Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Technics RP-F30 wk�adka


LionePLL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dostalem sluchawki technics rp-f30 z sparcialymi padami wiec wymienilem je na nowe hm5 i do tego brakuje gabki miedzy muszla a siateczka macie moze pomysly czym je zastapic?. Podlaczylem sluchawki dzwiek ma malo basu a wysokie nawet kluja.

Edytowane przez LionePLL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować! Bardzo ciekawe słuchawki, to na pewno. Szkoda, że ja takich prezentów nie dostaję ;) Choć przyznam, że nie miałem okazji słuchać ich w pełnej krasie, mimo tego, że Perul solidnie się napracował przy bodajże moich dwóch parach (jedna to właśnie F30 i chyba przy F1 coś robił, choć może mi się już miesza).

 

Problem w tym, że te słuchawki mają dość duże muszle i ciężko dobrać do nich odpowiednie pady. Te od HM5 czy Shure 840 są trochę za małe. Nie pamiętam dokładnie jak tam to wygląda, ale zdaje się, ze ten model miał gąbkę przed driverami. Popatrz może na te zdjęcia z mojego tematu, gdzie miałem słuchawki już po renowacji: http://forum.mp3store.pl/topic/113874-s-technics-rp-f30/

 

Tutaj nasz forumowy kolega wrzucał bodajże schemat takiej gąbki i chyba na tym Perul się u mnie swego czasu wzorował: http://audiohobby.pl/index.php?topic=2992.45

 

Ogólnie możesz prześledzić ten temat, są tam zdjęcia słuchawek w, powiedzmy, różnych konfiguracjach jeśli chodzi o pady. Ja miałem HM5 i one chyba nie są najlepsze do tych słuchawek, być może lepszy efekt byłby na padach od Shure 840 właśnie. Nawet raz miałem je w tych słuchawkach, ale tamta para miała padnięty jeden driver od wysokich tonów czy tam basu niestety. Wydaje mi się, że w one powinny przylegać do uszu żeby dawać dobre efekty, powiedzmy, brzmieniowe.

 

Ja je zapamiętałem tak, że bas miały taki mocny, dynamiczny, ale jednocześnie nieprzesadzony. Takstary HD6000 całościowo mogą tego basu mieć więcej, o dziwo, bo to trochę takie misiowate słuchawki. Technicsy mają też wyraźne górne pasmo, a to w Takstarach jest raczej takie lekkie, nieśmiałe, schowane. Być może stąd efekt małej ilości basu w Technicsach. Co więcej, ciężko mi było zapewnić im optymalne źródło i wzmacniacz. Wydaje mi się, że na mojej ówczesnej konfiguracji (nie pamiętam już dokładnie z czym ich słuchałem) po prostu nie pokazywały one pełni potencjału. No i F30 potrafią być trochę takie krzykliwe. Sam teraz jestem ciekaw, jakby mi one zagrały na czymś być może bardziej pod nie, jakimś wzmacniaczu vintage może.

 

 

/EDIT: Niewykluczone, że na brzmienie (basy) może mogą mieć wpływ tzw. bass ducty - te gumowe elementy łączące muszle z pałąkiem. Zobacz sobie, czy nie masz ich przedziurawionych.

 

Tutaj jest ich zdjęcie http://www.head-fi.org/t/572004/technics-panasonic-rp-f30 i oryginalnie pady miały ceratkowe, przypuszczam że słabej jakości. Na ebayu można kupić zamienniki,ale to raczej do F1, które miały chyba mniejsze muszle. I tak te zamienniki nie były idealne jeśli chodzi o wielkość, więc te Shure nie będą gorsze, a nawet pewnie lepsze. To samo w sumie jeśli chodzi o HM5, ale jednak one mogą za bardzo oddalać uszy od driverów.

Edytowane przez Undertaker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undertaker w sumie wyczerpał temat, ja od siebie dodam tylko, że jeśli dźwiękowo ma być podobnie do oryginału, to lepiej zrobić te wkładki z pianki niż z gąbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undertaker w sumie wyczerpał temat, ja od siebie dodam tylko, że jeśli dźwiękowo ma być podobnie do oryginału, to lepiej zrobić te wkładki z pianki niż z gąbki.

Mam obrys a jaka ma byc grubosc tej pianki? To na driverze też pianka czy jakis filc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość pianki jakieś 5-6mm.

To driverze to może być cienki filc (1mm), będzie bardziej wytrzymały od cienkiej gąbki, a efekt dźwiękowy bardzo podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

witam

przypominałem sobie o moich Technicsach RP-F30 :)

QVwhtN2.jpg

leżały w szafie od jakiegoś czasu, odkąd się zużyły moralnie

 

od czasu zrobienia tego zdjęcia usunąłem ten materiał z napisem technics i je wyczyściłem

zamówiłem dwie pary nauszyników, jedne Technics RP DJ1200, drugie Shure SRH940

mam nadzieję że któreś się nadadzą

 

dla mnie te słuchawki to nie tylko legendarna jakość, używałem je kilka ładnych lat i stały się już częścią mojej duszy :lol:

Edytowane przez XoR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam tak jak  Undertaker napisał, warto sprawdzić bass ducty, one rzeczywiście mają wpływ i to znaczny na dolny skraj pasma, po wielu latach użytkowania potrafią popękać, tą harmonijkę gumową prosto idzie zregenerować przez wysmarowanie silikonem klejem przezroczystym.

Co do padów to niby robią zamienniki pod wymiar https://pl.aliexpress.com/item/Replace-ear-pads-for-Panasonic-Technics-RP-F30-headphones-original-headsets-cushion-earmuffes-headphone-cushion/32686999197.html

Jak jest w rzeczywistości to ciężko powiedzieć

Najlepsze do tej pory pady jakie udało mi się zakupić to te od HM5 w wersji super soft te nieco wyższe,

nie wiem czy te obecnie dostępne np na audomagic są tak samo wysokie, bo były dwie wersje tych padów różniące się wysokością, na stronie producenta obecnie w akcesoriach brak tych padów, za to wprowadzili inny model z pianką memory i bardzo mięciutką skórą owczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te pady z aliexpress. Są ok, na zewnętrzny wymiar ładnie zrobione, ale w oryginale otwór wewnątrz był ewidentnie większy. Materiał to ten sam sztuczny szajs, który znajdziemy w 99% chińskich padów. Tańszej, lepszej alternatywy i tak chyba nie ma. Na początku byłem średnio zadowolony z efektu, ale pady założyłem na egzemplarz zmodowany pod inne pady i bawiąc się innymi elementami doszedłem do takiego stanu, że już nie ruszam. Z czasem też pady trochę osiadły co jest na plus. Moim zdaniem inne popularne zamienniki są zdecydowanie za małe, a po ich naciągnięciu ucho znajduje w dziwnej odległości od przetwornika. A ta odległość jest właśnie bardzo ważna, raz za blisko, za daleko. Bardzo upierdliwe słuchawki, bo każdy uzyska inne rezultaty bawiąc się różnymi padami. Nie potrafiłem też dobrać wewnętrzny pad do tych zamienników, nie chciało mi się to zgrać dopóki  postanowiłem spróbować nie używać żadnego. Pewnie to zdziwi niektórych co mieli kontakt z tymi słuchawkami, ale tak mi właśnie najlepiej zagrało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności