Skocz do zawartości

Komputer "jak najwięcej za jak najmniej".


Oskar2905

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że tytuł oddaje to o co mi chodzi ;) . Szukam jak najwydajniejszego komputera do gier/neta za jak najmniej. W rynku miałem rozeznanie jakieś 4/5 lat temu i tak na prawdę zatrzymałem się na okresie gdy wychodziły sandy bridge ;) . Chciałbym żeby nowsze gry chodziły na mniej więcej średnich detalach. Nie wymagam jakiś ultra, uber detali i textur. Średnie detale mi starczą (oczywiście jak pójdzie na wyższych to się nie obrażę ;) ). Mój obecny pc-et był tworzony jakieś 5 lat temu z myślą o internecie i możliwością dalszej rozbudowy:

cpu AMD A8-3850

mobo Gigabyte a75 d3h

zasilacz ocz sxs2 500W (ten zasilacz to rebrand fortrona)

obudowa silentium pc brutus m40

dyski to wd raptor 80gb (na system) i wd blue 1tb (magazyn)

grafika to integra

chłodzenie spc fera

ram 4gb ddr3

Chciałbym wymienić płytę główną, procesor i dołożyć kartę graficzną. Reszty chyba nie ma co ruszać (chyba ze zasilacz jakby ewentualnie nie wystarczył). Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramu masz mało to raz. Tak z 8gb by się przydało dokupić. Ramy są tanie, więc używkę w jednej kości pewnie koło stówki wyrwiesz. Dwa, jak dysk systemowy wymienisz na ssd to odczujesz sporą różnicę na plus (nawet jeśli to wd 10k obr.). SSD 128gb to kolejne dwie stówki. Procka może na razie zostaw w spokoju... chociaż takie minimum do gier to chyba i5 2500k (nie wiem, jak się ten amd ma do niego). Dokup jakąś grafikę za 6-7 stówek i powinno być ok (o ile procek nie będzie zjadał 20 klatek...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie planujesz z wyprzedzeniem pełnej wymiany płyta główna+procesor+zasilacz, to rozsądnie jest pójść w maksymalnie GTXa 950, albo coś z niższej półki - RX 470. Do tego używana kość 4GB (chyba, że masz wybitne ssanie na te 12-16 łącznie) i SSD pokroju budżetowych ADATA lub GoodRam.

 

GPU: https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-geforce-gtx-950-strix-2gb-gddr5-128-bit-2x-dvi-hdmi-dp-box-strix-gtx950-dc2oc-2gd5-gaming-767214/

SSD: https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-premier-pro-sp550-120gb-sata3-asp550ss3-120gm-c-767131/

lub

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-premier-pro-sp550-120gb-sata3-asp550ss3-120gm-c-767131/

 

//edit: tylko od razu wybij sobie z głowy płynne 60 klatek w grach pod procesor (przykładowo GTA 5), tam APU dostają całkiem nieźle po tyłku.

Edytowane przez Yenna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysków nie chce wymieniać. Ten wd mi pasuje. Poza tym nie mieliśmy składać całego kompa tylko dobrać płytę, cpu i grafikę ;) . Dysków nie wymieniam. Rx 470 jest droższy od gtx 950. Nie pomyliłeś modeli?

 

@Kiss to już też sam wiem ;) .

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysków nie chce wymieniać. Ten es mi pasuje. Poza tym nie mieliśmy składać całego kompa tylko dobrać płytę, cpu i grafikę ;) . Dysków nie wymieniam. Rx 470 jest droższy od gtx 950. Nie pomyliłeś modeli?

 

@Kiss to już też sam wiem ;) .

 

Literówka, albo raczej cyfrówka. :woot: Miałem na myśli 460-tkę. Uparcie twierdzisz, że dysku nie wymienisz, ale ten Raptor dalej jest dużo wolniejszy od SSDka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaką rozdzielczość ma Twój monitor?

2. W jakie gry zamierzasz grać?

 

Widzę dwie drogi - budowa nowego kompa na Skylake z najtańszym prockiem i granie przez jakiś czas na zintegrowanej grafice, później dokupisz i5+jakąś tanią kartę graficzną, jest to rozwiązanie przyszłościowe. Jeżeli komp ma być "na już" i nie interesuje Cię przyszła rozbudowa to w sumie możesz wyrwać jakiś zestaw i5 2500+najtańsza mobo+8 Gb ramu albo nawet pierwszą generację i7 za kilka stówek i dołożyć jakąś tanią grafę pokroju 750ti/rx460.

 

Ja mam niepodkręconą i5 2500+8Gb ramu i gtx960 4Gb - Wiedźmin 3 w rozdzielczości 1080p chodzi ze wszystkimi bajerami graficznymi odkręconymi na maxa w stabilnych 30fps, musiałem zablokować do 30 fps ponieważ procesor jednak ma swoje lata i mimo wszystko nie daje rady już w W3, np. w tym największym mieście w dodatku KiW bez względu czy ustawię rozdzielczość na 720p+ detale na min czy na 1080p i detale utra - mam ten sam fps (36fps). Do 1000 zł być może uda Ci się złożyć taki zestaw, nie będzie przyszłościowy ale gierki ograsz.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i jest, ale ssd jest mi nie potrzebne. Miałem możliwość zobaczyć jak chodzi ssd i moim zdaniem się nie opłaca w moim przypadku. Monitor ma standardowe 1920x1080. Kompa nie zamierzam raczej rozbudowywać. Jak już to może wymienię kiedyś grafikę na jakąś inną, ale to raczej nie w najbliższej przyszłości. Sam też myslałem nad 1 generacją i7.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zestaw złożony przez twórcę "Potato Masher":

(polecam przejrzeć testy)

Procesor wymienić na i5-750 (ok. 170zł na allegro z gwarancją)

Płyta -+ 250-300 (taka, która pozwoli podkręcić trochę procesor)

Karta pokroju gtx 950.

Dołożyć kostkę ramu (4GB).

Zestaw stary, ale warto się nad nim zastanowić

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem na ebay'u można wyrwać I5 2400 +4Gb ramu+dysk 320Gb + win7 za trochę ponad 100$, nawet zasilacza nie trzeba wymieniać jeśli wsadzi się słabszą kartę grafiki pokroju 750ti/rx460. Ja bym polował na poleasingowe komputery biurowe w dobrej cenie i je przerobił, pierwsza generacja i5/i7 jednak już ostro dostaje po tyłku w grach z otwartym światem, nawet i5 2500 (bez k) już niedomaga w wiedźminie 3.

 

Jeżeli jednak budźet to nieprzekraczalny 1000 zł to faktycznie najlepiej kupić pierwszą i7kę i resztę wsadzić w lepszą kartę graficzną.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między i5-750 a i5-2500 to ok. 30% w grach (biorąc i7 pierwszej generacji to nawet mniej)

Różnica pomiędzy gtx 750ti a 950 to 50%.

Warto dołożyć więcej do karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w grze grafika jest w stanie się rozbujać to będzie duża różnica, ja miałem sytuację w Wiedźminie 3, w której i5 2500 strasznie zamulał przeciętnego gtx960 - bez różnicy było czy ustawiłem 720p z detalami na minimum czy 1080p na ultra - ilość klatek była identyczna - 36, po prostu procek nie wyrabiał w mieście.

 

Gdybym budował kompa na maxa budżetowego to bym celował w coś takiego:

 

http://www.ebay.com/itm/Lenovo-ThinkCentre-M91P-Tower-Core-i5-QC-2400-3-1GHz-Win-7-Pro-NO-OS/272392651545?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D39241%26meid%3D388ca12fc5b14aa9b167290dcad03fba%26pid%3D100011%26rk%3D2%26rkt%3D18%26sd%3D262645877381

 

Edit: co do tego kompa powyżej to doczytałem, że nie ma hdd ani ramu, ale generalnie polowałbym na tego typu komputery w niskich cenach.

 

Nawet jeżeli nie da się do tego wsadzić innego zasilacza (np. na płycie głównej są niestandardowe konektory) to bym kupił drugi zasilacz do samej karty graficznej, rozwiązanie prowizoryczne ale budżet to budżet;)

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAM rozbudować do 8 GB.

"Dysków nie wymieniam."

Radzę wymienić. Zmiana na SSD to mój największy szok komputerowy w życiu. Dysk SSD choćby 128 GB na system i programy, a za 300 zł masz GoodRam Iridium Pro 240GB na kościach MLC. Sam jeszcze dwa tygodnie temu miałem w tym celu 64 GB i połowa dysku była wolna.

Ja używam spokojnie FX 6300 do wszystkiego, ale w temacie proca i grafiki nie będę doradzał bo się zaraz okaże, że AMD jest do d....

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie mam jeszcze gry u siebie, to testu komentować nie będę. Są dość dobre testy na PcLab z których wynika, że 960 więcej niż 35 klatek w miejscach wymagających nie utrzyma.

Co do zestawu:

- brak gwarancji jest bolesny,

- wysyłka tylko w obrębie USA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zjedziesz z detalami na medium to gtx960 spokojnie powinien śmigać cały czas w 60fps, to w miejscach zależnych od procesora są spadki klatek, dlatego grając w rozdzielczości 720p na minimalnych detalach możesz mieć w lesie 120fps (nie testowałem, taki tylko przykład) ale po wejściu do miasta spadnie Ci do 36fps - z powodu procesora, podbicie ustawień grafiki na ultra i rozdzielczość 1080p powoduje identyczne spadki w mieście, wina i5 2500 a nie gtx960 (albo to był wyjątek od reguły, testowałem to jakiś czas temu w dodatku Krew i Wino po przejściu gry, w miejscu w którym malarz proponuje wykonanie nam portretu).

 

Z tego samego powodu i5 2500 jest daleko w tyle za Skylake w rozdzielczości FHD, natomiast w rozdzielczości 4K różnice wynoszą zaledwie kilka %.

 

Ja gram z zablokowanymi 30fps aktualnie na presecie oczko niższym niż ultra, z włączonym HW i przeciętnie wykorzystanie grafiki wynosi 60-70% ^_^ Świeżo po wyjściu gry grałem na medium i spadki z 60 do 45 były sporadyczne, praktycznie całą grę przeszedłem ze średnim 50 fps, im więcej patchy do gry tym pojawiły się większe dropy i musiałem ustawić limit na 30 klatek.

 

GTX960 tytanem nie jest ale byłbym daleki od nazywania go kastratem, daje spokojnie radę.

Edytowane przez tybysh
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie mam jeszcze gry u siebie, to testu komentować nie będę. Są dość dobre testy na PcLab z których wynika, że 960 więcej niż 35 klatek w miejscach wymagających nie utrzyma.

Co do zestawu:

- brak gwarancji jest bolesny,

- wysyłka tylko w obrębie USA

Testy z pclola nie są dobre.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności