Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rekomendowane odpowiedzi

Hej na początku mojego postu wspomnę że jestem zielony w temacie DIY. Jednakże chciałbym spróbować zrobić sobie kolumny na własną rękę. Ale do rzeczy zastanawia mnie jedna kwestia zanim wezmę się do pracy mianowicie jak już osadzę głośniki w kolumnach (niskotonowy, średniotonowy, i wysokotonowy - nie wiem jeszcze jakie to będą modele) do czego mam je podłączyć i jak ? Co jest jeszcze potrzebne ? Może mi ktoś to wyjaśnić w sposób łopatologiczny ? :) Pozdro serdeczne

 

 

PS. Kolumny miałby być podłączone do wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DIY Audio siedzę już 11 lat. Najważniejsza to kwota za którą chciałbyś zbudować owe kolumny. Mają to być 2 drożne ? 3 drożne ? MTM ? Podłogówki czy monitory ?

 

Od tak po prostu nie możesz sobie kupić głosników i ich spiąć ze sobą (nawet jeśli zaprojektujesz zwrotnicę) zwyczajnie takie połączenie może nie zgrywać się fazowo ze sobą. Proponowałbym sprawdzone projekty ze znanego polskiego forum diy audio. Jest tam trochę do wyboru.

 

Ja obecnie buduję klony monitorów Xavian XN250, http://www.audiostereo.ro/XN_250evo_main.html które obecnie w sklepach kosztują około 11 200 zł za parę. Zakupiłem już identyczne głośniki Scan-Speaka, które są tam wykorzystane tj. 15W/8531K00 oraz D2905/970000. Same głośniki kosztowały mnie 3100 zł, do tego dochodzi koszt obudów i wykończenia oraz zwrotnice (250 zł za dwie sztuki + 300 zł zaprojektowanie) także jak widać jest to praktycznie 3 razy taniej niż w sklepie a produkt ten sam :)

Edytowane przez STi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym jakieś podłogówki coś podobnego do Altusa 110. Fajnie że ktoś kto w tym siedzi się odezwał dzięki wielkie :) Powiedz od czego musiałbym zacząć, bo rozumiem że te wszystkie głośniki podłączamy do zwrotnicy tak ? sorki za takie głupie może pytanie ale jestem całkiem zielony a jednak chciałbym spróbować. Myślę że części kompletowałbym sobie stopniowo kwota jaka dysponuje to około 2000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie mogę zaproponować projekt 3way na Scan-Speak D2608/913000 (HDS) + Fountek fw146 + Seas l22rn4xp. Jeśli chcesz link do sprawdzonej konstrukcji (zrobionej przez jednego z lepszych zwrotkarzy w PL) to pisz na PW. Masz sprawdzony projekt, bardzo ciekawy 3 drożny zestaw, z którego byłbyś bardzo zadowolony, wszystko na gotowca tzn kupujesz nowe sprawdzone głośniki, składasz zwrotkę ze schematu, budujesz domki i wsio :)

Edytowane przez STi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hej na początku mojego postu wspomnę że jestem zielony w temacie DIY. Jednakże chciałbym spróbować zrobić sobie kolumny na własną rękę. Ale do rzeczy zastanawia mnie jedna kwestia zanim wezmę się do pracy mianowicie jak już osadzę głośniki w kolumnach (niskotonowy, średniotonowy, i wysokotonowy - nie wiem jeszcze jakie to będą modele) do czego mam je podłączyć i jak ? Co jest jeszcze potrzebne ? Może mi ktoś to wyjaśnić w sposób łopatologiczny ? :) Pozdro serdeczne

 

 

PS. Kolumny miałby być podłączone do wzmacniacza.

może trochę po nie w czasie, ale proponuję

odgrody, na jakiś szerokopasmowych staruszkach pokroju zielonych sab itd + 15/18' na bas

za grosze można mieć bardzo fajne granie

poczytaj o odgrodach lampizatora

dlaczego? bo jest mało rzeczy do spieprzenia plus tanie głośniki

Edytowane przez trzydwajeden
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś do lampy 30 watt bardziej wysoko-skuteczne monitory 8 ohm niż podłogówki ( choć mogłyby być )

Pokój 20 m . Średnio zaadoptowany akustycznie .

Brzmienie konkretne bez popadania w rozmydlenie i przesadne ocieplenie ale nie kliniczna

lupa .

Muzyka: trochę symfoniki , rock lata 70-80 , ale i brzmienia elektro np.Vangelis , Kitaro .

Gotówka do ok 5000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś do lampy 30 watt bardziej wysoko-skuteczne monitory 8 ohm niż podłogówki ( choć mogłyby być )

Pokój 20 m . Średnio zaadoptowany akustycznie .

Brzmienie konkretne bez popadania w rozmydlenie i przesadne ocieplenie ale nie kliniczna

lupa .

Muzyka: trochę symfoniki , rock lata 70-80 , ale i brzmienia elektro np.Vangelis , Kitaro .

Gotówka do ok 5000 zł

Tak jak pisałem wyżej, moim zdaniem wysokoskuteczne oldtimery w odgrodzie nawet niedużej (saby, isophony, filipsy, są też jakieś elipsy na alnico tonsila ponoć świetne) w stosunku jakość/cena dają radę, jak nie chcesz dużych driverów na bas w jeszcze większym otwartym pudle/desce to można zrobić zamkniętego suba albo dwa na klasie d (hypex, ice power czy jakiegoś chińczyka np na irs2092) i jakiejś 10 czy 12 subsonicznej np xls peerlessa i wstawić w kąt

Uwiązany jesteś do tej lampy? 30w to sporo.

 

 

Ja kompletuję powoli system na odgrodach (wg projektu p18 lampizatora) z zielonymi okrągłymi sabami alnico i 15 eminenca, saby 350zł komplet, używane woofery max 500zł, moje to jakiś niski model za 80$/szt ale to nie przeszkadzało komuś wsadzić ich do odgród za 40k :) nie pamiętam nazwy niestety, do tego jakaś słabiutka lampka, i chińska klasa d na dół (L30D ponoć coś pomiędzy hypexem a icepowerami) dałem za 2 moduły i płytki zasilania lekko ponad 600zł ale jeszcze muszę kupić soft start, zabezpieczenie przed dc i trafa wyjdzie to koło 1300-1500zł za dwa gotowe monobloki którymi napędzę praktycznie wszystko. Jako źródło będzie dsp (dlcp/minidsp albo coś w tym stylu) jeszcze nie wiem, żeby nie bawić się w zwrotnice(cewki są drogie, lepsze kondy to też min kilkadziesiąt zł a tak temat mam zamknięty). Ogólnie ambitny set w okolicach 6-8k.

Sekcję średnio-wysoką zrobię na wyjmowanej desce żeby popróbować różnych głośników jak mnie najdzie ochota bez robienia całego frontu od początku za każdym razem.

Na początku chciałem zrobić jakieś klasyczne pudełka wg jakiegoś tam powszechnie lubianego projektu np gravesena ale znajomy co bawi się 20 lat w diy mnie przekonał do odgród: tanimi głośnikami, dużą możliwością tanich modyfikacji jak mi coś nie będzie pasowało, klasą d jako uniwersalnym wzmacniaczem do innych systemów i dsp gdzie mogę pociąć wszystko jak chcę klikaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W DIY Audio siedzę już 11 lat. Najważniejsza to kwota za którą chciałbyś zbudować owe kolumny. Mają to być 2 drożne ? 3 drożne ? MTM ? Podłogówki czy monitory ?

 

Od tak po prostu nie możesz sobie kupić głosników i ich spiąć ze sobą (nawet jeśli zaprojektujesz zwrotnicę) zwyczajnie takie połączenie może nie zgrywać się fazowo ze sobą. Proponowałbym sprawdzone projekty ze znanego polskiego forum diy audio. Jest tam trochę do wyboru.

 

Ja obecnie buduję klony monitorów Xavian XN250, http://www.audiostereo.ro/XN_250evo_main.html które obecnie w sklepach kosztują około 11 200 zł za parę. Zakupiłem już identyczne głośniki Scan-Speaka, które są tam wykorzystane tj. 15W/8531K00 oraz D2905/970000. Same głośniki kosztowały mnie 3100 zł, do tego dochodzi koszt obudów i wykończenia oraz zwrotnice (250 zł za dwie sztuki + 300 zł zaprojektowanie) także jak widać jest to praktycznie 3 razy taniej niż w sklepie a produkt ten sam :)

Hej, czy masz może projekt tych kolumienek, kurcze nie wiem jak napisać na priv, bardzo byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności