Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Regulacja głośności na wyjściu wzmacniacza słuchawkowego


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam kartę dźwiękową Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE i słuchawki AKG K240 Studio.

Postanowiłem pobawić się bit perfect i poza software stworzyłem analogową regulację dźwięku na wyjściu wzmacniacza realizowaną na potencjometrze 50k.
Tak, zdaję sobie sprawę, że regulacja głośności na wyjściu wzmacniacza to zbędne tworzenie zniekształceń i grzanie się potencjometru.
Kiedy używam tego rozwiązania brzmienie zmienia się, dochodzi dużo więcej mocnego basu w tle że przy mojej typowej głośności na której słucham po dotknięciu tyłu słuchawek czuć mocne wibracje (bez tej instalacji jest to ledwo wyczuwalne lub w ogóle nie czuć)
Chcę więc wiedzieć czy w tym wypadku dopuszcza się stosowanie regulacji na wyjściu i czy te słuchawki mają tak się trząść.

Edytowane przez Lord Zwis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No drga i naprawdę to czuć, membrany przetworników wizualnie się nie ruszają.
Tak samo drga po podpięciu do amplitunera Kenwood KRF-V4530D (jedynie mniejsza przestrzeń, bas jakby bardziej zlany) a na HD2 jak mówiłem tylko przy niektórych utworach z wyraźną perkusją lub ostrą gitarą i dość głośno. Basu nie jest wiele ale jest mocny.
Na jakimśtam nowym Realteku też przebasowione ale wszystko jest zlane jak jeden dźwięk i nie drga tak bardzo.

Coraz bardziej podoba mi się rozwiązanie z układem z potencjometrem mimo tak nienaturalnego dla tych słuchawek głębokiego basu. Albo ja tych słuchawek po prostu nie znam i tak ma być a dopiero maksymalna oferowana przez HD2 moc ograniczana świeżutkim Chińskim potencjometrem jest w stanie wyciągnąć z tych 55 omowych potworów co powinna :D

Edytowane przez Lord Zwis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Analogowa regulacja głośności z reguły jest lepsza jakościowo.

Od kiedy? xD

 

 

Od zawsze kiedy cyfrowa (softowa) regulacja głośności obcinała ilość bitów w nagraniu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogowa regulacja głośności z reguły jest lepsza jakościowo.

Od kiedy? xD

Od zawsze kiedy cyfrowa (softowa) regulacja głośności obcinała ilość bitów w nagraniu.

A tanie potki (zaliczam tu alpsy itp) to mało psują? Pfff.

http://forum.mp3store.pl/topic/116024-lepszy-potencjometr-w-ampie-czy-regulacja-cyfrowa-w-dac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja preferuję rozwiązania analogowe, cyfrze nie ufam i unikam w elektronice jak tylko mogę (możliwe dlatego że nie znam się na tym ani trochę i mi wstyd)

W jednym z moich radiów odbywa się regulacja prądu anodowego, tam to dopiero strzela :D
Mam więc rozumieć że takie rozwiązanie nie uszkodzi mi tych słuchawek? Te wibracje są podejrzane.
Zrobię z tego jakiegoś pająka i zobaczy się jak to będzie wyglądało bo obecnie ta zaawansowana konstrukcja składająca się z jednego elementu jest połączona cieniutkimi kabelkami które wytrzymują maksymalnie z 500mA na płytce stykowej.

Edytowane przez Lord Zwis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu jest wzmacniać sygnał tylko po to by go ściszyć potkiem na wyjściu. Miejsce potencjometru jest na wejściu sygnału do wzmacniacza. Zwykle potencjometry są w stanie pracować przy kilkudziesięciu mW.

Jak chcesz najlepsze rozwiązanie i nie boisz się skomplikowania to poczytaj o "bandaxall volume control". Ja sobie dałem spokój, 100-150 zł na drabinkę na 1% rezystorach i jest spokój, żaden potencjometr nie dorówna takiemu rozwiązaniu, chyba że brak płynnej regulacji to dla Ciebie problem. Ja tam wolę mieć możliwość słuchania po cichu z równymi kanałami;)

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarczyłaby tylko kilkupoziomowa drabinka, na płynnej regulacji mi nie zależy. U mnie jest tylko cicho i głośno.

Wtedy koszty byłby zerowe bo rezystorów mam wystarczająco i o odpowiedniej mocy aby ograniczać wyjście wzmacniacza.
Co do rozwiązania ze wzmacniaczami operacyjnymi to miałbym problem z zasilaniem symetrycznym.

Edytowane przez Lord Zwis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kolekcję muzyki o tej samej głośności to brak regulacji, ewentualnie 2-3 poziomy, może zdać egzamin. Sam kiedyś cudowałem zlepy na 4-way-dip-switch.png

ale na dłuższą metę to nie ma sensu. Poszukaj na allegro, za 50 zł chodzą drabinki na rezystorach smd, całość jest wielkości zwykłego potencjometra. Takie rozwiązanie będzie chyba dobrym wyjściem, nie jakieś super drogie.

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem kiedyś potek na rezystorach do końcówki mocy na allegro za 50pln i póki co to najlepsza opcja regulacji jaką słyszałem ( a właściwie nie słyszałem jej wpływu ) Takie RK27 np to potrafią być bardzo rozjechane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem kiedyś potek na rezystorach do końcówki mocy na allegro za 50pln i póki co to najlepsza opcja regulacji jaką słyszałem ( a właściwie nie słyszałem jej wpływu ) Takie RK27 np to potrafią być bardzo rozjechane...

Szczególnie podróbki, których więcej niż oryginałów xD

Ja na razie mam wywalony z AMPa potek i wyjście jest po rezystorze, a w dziurę po potku trafiło gniazdo 2,5mm 4-pin.

Może kiedyś walnę drabinkę, ale za odpowiednią do BAL musiałbym dać minimum ze 3 stówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności