Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Moje przemyślenia: Aune X1S vs. smartphon z AKG K550


wdwdr

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadaczem słuchawek AKG K550 MK1 jestem już dłuższy czas. Dopiero parę dni temu zakupiłem im przyjaciela - Aune X1S. Wiedząc, że DAC gra neutralnie oczekiwałem od niego poprawienia ogólnej jakości dźwięku, względem smartphona - w tym wypadku chiński Hujałej P8. Pierwsze minuty z nowym sprzętem do najprzyjemniejszych nie należały. Raz, że bolała mnie głowa, dwa - zakupiłem nowe pady do słuchawek. Stare były mocno zjechane - bardziej przypominały welury, ponieważ skóra w większości się zdarła. Wraz z wymianą padów na nowe towarzyszyło mi dziwne uczucie, które obserwowałem przez pierwszy tydzień posiadania tych słuchawek - nadmiar powietrza. Wrażenie jakby mi ktoś powietrze pod słuchawki wpompował. No nic, musiałem się przyzwyczaić... efekt minął po 2 dniach.

 

W między czasie trochę grałem w tych słuchawkach, obejrzałem jakiś film i posłuchałem trochę muzyki - bez większego wsłuchiwania się w dźwięk ;)

W końcu zdecydowałem się na poważniejsze odsłuchy. Odpalam kilka moich ulubionych utworów. Jest do bólu poprawnie. Szczegółowo, scenicznie, jest dobrze. Oczywiście po czasie naszła mnie ochota skonfrontowania ich z smartphonem. I tu się zaskoczyłem... smartphon zagrał tak samo! Kropka, w kropkę. Chyba coś jest nie halo?! Podpinam słuchawki z powrotem pod X1S i dalej nic. Przygotowałem sobie kilka utworów, których słuchałem na przemian z X1S, smartphonu i jeszcze raz z X1S. Wszystkie pliki w formacie FLAC (o rzekomej szybkości transmisji bitów 1411kb/s) oczywiście te same na komputerze co na telefonie. Jedyne co wyczułem to delikatnie bardziej podbity midbas w P8, względem X1S. I to byłoby na tyle. Zacząłem się zastanawiać co tu jest nie tak! Postanowiłem już podziękować Metallice i włączyłem genialny utwór Philtera - Robots in the Motion (kiedyś pojawił się w jednej recenzji Evila, postanowiłem go wygooglać i bardzo mi się spodobał - głównie za sprawą tych wszystkich "przelatującym" koło głowy efektów :) ). Różnice? Niby większe - scena względem telefonu trochę urosła, no i poprawiło się pozycjonowanie. Wyobrażając sobie gdzie znajdują się wszystkie instrumenty widziałem je w tych samych miejscach - z tym, że w przypadku DACa ciut wyraźniej. Tak jakby mieć wadę -1 dioptrię i założyć okulary :P Jednak te różnice były tak marginalne, że ich istnienie jest na krawędzi placeba.

 

Tak, więc proszę Was o podpowiedź co tu nie gra. Wyjść widzę kilka:

1. Słuchawki stanowią tu ograniczenie, smartphon wyciska z nich niemal 100%.

2. Smaczki są tak drobne, że słyszalne tylko w lepiej nagranych utworach, po dłuższym wsłuchaniu się.

3. Jestem upośledzone słuchowo :P i różnice nie są już dla mnie zauważalne.

 

Niestety nie mam dostępu do innych modeli słuchawek, aby porównać jak one brzmią z X1S i bez nich.

 

PS: Nie mam pewności czy DSD w kompie działa, niby wgrywałem stery do foobara... ale coś czuję, że jednak nie działa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie czytam, bo wiem z grubsza co jest napisane.

K550 jest to typowy przykład bardzo łatwych do wysterowania słuchawek bdb grających nawet z ziemniaka, jeśli w dobrze zrealizowanych utworach jakieś smaczki wyłapujesz, a to dopiero początek Twojej zabawy z audio to wszystko jest w porządku ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź sobie cieplejsze źródło, ot choćby aune t1. Miałem te słuchawki i choć grają z kartofla, to jednak jak mają odpowiednie ciepełko (u mnie był to colorfly c4) to grają słyszalnie lepiej niż z telefonu. Co ciekawe te słuchawki nie lubią się z mocnymi wzmakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to grają słyszalnie lepiej niż z telefonu. Co ciekawe te słuchawki nie lubią się z mocnymi wzmakami.

Słyszalnie inaczej, a T1 to dużo mocniejszy wzmak na high gainie od X1s.

 

550/551 grają bardzo dobrze z DAPa za 3 stówki, smartfon im także starczy. Najprawdopodobniej nie słuchałeś tych słuchawek na innych źródłach i ciężko ci obecnie wychwycić niektóre różnice. A jeżeli słuchałeś, to może po prostu twój endgame jest dużo niżej. Ja z autopsji 551ek i Huaweia P9 widze ogromne różnice, chociażby w punktowosci i kontroli basu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K550 były w zasadzie moimi pierwszymi słuchawkami, od kiedy zacząłem się interesować różnicami w brzmieniu i tak samo miałem poważne wątpliwości gdy nabyłem fiio e17 , a później E09k . Różnice w brzmieniu były dla mnie na granicy percepcji/niewychwytywalne w stosunku do smartfona :) i nieadekwatne w stosunku do nakładu finansowego w tor.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że aune x1s gra z bardzo małym narzutem własnym ( za recenzją z Audiofanatyka) , nie dziwota że nie słyszysz zmian lub bardzo małe. Jak to @crysis94 wspomniał , wystarczy im dobrej jakości materiał muzyczny, by pokazały klasę.

Ja w tej chwili podpinam swoje akg k550 v1 do aune s16 + esspresivo , lub samego s16 , a natępnie do wysłużonego smartfona samsunga z naprawdę paskudną kartą dzwiękową i różnice są delikatne , dla laików mogłby być nie do uchwycenia. Już nie mówiąc o tym , że jak @badyl zauważył , wyczuwam jakby delikatne brumienie na s16. Traciły jakby na czystości brzmienia.

 

Bardzo dobrze zgrały mi się z nuforce udac3, wprowadzając lekkie nasycenie brzmienia i zwiększając uczucie obecności basu. Udac-2 też nie najgorszy pod względem technicznym, lecz nieco mniejsze poczucie funu.

 

Niemniej trzeba mieć na względzie, ze dla niektórych zainwestowane środki mogą być uczuciem zawodu, że tak mało zmieniają w stosunku do k550 :) . Taka to ich natura.

Edytowane przez rezystor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinanie do K550 neutralnego źródła skutkuje tym, że grają one dźwiękiem dosyć sterylnym. Jeśli chcemy dodać K550 charakteru to albo mod, albo ciepłe źródło, które doda im wigoru. Inaczej te słuchawki będą nudne. Słuchałem je z różnych źródeł, nawet z headonica (z którym było najgorzej), dobrze było już fiio X3 I, ale najlepiej z colorfly c4, słuchwki zagrały z nim o "oczko" wyżej niemal w każdym aspekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są słuchawki, które bardzo dużo wybaczają jeśli chodzi o źródło i samo nagranie. Momentum też grają mi dobrze z każdego marnego ziemniaka, do którego je podłączę i za to je kocham. Kochajmy mało wybredne słuchawki!

Edytowane przez Seler666
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kategoria słuchawek, które grają satysfakcjonująco z telefonu, ale dużą klasę pokazują dopiero z dobrym wzmakiem. Tak jest np. z AH-D7000. Generalnie mało jest słuchawek, które nie zyskują na dobrym źródle. To kwestia tylko właściwego jego doboru. Osobiście uważam, że K550 I mają potencjał, żeby coś pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta a słyszałem że hułałeje to straszna lipa jeżeli chodzi o dźwięk z telefonu

Nie wiem jak P8, ale P9tka gra jasno, z dużym ubytkiem całościowym na basie. SQ jest "dobre", ale to nadal czip Kirin, a nie przykładowo Exynos. Nie mniej Kiriny raczej do ciepłych niżeli neutralnych i jasnych słuchawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja p8 gra lepiej niż s7edge żony.

Samsung jakiś taki duszny jest, wąski, nie lubię jego dźwięku.

No I p8 pasuje mi bardziej niż g3, niby podobnie a jakby lepiej, przedewszystkim nie ma szumu w tle podczas cichych partii instrumentalnych.

 

Ale ja się nie znam, tak se słucham.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s7 to także bardzo słaby wybór

A kto wspominał o konkretnie S7, ja bardziej w stronę S6 nawiązywałem, który grał bardzo przyjemnie. Tego pierwszego nie słuchałem, ale podobno Snapdragon nawet gorzej od tegorocznego Exynosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle się wyraziłem opisując charakterystykę grania słuchawek. Łącząc neutralne słuchawki z neutralnym X1S wiedziałem na co się piszę, więc ich tonalność mi nie przeszkadza.

PS: Badyl, raczej nie planuję zmieniać X1S. Kiedyś w odległej przyszłości zmienię słuchawki na coś pokroju K7XX...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yenna jesteś pierwszą osobą która twierdzi że Exynosy samsunga grają lepiej od htc 10 :D

Mówię, że S6 widzę powyżej P9/S7. Nigdy nie słuchałem HTC 10, nie wiem jak zaimplementowali Snapdragona akurat w nim, odnosiłem się jedynie do wersji S7 ze Snapdragonem. Tymczasem stop OT :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być i ja bym się tym nie przejmował. X1s daje mi max frajdy i mimo wcześniejszego parcia na drogie sprzęty, wyleczyłem się z tego.

Po nabyciu sgs6 rozważam nawet pozbycie się X1s, ale posiadanie trudniejszych słuchawek mnie powstrzymuje póki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też by X1S styknął... gdyby więcej prądu dawał, a tak to lipa :\

 

A tak to trzeba X7 dokupić kupić. xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też by X1S styknął... gdyby więcej prądu dawał, a tak to lipa :\

 

A tak to trzeba X7 dokupić kupić. xD

Wedle pierwszych opisów Aune S6 >> X1s + X7s :>

Właśnie czekam na testówkę, będzie recka ;)

Edytowane przez crysis94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź tańsze 8W@32ohm... pomijając dużo większą funkcjonalność, brak kabli i że mamy tu faktyczny BAL, a nie jak w X1s + X7s udawany :P

Ten S6 patrząc po samej funkcjonalności i parametrach jest jakoś z dupy tanio wyceniony, a według znajomego i jako DAC lepszy i AMP lepiej od X7s się sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności