje ci basu w niektórych muzach, to jak głośność masz blisko maxa to dynamika, przestrzeń to uzupełnia wszystkie luki i efektem jest banan na twarzy, ale to inny budżet cenowy, no chyba że znajdziesz gdzieś używki za mniej niż 300 (ale tu byś potrzebował jeszcze dokupić źródło).

 

Także wpisz np. tutaj w "Search..." na mp3store frazę: np. "Sony MDR-XB400" lub inne Sony MDR-XB..." i poprostu zobaczysz kto je ma i poprosisz o wypożyczenie, może jak ci się spodobają jakieś, to ktoś ci odsprzeda.

Tak nawiasem jeszcze mówiąc możesz też poszukać używanych Sony XB700, ponoć nie mają aż takiego tłukącego basu jak XB600, a nadal ma on charakterek "subwooferowy" ale z kontrolą, ponoć jest też super słyszalna średnica, ale ja nie mam swojego zdania.

Te pchełki JVC, o których wspomniałem coś mi się wydaje, że ci nie wystarczą, bas będzie mocniejszy niż w ZX660, ale już mocniejszy możesz znaleźć w nausznych JVC HA-MR60X, które miałem. (na promocji kosztują teraz 99zł), ALE ICH NIE BIERZ, bo mulą cały dźwięk i nie przyjemnie się tego słucha, po za tym bas nie tak głęboki jak już choćby w k518.

 

Edit: Jak już ci się nic nie uda zrobić to proponuję albo zakup K518DJ albo zakup Sony XB400 np. + dodatkowe słuchawki bezbasowe, np. Sennheiser HD201, żebyś mógł odpocząć od tego basu XB-ków. :D

Edytowane przez Gracjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepsze słuchawki basowe jakie kiedykolwiek słyszałem i do tej pory posiadam : JVC HA-S680, jedynym ich minusem jest to, że słuchawki o takiej konstrukcji są dla mnie po prostu niewygodne... Nie spotkałem się jeszcze z innymi słuchawkami które potrafią zejść tak nisko i nie zamulają reszty pasma, także jeśli będziesz miał tylko okazje kupić od kogoś (bo w sklepie ich raczej nie kupisz w PL) to warto się przejść żeby chociaż przetestować. Swojego czasu kupiłem tutaj na forum za niecałe 200zł, jak do tej pory najlepszy zakup słuchawkowy w życiu.

 

Co do serii XB to aktualnie używam XB950, są wygodne i przyzwoicie grają ze sporą ilością basu ale są lekko zamulone w porównaniu do JVC. W sumie nic ciekawszego w interesujących mnie kryteriach (wygoda + bas) nie znalazłem. XB450 mają zdecydowanie mniej basu niż wcześniej wymienione.

 

K518 to imo <tu_kilka_brzydkich_słów>, które swojego czasu były wśród uboższej społeczności gimnazjalnej alternatywą dla beats'ów (taka prawda) -> grają tragicznie jak na mój gust (to już tylko moja indywidualna opinia).

 

SL 681evo (niezależnie od wersji) nie kwalifikują się nawet do miana "słuchawek basowych" porównując do tego co nazywam basem w słuchawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak chcesz mieć na uszach subwoofery, które jednocześnie fajnie resztą pasma grają to HD380pro używanych poszukaj.

 

Są na allegro za 330. Myślę, że da się stargować.

 

Nie słyszałem od czasu jak je miałem tak nisko schodzących słuchawek. D&B urywało głowę w nich. Te pomruki :)

 

M50x, które teraz mam są uważane za mocno basowe, ale do tych Sennków nie maja startu w niskich rejonach. Jak dla mnie idealne słuchawki do elektroniki. Niestety słabują trochę w gitarowym graniu, więc zmieniłem na bardziej uniwersalne, ale jakbym słuchał tylko techno, to bym się nie zastanawiał :)

 

Acha, i nie bój się używanych - konstrukcja jest tak pancerna, że samochodem można by po nich przejechać i nic by sie nie stało.

 

W sumie przypomniał mi sie też drugi minus - długi kabel.

Edytowane przez zdzichon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepsze słuchawki basowe jakie kiedykolwiek słyszałem i do tej pory posiadam : JVC HA-S680, jedynym ich minusem jest to, że słuchawki o takiej konstrukcji są dla mnie po prostu niewygodne... Nie spotkałem się jeszcze z innymi słuchawkami które potrafią zejść tak nisko i nie zamulają reszty pasma, także jeśli będziesz miał tylko okazje kupić od kogoś (bo w sklepie ich raczej nie kupisz w PL) to warto się przejść żeby chociaż przetestować. Swojego czasu kupiłem tutaj na forum za niecałe 200zł, jak do tej pory najlepszy zakup słuchawkowy w życiu.

 

Co do serii XB to aktualnie używam XB950, są wygodne i przyzwoicie grają ze sporą ilością basu ale są lekko zamulone w porównaniu do JVC. W sumie nic ciekawszego w interesujących mnie kryteriach (wygoda + bas) nie znalazłem. XB450 mają zdecydowanie mniej basu niż wcześniej wymienione.

 

K518 to imo <tu_kilka_brzydkich_słów>, które swojego czasu były wśród uboższej społeczności gimnazjalnej alternatywą dla beats'ów (taka prawda) -> grają tragicznie jak na mój gust (to już tylko moja indywidualna opinia).

 

SL 681evo (niezależnie od wersji) nie kwalifikują się nawet do miana "słuchawek basowych" porównując do tego co nazywam basem w słuchawkach.

XB450 mają mało basu, ale umówmy się ten bas nie ma nic wspólnego z tym z całej serii XB. :)

Masz może porównanie basu tych JVC do basu z XB600, XB400? W XB600 to dopiero subwoofer. :D

K518 DJ to bezbasowe słuchawki przy XB600.

JVC HA-MR60X z serii basowej od JVC też bezbasowe w porównaniu do 600-tek.

XB650BT też słuchałem i ten bas nie ma według mnie polotu, taki jak w XB450AP, może ciut mocniejszy.

 

Ja jestem bassheadem i najmocniejszy bas jaki usłyszałem był w XB600. Bas przykrywa średnicę, ale nie wysokie tony. Nawet w opiniach ludzi piszą, że wysokie tony są super. Według mnie może nie takie super, ale na pewno dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności