Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Muzyka którą mamy w DNA ? - Polski Folk


Tajniakos

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu mocno mnie ten temat interesuje. Słuchając tej muzyki czuję że krew płynie mi w tym samym rytnie, często nachodzą mnie myśli, że identyfikuję się z tym gatunkiem. Przyznaję bez bicia, że oryginały mnie męczą więc jak kto chce mi zaserwować z całym szacunkiem wykony Mazowsza czy kapel podwórkowych z akordeonem na czele to chylę czoła i przepraszam za brak wyrozumiałości i otwartości. Natomiast jeżeli ma znamiona... właściwie jak nazwać ten gatunek ? New Folk ? To jak najbardziej mnie to interesuje, to co sam znam i lubię prezentuję poniżej:

 

Chłopcy kontra basia - O!: Baśka sam napisała teksty na bazie podań i legend, taki miks. Dla mnie to taka bajka dla dorosłych (bez podtekstów), świetna muzyka i głos Basi... miodzio. Mój ulubione kawałki

 

O dwóch górach

 

O pojedynku ostatnich czarmistrzów

 

Chłopcy kontra Basia - Oj tak: Pierwszy album dużo bardziej ludowy, tekstom bliżej do oryginałów ale ten jazz-owy klimat. Popis wokalu Basi a mój ulubiony kawałek z tej płyty

 

Kasia

 

Tołhaje - Czereda: Ciekawy zbiór muzyków, autorzy między innymi ścieżki do serialu Wataha, a może nie ? Miks instrumentaly może się podobać lub nie dla mnie jest to ciekawa interpretacja naszych brzmień z miksem kulturowym a'la KZWW. Najważniejsze, że jest żywo i mocno :)

 

Ziele

 

Da za gora, da za lias

 

A w Niedziele rano

 

Żywiołak - Nowa Extradycja: Płyta chyba znana wszystkim, więc odpuszczę jakieś przemyślenia. Dla mnie jedyna i najlepsza po zmianie składu zespołu brzmienie stało się dla mnie niestrawne więc za nowsze płyty dziękuję.

 

Epopeja Wandalska

 

Na koniec oczywiście chyba najbardziej znany skład KZWW - Kapela ze Wsi Warszawa, albumów jest sporo bo to najbardziej płodny zespół z wymienionych. Ja osobiście lubię:

 

KZWW - Wiosna Ludu: Pierwszy ich album

KZWW - Infinity

KZWW - Święto słońca

 

Ich muzyka to dla mnie mieszanka kulturowo brzmieniowa, jest to muzyka ciekawa choć czasem wymagająca i sam muszę mieć nastrój na jej pokontemplowanie. Ulubiony kawałek:

 

Wise kid song

 

Ciekawi mnie czy słuchacie takich klimatów, i najważniejsze czy znacie więcej takich wykonów ? Od dawna chciałem założyć taki wątek i rozpocząć dyskusję.

 

Dzięki Łukasz :)

Edytowane przez Tajniakos
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywiołak - Nowa Extradycja: Płyta chyba znana wszystkim, więc odpuszczę jakieś przemyślenia. Dla mnie jedyna i najlepsza po zmianie składu zespołu brzmienie stało się dla mnie niestrawne więc za nowsze płyty dziękuję.

 

 

Myślałem że to tylko ja.... Kupiłem w ciemno "globalną wioche" w dniu premiery bo tak lubie "extradycje" i w sumie tytuł nie kłamał.... Kompletne dno.

 

Od siebie dodam że w klimaty wpisuje się soundtrack z Wiedźmina 3 chcoiaż dla mnie tam też zalatuje nordyckimi elementami.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Play "Psio Crew" mega oni z Bielska a ja pochodzę ze Skoczowa (parę km) mały świat.

 

Niesiony założonym temateem zacząłem grzebać w czeluściach zakładek przeglądarki. Wpadły 3 albumy przesłucham je i będę się dzielił wrażeniami. Póki co skontaktowałem się już z Tołhajami gdzie można kupić resztę ich albumów we FLAC i... Nie można :( Świadom fali krytyki jaka może mnie czekać w sposób zupełnie nielegalny dorwałem do odsłuchu ich pierwszą płytę:

 

Tołhaje - A w niedziela rano

 

Zatrzymałem się na kawałku Carivna i słucham go już 4 raz ! Jestem oszołomiony. Mamy kotły i czuję jak serducho zaczyna szybciej walić a usta przybierają ten szyderczy wyraz pod tytułem ołłł jeahhh. Aranż a'la Peter Gabriel i już wiem że poruszę niebo i ziemie ale ja tą płytkę muszę mieć choćby dla tego jedngo utworu hejjj zeee a jakkk ! Niestety jakoś YT pozostawia wiele do życzenia o kotły tracą moc :(

 

Update: Płytę udało mi się już kupić pozytywnie zaskoczyło mnie alldrogo :) Przesłuchałem ją wczoraj dwa razy i loduje u mnie egzekwo jako nr 1 z Extradycją. Płyta ma świetną dynamikę i choć są dwa utwory odstające od reszty uważam, że jest to pozycja obowiązkowa. Materiał do odsłuchów dorwałęm na "serwisie co to gryzonie go prowadzą".

 

Stuposiany utwór otwierający album to mówi samo za siebie !

Edytowane przez Tajniakos
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z folku a może nie folku pamiętam tylko kapelę Syrbacy. W strojach jak za Piasta Kołodzieja, grający na instrumentach samoróbkach (jakies gęśliki, tupMaryny). I ich prawie kabaretowe piosenki - "Wypił , patrzy z konia leci, bacz ma siostro na me dzieci"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na tapecie ląduje Tołhaje - Stereokarpaty oraz płytka zespołu o wyjątkowo wymownej nazwie Same Suki - Niewierne. Ciekawy kawałek zabarwiony Marią Peszek:

 

Villageanka

Edytowane przez Tajniakos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh właśnie zmuszony zostałem do wyłączenia playera. Tołhaje pokusiły się o tochę rockowego zacięcia i dla mnie jest to taka sama rozsypka jak druga płyta Żywiołaka... Ja odpadam ale jeśli ktoś szuka rocka w folku tj. folkrocka to może mu podejdzie. Wracam do "W Niedziela rano"... zachwycający album.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same Suki skyszalem na zywo (razem z Chlopami) - zajeb... teksty, z jajcem; klimacik i wokalistka bez zeba na przedzie #pdk

 

Edyta: a tak mi sie przypomnialo - Hoverla - choc troche klimaty wschodnie bardziej, kapela z Wrocka btw.

Edytowane przez adikadik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajeb... teksty, z jajcem

 

Takie właśnie odniosłem wrażenie w trakcie słuchania Same Suki - Niewierne, ale potem trafiłem na ten utwór i mnie zamurowało ! Album zaczyna się frywolnie i luźno również instrumentalnie ale przekraczając połowę albumu dziewczyny zaczynają pokazywać, że potrafią :)

 

Błądzony

Słucham dziś w pracy Błądzonego, odpaliłem to sobie na Last.fm i jak to na Last.fm trafiłem na polecanych artustów i... trafiłem na Sutari - Wiano, płyta już kupiona na bandcamp-ie całość 24,99 PLN. Bardzo uduchowine brzmienie:

 

Live

https://sutari.bandcamp.com/releases - Polecam, za prostotę, za uduchowione brzmienie. Album jest jak kobieca dłoń na twarzy, ciepły, aksamitny, kojący, niespodziewane odkrycie i jak zwykle przypadkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę eksperyment:

https://m.youtube.com/watch?list=PLPZ3gXgrnqR6WaBGJE22PoDmuX0w56ckO&v=ELXnpnW5gKo

Ktoś pozazdrościł Ciechowskiemu (Grzegorz z Ciechowa) i zrobił podobny klimat.

Mnie to siadło okrutnie.

Ale folkiem tylko inspirowane - jak wam nie pasuje do wątku to raportujcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZenekHajzer pasuje pasuje właśnie o to w wątku chodzi, a twoja propozycja jest mocno na czasie więc nikt nie będzie niczego raportował.

Edytowane przez Tajniakos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sutari genialne, właśnie zakupiłem album - dzięki za polecenie.

 

Cała przyjemność po mojej stronie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 28.03.2017 o 23:29, all999 napisał:
 

Posłuchałem ciekawe ciekaw, ale jednak wolę to:

romantycznosc-w-iext37918767.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

UWAGA właśnie dostałem powiadomienie o jeszcze ciepłej płytce SUTARI słucham jej sobie na
Bandcampie ale już wiem, że ją kupię. Jest dużo bardziej dojżała a rytmy są tak samo nase :)

 

https://sutari.bandcamp.com/album/osty-thistles

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już kupiłem flaczki na bandcampie. Pobierz sobie i wypal Exact Audio Copy (powinno być w miarę) :) Pozdrawiam

Edytowane przez Tajniakos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności