Skocz do zawartości

Kursy językowe


sn4ke

Rekomendowane odpowiedzi

Problem jest na pewno wielu znany. Człowiek uczył się w szkole języka obcego przez długiego lata, a potem jeśli wpadnie w pracę nie wymagającą korzystania z języka i sam nie zadba o utrzymanie jako takiego poziomu, to zaczyna się cofać - jak trzeba coś wydukać to brakuje języka w gębie, bo słownictwo gdzieś tam uleciało. Jeszcze gdyby to człowiekowi nie było potrzebne do życia to pal licho, ale jeśli zamyka możliwość rozwoju zawodowego ze względu na twarde warunki rekrutacji, to pojawia się problem. Kilkukrotnie zostałem spalony na rozmowie rekrutacyjnej gadką po angielsku mimo wymaganego doświadczenia zawodowego i posiadanej wiedzy.

 

U mnie w mowie język był na poziomie przeciętnym, za to w czytaniu i pisaniu było naprawdę nieźle. Poza tym oglądanie dużej ilości tytułów z angielskimi napisami pomagało utrwalać słownictwo (choćby anime, którego byłem fanem i łykałem wszystko bez słownika). Od wielu lat (praktycznie jak mieszkam z małżonką) anime poszło w odstawkę, wszelkie seansy lecą z polskimi napisami lub lektorem, w pracy jedyne do czego potrzebuję języka to czytanie etykiet i przelatywanie przez oprogramowanie firmowe zapomniane przez dział IT i czasami ogarnięcie z grubsza jakiejś dokumentacji technicznej w dziale "troubleshooting".

 

Tak więc wracając do meritum - szukam czegoś co pozwoli mi nieco odkurzyć znajomość języka, żeby swobodnie wysławiać się i pisać na poziomie intermediate. Na kursy w szkołach językowych nie mam czasu i kaski, w kursy callana online jakoś nie wierzę, bo to jest nastawione głównie na "zapłać, zalicz, zjeżdżaj", ale chcę coś co zmusi mnie do wysiłku intelektualnego w domowym zaciszu, ewentualnie mobilnie na androidzie. Najlepiej żeby program miał funkcję rozpoznawania mowy, żebym mógł przestać kaleczyć co trudniejsze wyrazy (do dziś nie potrafię wymówić "miscellaneous" :D), ewentualnie coś co waszym zdaniem najlepiej się sprawdzi przy takiej formie odtwarzania. Dodam tylko, że potrzebuję czegoś gdzie nie będę przykuty na kilka godzin do monitora, tylko z możliwością pracy w doskoku, jak np muszę pomóc coś przy dziecku, a w wolnej chwili posłuchać, pogadać, popisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borykałem się z podobnym problemem kilka lat temu i pozwól, że dam Ci dobrą radę. Zapomnij o kursych i innych "tanich" rozwiązaniach. Znajdź osobę która studiowała Lingwistykę STOSOWANĄ w zakresie języka, którego chcesz się poduczyć. Taka osoba będzie doskonale wiedziałą jak najefektywniej nauczyć Polaka danego języka.

W 1-1,5 roku można zrobić bardzo duży postęp.

To się zwyczajnie opłaca; w pewnym momencie może Cię wykopać kilka poziomów w górę, także finansowo.

 

Jak już posiedzisz z takim nauczycielem to po tych 1,5 roku będziesz z grubsza kumał jakie elementy języka obcego jeszcze Ci do opanowania zostały i będziesz sobie sam w stanie ważyć użyteczność ich dalszego wdrażania, co w dużej mierze da się robić nawet na własną rękę. Najpierw jednak musisz mieć "framework" jak dany język obcy działa. Inaczej jesteś jak dziecko błądzące we mgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borykałem się z podobnym problemem kilka lat temu i pozwól, że dam Ci dobrą radę. Zapomnij o kursych i innych "tanich" rozwiązaniach. Znajdź osobę która studiowała Lingwistykę STOSOWANĄ w zakresie języka, którego chcesz się poduczyć. Taka osoba będzie doskonale wiedziałą jak najefektywniej nauczyć Polaka danego języka.

W 1-1,5 roku można zrobić bardzo duży postęp.

To się zwyczajnie opłaca; w pewnym momencie może Cię wykopać kilka poziomów w górę, także finansowo.

 

Jak już posiedzisz z takim nauczycielem to po tych 1,5 roku będziesz z grubsza kumał jakie elementy języka obcego jeszcze Ci do opanowania zostały i będziesz sobie sam w stanie ważyć użyteczność ich dalszego wdrażania, co w dużej mierze da się robić nawet na własną rękę. Najpierw jednak musisz mieć "framework" jak dany język obcy działa. Inaczej jesteś jak dziecko błądzące we mgle.

Dokładnie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już posiedzisz z takim nauczycielem to po tych 1,5 roku (...)

1,5 roku? A nie macie jakiejś opcji eksternistycznej, powiedzimy... miesiąc? :)

Sam muszę się wziąć za swój angielski, bo zbyt długo już to odkładam.

Edytowane przez krz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haa, ale tego nikt za darmo nie zrobi. Nie mam znajomych anglistów, a jedna lekcja to conajmniej kilka dyszek u studenciaka, do blisko stówy u osoby z doświadczeniem pedagogicznym. Druga sprawa, że niełatwo trafić na dobrego nauczyciela, a płacić jak za zboże za odtwarzanie szkolnego podręcznika nie ma sensu. Na prywatne lekcje to będę sobie mógł pozwolić dopiero w przypadku lepiej płatnej pracy - jeśli z pensji niewiele ponad minimalną będę musiał opłacić dziecku żłobek i swoje rachunki, to już nie zostanie kasy na żadne szaleństwa. Dlatego szukam czegoś co na ten moment mogę ogarnąć niedużym kosztem w domu, żeby powtórzyć sobie podstawy i choćby prostym językiem, ale płynnie i bez kłopotliwych pauz móc zamienić kilka zdań na rekrutacji

Edytowane przez sn4ke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moja_aka_jojo

Frapuje mnie Twój podział...Tlumaczenie symultaniczne solo (2)?? Jakiś przykład na filologię stosowaną (3)?? Mógłbyś rozwinąć nieco, bom ciekaw jako żyw... Widać człowiek całe życie się uczy, bo będąc filologiem z wykształcenia, nie byłem dotąd świadom istnienia tak przedstawionego podziału...

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez soothsayer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sn4ke: w sumie mam podobny problem, ale powoli sobie radze. Natomiast zacznijmy od podstawowej sprawy: czy ktos z was moze potwierdzic (bazujac na doswiadczeniu, a nie na reklamach magicznych programow multimedialnych), ze mozna nauczyc sie mowic po angielsku, nie rozmawiajac z druga osoba po angielsku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczenie się języka obcego obejmuje rozwijanie kilku kompetencji językowych: czytanie, rozumienie ze słuchu, pisanie i mówienie. Z mojego doświadczenia wynika że: kursy multimedialne z których korzystam (SuperMemo) przede wszystkim rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem, pisania i trochę pomagają osłuchać się z językiem. Aby rozwijać rozumienie ze słuchu dobrze słuchać np. audiobooków. Natomiast umiejętność mówienia w obcym języku chyba najlepiej pomagają rozwinąć konwersacje z lektorem. Przynajmniej tak jest w moim wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie autorowi tematu chodzi o nauczenie sie mowy w sytuacjach stresowych (rozmowa kwalifikacyjna, kontakt z klientem - niby jezyk znamy, ale slowa z glowy nagle ulatuja). Czyli wydaje mi sie, ze jedyna mozliwosc to konwersacja? Emajrajt;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można się przez internet nauczyć pisać po angielsku, w końcu mówienie to jak pisanie, tylko na głos :P

 

A tak na serio @sn4ke nie wykpisz się jakimś kursem internetowym/androidowym, jeszcze żeby było szybko, z doskoku i za darmo. Z anime też nie, bo tam w zależności od grupy tłumaczącej można trafić na niezłe byki. Uczyć się można czytając książki, ale to poprawia pisanie i zasób słownictwa. Mówienia trzeba się niestety nauczyć jak Bóg przykazał, czyli przez rozmowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są wolontariusze co pogadają przez skype. Na bodaj www.ang.pl była kiedyś możliwość rejestracji i dostawania cyklicznie kilku słówek do nauki (potem szybki teścik przeglądarkowy).

Z pisanego polecam książeczki tematyczne bodaj Małgorzaty Cieślak - czytanki ze słownikiem (3 książki) i dodatkowo kieszonkowy słowniczek zawierający słownictwo pogrupowane tematycznie, z tych właśnie czytanek.

A rozmowa jak mówiłem - poszukaj jakiegoś nejtiwa co zechce się pomęczyć na skype. Jak znajdę miejsce gdzie się ogłazzają, to linknę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to skoro mniej wiecej sie zgadzamy, ze trzeba rozmawiac, to pomysl ode mnie. Ma byc tanio, latwo dostepnie i z nativem? Mormoni:) sprawdzone, dziala:)

Genialne wręcz. Ciężko będzie się opędzić :)

Migniesz na skype i od razu połączenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, to juz bylby hardcore i bardziej na szlifowanie Advanced. Teoretycznie mialbym jedna osobe, ktora moglbym poprosic o darmowe lekcje, ale nie wiem czy moja malzonka nie miala by swojego "ale" w temacie, bo to jej poprzedniczka. No i z ta byla bliska przyjaciolka nieco zatarl sie kontakt, bo juz z 7-8 lat siedzi w Anglii. Sliska sprawa :P

 

Pewnie skorzystam potrochu z roznych uwag, ale na pewno sprobuje wersji probnej Rosetta Stone, bo to jest dosc popularna platforma wspierajaca wiele jezykow i kiedys sie o niej nasluchalem, ale nigdy nie sprobowalem. Z kolei supermemo to kojarzy mi sie bardziej z nauka slowek tak jak kiedys byly te karteczki ze slowami.

 

Poprobuje, zobacze, ale jak najbardziej proponujcie jeszcze inne rzeczy i wasze przemyslenia i doswiadczenia z roznych form nauki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenek: od czego chcesz sie opedzac? Nie macie w miastach bezplatnych kursow anglika prowadzonych przez mormonow? To sa nativi, nie ma tanszej i bardziej skutecznej metody wg mnie. Trzeba tylko miec silny swiatopoglad, zeby studenta przy okazji nie przechrzcili;-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moja_aka_jojo

Frapuje mnie Twój podział...Tlumaczenie symultaniczne solo (2)?? Jakiś przykład na filologię stosowaną (3)?? Mógłbyś rozwinąć nieco, bom ciekaw jako żyw... Widać człowiek całe życie się uczy, bo będąc filologiem z wykształcenia, nie byłem dotąd świadom istnienia tak przedstawionego podziału...

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Też chętnie poczytam rozwinięcie by dowiedzieć się co autor miał na myśli.

 

Przyznam, że dla mnie jako osoby po germanistyce i lingwistyce stosowanej j. niemieckiego to też zupełna nowość. No ale nie wykluczam, że metodyka nauczania języków obcych tak sie zmieniła od moich czasów ;)

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polecę tak:

- kursy ESKK (można znaleźć "tryb demo" w Internecie)
- aplikację Duolingo

- obcowanie z językiem (właśnie przez wolontariuszy na Skype czy oglądanie filmów bez napisów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności