Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

SMSL M2 trzaski w czasie odsłuchu


cban

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

problem jak w temacie - mianowicie DAC od czasu do czasu puszcza na głośniki głośny pojedynczy trzask. Podłączony jest pod samoróbkę HTPC na ASrock J3160DC-ITX(wersja z wejściem DC i zasilaczem w komplecie) głośniki to Edki R2600 podpięte pod LineOut(na wyjściu słuchawkowym jest to samo). Całość stoi na dystrybucji Linux Mint z najnowszym jajkiem. Ten sam DAC podłączony do lapka na Win 10 Pro sprawuje się absolutnie bez zarzutu(tak na baterii jak na zasilaczu). Pytanie czy taką sytuację może powodować parszywa instalacja zasilająca w starym bloku w którym chwilowo pomieszkuję i linia tramwajowa w ciągu ulicy przy której stoi blok, bo trzaski nie charakteryzują się jakąkolwiek regularnością. Czasami strzela raz na godzinę-dwie a czasem potrafi walnąć parę razy w ciągu dziesięciu minut. Cholernie to upierdliwe, bo pierwszy raz jak pierdyknęło z zaskoczenia, a grało dość głośno, prawie musiałem bieliznę zmieniać ;) Co sprawdzone:

- zmiana portu USB nic nie daje czy to 2.0 czy 3.0 jest tak samo

- podobnie jak zmiana zasilacza

- i kabla USB

Trzaski występują tylko w czasie odsłuchu. Jeśli nic nie gra jest zupełna cisza.

Edytowane przez cban
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po jednym urządzeniem działa a po drugim nie to chyba wniosek sam się nasuwa...

M

Się znaczy jaki wniosek?? Bo jeśli chodzi o "zamianę ról" to odpada - nie po to składałem klocki do kupy, żeby teraz dokładać do tego lapka, który poza tym ciągle ze mną jeździ. Bardziej chodzi mi o znalezienie przyczyny takiego zachowania i ewentualnego sposobu rozwiązania problemu. A urządzenia o których wspominasz(lapek vs składak) mają na tyle różny konfig, że nie bardzo wiem gdzie dalej szukać. Jedyne co przychodzi mi do głowy to jakiś sposób uspokojenia zasilania - jakiś UPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to w SMSL M3, ale myślę, że możesz spróbować.

Najpierw spróbuj Panel sterowania/Menedżer urządzeń/ Kontroler uniwersalnej magistrali szeregowej/Główny koncentrator USB - następnie PPM - Właściwości/Zarządzanie energią - tam odznacz pole "zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii".

Mi na chwilę pomogło, potem problem powrócił.

Wtedy kupiłem 4 portowego HUBA USB za około 50 zł. i działa, trzaski ustąpiły. Zauważyłem, że niekiedy pojawiają się, ale tylko wtedy gdy komputer jest wybudzony z hibernacji, a kable nie były wypinane. Jeżeli komputer jest wyłączny/włączany jest cisza. System Win7.

Muszę powiedzieć, że walczyłem z tymi trzaskami z miesiąc, a były one częste i głośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to w SMSL M3, ale myślę, że możesz spróbować....

Wtedy kupiłem 4 portowego HUBA USB za około 50 zł...

Mógłbyś podrzucić model tego hub'a?? Bo nad opcją dodatkowego zasilania USB też się zastanawiałem, ale jest tego tyle, że nie wiadomo co wybrać.

 

Co do oszczędzania energii - składak stoi na linuchu.

Edytowane przez cban
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, pisałeś, że na Mincie.Hub to taniutki UNITEK Y-3089. Ma możliwość niezależnego zasilania, ale na razie nie próbowałem bo dobrze działa bez tego. Obok Windy mam na lapku także Minta, ale nie sprawdzałem tego HUBA jak się pod Linuxem spisuje. A trzaskało na linuksie też, tylko ciut mniej niż na windzie.

https://www.morele.net/hub-usb-unitek-4x-usb-3-0-czarny-y-3089-779451/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio coś takiego w swoim blaszaku.

Jest to problem z zarządzania zasobami komputera. Generalnie wydajności.
Jeden z pomocnych linków: https://www.tenforums.com/drivers-hardware/12589-windows-10-popping-sound-speakers.html

Ja u siebie musiałem przeorać bios. Wyłączyć parę dupereli, zastosować male OC i generalnie o 50% poprawiły mi się opóźnienia w systemie.

Pierwsza rzecz na jaką warto zwrócić uwagę. Płyta główna (wymiana na inną), konfiguracja biosu i/lub jego aktualizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

 

U mnie hub USB niewiele zmienił - może minimalnie zmniejszył amplitudę trzasków, ale do ideału dalej jest daleko. Natomiast z obserwacji wynika, że trzaska w momencie, kiedy przejeżdża tramwaj i spod pantografu sypią się iskry, także następnym krokiem będzie ups full sinus, żeby trochę ucywilizować zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

trochę stary ten temat, ale jak używasz Minta, to może być tak, że masz zwalone sterowniki do TA1020B. Spróbuj dla testów posłuchać na windzie.

 

Miałem tak z jedną kartą na CM108 - na linuksie trzaski, winda i MacOSX bez najmniejszych problemów.

 

Temat z tramwajem IMHO bardzo mało prawdopodobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności