Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Przegląd dźwiękowy kabli Jimmiego Dragona


misiekkb

Rekomendowane odpowiedzi

Ten opis kabli słuchawkowych Jimmiego Dragona powstała przez przypadek, na podstawie swoich doświadczeń, gdyż napoczątku chciałem hybrydowy, więć poprosiłem Jimmiego czy by nie mógł mi wysłać na testy jego, żebym zobaczył czy mi pasuje dźwiękowo, gdyż znająć różne kable i nie zawsze jest to co oczekuje po nich, a dopasowująć mój tor pozostało mi tylko kable żebym znalazł dla siebie najlepszy dźwięk. Od Jimmiego dostałem na testy wszystkie trzy rodzaje kabla, gdyż w międzyczasie po poproszeniu o kabel hybrydowy, Crysis napisał że Yamahy YH100 grają dobrze z kablem srebrnym, mająć wcześniej inne kable srebrne czy hybrydowe, czy miedziane srebrne kable zawsze mi najlepiej pasowały. I tak w tym przypadku też, mimo że napoczątku chciałem hybrydowy, gdyż się bałem o bas, a okazało się po przetestowaniu kabli że hybryda mi najmniej pasuje, więć dzieki Jimmi za możliwość sprawdzenia wszystkich trzech kabli. W opisie też podam dwa kable Forzy Audioworks.

Do testów został użyty następujący sprzęt Gustard U12 jako konwertor USB spdif, jako DAC Yulong Sabre D18, połączony on jest ze wzmacniaczem Yulong Sabre A18 kablem Chord Chorus po rca, a jako słuchawki Yamahy YH100.
Do przeglądu kabli, żeby wszyscy wiedzieli o czym piszę posłużę się tutaj utworem Czajkowskiego "Walc" ze "Śpiącej Królewny" w wykonaniu SakakiaTomoki i Kawachi Eriko, gdyż każdy zna ten utwór, a jak go nie zna to słyszał go napewno parę razy w życiu. Nie jest to prosty utwór do oddania, gdyż wszystko zależy jak go zagrają pianiści, gdyż jest to utwór na cztery ręce, w którym jeden gra wysokie partie, a drugi niskie i żeby oddać piękno tego utworu, muszą dźwięki niskie z wysokimi tworzyć jakby "walkę".
Przejdźmy jak utwór słychać na poszczególnych kablach:
Dragon miedziany - słychać równość między zarówno wysokimi tonami fortepianu jak i niskimi, nić się nie wybija, grają równo, faktura dźwięku jest na dobrym poziomie, nasycenie klawiszy jest duże, trochę zaduże jak na dźwięki pianina słuchającego na żywo, ale jest dobrze, przyjemnie, nie męcząco, także dało słyszeć że jest walka, gdyż dźwięki posiadały pazur.
Dragon hybryda - dźwięki już nie są równe, bardziej zaznaczone są te skrajne tony, a te, które są najbardziej środka są podane jako mniejsze bryły i bez akcentu, najbardziej akcent skrajne dźwięki. Ale mimo tego że środkowe tony mają mniejsze bryły słychać je bardziej krystaliczne, czyściej tak samo pozostałe dźwięki niż na miedzianym.
Dragon srebro - najbardziej równy balans tonalny z minimalną przewagą wyższych dźwięków, niż pozostałe kabel. Bas, średnica, czy wysokie się nie wybiją, są najbardziej czyste, szczegółowość i faktura też najlepsza z pozostałych kabli. Słychać że jest to walka pomiędzy dźwiękami wyższymi a niższymi, dzięki pazurze i szybkości dźwięków, dźwięki wyższe są minimalnie bardziej akcentowalne, a niższym trochę brak wypełnienia. Ale dźwięk nie jest ostry, nie kłuje., mimo że kontury są mocno zaakcentowane.
FAW Hybrid Claire - w stosunku do kabla hybrydowego Jimmiego ma większą ilość tonów wysokich, ale są one podane jako wygładzone, brak tutaj pazura. Jeśli chodzi o bas to jest więcej wyższego basu, ale podobnie jak wysokie są one też bardzo wygładzone. Co daje nam bardzo "funowy" kabel, który jest pozbawiony pazura i tutaj niszczy cały urok walki dźwięków. Szczegółowość też mniejsza niż u Jimmiego, no i nie ma kontur dźwięków.
FAW Noir -seria kabli, której osobiście bardzo nie lubię, gdyż Noir to można oglądać filmy, a nie jako prezentacja dźwięku. Dźwięk jest taki jak nazwa mówi, czyli brudny, nasycony, zamglony, więcej jest niskich tonów, a szczegółów to trzeba się bardzo dobrze wsłuchiwać żeby znaleźć każdy niuans i można go jeszcze nie znaleźć. Owszem, ktoś może lubić taką prezentację. Tak więć w tym utworze, brak jest faktury poszczególnych klawiszy, także nie ma tej walki między tonami, całe dźwięki są podane jako jedna wielka bryła.
Podsumowująć kable, należy wybrać taki jaki dla nas będzie najlepszy, biorąć pod uwagę nasze oczekiwania jak i muzykę jaką słuchamy, więć tak:
Dragon miedziany - największą zaletą kabla jest jego transparentność, co może ten utwór nie dał usłyszeć, ale inne utwory czy gatunki dawały wynik tego jak bardzo jest przezroczysty, jeśli utwór był basowy to akcent był na basie, jeśli nie miał basu tylko same wysokie tony to akcent był na wysokie tony, a basu nie było. Oprócz transparentności mamy w nim nasycenie basu wynikające z tego że jest miedziany, więć odbiór jego będzie bardzo przyjemny w odbiorze, tym bardziej nie jest szybki, ale też nie jest jakiś wolnym kablem, fakt że dla mnie był zawolny, ale ja lubię szybkość i punktowość. W nim nie odnajdziemy punktowości czy twardości basu, raczej jest tak po środku. Faktura jest dobra, też nie stawia na maksymalną analizę każdego dźwięku, ale da mały wgląd, jaki się użyło talerzy, werbli, czy kilka głosów w długim chórku. Separacja i szczegółowość jest dobra, a jak na kabel miedziany w tej cenie bardzo dobra. Przez te cechy jest bardzo uniwersalnym kablem.
Dragon hybryda - akcentuje bas i wysokie tony, środek pozostaje jakby w cieniu tych pasm, ale jest krystalicznie podany. Świetny kabel do elektronki, gdyż ma się na basie szybkość, wypełnienie, zejście, a wysokie dają o sobie znać, gdyż pną się do góry, jest pazur, ale nie są ostre(przynajmniej u mnie).
Dragon srebro - najbardziej równy kabel z tego zestawienia, jedynie co tylko wyższa średnica i wysokie są minimalnie bardziej zaakcentowane. Na mnie zrobił duże wrażenie, ale to tak jak bywa że lubię srebrne kable za swoją krystaliczność, szybkość, fakturę, gdzie każdy nawet najmniejszy dźwięk jest rozróżniony i tak na tym kablu słyszymy wiele faktur basu, tak samo na średnicy i wokalach oraz wysokich tonach, każdy ton klawisza z fortepianu był inny jak słuchałem różnych wykonań, gdzie artyści grają na różnych fortepianach czy pianina, to samo np. z talerzami, jak ktoś zna brzmienie talerzy, bez problemu może rozpoznać na jakich kto gra i itd. Wokale podane tak jak mają być, czy mają być słodkie, czy też ostre. W stosunku do mojego poprzedniego kabla na ruskiej miedzi były różnice, a mianowice subbas, na kablu Jimmiego w końcu zjechałem do basu około 20 Hz i subbas jest bardziej słyszalny niż ten średni i wysoki oraz ma lepszą faktu®ę, rozdzielczość i szczegółowość.. Trochę mi na moim zestawieniu było brak nasycenia i wypełnienia na basie wyższym, ale jak przełączyłem się na inny kabel niż Chord Chorus już było lepiej ok na wypełnieniu i nasyceniu, ale bas nie stracił na jakości czy szybkości, ale za to trochę wolniej się zrobiło, z mniejszym impaktem. Jak dla mnie jest to najbardziej uniwersalny kabel, oczywiście dla tych ludzi, co cenią sobie szczegółowość, fakturę, szybkość, impakt, nasycenie średnicy i wysokich bardziej od "funu", czyli dla tych co wolą koncerty słuchać w filharmoniach niż koncerty na Torwarze, Spodku i itd, sorry za tą dygresję, ale ostatnio wymieniłem się w opinii jendych słuchawek, że usłyszałem że Ety er4s mają dźwięk nie przekonowujący, zbyt płaski, że żadne głośniki czy koncerty live nigdy nie będą tak płaskie i wybarwione, ja na to odpowiedziałem że Ety grają jak koncerty w filharmoniach, a nie jak głośniki Marshalla ustawione na koncertach. Oczywiście obie strony miały rację, wszystko zależy jakiej muzyki się słucha, dla mnie ety czy kable srebrne nie są płaskie i wybarwione, bardziej to mogę powiedzieć o innych słuchawkach czy kablach miedzianych jak na przykład kable FAW, zwłaszcza seria Noir, która bardzo wygładza dźwięk, brak pazura i mamy basowy charakter grania, owszem są ludzie, którzy bardzo cenią taki dźwięk.
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napiszę tyle, że mam zbliżone odczucia... i u siebie prawie zawsze preferuję srebro. To srebro nie jest takie nieprzyjemnie wyostrzone jak linka, której wcześniej używałem czy chińska srebrzonka - polecam!

Tylko w jednych słuchawkach mam hybrydę - ER4S... no ale one POTRZEBUJĄ podkreślenia skrajów xD

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności