Skocz do zawartości

Potencjometry suwakowe, a regulacja głośności.


PanWojtek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki mały pomysł, żeby wykorzystać potencjometry suwakowe do regulacji głośności, zupełnie jak w studyjnych konsoletach. Wiadomo że sprzęt czasem nie domaga albo mamy gorszy dzień i któreś ucho słyszy trochę inaczej i chciało by się to odrobinę wyrówać, a jednocześnie mieć jak najlepszej jakości potencjometr, więc na myśl przyszły mi właśnie suwakowe potki 100mm, czyli maksymalnie duże żeby mieć jak największą dokładność, oczywiście zanim zaszaleje i kupie jakieś nieprzyzwoicie drogie np, alps K fader, chciałem wiedzieć jak to się sprawdza.

Oczywiście będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami w tym temacie, ktoś stosował w sprzęcie, użytkował, albo zna jakieś tanie i dobre model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o drabinie,ale lepsze jest wrogiem dobrego. To rozwiązanie w konsolach za dziesiątki tysięcy sprawdza się całkiem dobrze pozatym posiadając dwa nizależne potencjometry można je łatwiej wyselekcjonować, a przesunięcie 2suwaków na jednakową pozycje nie stanowi problemu jak w obrotowych potencjometrach, ich jakość też jest bardzo wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle szukam ale wpisałem w google "alps K fader" i to też ma tolerancję 20%.

 

Jeżeli pieniądze nie grają roli i reszta Twojego sprzętu jest z najwyższej półki:

http://www.hificollective.co.uk/stepped_attenuators/glasshouse-ladder-stepped-stereo-charcroft-seiden.html

 

W innym wypadku nie widzę sensu pchania się w jakieś udziwnienia, sam kiedyś chciałem sobie zrobić regulację na dip-swtich'ach i polutować do nich jakieś dobre rezystory ale po co tak kombinować. Ustaw DAC na 24bity lub wyżej i przy regulacji w systemie nic nie powinieneś tracić na jakości, do tego mniej kabli we wzmacniaczu.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer jest tylko jednym z wielu sprzętów które wydają z siebie dźwięki, więc taka regulacja całkowicie odpada.

zwykła drabinka, tylko te Z-foil niezwykłe :) , dip-swtiche faktycznie bardzo dziwnie by się używało, mimo wszystko płynna regulacja jest lepsza, a dwadzieścia parę kroków to naprawdę bardzo skromnie, już lepiej na przekaźnikach, ale nie daje to korekcji balansu

Nie powiedział bym że to jakieś niezwykłe ekstrawaganckie udziwnienie, dużo japońskich wzmacniaczy z niskiej półki ma suwaki(niższa cena takiego suwaka, niż porządnego potka) parę sprzętów unitry też je miało, to tylko kwestia wkomponowania w bryłę obudowy, żeby nie wyglądało jak Filip z konopi, w końcu chodzi o diy jak wstazuje zakładka, a nie sprzęt fabryczny

Tolerancja przy pojedynczych nie jest tak bardzo newralgicznie, można sobie dobrać w pary z kilku sztuk, nie ma nadwyżek towaru jak przy podwójnych kiedy z kartonu można wybrać zaledwie kilka idealnych sztuk. Ciekawą ofertę ma Tokyo Koon Depa http://www.tkd-corp.com/product.html szkoda że w w grajdole prawie niedostępne.

Edytowane przez PanWojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy niskim wzmocnieniu (u mnie 3x) 20 kilka kroków w zupełności wystarcza do płynnej regulacji. Czemu musisz bawić się w ustawianie balansu? Jeżeli masz zdrowy słuch to konieczność ustawiania balansu odpada, chyba że sprzęt jest wadliwy.

Nie wiem jak to jest z potencjometrami suwakowymi, ale w logarytmicznych stereo mierzyłem rozbieżność między kanałami i czasem potrafiła wynieść nawet 70 Ohm i więcej (w zależności od położenia), przy drabince na rezystorach 1% i mierniku za 17zł oba kanały wypadały identycznie.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to niekoszerne, że ktoś chce majstrować w równowadze kanałów i mieć więcej pokrętek i suwaczków niż tylko jedno słuszne a i tak audiofilsko podejrzane. Człowiek nie młodnieje i o ile teraz, to może być tylko złudzenie, że jeden kanał gra trochę ciszej, to za parę lat może to już być poważny problem, pozatym czy opłaca się szukać przez 3 dni jednego elementu który minimalnie burzy tą symetrię zamiast przesunąć sobie balans i mieć to głęboko w...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności